زمان انتشار : ۷ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 478895 |

دیدار بشار اسد با رهبری محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-خبر استعفای محمد جواد ظریف و دیدار بشار اسد با رهبری و رئیس جمهور از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،شامگاه دوشنبه محمد جواد ظریف در پیامی اینستاگرامی از سمت خود استعفا کرد و شوک بزرگی در فضای رسانه ای ایجاد کرد. دقایقی بعد این خبر به تیتر یک بسیاری از رسانه های بین المللی تبدیل شد. این مسئله موضوع مهمی بود که خیلی از روزنامه از پرداختن به آن جا ماندند. با این حال روزنامه آرمان امروز و خراسان از روزنامه هایی بودند که خبر اسعفای ظریف را کار کردند. روزنامه آرمان امروز عکس و تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و در تیتر از «شوک‌ ‌استعفای ظریف» نوشت و در رو تیتر عنوان کرد که«مخالفان اف ای تی اف معمار برجام را از ادامه راه بازداشتند».

با این حال استعفای ظریف در یکی از مطالب فرعی روزنامه خراسان کار شد و در تیتر نوشت:« استعفای اینستاگرامی ظریف» و در متن تنها  به خبر و پست اینستاگرامی او اکتفا کرد. این روزنامه عکس یک را به دیدار رهبری با اسد اختصاص داد و  در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« ایران و سوریه عمق راهبردی یکدیگر هستند» و در رو تیتر این سفر را «اولین سفر بشار اسد به تهران پس ازجنگ وبحران ۸ ساله سوریه» خواند.

به دنبال این استعفا که به تیتر کمتر  رروزنامه ای آمد، گفته می شود روزنامه جمهوری هم به صورت اتفاقی مصاحبه خود با محمد جواد ظریف را منتشر و به تیتر یک آورد. این روزنامه در تیتر به نقل از ظریف با اشاره به تاثیرات تصویب نشدن اف ای تی اف عنوان کرد«عواقب عدم عضویت در اف ای تی اف به مراتب جدی تر است –مذاکره پشتوانه قدرت میدانی است».در بخشی از این مصاحبه آمده است « تصمیم‌گیری درباره حد و مرز ماندن در برجام بر عهده «هیئت نظارت» است و بعد هم مقامات عالی کشور. البته احساس من این است که برجام، دستاورد بسیار بزرگی بوده و هنوز هم هست و آن شکستن بازی امنیتی‌سازی ایران توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی است. علت اینکه از برجام خارج شدند هم همین مورد بود و حتی علت آنکه از اول رژیم صهیونیستی مخالف برجام بود، این بود که ایران را از زیر بار آن فضای امنیتی و قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت خارج می‌کرد که هنوز هم این دستاورد پابرجا است. البته آمریکا و اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل نکردند ولی عمل نکردن آنها به تعهداتشان به این معنی نیست که تمام دستاوردهای برجام نابود شده است و علت آنکه هنوز رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با تبلیغات و دروغ‌سازی آن فضای قبل را برگرداند، همین دستاوردها و شکست فضای امنیتی علیه ایران است. این نشانه‌ای است که هنوز برجام دستاورد دارد. اما هر وقت مردم و مسئولان عالی‌تر احساس کنند که برجام دستاوردهای لازم را ندارد و منافع ملی متضمن خروج از برجام است، تصمیم‌ها تغییر می‌کند.» ظریف در بخشی از این مصاحبه با انتقاد به عملکرد صدا و سیما و ایجاد فضای ناامیدی برای مردم گفت« من این را معتقدم در نحوه طرح موضوعات توسط صدا و سیما یک فضای ناامیدی در مردم ایجاد شده است. بله صدا و سیما حتماً زحمت می‌کشد و دستاوردهایی را مطرح می‌کنند ولی اگر کسی فضا را دنبال کند نه جملات را؛ فضا، فضای ناامیدی، فضای بی‌اعتمادی، فضای زیر سوال بردن نیات مذاکره ‌کنندگان را احساس می‌کند».

روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به هشدار دادستان و شکایت مدعی العموم و دو هزار نفر از مردم اهواز به دلیل تمکین نکردن وزیر جوان که روز گذشته با بازتاب زیادی رو برو شد،اختصاص داد  و نوشت«وزیر نترس » و در زیر تیتر به حمایت رئیس جمهور در برابر حملات و فشارهایی که به این وزیر شده، اشاره کرد. رئیس جمهور با حمایت از وزیر جوانش گفت« قوه قضائیه می‌گوید که از وزیر جوان دولت شکایت می‌کند، در حالی که وزیر کار خودش را با قدرت انجام می‌دهد. او به نفع مردم کار می‌کند و به دستورات بی‌ربط اعتنا ندارد. یک نفر در قوه قضائیه می‌گوید از او شکایت می‌کند خب شکایت کنید.وزیر جوان ما هم کار خودش را با قدرت انجام می‌دهد. این وزیر می‌شود نه این‌که کسی که حساب می‌کند که پس از پایان دولت به کجا می‌رود.»

روز گذشته نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور خبر از ارسال پیامک تهدیدآمیز به صورت گسترده برای نمایندگان مجلس داد. او گفت«پیامکی برای همه نمایندگان ارسال شده است که به همین دلیل متن آن را می‌خوانم: “چه اردوگاه اشرف منافقان در عراق و چه مجلس شورای منافقین در تهران، هیچ فرقی با هم ندارند، فقط به فکر خودتان و آشوب و فتنه‌اید»روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به این پیامک ها اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد«ورژن جدید پیامک های تهدیدآمیز».این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی از دلالان خرید بچه اختصاص داد و با تیتری مناسب در این باره نوشت«بیعانه بدهید تا نوزاد دختر رزرو کنیم».

بشار اسد روز گذشته به صورت غیر رسمی و ناگهانی وارد ایران شد و دیدارهایی با آیت الله خامنه ای و رئیس جمهور داشت.در این دیدار  رهبری رمز پیروزی سوریه و به شکست کشاندن آمریکا و مزدوران منطقه‌ای آن را استقامت رئیس‌جمهور و مردم سوریه و پافشاری آنان بر مقاومت خواند.این دیدار و گزارشی از آنچه گذشت به تیتر و عکس یک روزنامه اعتماد آمد و  با اشاره به ستایش رهبری در توصیف بشار اسد نوشت«قهرمان جهان عرب».

روزنامه ایران در عکس و تیتر یک «بشار اسد در تهران» دیدار بشار اسد و رهبری را کار کرد و در زیر تیتر به نقل از رهبری، خطاب به رئیس جمهور سوریه نوشت:« جنابعالی به قهرمان جهان عرب تبدیل شدید».

روزنامه کیهان هم در تیتر یک به نقل از رهبری نوشت:« ایران از صمیم قلب به حمایت از مقاومت افتخار می‌کند» و در یکی از مطالب فرعی به بیان سخنان روز گذشته روحانی در جمع وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و به نقل از او در تیتر نوشت:« افتخار دولت ایجاد اشتغال است اما مردم باور نمی‌کنند». اگرچه این روزنامه در رو تیتر از ارزیابی کیهان از سخنان روحانی خبر داد با این حال در متن، خبری از ارزیابی این روزنامه نیست و صرفاً به پوشش سخنان او پرداخته است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here