زمان انتشار : ۴ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۲ | کد خبر : 478792 |

از « نه به پدیده باج خواهی» تا « تمدید تعلیق از لیست سیاه مالی» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-پیشنهاد علی اکبر صالحی برای مذاکره با عربستان، فرصت چهار ماهه کار گروه اقدام مالی FATF  به ایران برای تصویب این قانون  و تکذیب بودجه ای برای جبران خسارت سهامداران شاندیز از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، هفته گذشته نصرالله پژمانفر از دستور رییس جمهوری به معاون اقتصادی خبر داده که «مبلغی معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه کشور برای جبران خسارت سهامداران پدیده شاندیز اختصاص یافته است»؛ این خبر که با واکنش برخی دیگر از نمایندگان مجلس و افکار عمومی مواجه شد که در شرایط کنونی چرا باید از بودجه بیت المال برای جبران سوء مدیریت مدیران این موسسه هزینه بشود. اما بعد از انتشار این خبر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری این خبر را تکذیب کرد .این موضوع به تیتر یک سازندگی آمد و با موضعی حمایت گونه از تکذیب این خبرنوشت « نه به پدیده باج خواهی».واعظی گفته ،کسانی که این سخنان را مطرح می کنند اغراض سیاسی دارند و اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.این روزنامه عکس یک خود را به جزئیات تازه ای از مرگ یاسر عرفات اختصاص داد و عنوان کرد « راز قتل ابوعمار» و در زیر تیتر توضیح داد،۱۵ سال پس از مرگ یاسر عرفات ،جزئیات تازه ای از ترور رهبر پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین منتشر شده است.مشاور او از وجود سم در خمیردندان عرفات سخن گفته است.

روزنامه آفتاب یزد از زاویه ای دیگر به پرداخت هزار میلیارد تومان پول از طرف رئیس جمهور به سهامداران شاندیز پرداخت و با اشاره به اظهارات ضد و نقیض درباره این نامه نوشت « باز هم بذل و بخشش از جیب مردم؟» با اینکه این خبر از سوی دفتر ریاست جمهوری تکذیب شده ،بهتر بود روزنامه با توجه به آن تیتر دقیق تری انتخاب می کرد که خواننده دچار سردرگمی نشود و در زیر تیتر توضیح داده،برخی گزارشات رسیده به آفتاب یزد حاکی از آن است ،برخی شرکت ها که در حال حاضر سهام فروشی می نمایند و بانک مرکزی آنچنان توجهی به آنان ندارد.احتمال اینکه در این مورد در آینده هزاران خانواده نیز درگیر چنین مسائلی شوند،وجود دارد.لازم است نسبت به این موضوع از سوی مسئولان توجه گردد تا مسائل قبلی تکرار نشود که منجر به جبران از بیت المال شوند.این روزنامه عکس یک خود را به خلأ سخنگوی دولت در چند ماه گذشته اختصاص داد و نوشت « پس از گذشت ۷ ماه دولت همچنان بدون سخنگو».

روزنامه شرق هم در تیتری خبری به پرداخت پول از جانب رئیس جمهور به سهامداران پدیده شاندیز واکنش نشان داد و نوشت « تکذیب پرداخت بدهی شاندیز» برای چنین موضوعاتی که افکار عمومی تشنه خبر است بهتر بود روزنامه ها به تیتر خبری اکتفا نکنند و دنبال جزئیات این خبر بروند تا اطلاعات تازه تر و تحلیلی تری نسبت به دیگر رسانه ها به مخاطب دهند.این روزنامه عکس یک خود را به سخنان سوسن شریعتی در مراسم گرامیداشت مرحوم پوران شریعت رضوی اختصاص داد و به نقل از او نوشت « پوران مرید شریعتی نبود» .سوسن شریعتی در بیان اینکه رابطه پدر و مادرش، رابطه‌ای مراد و مریدی نبود، عنوان کرد: اگر شریعتی دن کیشوت بود، مادر من سانچو بود. در واقع او هیچ گاه مرید شریعتی نبود، همین تفاوت‌ها باعث شد تا عده‌ای در اینکه او شوهرش را درک کرده باشد، تردید کنند. او مستقل بود و با حقوق خودش روزگار می‌گذرانید و برخلاف اینکه زنان معمولاً بعد از مرگ همسران‌شان هیچ‌کاره می‌شوند، پوران شریعت رضوی به سختی توانست متولی‌گری آثار شریعتی را بعد از انقلاب برعهده گیرد.

روزنامه ایران در گفتگو با علی ربیعی به تشریح ماموریت اش – برگزاری گفت‌و‌گوهایی میان دولتمردان و نخبگان حوزه‏‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی- ، الزامات مورد نیاز برای ثمربخشی آن و چرایی گلایه فعالان سیاسی از سرانجام آنچه پیش از این تحت عنوان جلسات نمایندگان احزاب با رئیس جمهور برگزار شده پرداخت و عکس یک را با آن اختصاص داد. روزنامه در تیتر به نقل از ربیعی نوشت:« نباید عبور از دولت راه بیفتد» و در قالب سو تیتر خلاصه ای از این گفتگو را به صفحه اول آورد و عنوان کرد:« گفت‌و‌گو، سوء‌ظن‏‌ها را کم می‎‎کند –ا یران به جامعه‎ای بدون گفت‎وگو تبدیل شده است – در زمینه آب و خاک نیاز به گفت‌و‌گوی جدی است – فقر و نابرابری باید در یک گفت‎وگوی بزرگ دنبال شود».روز گذشته کار گروه اقدام مالی FATF چهار  ماه دیگر به ایران مهلت داد تا قوانین مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را تصویب کند. این موضوع به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتر نوشت:« تمدید تعلیق از لیست سیاه مالی».

کیهان هم تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و آن را « مهلت چهار ماهه FATF برای تسلیم ایران!» خواند. این روزنامه در بخشی از متن توضیح داد:« FATF تعلیق ایران از لیست سیاه (وضعیت اقدام متقابل) را به مدت ۴ ماه دیگر تمدید کرد. این اقدام در حقیقت خرید زمان(مهلت) برای خود FATF است. این کارگروه که از تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران ناامید شده است، به دنبال آن است تا با جازدن این اقدامِ هیچ به عنوان امتیاز، با کمک دنباله داخلی، تصویب لوایح مرتبط با FATF را با هدف تسلیم ایران رقم بزند.»

«ترحم یا نیاز؟!» تیتر یک روزنامه سیاست روز است که به این موضوع اختصاص یافت. این روزنامه در بخشی از متن نوشت:«گروه مالی اقدامات ویژه علی رغم تشدید مخالفت ها در رای نهایی به کنوانسیون هایی که از منظر رهبر معظم انقلاب به آن ها لقب مشکوک تعلق می گیرد. علی رغم اینکه رهبر معظم انقلاب رسماً درباره خدعه اروپا نسبت به جمهوری اسلامی ایران گفتند که همین سازوکار مالی و تصویب کنوانسیون های پالرمو، سی اف تی و اف ای تی اف را نیز دربر می گیرد. با اتمام زمان مهلتی که برای تعین سرنوشت اف ای تی اف داده بود، این مدت را تمدید کرد. تمدیدی که باید بررسی شود ببینیم به دلیل ترحم و همراهی با مردم در جمهوری اسلامی شکل گرفته است یا نیازی که به این امضا از سوی ایران در گروه ویژه مالی وجود دارد و یا برای پیگیری نقشه شومی که رهبری از آن به عنوان خدعه اروپا یاد کردند، است؟ »

همدلی هم در تیتر یک « ۴ ماه تا بیرون ماندن از فهرست سیاه » به بررسی وقت اضافی دادن گروه ویژه اقدام مالی به جمهوری اسلامی ایران پرداخت و با علی خرم در این باره گفتگو کرد. خرم این تعویق را زمانی امتیاز می داند که از این فرصت (به تعویق افتادن) به بهترین نحو استفاده کنیم و در این فاصله بتوانیم در اروپا از بین کشورهای موثر عضو اتحادیه یارگیری کنیم و با قدرتی بیش از قدرت نپیوستن به این لایحه به بازی سیاسی تن داد».این روزنامه در یک گزارش میدانی در ایستگاه های بی‌آرتی و مترو با مردم درباره صف‌های طولانی به گفت وگو نشست و عکس یک را به آن اختصاص داد و در تیتر نوشت:« یک‌سوم عمرمان را در صف به انتظار ‌نشسته‌ایم ».

ولادیمیر پوتین، پس از ماه ها کش و قوس سیاسی پیرامون خروج امریکا از پیمان منع بهره برداری از موشک های هسته ای میان برد(ای ان اف) در هشداری جدی از آمادگی مسکو برای ورود به دورانی جدید از رقابت تسلیحاتی با آمریکا سخن به میان آورد. این موضوع به تیتر و عکس یک روزنامه روزان آمد و در تیتر از «اولتیماتوم پوتین به امریکا و اروپا» خبر داد و در رو تیتر عنوان کرد:«روسیه و امریکا در آستانه آغاز نبرد موشکی جدید». این روزنامه در صفحه اول توضیح داد:«اولتیماتوم پوتین به امریکا را که از آن به عنوان «موشک در قبال موشک» یاد می شود، می توان از یک سو زمینه ای برای آغاز رقابت موشکی جدید در سطح جهانی و از سوی دیگر، آن را می توان همراه با شائبه ساختگی بودن رقابت میان مسکو و واشنگتن برای نجات ترامپ از مخمصه همکاری ستاد انتخاباتی او با روس ها ارزیابی کرد».

علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه الجزیره از آمادگی ایران برای مذاکره با دولت عربستان سعودی خبر داده است.این خبر با واکنش های زیادی در فضای مجازی مواجه شد.روزنامه اعتماد هم تیتر و عکس یک خود را به اظهارات صالحی اختصاص داد و نوشت « مذاکره حتی با عربستان» و در متن به اظهار دیگر مقامات کشوری درباره مذاکره با عربستان در تاریخ های متفاوت اشاره کرد و با توضیح درباره تأثیرات مذاکره در روابط بین دو کشور نوشت « هرچند علی‌اکبر صالحی کمتر از یک ماه پیش از این هم در این رابطه اظهارنظر کرده و حتی گام‌هایی فراتر از آنچه اکنون می‌بینیم، برداشته بود. آنجا که صالحی در گفت‌وگوی روز ۱۶ بهمن‌ماه امسال خود با «المیادین»، بر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز هسته‌ای ایران تاکید و «همکاری‌های هسته‌ای» میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس را «بستری جدید برای اعتمادسازی در منطقه» توصیف کرده بود.هرچه بود حالا صالحی بار دیگر بر احتمال مذاکره با دولت سعودی تاکید کرده و اگرچه احتمالا این اظهارات نیز همچون آنچه تقریبا در تمامی موارد گذشته شاهد بودیم، با واکنش سخت طیفی از مخالفان دولت مواجه خواهد شد اما این یک اصل اساسی و پذیرفته‌شده در ادبیات دیپلماتیک و روابط بین‌الملل است که «مذاکره» راه‌حلی است با کمترین هزینه ممکن برای حل مناقشات دو دولتی که با یکدیگر روابطی دوستانه ندارند؛ چراکه اگر دوست و همراه بودند که اساسا چه نیاز به گفت‌وگو و تعامل و مذاکره؟!»

روزنامه همشهری تیتر یک امروز خود را به سوژه جالبی اختصاص داد و با اشاره به پرونده های فسادی در بخش های اقتصادی که باعث شد هر کدام کلید واژه سلطان را برایش انتخاب کنند اختصاص داد و نوشت « همه سلطان های سال ۹۷» و در زیر تیتر اشاره کرد ،امسال پرونده های زیادی از مفاسد اقتصادی باز شد که از هرکدام یک سلطان سربرآورد.« تهران چنارستان می شود» تیتر خوب عکس همشهری است که به کاشت ۱۱۰۰ درخت چنار در خیابان ولیعصر اشاره می کند که باعث می شود چهره تازه ای به این خیابان دهد.و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های حناچی نوشت : خیابان ولیعصر را به ثبت جهانی می رسانیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here