زمان انتشار : ۵ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۶ | کد خبر : 478809 |

تیترها از تازه ترین تصمیم های مجلس گفتند

شفقنا رسانه-گزارشی از مهم ترین مصوبات مجلس شورای اسلامی،واکنش به یک برنامه صدا و سیما ،گزارشی از گرانی ها در بازار ایران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

تعیین درآمد اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، مخالفت با حذف هشت دهک یارانه بگیر، تکرار مصوبه سال های اخیر درخصوص حذف یارانه سه دهک درآمدی بالا و همچنین مخالفت با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین از تازه ترین تصمیمات مجلس در هفتمین روز بررسی لایحه بودجه سال آینده در خانه ملت بود. روزنامه ایران تیتر یک را به گزارشی از تصمیمات مجلس اختصاص داد و نوشت:« بنزین بدون سهمیه‌بندی ثروتمندان بدون یارانه» و آن را دو تصمیم مهم بودجه‌ای مجلس برای سال ۱۳۹۸ خواند.

لایحه بودجه سال آینده هم همچون لوایح بودجه امسال و سال های پیش متنی است در حدود ۲۰ تبصره و مواد الحاقی مربوط به آن.همچنین ۲۹۰ نماینده مجلس نیز به ۲۳ تبصره لایحه بودجه ۹۸ ،بیش از ۶۰۰۰ هزار پیشنهاد الحاق کرده اند. روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به پیشنهاد الحاقی نمایندگان در لایحه بودجه اختصاص داد و نوشت « یک مویز و چهل قلندر» .در بخشی از مصاحبه اعتماد با برخی نمایندگان مجلس آمده است « بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس آن کسی بود که صبح دیروز با حضور در جمع خبرنگاران پارلمانی، از این اتفاق عجیب خبر داد و گفت: «با توجه به اینکه بالغ بر ۶۰۰۰ پیشنهاد بودجه‌ای ازسوی نمایندگان وجود دارد و اختیاراتی که آیین‌نامه برای ارایه پیشنهادات به نمایندگان داده است، زمانی بیش از حد معمول برای بررسی بودجه نیاز است.»جعفرزاده ایمن‌آبادی در این رابطه می‌گوید: «این تعداد پیشنهاد اتفاق تازه‌ای نیست. آنچه تازه اتفاق افتاده، الکترونیکی شدن سیستم ارایه و بررسی پیشنهادها و سایر امور مجلس است.» «درواقع در ادوار پیشین چیزی در حدود همین تعداد پیشنهاد مطرح می‌شد اما گاه، لابه‌لای کاغذها و زونکن‌ها گم می‌شد. البته نه اینکه مفقود شوند اما از آن‌جا که دسترسی به تمامی این موارد برای نمایندگان دشوار بود، در بسیاری از موارد پیگیری ویژه‌ای صورت نمی‌گرفت اما از امسال، این سیستم ثبت پیشنهاد همچون بسیاری از دیگر از امور مجلس، الکترونیکی شده و نمایندگان مثلاً می‌توانند با جست‌وجوی نام خود، به‌راحتی تمامی پیشنهادهای خود را روی مانیتور مشاهده کنند.حال آنکه در گذشته، بعضا خود پیشنهاددهنده نیز نمی‌توانست پیشنهاد خود را در آن لحظه‌ای که نوبتش فرامی‌رسید، ازمیان حدود ۲۰ تا ۳۰ کتابچه و صدها برگ کاغذ پیدا کند و به بحث بگذارد که به همین دلیل در عمده موارد، این پیشنهادها مطرح نمی‌شد. درواقع، الکترونیکی شدن سازوکار مجلس، هوشیاری نمایندگان را افزایش داده است.»

همدلی هم در تیتر یک «مالیات اولی ها» به ارزیابی مصوبه مجلس در خصوص آستان قدس و بنگاه‌های اقتصادی زیر مجموعه نیروهای مسلح از نگاه کارشناسان پرداخت و نوشت:« سال ۹۸، سالی برای مالیات اولی‌ها خواهد بود؛ برای همان سازمان ها و نهادهایی که طی سال‌های گذشته با اینکه برخی‌شان بیشترین بودجه را دریافت کردند اما خود را از این قاعده پرداخت مالیات مستثنی می‌دانستند. حالا آن‌طور که در بند الحاقی ۶، تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۹۸ تاکید شده است، از سال آینده و در راستای اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی، آستان قدس رضوی و آن دسته از موسسات و بنگاههای اقتصادی زیر‌مجموعه نیروهای مسلح و ستاد فرمان اجرایی امام، ملزم به پرداخت مالیات شدند. »این روزنامه گزارشی میدانی از از فروش مدارک دانشگاهی کار کرد و در تیتر از «مدرک دانشگاهی تحویل در محل» نوشت و توضیح داد:«رویای یک شبه دکتر شدن، یک شبه مهندس شدن و یک شبه آن شوی که تا حالا نبودی، برای برخی از مردم که از تمکن مالی برخوردارند، دیگر رویا نیست و جامه واقعیت به تن کرده است. چندی است که آگهی‌هایی با مضمون «فروش مدرک قابل استعلام و تایید» حتی با نمره دلخواه در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت فراوان به چشم می‌خورد. به غیر از شبکه‌های اجتماعی در برخی از خیابان‌های پایتخت نیز افرادی با این هدف پرسه می‌زنند و روزانه در گوش بسیاری از رهگذران کسب مدرک دانشگاهی با کمترین زمان آن هم با قیمت‌های نجومی زمزمه می‌کنند. مدارکی که به گفته آنان مو لای درزش نمی‌رود و حتی در صورت استعلام صحت آن قابل تایید است.»

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را درباره رای نمایندگان به این طرح اختصاص داد و با تیتری خبری نوشت « رای مجلس به عدالت مالیاتی» و در زیر تیتر اشاره کرد،مجلس بسیاری از بنیادهایی را که تا کنون مالیات نمی پرداختند به واریز مالیات موظف کرد ،باید منتظر ماند و دید آیا این مصوبه به تایید می رسد یا نه؟ همچنین توضیح داد ،با تصویب بندی از لایحه بودجه ۹۸ درباره لزوم تسویه حساب خریداران خدمت سربازی مشمول در سال جاری،عملا خرید خدمت سربازی در سال ۹۸ منتفی شد.این روزنامه عکس یک خود را به موضوع جالبی درباره خلأ رنگ آمیزی شهری اختصاص داد و با گفتگو با هنرمندان از تاثیر رنگ در شهرها نوشت « جای خالی رنگ در شهر».

روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به کافی نبودن قوانین موجود برای مبارزه با پولشویی و فساد در بخش های بانکی اختصاص داد و عنوان کرد « راه های قانونی برای پولشویی».در بخشی از این گزارش آمده « کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس معتقدند، به جز نبود اراده بر تغییر و اصلاح ساختاری، ماده ۱۶۹ قانون مکرر نیز اشکالاتی دارد. در آئین‌نامه این حکم تنها جمع گردش و مانده سالانه حساب‌های اشخاص حقیقی که مجموع گردش بدهکار یا بستانکار آن‌ها بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد از سوی بانک گزارش می‌شود و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی الزامی به گزارش این تراکنش‌ها ندارند. این در حالی است که عمده مفاسد اقتصادی و فعالیت‌های اخلالگرانه در نظام اقتصادی کشور و نیز فرار مالیاتی شرکت‌ها از طریق استفاده از حساب‌های اشخاص حقیقی به وقوع می‌پیوندد. این موضوع در پرونده‌های مفاسد اقتصادی که عاملان آن‌ها در سال ۹۷ محاکمه شدند، به وضوح قابل مشاهده است.طبق این قانون ارسال اطلاعات به صورت سالانه است و این تواتر ارسال داده اگرچه برای جلوگیری از فرار مالیاتی احتمالاً کفایت می‌کند، ولی برای رصد تراکنش‌ها و گردش حساب‌ها به منظور مبارزه با پول‌شویی یا جلوگیری از اخلال در نظام اقتصادی کافی نیست. همچنین در حکم فوق‌الذکر عمده تمرکز بر مجموع تراکنش سالانه است نه هر فقره از تراکنش و بنابراین برای اهداف غیرمالیاتی، خصوصاً موضوع مبارزه با پول‌شویی، کفایت نخواهد کرد.»

روزنامه کیهان هم در عکس و تیتر یک«بررسی علت گرانی‌ها در گزارش کیهان از کف بازار» به روایت کسبه از گرانی ها و منشاء آن پرداخت و نوشت:« کسبه بازار تهران، با اظهار نگرانی نسبت به وضعیت نوسانی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم، مدیریت و سیاست‌گذاری نادرست دولت و طمع برخی تجار را از عوامل اصلی گرانی‌ها اعلام کردند و نمرات پایینی به عملکرد اقتصادی دولت دادند.»

سیاست روز هم در تیتر یک «سیخ اروپا به بادکنک برجام» به انتقاد از برجام و بدعهدی های اروپا پرداخت و با بیان اینکه «دیگر حتی ظریف هم اذعان دارد لبخندهای دیپلماتیک برای اروپای بدعهد کارساز نیست» نوشت:«به تازگی وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با یک روزنامه سوییسی به خروج از برجام هشدار داده است. هشداری که از منظر بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی خیلی دیر صورت گرفت و زودتر از این ها باید به جای لبخندهای دیپلماتیک در قبال بدعهدی اروپا، واکنش قاطعانه اتخاذ می شد.»

روزان هم عکس و تیتر یک را به سخنان رئیس جمهور در جمع مدیران شرکت های دانش بنیان و نوآفرین اختصاص داد و به نقل از او نوشت:«پیشرفت از آزادی شروع می شود». تیتر و عکس هماهنگی خوبی دارد.

هفته گذشته برنامه «فرمول یک» از شبکه یک سیما  زن و شوهری را به برنامه دعوت کرده بود  که زن پس از بار ها کتک خوردن از همسر خود ۲۷ بار به دادگاه رفته تا از او جدا شود ولی هر بار به دلایلی این اتفاق نیافتاده است پس از این برنامه واکنش ها به برنامه سازی صدا و سیما بسیار شدت گرفت و از ترویج خشونت علیه زنان صحبت شد.روزنامه هفت صبح هم امروز در یکی از تیترهای صفحه یک خود نوشت « فقط ۲۷ بار» و در متن گزارشی از این برنامه و بازتاب های آن را آورد.در مقدمه این گزارش آمده،رویکرد رسانه های ارزشی به مفهوم لایف استایل بسیار مخاطره آمیز و دشوار است .بخشی از سبک زندگی اسلامی هنوز به زبان رایج ترجمه و معرفی نشده است.ایده های مختلفی درباره سبک زندگی اسلامی وجود دارد که از برداشت های سختگیرانه آغاز و به اقتباس های سهل و ممتنع ختم می شود .رسانه های ارزشی در پوشش نمونه های نوع خاص از سبک زندگی و پیدا کردن کلید ارتباط با توده های مردم آن هم بی آنکه در تله برداشت عرفی طبقه متوسط از سبک زندگی بیفتند و در عین حال مروج افراطی گری نباشند تقریبا ماموریت غیر ممکن دارند.این روزنامه تیتر یک خود را به تناقض های موجود در پرداخت هزار میلیارد از طرف رئیس جمهور به مال‌باختگان پدیده شاندیز اختصاص داد و نوشت « پاراف روحانی روی نامه جنجالی».

روزنامه آفتاب یزد هم عکس یک امروز خود را به واکنش ها به برنامه « فرمول یک» اختصاص داد که بیشتر روایتگر برخوردهای عجیب و خشن مرد با همسر خود بوده و در تیتر با انتقاد به اقدام صدا و سیما عنوان کرد « آقای صدا و سیما چه چیزی را آموزش می دهید».این روزنامه تیتر یک خود را به اظهارات نوبخت درباره ما به التفاوتی که از تخصیص ارز رسمی به کالاهای اساسی حاصل می شود و به مردم بازگردانده خواهد شد اختصاص داد و نوشت « یارانه ۷۴۰ هزار تومانی؟!» و در زیر تیتر توضیح داد،در شرایط فعلی دولت یارانه دولتی را به واردکنندگان می دهد تا کالاهای مورد نیاز مردم را وارد کنند .اما اتفاقی که در عمل رخ می دهد این است که وارد کننده ها کالا را با ارز ۴۲۰۰ وارد می کنند اما وقتی مردم برای خرید کالا مراجعه می کنند آن را به قیمت دلار ۱۲۰۰۰ تومان به آن ها می فروشند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here