زمان انتشار : ۸ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۰ | کد خبر : 478934 |

از «استعفای بی ظرافت » تا «اعتبار دیپلماسی»؛واکنش روزنامه ها به استعفای ظریف

شفقنا رسانه-بعد از رسانه ای شدن استعفای وزیر امور خارجه و پرداخت رسانه های خارجی و خبرگزاری ها به این خبر ،امروز هم روزنامه در اقدامی مشترک صفحه یک خود را به این موضوع اختصاص دادند.روزنامه سازندگی نوشت « شوک ظریف» در زیر تیتر اشاره کرد ،در حالی که ۲۴ ساعت از استعفای وزیر امور خارجه می گذرد هنوز علت اصلی و جزئیات این استعفا روشن نشده است.خبرهای سازندگی حکایت از تلاش رئیس جمهور برای بازگشت ظریف دارد،در حالی که روحانی دیروز صبح به بخش عمده ای از مشکلات سیاست خارجی کشور اشاره کرد مشکلاتی که شاید یکی از علل استعفای ظریف باشد.واکنش رئیس جمهور: باید ذره ای هم برای دنیا عقل و تدبیر را بپذیریم .همه کشورهای دنیا در یک نهاد و گروهی شرکت دارند.یعنی اگر گروه و نهادی شرکت دارند،هیچ کدام تدبیر و عقل ندارند؟ نمی شود کشور را به ۱۰ الی ۲۰ نفر داده و بگوییم تابع تصمیمات شما هستیم.

روزنامه ایران در عکس و تیتر یک «نه به استعفا» واکنش ها و تحلیل های مختلف درباره استعفای وزیر امور خارجه را کار کرد. این روزنامه در صفحه اول عنوان کردند خبرنگارش اطلاع یافته که «شماری از اعضای دولت بطور ویژه رایزنی هایی را برای انصراف ظریف از استعفا و عدم پذیرش آن از سوی رئیس جمهوری انجام داده اند. گفته می شود امروز در جلسه هیأت دولت رئیس جمهوری درباره استعفا سخن خواهد گفت . برخی از چهره های شناخته شده سیاسی دیروز از ظریف خواسته اند تا از استعفای خود صرف نظر کند . معاون اول رئیس جمهوری دیروز با ظریف گفت وگو کرده است. مردم در صفحات مجازی با اعلام نگرانی از رفتن ظریف پشتیبانی خود را صریحاً بیان کردند: #ظریف _ بمان . پشتیبانی اعضای دولت از وزیر خارجه . شماری از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی و اجتماعی بر ماندن ظریف تأکید کردند».

کیهان هم در تیتر یکی از مطالب فرعی خود با اشاره به عجولانه بودن تصمیم ظریف  عنوان کرد: «آقای ظریف! وقت استعفا نبود دلخوری‌ها را در کابینه حل کنید» و در متن توضیح داد: «استعفای ناگهانی ظریف به دلیل اختلافات سابقه‌دار با آقای رئیس‌جمهور، در شرایط حساس کنونی اقدامی شتاب زده و عجولانه بود که با تحلیل‌های مغرضانه و دور از واقعیت دشمن و رسانه‌های ضدانقلاب مواجه شد.».

آفتاب یزد از زاویه ای  دیگری به این خبر واکنش نشان داد و در گزارشی به بازتاب این استعفا و واکنش فعالان سیاسی گرایش اصول گرا و اصلاح طلب پرداخت و در تیتر عنوان کرد « آنها که ذوق کردند آنها که محزون شدند»و در گزارش خود آنها را به دو لیست موافقان و مخالفان اشاره کرد.

سیاست روز هم در تیتری انتقادی به این اقدام ظریف واکنش نشان داد و عنوان کرد «بی سلیقگی ظریف بی تدبیری را کامل کرد» و آن را «قربانی جدید دولت» خواند. این روزنامه در توضیح بیشتر نوشت:«در حالی که از جشن دستاوردهای منطقه ای شاد و به مقاومتمان می نازیم، در حالی که هنوز در ذوق آن مصاحبه زیبای وزیر خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نشسته و خوشحال بودیم و امید داشتیم تکلیف برجام با همان صلابتی که در کلام جناب ظریف در مصاحبه شنیدیم پیگیری شود، یکدفعه به دلیل چیزی که ظریف بی اعتباری در جهان و عدم هماهنگی خواند(نبودش در دیدار روحانی و بشار اسد) استعفا داد تا ضمن تحت الشعاع قرار دادن دستاورد کشور و خبر مهم حضور بشار اسد در تهران و عدم موفقیت کنفرانس شرم الشیخ آینده برجام را نیز در هاله ای از ابهام قرار دهد. اما واقعا دلیل این استعفایی که مطالبه از او را متوقف نمی کند چه می تواند باشد؟! ».

روزنامه اعتماد هم بر حسب موضع خود به واکنش مخالفان به این استعفا پرداخت و با اشاره به واکنش دلسوزان به استعفای نابهنگام ظریف نوشت « تو بمان» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های ظریف در پاسخ به اعتماد نوشت ،برای جواد ظریف هیچ حسابی باز نکردم.هیچ ادعایی ندارم و نیازمند دلجویی نیستم .اعتبار وزارت خارجه را چوب حراج نمی زنم» .

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به واکنش مقامات به استعفای وزیر امورخارجه اختصاص داد و نوشت « سکان وزارت بدون وزیر » و در زیر تیتر به بخشی از این واکنش ها اشاره کرد .این روزنامه تیتر یک خود را به سخنرانی روحانی در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی اختصاص داد و از قول او نوشت « کشور را نمی شود دست ده ،بیست نفر داد» .

روزنامه صبح نو در تیتر با کلمات بازی کرد و تیتر خوبی برای این استعفا بر اساس رویکرد خود نوشت « استعفای بی ظرافت » و در سرمقاله خود با تیتر « استعفای ظریف ؛ قدرت عینی یا گفتمانی» نوشت : ظریف نه قهرمان است و نه خائن .برخی او را در حد یک قدیس بالا می برند و برجام را به اندازه یک متن مقدس ستایش می کنند.برخی دیگر هم او را خائن می دانند و متن برجام را خیانت آمیز توصیف می کنند .این در حالی است که ظریف یک دیپلمات قدیمی است که در دیپلماسی عمومی تبحر دارد و شاید هر فرد دیگری هم بود ،می توانست متنی در همین حدود امضا کند او البته اشتباه های زیادی هم داشته است‌.اگر روحانی استعفای او را بپذیرد به معنای تشخیص درست شرایط از جانب ظریف است ،در غیر این صورت قرار روحانی و ظریف برای ادامه حیات در سطح قدرت عینی سرجایش باقی است .»

ستاره صبح هم عکس و تیتر یک را به استعفای ظریف و واکنش ها به این استعفا اختصاص داد در تیتر از «موج حمایـت از دیپلمات بین المللی ایرانی» نوشت. این روزنامه همچنین سرمقاله امروز خود را به «پیامد استعفای وزیر خارجه» اختصاص داد و نوشت:« اینکه گفته می‌شود دلیل استعفای ظریف دیدار روز دوشنبه مقام رهبری و رئیس‌جمهور با بشار اسد بدون حضور وزیر خارجه بوده، اشتباه است. چنین تصمیم‌های مهمی یک شبه و به دلیل یک اتفاق خاص گرفته نمی‌شوند. باید برای کنکاش چرایی استعفای ظریف، به گذشته و مجموع اتفاقاتی که افتاده پرداخت. ممکن است نهادها و یا اشخاصی با ایشان همراه نبوده باشند و در پیشبرد سیاست‌های وزارت خارجه که تعامل با دنیای خارج بود، ایجاد مانع کرده باشند، اما همراه شدن با استانداردهای بین‌المللی ازجمله FATF که برای کشور ایجاد مشکل نمی‌کند و جزء طرح‌ها و سیاست‌های ظریف بود، در استعفای ظریف دخیل بوده است.»

همدلی هم عکس و تیتر یک را به گفتگو با کارشناسان و بررسی واکنش ها در خصوص کناره گرفتن وزیر خارجه و نیز پیامدهای داخلی و خارجی آن اختصاص داد و در تیتر نوشت:« فریاد استعفا با ارتعاش ظریف ». عبدالله ناصری در این باره گفته «آقای ظریف بدون تفکر استعفا نداده و در جامعه هم همه می‌دانند که مشکلاتی داشته که باید بخشی از مشکلات ایشان در ناهماهنگی‌های موجود حل شود یا اگر چنین نشد حتما باید پای استعفایش بایستد. از طرفی باید دید با وجود حل نشدن مشکلات، آقای ظریف کسی هست که پای این استعفا بایستد؟ به باور من نه فقط رئیس جمهور بلکه رهبری هم تمایلی به نبودن آقای ظریف در دستگاه دیپلماسی ندارند و ترجیح می دهند آقای ظریف همچنان در راس وزارت خارجه باقی بمانند.» و فریدون مجلسی هم تاکید کرده است«کارشکنی و موازی‌کاری ظریف را خسته کرد. وزارت امور خارجه چند پروژه مهم در دستور کار داشت که با رفتن ظریف همه‌آنها نیمه کاره خواهد ماند. پروژه‌هایی که کلیت قریب به اتفاق آنها روح واحدی دارند و آن چیزی نیست جز حل مشکلات کشور از مسیر مذاکره، مساله برجام و علاوه‌بر این‌ها شکستن سیاست یک‌جانبه‌گرایی و دشمنی آمریکا در قبال ایران».

روزنامه همشهری هم عکس یک خود را به طرحی از محمد جواد ظریف اختصاص داد و در تیتر نوشت « اعتبار دیپلماسی» و در متن به واکاوی دلیل استعفای ظریف در گفت و گو با رامین مهمان پرست و نصرت الله تاجیک پرداخت.

روزنامه روزان هم در تیتر و عکس یک به «رمزگشایی از یک استعفا» پرداخت و در رو تیتری سوالی نوشت:«نداشتن اختیار یا اختلاف داخلی؟» این روزنامه در صفحه اول توضیح داد:«اکنون دو دیدگاه وجود دارد. یکی استعفای ظریف را به اختلاف داخلی دولت نسبت می دهد و می کوشد ارتباط بین دخالت نظامیان در سیاست خارجی و فشار بر وزارت خارجه را غیر مرتبط نشان دهد و دیگری تاکید دارد که مسئله نداشتن اختیار برای انجام وظیفه است.» البته بهتر بود روزنامه در ادامه این توضیحات در صفحه اول به سوال رو تیتر خود پاسخ می داد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here