زمان انتشار : ۹ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۸ | کد خبر : 478955 |

رد استعفای ظریف و پرونده اتهامات هدایتی؛محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-رد استعفای ظریف توسط رئیس جمهور،گزارشی از پرونده محاکمه حسین هدایتی دولابی و برگزاری نشست میان رئیس جمهور امریکا و کره شمالی از مهم ترین عناوین روزنامه ها بودند.

روز گذشته نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات یازده متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.در این جلسه به پرونده حسین هدایتی دولابی و مهدی موسوی نژاد رسیدگی شد.روزنامه هفت صبح تیتر و عکس یک خود را به این جلسه دادگاهی اختصاص داد و نوشت « شگردهای آقای هدایتی» به گفته نماینده دادستان در پرونده حاضر موسوم به پرونده گروه هدایتی، حسین هدایتی دولابی در پوشش ۸ شرکت صوری و از طریق گماردن برخی افراد بی بضاعت در سمت مدیر عاملی این شرکت ها، توانسته ۵۸۶ میلیارد تومان از وجوه بانک سرمایه، تسهیلات و ضمانت نامه بانکی تحصیل نماید.

حسین هدایتی از چهره های مشهور ورزشی هم  است به همین خاطر جلسه دادگاهی او به صفحه یک بیشتر روزنامه های ورزشی هم آمد.هدایتی سال ها  چهره کلیدی در اداره امور باشگاه پرسپولیس بود .بسیاری از اتهامات او به خرج کردن پول های میلیاردی در فوتبال بوده که قصد شهرت داشته است .روزنامه شرق با اشاره به وجه ورزشی این متهم در تیتر عنوان کرد « اختلاس هزار میلیاردی عابر بانک فوتبال».

آفتاب یزد هم عکس یک خود را به پرونده حسین هدایتی اختصاص داد و تیتر خوبی را برای آن انتخاب کرد « رخت زندان بر تن آبراموویچ ایران» و در متن به زندگی او نگاهی انداخته و جزئیات جلسه محاکمه را گزارش داده است .پس از استعفای وزیر امورخارجه ،بسیاری از مقامات و مردم از او درخواست کردند که در سمت خود باقی بماند و استعفا ندهد تا اینکه خود رئیس جمهور هم استعفای او را نپذیرفت و از او تقاضای ماندن در سمت اش را کرد این خبر به صفحه یک بیشتر روزنامه ها آمد ،آفتاب یزد در تیتر نوشت « مردم خواستند،ظریف ماند» و در رو تیتر اشاره کرد که ،« ظریف بمان» هشتک نخست توئیتر شد.

روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به رد استعفای ظریف توسط روحانی اختصاص داد و در تیتر از «تکریم دیپلماسی» نوشت و در سوتیتر عنوان کرد:« رئیس جمهوری با رد استعفای ظریف: تمام دستگاه های دولتی و حاکمیتی باید در هماهنگی کامل با وزارت خارجه باشند – واکنش سردار سلیمانی به استعفای وزیر خارجه: ظریف به عنوان وزیر خارجه، مسئول اصلی در حوزه سیاست خارجی کشور است».

روزنامه کیهان هم تیتر و عکس یک را به این موضوع اختصاص داد و در تیتر نوشت:« ظریف برگشت، هزینه‌ها ماند /روحانی به ناهماهنگی‌های کابینه پایان دهد» روزنامه در متن توضیح داد:« ماجرای استعفای ظریف به پایان رسید و با عدم پذیرش آن از سوی رئیس‌جمهور، منتفی شد. اما باید پرسید آیا هزینه عدم هماهنگی رئیس‌جمهور با وزیران مختلف (و نه فقط ظریف)، از جیب روحانی پرداخت می‌شود یا مردم و نظام؟!؛ استعفای ظریف با استقبال و ذوق‌زدگی رسانه‌های ضدانقلاب مواجه شد. متاسفانه اقدام غیرمتعارف و عجولانه ظریف، سفر بسیار مهم «بشار اسد» به تهران را تحت‌الشعاع قرار داد.»

روزنامه سیاست روز هم به دلجویی سردار قاسم سلیمانی از ظریف پرداخت و در تیتر از «دلجویی داوطلبانه به جای آقای رئیس!» نوشت و توضیح داد:«سردار قاسم سلیمانی دست به قلم شد و از وزیر خارجه کشور که به دلایلی در دیدار بشار اسد و روحانی حضور نداشت و همین امر باعث دلخوری و استعفایش شده بود دلجویی کرد. دلجویی ای داوطلبانه به جای کسی که شاید باید زودتر از اینها وارد عمل شده و برای وزیر توضیح می داد». این روزنامه در مطلب دیگری با تیتر «وقت نشناسی هزینه ساز!» در گفتگو با کارشناسان به ذکر هزینه های استعفای وزیر خارجه کشورمان به نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت و در رو تیتر نوشت:«استعفای چندساعته آقای ظریف تنها موجب شد، معاندان انقلاب اسلامی فرصت جریان سازی هدفمند علیه ایران را پیداکنند».

اما روزنامه همدلی در تیتر یک «نظرسنجی با کمک استعفا » به این مسئله پرداخت که استعفای ظریف و بازتاب‌های جهانی آن سبب شد تا او بتواند خود و کارکردش را محک بزند. این روزنامه همچنین در گفتگو با فعالان صنعت نشر به بررسی دلایل آشفتگی بازار کاغذ پرداخت و عکس یک را به آن اختصاص داد و در تیتر نوشت:«کاغذ در منگنه گرانی». روزنامه در بخشی از متن توضیح داد:« براساس گزارش ها قیمت کاغذ ۴ برابر شده و به تبع آن کتاب نیز گران شده است هرچند سالها است بازار کتاب تهران کساد است. با اوج گیری قیمت دلار و کاهش شدید ارزش پول ملی دولت کاغذ را در لیست کالاهای اساسی قرار داد. دولت با ارز چهار هزار تومان پول در اختیار تجار گذاشت تا کال‌های کاغذ وارد کنند، ولی چه اتفاقی افتاد؟ تجار یا کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تهیه و با قیمت روز دلار بازار آنها را به موسسات انتشاراتی و روزنامه‌ها فروختند یا ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جای خرید کاغذ صرف تهیه محصولاتی دیگر می‌شد. به گفته کارشناسان دولت بی‌آنکه سیستمی نظارتی برای لیست مواد ضروری و پایه طراحی کند، دست به چنین اقدامی زد که این باعث آشفته تر شدن بازار و افزایش بی سابقه قیمت‌ها شد. بازار کاغذ نیز از این امر مستثنی نبود. این همه در حالی است که در شرایط تحریم های خارجی و سوء مدیریت نقل و انتقالات پول‌، حمل کالا و عدم همکاری برخی از تامین‌کنندگان آسیایی و اروپایی برای فروش کاغذ برخی از فعالان را از این بخش خارج کرده است.»ستاره صبح هم در تیتر یک «ظریف ماند» به ماندن ظریف و رد استعفایش توسط رئیس جمهور پرداخت و در روتیتر آن را حاصل فشار افکار عمومی دانست.

 

روز گذشته در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی پیشنهادات الحاقی به تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، علی ادیانی نماینده مازندران در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی در خصوص ممنوعیت انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی داشت.علی مطهری که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت اجازه طرح پیشنهاد به وی نداد و گفت: پیشنهاد شما ماهیت بودجه‌ای ندارد. به دنبال این موضوع نمایندگان مازندران در جایگاه هیات رئیسه تجمع کردند.با درخواست علی مطهری نمایندگان حاضر نشدند تا به جایگاه‌های خود بازگردند.این جنجال و حاشیه های دیروز مجلس به تیتر و عکس یک روزنامه اعتماد آمد و با تیتر خوبی عنوان کرد « گرد و خاک بر سر آب» .

نمایندگان در جلسه دیروز نحوه درآمد و مصارف هدفمندی یارانه ها در سال آینده را تعیین تکلیف کردند.روزنامه همشهری این گزارش را به تیتر یک خود آورد و نوشت « روز تقسیم پول یارانه ها در مجلس» و در زیر تیتر با اشاره به طرح و برنامه مجلس خبر داد،وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان شد.تراکنش بانکی با مبالغ بالا رصد می شوند.اختصاص ۸۴۰۰میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق.شرایط تسویه تسهیلات بانکی مشخص شد.این روزنامه عکس یک خود را به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون اختصاص داد و نوشت « دیدار دوم با وعده سرمایه گذاری اقتصادی».

روزنامه روزان  هم در تیتر و عکس یک گزارشی از برگزاری دومین نشست تاریخی میان ترامپ و اون کار کرد و در تیتر نوشت:«راند دوم مذاکره قلدرها در هانوی» و توضیح داد که«دومین نشست میان رهبران سیاسی آمریکا و کره شمالی در شهر هانوی ویتنام، حتی در صورت به نتیجه نرسیدن در مقام یکی از بزرگ ترین دیدارهای سیاسی ماندگار در جهت تشنج زدایی و پرهیز از جنگ، وارد قاب تاریخ خواهد شد»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here