زمان انتشار : ۶ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۴ | کد خبر : 478865 |

از «دست نامرئی در بازار ارز» تا «وزیر جوان زیر تیغ» در قاب روزنامه ها

 شفقنا رسانه– انتخاب سفیر زن عربستان در واشنگتن، افزایش دوباره قیمت دلار، کاهش توانایی مردم در خرید مسکن، طرح شکایت از وزیر ارتباطات از محورهای مهم روزنامه های امروز بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته خبری منتشر شد که ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پاشاه عربستان سعودی طی دستوری، خانم «ریما بنت بندر بن سلطان آب سعود» را به عنوان سفیر جدید عربستان در واشنگتن منصوب کرد تا وی اولین زنی در تاریخ این کشور لقب بگیرد که متصدی چنین سمتی می شود.این خبر با بازتاب گسترده ای از طرف رسانه ها روبرو شد . روزنامه سازندگی هم تیتر و عکس یک خود را به این خبر اختصاص داد و تیتر خوبی  نوشت « بنت به جای بن» .

این روزها که طلا و سکه و دلار قیمت هایشان رو به فزونی است بسیاری از رسانه ها منتقد سیاست های دولت شده اند و مدام گزارش های از علت گرانی را منتشر می کنند. روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک خود سراغ بانک مرکزی و پاسخ گو نبودن این بانک در قبال افزایش قیمت دلار رفت و با تیتری انتقادی نوشت « بازگشت بانک مرکزی به دوران سیف» و در زیر تیتر اشاره کرد ،متاسفانه روابط عمومی بانک مرکزی در خواب عمیق به سر می برد .بازار سکه و ارز این روزها لحظات پرتلاطمی را سپری می کند. به طوری که روز گذشته پس از ماه ها آرامش ،شاهد تشکیل صف های خرید دلار مقابل صرافی ها در میدان فردوسی و حوالی آن بودیم. سکه نیز روز گذشته به جهش قیمت خارق العاده ای رسید و در یک روز ۳۲۰ هزار تومان گران شد و به ۵ میلیون تومان رسید. این اتفاق در حالی رخ داد که روز قبل از آن یعنی شنبه،بازار سکه حتی حاضر نشد به چراغ سبز گروه اقدام مالی در تمدید مهلت ایران روی خوش نشان دهد.

روزنامه شرق هم تیتر یک خود را به افزایش نرخ دلار در این روزها اختصاص داد و با تیتری رایج درباره نوسانات این بازار عنوان کرد «دست نامرئی در بازار ارز» و در زیر تیتر اشاره کرد که برخی نحله ها برای دور جدید افزایش نرخ دلار فعال شده اند .شرق در بخشی از گزارش خود نوشت«در شرایط کنونی با توجه به تراز ارزی به شدت مثبت و کاهش واردات و بیش از آن سقوط تقاضای مصرف داخلی، در صورتی‌که سازوکار بازار درست عمل می‌کرد، قیمت ارز باید کاهش پیدا می‌کرد. در دو ماه اخیر، همان نحله اقتصادی که در یک سال اخیر همه تلاش خود را برای افزایش هرچه بیشتر نرخ ارز و استمرار رشد آن مبذول کرده، برای دور جدید افزایش نرخ ارز فعال شده است. ذی‌نفعان و نحله‌های وابسته، اقدامات زیادی را برای استمرار افزایش نرخ ارز در دستور کار قرار داده‌‌اند که بعضی موارد آن به شرح زیر است:۱. فشار به بانک مرکزی برای کاهش عرضه ارز به بازار (تحت عنوان عدم دخالت در بازار و صیانت از ذخایر ارزی) و از سوی دیگر احتکار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و همچنین مهندسی عرضه ارز با کاهش برنامه‌ریزی‌شده عرضه و اختلال بیشتر در نظم بازار؛ ۲. مهندسی افکار و انتظارات عمومی از طریق القای حس نگرانی جهش نرخ ارز و ایجاد التهاب و جو ناامنی اقتصادی و تحریک مردم به خرید ارز؛۳. استفاده ابزاری تحت عنوان «علم اقتصاد» و فریب افکار عمومی با القای این موضوع که تورم شدید سال جاری و گران‌شدن کالاها ربطی به نرخ ارز ندارد و در نتیجه حمایت از جناح طرفدار افزایش نرخ ارز در دولت؛۴. مهندسی افکار عمومی و جوسازی و اعمال فشار در  راستای افزایش نرخ ارز ترجیحی به ۹ هزار تومان و به تبع آن بالارفتن نرخ ارز آزاد به بالای ۱۵ هزار تومان»

 

در سال های اخیر و همزمان با تشدید کم آبی در کشور،عملیات انسداد چاه های غیر مجاز در کشور شدت گرفته بود و از آن به عنوان تلاشی برای نجات آب یاد می کردند .روزنامه همشهری تیتر یک خود را  به متوقف شدن طرح انسداد سازی چاه های غیر مجاز اختصاص داد و در تیتری مبهم نوشت « چاه ها علیه دشت ها» و در زیر تیتر توضیح داد با وجود افزایش ۳ برابری تعداد چاه های غیر مجاز در ایران، اجرای طرح انسداد در سال ۹۷ به دلیل مشکلات معیشتی کشاورزان متوقف شد. این روزنامه مدتی است که بر حسب رویکرد، عکس های یک خود را به گزارش هایی از دوچرخه سواری در شهر اختصاص می دهد امروز هم در عکس یک به این موضوع پرداخت و با گزارشی از سند جامع دوچرخه سواری تهران نوشت،انچه هستیم و فاصله ای که از شهرهای جهانی داریم و در تیتر عنوان کرد « سودای شهر دوچرخه سوار» . اینکه روزنامه ها در جهت فرهنگ سازی کارهای شایسته در جامعه مطالب و گزارش های متنوع کار می کنند اقدام خوبی است.

روز گذشته جاویدنیا معاون دادستان کل کشور  از طرح شکایت ۲ هزار نفر از مردم اهواز و مدعی‌العموم از وزیر ارتباطات  خبر داد و گفت:« مردم اهواز از وزیر ارتباطات بابت عدم ایجاد بستر امن و لازم برای فضای مجازی در کشور شکایت کردند، این شکایت هم به دلیل این است که تعدادی از جوانان جذب گروه‌های تکفیری شده و در نهایت حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح رخ داده و عزیزان‌شان شهید شدند.» این موضوع به تیتر یک روزنامه ایران آمد و نوشت:« وزیر جوان زیر تیغ».این روزنامه عکس یک را به گفتگو با بهزاد نبوی اختصاص داد که نبوی گفته بود «اصلاح طلبان به جای جدا کردن خرج خود از دولت، تندروی ها را افشا کنند» به همین دلیل روزنامه در تیتر از «ائتلاف علیه تندروها» نوشت و در رو تیتر عنوان کرد که این «پیشنهاد بهزاد نبوی به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه رو» بوده است.

روزنامه کیهان هم در تیتر یک به بیانیه ۳ هزار استاد دانشگاه پرداخت و در تیتر عنوان کرد «لبیک ۳ هزار استاد دانشگاه به پیام «گام دوم» رهبر انقلاب» و در متن توضیح داد: «۳ هزار استاد دانشگاه ضمن اعلام حمایت قاطع از بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب، آمادگی خود را برای ایجاد تحول انقلابی در نظام علمی کشور برای نیل به تمدن نوین اسلامی اعلام کرده و با هشدار نسبت به وجود کم‌کاری و سهل‌انگاری، اتخاذ مشی جهادی در اداره کشور را از قوای مجریه، مقننه و قضائیه برای تحقق بیانیۀ معظم‌له خواستار شدند.»

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در جواب دانش آموزان منتقد به توافق جامع گفته بود که «اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست». روزنامه سیاست روز تیتر یک را به انتقاد از سخنان او اختصاص داد و در تیتر نوشت:«امضای برجام دقیقاً به چه کسی ربط دارد؟!» و در رو تیتر عنوان کرد «بحران مسئولیت پذیری مسئولان، این قسمت عراقچی»

روزنامه همدلی در تیتر یک به بررسی ۴ دهه مناقشه سنگین بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا پرداخت و با فریدون مجلسی کارشناس روابط بین‌الملل و دیپلمات پیشین وزارت خارجه گفتگو  کرد. مجلسی ضمن اشاره بر پیگیری و تاکید آمریکا و هم‌پیمانانش بر استراتژی تغییر حاکمیت در ایران، گفت: « آمریکا در شعار و سخن و برای یارگیری و تاثیرگذاری بر روی کشورهای اروپایی از هیچ مساله‌ای دریغ نکرده و سعی می‌کند برخی مسائل مربوط به ایران را با هم مرتبط ‌کند تا اروپایی‌ها را حتی‌المقدور در ادامه تحریم ایران همراه کند، کما این‌که تاکنون ایران مورد تحریم بوده است». این روزنامه در تیتر از «پشت پرده ترفند « تغییر رفتار» » نوشت و در رو تیتر عنوان کرد: «پازل ایران‌هراسی و قطعات تکمیل نشده آن، بهانه‌ ۴۰ ساله آمریکایی برای براندازی است».این روزنامه با کارشناسان درباره بالا رفتن مدت زمان انتظار برای تهیه مسکن در ایران گفتگو کرد و عکس یک را به آن اختصاص داد و در تیتر نوشت:«سال های طولانی تا خانه دار شدن» و در متن توضیح داد:« زمان انتظار برای خرید خانه در دنیا ۵ سال است، این در حالی است که در ایران باید بیش از ۲ دهه در انتظار بود تا شاید شاهد خانه‌دار شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه بود. سوال اینجاست که چه عاملی باعث شده است تا مدت زمان انتظار برای خرید خانه در ایران با کشورهای دیگر جهان با این همه فاصله همراه باشد و از استانداردهای جهانی دورتر باشیم؟ به گفته بسیاری از دست‌اندرکاران اقتصادی، افزایش شکاف زمانی میان خرید مسکن در ایران و جهان تنها یک دلیل دارد و آن‌هم چیزی نیست جز بحث نوسان قیمت‌ها در این بازار و تورمی که هر سال فاجعه‌باتر از سال‌های گذشته تجربه می‌شود.»

روزان هم عکس و تیتر یک را به گزارشی از حواشی جدید پارلمان اصلاحات اختصاص داد و در تیتر از «اختلاف بر سر سامانه اجماع ساز» نوشت و توضیح داد:« جو عمومی که اکنون بر پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان حاکم است، نشان از آن دارد که آن ها حضور منتخبانشان در مجلس دهم را موثر ارزیابی نکرده اند و نسبت به تداوم مشارکت انتخاباتی خود دچار تردید جدی هستند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here