زمان انتشار : ۶ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۲۰:۱۲ | کد خبر : 478879 |

اخلاق حرفه ای حکم می کند در انتشار خبر نام منبع را ذکر کنیم/ توضیحات جماران درباره تیتر روزنامه شرق از بزرگداشت مرحوم پوران شریعت رضوی

شفقنا رسانه- روز شنبه روزنامه شرق عکس یک خود را به گزارشی از بزرگداشت پوران شریعت رضوی اختصاص داد و در تیتر به نقل از سوسن شریعتی نوشت: «پوران مرید شریعتی نبود». گویا انتخاب این جمله به عنوان تیتر باعث شد تا خانواده شریعتی به روزنامه گلایه کنند. روزنامه شرق روز بعد ضمن عذرخواهی از خانواده شریعتی توضیح داد که:« این عنوان عیناً برگرفته از متنی است که سایت خبری جماران آن را روز جمعه سوم اسفند منتشر کرد و شرق نیز در گزارش بزرگداشت از متن منتشر شده از سوی این سایت استفاده کرده است.»

جهت پیگیری ماجرا با روابط عمومی سایت خبری جماران تماس گرفتیم که به شفقنا رسانه توضیح داد: روزنامه شرق در حالی اشتباه خود را متوجه خبر ارسالی از سوی جماران کرده است که اساساً هیچ نامی در متن منتشر شده از سوی این روزنامه از جماران برده نشده و جماران به عنوان منبع خبر در روزنامه درج نشده است. با این حال گویا بعد از اعتراض صورت گرفته به انتخاب تیتر گزارش منتشر شده همکاران عزیزمان در شرق تازه یادشان افتاده که جماران منبع خبر بوده است و به جای آنکه توضیح دهند چرا از ذکر منبع اصلی خبر خودداری کرده اند به توجیه اشتباه خود پرداخته و مدعی شده اند منبع خبر جماران بوده است. اگرچه این موضوع باعث سلب مسئولیت مدیریت محترم آن روزنامه و انداختن توپ اشتباه به زمین همکاران دیگر رسانه ها نخواهد شد.

روابط عمومی جماران توضیح داد: اخلاق حرفه ای و رسانه ای، همه ما اهالی رسانه را ملزم می کند تا اگر به دلیل فشردگی و محدودیت های کار رسانه ای از جمله محدودیت زمان نام منبع اصلی خبر یا محتوای مورد استفاده را سهواً جا انداخته ایم مسئولیت این عمل اشتباه را بپذیریم نه آنکه با تکرار آن بر این اشتباه اصرار بورزیم. کما اینکه منبع عکس استفاده شده در همین گزارش در روزنامه شرق سرویس عکس جماران و همکار عکاس ما بوده است در حالی که در این گزارش نام همکار عکاس ما آورده شده اما به صورت نادرست منبع عکس جام جم عنوان گردیده است که از یک مجموعه حرفه ای این قبیل اشتباهات و تکرار آن عجیب به نظر می رسد.

همچنین روابط عمومی این سایت خبری با اشاره به عملکرد این روزهای برخی از کانال های تلگرامی در پیگیری اشتباهات حرفه ای رسانه ای توضیح داد: از برخی دوستان جدید روزنامه نگاری یا روزنامه نگاری جدید پذیرفته نیست که یک طرفه به قاضی رفته بلکه بدون بررسی و راستی آزمایی، خود قضاوت بفرمایند که شرط قضاوت، عدالت است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here