زمان انتشار : ۱ اسفند ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۷ | کد خبر : 478750 |

تیترها از گرانی و دلالان خودرو گفتند

شفقنا رسانه– بحث گرانی گوشت قرمز، چگونگی پیش فروش ماشین های دو شرکت سایپا و ایران خودرو ،شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از ترامپ از مهم ترین محورهای امروز روزنامه ها بود.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز دوشنبه به وقت محلی برای نخستین بار پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، ۱۶ ایالت از ۵۰ ایالت امریکا با تشکیل ائتلافی، از رئیس جمهوری این کشور به خاطر اعلام وضعیت اضطراری ملی شکایت جمعی کردند. روزنامه ایران در تیتر یک از «ایالات غیر متحده امریکا» نوشت.

این روزنامه با فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران گفتگویی انجام داده و عکس یک را به آن اختصاص داد و به نقل از او نوشت:«مبادا در آینده دستمان خالی بماند!» شهبازیان در این گفتگو اظهار داشت :« تهیه رپرتوار برای ارکسترملی بسیار مشکل است و طبیعی است که مخاطبان ما دوست دارند آثار جدیدی در اجرای ارکستر بشنوند. اما می‌دانیم که برای دیگر ارکسترها این مشکلات کمتر است یا اصلاً وجود ندارد چرا که به اندازه کافی رپرتوار موسیقی کلاسیک قابل دسترس است. من طی این سه سال آثار بسیاری از آهنگسازان مطرح سرزمینمان را اجرا کرده و و اجرا خواهم کرد اما باز هم تأکید می‌کنم به مرورنیاز به افزایش این آثار است که مبادا در آینده دستمان خالی بماند.»

روزنامه کیهان هم در تیتر یک با اشاره به کاهش محبوبیت دولت به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی به بیان راهکارهایی برای برون رفت از این وضعیت پرداخت و در تیتر یک «تغییر مسیر و رسیدگی به معیشت تنها راه بازگشت اعتبار دولت» دانست. این روزنامه در بخشی از گزارش نوشت:« مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم محبوبیت و اعتبار دولت را در افکار عمومی به شدت کاهش داده است، ادامه وضعیت بی‌عملی از سوی دولت و رها کردن مشکلات و مردم، استعفا و یا برکناری دولت و تغییر ریل و انجام وظایف قانونی سه راهی است که در برخورد با این وضعیت می‌شود بدان پرداخت، با توجه به اینکه مشکلات مشخص و راهکارها نیز معین هستند تنها راه مطلوب و مفید، ادامه فعالیت دولت همراه با تغییر مسیر و انجام وظایف قانونی در جهت حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است.»

سیاست روز هم در تیتر یک به بررسی وضعیت کنونی بازار گوشت قرمز پرداخت و از «ساطور سوء مدیریت بر استخوان بازار گوشت» نوشت و توضیح داد: «داستان گرانی گوشت و کمبود اتفاقی نیست که همین دیروز رخ داده باشد و بحث بر روی نوسانات نرخ گوشت اتفاقی است که از مدت ها قبل آغاز شده و هربار که صدای اعتراضی در این خصوص مطرح شده متولیان و دست اندرکاران با دادن وعده و وعید و بعضاً اشاره به وجود برخی دلالان و دست های پنهان از اقدام عملی و جامع و جلوگیری از تداوم آن شانه خالی کرده اند. درست از زمانی که گوشت قرمز رقم های ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان را در نوردید متولیان به جای آنکه چاره جویی کنند همواره با اقداماتی که منزله مسکن آنی بود و یا وعده های بی اساس که هنوز هم محقق نشده اینگونه وانمود کردند که دلسوزانه در حال انجام وظایف خود هستند؛ درحالی که گذر زمان و رسیدن نرخ گوشت قرمز به رقم های بالای ۱۰۰ هزار تومان به خوبی این سوء مدیریت و عدم نظارت را نمایان کرد.»

روزنامه اعتماد تیتر یک امروز خود را به مصاحبه با شهیندخت مولاوردی اختصاص داد و نوشت « در جست و جوی امیدواری» .مولاوردی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به مسائل حال حاضر دولت و جامعه و رسانه ها توضیح داد« به قول یکی از صاحب‌نظران توسعه، امروز در عصر هم‌آیندی بحران‌ها، اعم از بحران ‌کارآمدی، بحران دستاورد، بحران مشروعیت و مقبولیت و… به سر می‌بریم؛ مشکلات مزمن، جامعه مسائل حل نشده (با ثبات سیاستی! نه ثبات سیاسی)، دنیای دیجیتالی‌شده‌ای که تصویری تیره و تارتر از واقعیت ارایه می‌کند و جامعه را در حیرت از رخدادهای غیرمنتظره‌ای که به مرور اعتماد عمومی را فرسوده می‌کند و امید اجتماعی را به فنا می‌برد، قرار می‌دهد. در چنین شرایطی چه انتظاری می‌توان از دولت داشت که به تنهایی بار کارآمدسازی حکمرانی را بر دوش بکشد؟! به‌ویژه اگر ضعف رسانه‌ای در ارایه اطلاعات واقعی هم وجود داشته باشد که ازقضا، همین نظریه‌پرداز در توصیف و تشریح این معضل در دولت، به اصطلاح «گنگ‌زبان الکن» اشاره می‌کند.این موضوع همیشه یک علامت سوال بزرگ در ذهن من هم هست که چرا ما نتوانستیم و نمی‌توانیم همه اقدامات و برنامه‌ها و تلاش‌های بی‌وقفه را آن‌چنان که بود و هست، بنمایانیم و به تصویر بکشیم. چرا همه واگویی‌های‌مان درصد بسیار کم و ناچیزی از دوندگی‌ها و پیگیری‌های شبانه‌روزی‌مان هست؟ البته بخشی از آن ناشی از سیطره و قدرت امپراتوری رسانه‌ای منتقدان و مخالفان دولت است که شبانه‌روز و زنجیره‌ای با وجود مخالفت صوری و ظاهری با مظاهر فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی روز با استفاده از این امکانات به دروغ‌پردازی و تخریب و تخطئه و خنثی کردن و وارونه‌نمایی در همین شبکه‌های اجتماعی و با بهره‌مندی کامل از این ظرفیت و ابزار مشغولند.»

همدلی هم در عکس یک به افزایش بلیط سینماها و عواقب آن پرداخت و ضمن بیان اینکه «افزایش قیمت بلیت سینماها می‌تواند درصد اندک مخاطبان هنر هفتم در ایران را به شکل فاجعه‌باری کاهش دهد» در تیتر آورد:« خداحافظ سینما». «ترافیک متراکم در دیپلماسی» تیتر یک روزنامه همدلی است که به بررسی هفته پرکار وزارت خارجه و رخدادهای مختلف در آن از حمله تروریستی خاش تا نشست ورشو و… پرداخت.

روزنامه روزان هم در عکس و تیتر یک به بررسی ابعاد و نتایج سفر هیات سیاسی ایران به چین پرداخت و در تیتر از «هماهنگی تهران و پکن در ضدیت با ترامپیسم» نوشت و توضیح داد:«ابعاد و نتایج مذاکرات میان مقام های سیاسی ایرانی و چینی، نشانگر هماهنگی و اراده مشترک دو کشور در ضدیت با میراث و اقدامات افراط گرایانه دونالد ترامپ است».

روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک امروز خود را به گفت و گو با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس اختصاص داد و از قول او نوشت « سوپاپ اطمینان نیستیم» در بخشی از این مصاحبه عارف گفته « مشکلی که امروز داریم از دست دادن بخشی از سرمایه اجتماعی است .باید تلاش کنیم این سرمایه برگردد.باید اعتماد مردم جلب شود.اگر امروز مردم را از دست بدهیم حتما در مسیر فروپاشی که خواست دشمنان ماست قرار خواهیم گرفت.همیشه نباید از تریبون مجلس اعتراض کرد .گاهی ممکن است اعتراض را در رسانه مطرح کنید که به خواست سیاسی برسید.ما سوپاپ اطمینان نظام نیستیم .ما خودمان را جریان اصیل و ریشه دار و اصلی نظام و انقلاب می دانیم.برای خودمان نقش مادر قائل هستیم .مادر گاهی برای اینکه فرزندش آسیبی نبیند،کوتاه می آید.»

شرکت سایپا و ایران خودرو طبق مجوزی که اخیرا از وزارت صنعت و سازمان حمایت دریافت کرده آمد می توانند ۲۰ درصد از حجم تولیدشان را به صورت پیش فروش عرضه کنند. به همین خاطر روز گذشته این دو شرکت در عرض یک ساعت تمام ماشین های که در پیش فروش گذاشته بودند ،خریداری شد. روزنامه هفت صبح به همین بهانه با یک مقام گمرک و یک کارشناس خودرو درباره پیش فروش ها،وارداتی ها و بازاری ها مصاحبه کرده و در تیتر عنوان کرد « دلالی خودرو شغل دوم همه تا ۱۴۰۰».

روزنامه آفتاب یزد هم در تیتر یک امروز گزارشی از جزئیات ثبت نام پیش فروش این خودرو ها انجام داد و نوشت « هماهنگی خودرو سازان و دلالان؟»و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های علی مهاجر از فعالان صنعت خودرو نوشت « اتفاق جالبی که رخ داد هماهنگی بازار حاشیه ( آزاد و دلالی) با خودرو ساز بود بطوریکه تنها چند روز قبل از آغاز پیش فروش ،دیروز اعلام شد که قیمت پراید در بازار آزاد ۴۷ میلیون تومان شده است.» این روزنامه تیتر دیگر خود را به حاشیه های دفتر حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان اختصاص داد و با کنایه نوشت « نگو حسین شریعتمداری بگو استیو جابز» و در زیر تیتر توضیح داد،مدیر مسئول کیهان درباره تصاویر حاشیه ساز از دفترش و ماجرای کامپیوتر گران قیمت روی میزش گفته از ۴۰ سال قبل چنین سیستمی در این روزنامه موجود بوده ،یعنی دقیقا ۵ سال قبل از آنکه کمپانی اپل از اولین نسخه تولیدات خود رونمایی کند.

این روزها که صحبت از تصویب لوایح آف آی تی اف و پالرمو بسیار داغ شده ،همزمان بحث های درباره اصلاح قانون اساسی مطرح شده که عباسعلی کدخدایی در رابطه با این صحبت ها در توییتر خود نوشت ،اصلاح قانون اساسی می تواند آسیب زا باشد روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به واکنش کدخدایی نسبت به اصلاح قانون اساسی اختصاص داد از قول این سخنگوی شورای نگهبان نوشت : زمان اصلاح قانون اساسی نرسیده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here