زمان انتشار : ۸ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۶ | کد خبر : 478942 |

بهزادی: مدیران مطبوعات در جلساتی با مسئولان دولتی و وزارت ارشاد برای انتشار روزنامه در ایام عید تصمیم‌گیری کنند/ از انتشار روزنامه در ایام عید استقبال می‌کنم و حاضر به همکاری با روزنامه‌ها هستم

شفقنا رسانه هرساله تعدادی از روزنامه‌ها با نزدیک شدن به پایان سال،ویژه‌نامه‌هایی را با عناوین مختلف ،برای ایام تعطیلات عید نوروز منتشر می‌کنند که حاوی گزارش‌ها و مصاحبه‌های تفصیلی است و با مروری بر وقایع و اتفاقاتی که در سال افتاده، سعی می‌کنند به تبیین  و تشریح آن‌ها و در برخی موارد ارائه راه‌حل بپردازند. اما هدف از انتشار این ویژه‌نامه‌ها در ایام تعطیلات چیست؟ آیا مطبوعات نمی‌توانند به جای انتشار مصاحبه‌های طولانی و گزارش‌های خبری به کارهای تحقیقی که این روزها در رسانه‌ها کمتر دیده می‌شود، بپردازند؟

بهروز بهزادی، روزنامه‌نگار پیشکسوت و جانشین مدیرمسئول روزنامه اعتماد درباره ضرورت انتشار سالنامه در ایام نوروز به شفقنا رسانه می‌گوید: به عقیده من در اینجا بحث ضرورت نیست. بلکه سالنامه بخشی از روزنامه است و روزنامه مجوز دارد تا در کنار خود مجوز هفته‌نامه، ویژه‌نامه، ماهنامه و سالنامه هم داشته باشد و این یکی از اختیارات روزنامه محسوب می‌شود. ولی چون هر سال سالنامه‌ای منتشر می‌کرد، در نتیجه خیلی از روزنامه‌ها بر حسب عادت الان هم این کار را انجام می‌دهند. به‌ویژه که در سال‌های گذشته در ایام نوروز روزنامه‌ها منتشر نمی‌شدند و یک غیبت طولانی داشتند به همین دلیل روزنامه‌ها، یک سالنامه برای مطالعه در این ایام به دست مردم می‌رساندند.

با این حال برخی از روزنامه‌ها به دلیل مشکلات مالی و کاغذ امسال سالنامه منتشر نمی‌کنند. بهزادی در این باره می‌گوید: به عقیده من روزنامه‌های کاغذی کشورمان با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و این مشکلات به‌گونه‌ای است که باید دولت و مقامات پیش‌قدم شوند و کمکشان کنند. از طرفی بالا رفتن قیمت کاغذ شرایط روزنامه‌ها را بدتر کرده است. اگرچه قبلاً پایین آمدن تیراژ شرایط را برای روزنامه‌ها بد کرده بود به عبارتی وضع اقتصادی مردم باعث شده تا تیراژ روزنامه‌ها پایین بیاید. منتها به عقیده من با گشایشی که دولت روحانی در کار رسانه‌ها ایجاد کرده و آزادی‌هایی که وجود دارد- برخلاف گذشته که روزنامه‌ها زیر فشار سانسور بودند- می‌توانند در آینده با انتشار اخبار جدید و مردمی‌شان جای از دست رفته خود را پس بگیرند و در سبد خرید خانوار جای بگیرند. در نتیجه من به عنوان یک روزنامه‌نگار و حتی به عنوان یک عضو هیئت‌مدیره انجمن پیشکسوتان مطبوعات معتقدم دولت باید به روزنامه‌ها کمک کند تا بتوانند خود را سامان دهند.

در کنار نقش تحلیلی اخبار از روزنامه به عنوان یک سند تاریخی در بازتاب وقایع مهم یاد می‌شود و تعطیل شدنش در ایام نوروز علاوه بر عقب افتادن روزنامه از عرصه خبررسانی و کار تحلیلی به مثابه خلأ حک شدن اتفاقات این ایام در حافظه تاریخ است. جانشین مدیرمسئول روزنامه اعتماد در این باره می‌گوید: سخن شما را قبول دارم و اگر به بررسی روزنامه بپردازید متوجه می‌شوید که در برخی از دوران‌ها روزنامه‌ها سخت زیر فشار بودند. من به عنوان کسی که بعد از انقلاب حداقل بیشتر از ۲۰ سال در روزنامه‌ها سردبیر بوده این فشارها را درک کردم. زمانی که اعلام می‌شد در ایام عید روزنامه تعطیل شود، برای اینکه مقداری این فشارها را از خودمان دور کنیم می‌پذیرفتم. ولی الان خوشبختانه این فشارها بسیار اندک شده است و اگر فشاری وجود دارد ناشی از فرهنگی شدن سانسور است که یک عده عادت کردند نشریات را هم سانسور کنند. این افراد هم وقتی ببینند که فضا باز است آرام آرام از این سانسور دست می‌کشند و روزنامه‌ها می‌توانند مطالبی را که مردم می‌خوانند به آن‌ها منتقل کنند. به عبارتی باعث می‌شود مردم خود را در آیینه مطبوعات ببینند و تیراژ روزنامه‌ها بالا برود.

این روزنامه‌نگار پیشکسوت ادامه می‌دهد:  در حال حاضر ما الان با شرایط تحریم روبه‌رو هستیم. عده‌ای در بازار سوءاستفاده کردند و قیمت کاغذ را بالا بردند. اگرچه مقامات می‌گویند برای مصرف یک سال کاغذ داریم ولی الان می‌بینیم که قیمت‌ها بالا رفته است. بنابراین یک انتظار از مقامات ،یک انتظار از مسئولان روزنامه و یک انتظار هم از روزنامه‌نگاران و ژورنالیست‌ها می‌رود. از مقامات این انتظار را داریم تا شرایط کاغذ و انتشار روزنامه‌ها در ایام نوروز را درست کنند. به عقیده من روزنامه‌نگاران دوست دارند در ایام نوروز فعالیت کنند. من اکثر روزنامه‌نگاران را می‌بینم که باوجود سختی‌ها عاشقانه این کار را می‌کنند. روزنامه‌نگاری یک عشق است. قدیم می‌گفتند ویروسی وجود دارد که همان عشق به کار است. مسئولان نشریات هم تا آنجایی که از آن‌ها شناخت دارم اگر احساس کنند که ضرر نمی‌کنند در نوروز وارد عرصه اطلاع‌رسانی می‌شوند. منتها این می‌طلبد تا چند گروه دست‌هایشان را بالا بزنند و در این زمینه صحبت کنند.

بهزادی پیشنهاد می‌کند: باید مدیران مسئول با روزنامه‌نگاران ، مسئولان دولتی و وزارت ارشاد جلساتی را برگزار کنند و تصمیمی برای انتشار روزنامه در این ایام گرفته و اجرا شود. باید قیمت کاغذ پایین بیاید، شهرداری برای باز بودن کیوسک‌های روزنامه‌ها در ایام نوروز با مطبوعات همکاری کند. چون در این ایام کیوسک‌ها معمولاً بسته می‌شوند. من از انتشار روزنامه در ایام عید استقبال می‌کنم و حاضرم کل ایام نوروز با هر روزنامه‌ای که قصد انتشار داشته باشد، همکاری داشته باشم. فرقی نمی‌کند اعتماد باشد یا هر روزنامه دیگری.

برخی معتقدند روزنامه‌ها هر سال به جای گرفتن مصاحبه با چهره‌های سیاسی بهتر است به سمت نوشتن گزارش‌های تحقیقی بروند و گامی در جهت پر کردن خلأ روزنامه‌نگاری تحقیقی بردارند. جانشین مدیرمسئول روزنامه اعتماد می‌گوید: من هم این خلأ را احساس می‌کنم. منتها گزارش تحقیقی نیازمند هزینه‌ای بالا است. شما باید حداقل یک گروه سه الی چهارنفره روزنامه‌نگار را موظف کنی تا در یک مهلت سه ماهه، چهارماهه و گاهی اوقات حتی شش‌ماهه مانند یک دادستان و بازپرس درباره موضوعی تحقیق کنند، پرونده درست کنند، این پرونده‌ها را آماده ، مطالب را از آن‌ها استخراج و یک گزارش کامل منتشر کنند. این چیزی است که ما می‌شنویم در دانشکده‌های روزنامه‌نگاری غرب اجرا می‌شود. این کار هزینه می‌خواهد. به عقیده من هیچ‌کدام از مدیران مسئول روزنامه‌های ما توانایی اقتصادی چنین کاری را ندارند. چون توانایی اقتصادی ندارند، گزارش تحقیقی از فرهنگ روزنامه‌نگاری‌مان دور افتاده است.

او ادامه می‌دهد: زمان آقای انتظامی در معاونت مطبوعاتی قاعده‌ای برقرار شده بود که دولت به روزنامه‌نگاران تحقیقی برای انجام کارشان بودجه می‌داد و این مسئله در سایت وزارت ارشاد هم اعلام‌شده بود. اگر این امر هنوز هم برقرار باشد خیلی از همکارانمان می‌توانند از بودجه دولتی استفاده کنند و اقدام به تهیه گزارش تحقیقی کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here