زمان انتشار : ۸ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۴ | کد خبر : 478936 |

واکنش اهالی رسانه به توقیف روزنامه قانون

شفقنا رسانه- روز گذشته روزنامه قانون به دلیل انتشار تصاویر دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه با حضرت آیت الله خامنه ای با تیتر «مهمان ناخوانده»از سوی مقامات قضایی موقتا توقیف شد.

به گزارش شفقنا رسانه،این خبر را میرا قربانی فر عضو شورای سردبیری (این روزنامه) در توییتر خود اعلام کرد و  در کانال تلگرامی روزنامه هم اعلام شد که « بنا به اعلام دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در شماره ۱۲۳۸ مورخ ۷/۱۲/۹۷ روزنامه قانون با تیتر مهمان ناخوانده که مربوط به حضور بشار اسد در تهران بود جهت پیشگیری از وقوع جرم تا اطلاع ثانوی توقیف شد».

پس از انتشار این خبر ، بسیاری از اهالی رسانه و حقوقدان ها نسبت به توقیف این روزنامه به خاطر چنین تیتری، انتقادهای زیادی را به این حکم وارد کرده اند . در ادامه گزارشی از واکنش خبرنگاران و حقوق دان ها را نسبت به این خبر می خوانیم .

سارا معصومی خبرنگار روزنامه اعتماد با مقایسه تیتر امروز روزنامه وطن امروز (که در واکنش به استعفای ظریف نوشته «کودک شو» ) با تیتر روزنامه قانون و برخوردی که باید با وطن امروز بشود نوشت:« روزنامه قانون را به دلیل تیتری درباره سفر رییس‌جمهور یک کشور دیگر به ایران توقیف کردند.وطن‌امروز با این تیتر به وزیرخارجه‌کشور خودمان توهین کرده!ببینیم با این روزنامه خاطی چه برخورد تنبیهی می‌کنند!(طبیعتا منظور از برخورد توقیف نیست).»

سید علی مجتهد زاده، وکیل دادگستری هم با انتقاد به توقیف روزنامه قبل از برگزاری جلسه محاکمه بیان کرد: «‏تعطیلی یک روزنامه تا زمان محاکمه مثل این است اول کسی را اعدام کنی بعدا برایش جلسه محاکمه برگزار کنی.»

مازیار خسروی، روزنامه نگار هم در واکنش به این حکم به بیکار شدن اهالی این تحریریه در این وقت از سال اشاره کرد و نوشت:« ‏روزنامه‌نگار که مرغ عروسی و عزاست، آنکه حکم به تعطیل قانون داد، هیچ به سفره خالی شب عید خانواده حروف‌چین و آبدارچی روزنامه اندیشه داشته است؟!»

محمد باقرزاده، خبرنگار اجتماعی شهروند با اشاره به مسئولیت اهالی رسانه در برابر تعطیل شدن این روزنامه در صفحه توییتر خود نوشت:« درباره روزنامه قانون همه مسئولیم و باید مقابله کنیم. چرا باید روزنامه‌ای به دلیل یک تیتر و تحلیل بسته شود؟».

احمد رضا کاظمی طنز نویس روزنامه  قانون هم با بیانی طنزگونه و هشتگ روزنامه کمتر زندگی بهتر نسبت به توقیف روزنامه اش اعتراض کرد و نوشت:«روزنامه قانون بخاطر تیتر مهمان ناخوانده برای حضور بشاراسد در ایران و به منظور جلوگیری از وقوع جرم، توقیف شد. مرسی که تو این اوضاع‌ اقتصادی به فکر از نون‌خوردن‌افتادن ما هستید .قبلا به بهونه‌های بهتری توقیف می کردید».

پدرام الوندی معاون خبر ایرنا  هم با اشاره به اینکه  با تیتر قانون موافق نیست  اما  تعطیل شدن آن را هم نمی پسندد ، توییت زد: «‏تحمل فقط یک تیتر منتقد کار سختی نبود. با تیترشان موافق نیستم اما توقیف روزنامه قانون پذیرفتنی نیست». مریم طالشی گزارش نویس روزنامه ایران هم در واکنش به این حکم نوشت:«‏دیواری کوتاه‌تر از دیوار روزنامه‌نگار نیست.»

کامبیز نوروزی حقوق دان رسانه ای هم با نگاه حقوقی به این حکم در کانال تلگرامی خود توضیح داد«خبر توقیف روزنامۀ قانون مثل خبر هر توقیفی از مطبوعات ، خبری بد و دردناک است . به همین اندازه علت توقیف نیز موجب شگفتی است . آنطور که در خبرها آمده است ، بازپرس محترم ، روزنامۀ قانون را بخاطر عکس و تیتر عکس مستحق توقیف دانسته است . عکسِ یکِ روزنامه قانون در ۷ اسفند از دیدار مقام رهبری و بشار اسد است . تیتر این عکس نیز این عبارت است «مهمان ناخوانده ». با همه سابقۀ حرفه ای و مفاهیم حقوق رسانه ، هرچه بررسی می کنم هیچ ایراد قانونی و اخلاقی در عکس و تیتر نمی بینم .عکس تصویری موزون ، شاداب و قدرتمندانه از رهبر انقلاب را نشان می دهد که از فاصله ای نزدیک با بشار اسد مصافحه دارند . بشار اسد نیز چهره ای دوستانه در عکس دارد که پیداست از دیدار با رمقام رهبری جمهوری اسلامی مبتهج است . کلیت عکس حکایت از موقعیت ممتاز و برجستۀ رهبری و ایران دارد .
اما در تیتر « مهمان ناخوانده»نیز اشکالی وجود ندارد . «مهمان ناخوانده » تعبیری محاوره ای است که در عرف زبان فارسی بار معنای مثبتی دارد و بیشتر به رابطۀ نزدیک میهمان و میزبان دلالت می کند . مجموع غکس و تیتر این معنا راب همخاطب منتقل می کند که روابطی دوستان و عمیق بین ایران و سوریه در جریان است و مقام رهبری جمهوری اسلامی با موضعی مقتدر ، با عزت و صمیمی مورد اطمینان و اعتماد کامل رئیس جمهور سوریه است. همچنین در خبرهای غیر رسمی آمده است که دادسرا به عنوان پیشگیری از وقوع جرم ، یعنی بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی دستور توقیف صادر کرده است .

پیش از این بارها و بارها این بحث حقوقی شده است که استناد به این بند برای توقیف مطبوعات از نظر حقوقی نادرست است . قطع نظر از این ، انتشار این عکس موجب یا مسبب چه جرمی ممکن است باشد که برای پیشگیری از آن باید یک روزنامه توقیف شود ؟ در تحلیل حقوقی و با توجه به خصوصیت کاری مطبوعات و خصوصیات عکس و تیتر قانون ، پاسخ منفی است .اصل بر آزادی مطبوعات است . قانون مطبوعات همۀ شرایط فعالیت مطبوعات را تعریف کرده است . با همۀ نقدهایی که به همین قانون مطبوعات وارد است ، اما با رعایت دقیق این قانون در کنار اصل بیست و چهارم قانون اساسی و مقتضیات آن مانع از این نوع توقیف می شود. بالاخره اینکه در وضعیتی که بحران مرجعیت رسانه ای گریبان فضای کشور را گرفته است ، و در این بحران رسانه های فارسی زبان خارج از کشور ، که همه می دانیم هریک به دنبال طرح های دیگری هستند ، فضای بیشتری پیدا می کنند . ایجاد امنیت و ثبات برای مطبوعات داخلی کشور ، بی شک کمک بیشتری به امنیت و ثبات کشور در شرایط سخت کنونی خواهد کرد.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران هم در واکنش به توقیف روزنامه قانون و ضرورت حفظ امنیت روزنامه نگاری و تقویت توانایی فضای رسانه‌ای ملی کشور در اطلاعیه اعلام کرد:«انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با ابراز تأسف عمیق از توقیف روزنامه قانون امیدوار است مقامات محترم قضایی، با رعایت موازین قانونی و مفاد قانون مطبوعات و الزامات ناشی از قانون اساسی، در خصوص این تصمیم بازنگری کرده و با رفع اثر از دستور قضایی توقیف روزنامه‌ قانون، امکان ادامۀ انتشار این روزنامه را فراهم آورند. خصوصاً با بررسی دقیق تر مطلب مورد شکایت ( عکس و تیتر عکس صفحۀ یک روزنامه قانون مورخ ۷ اسفند ۹۷ ) به نظر می‌رسد شرایط قانونی برای توقیف فراهم نبوده و مستندات ابرازی در دستور قضایی بازپرس محترم برای چنین تصمیمی کفایت نمی‌کند .انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تأکید دارد در وضعیت کنونی کشور ، حفظ امنیت روزنامه نگاری و تقویت توانایی فضای رسانه‌ای ملی کشور، ضروری‌تر از هر زمان دیگری است».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here