زمان انتشار : ۳۰ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۱ | کد خبر : 478706 |

از «همه پرسی درباره FATF» تا «رونمایی از یک رئیس جمهور نظامی» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-واکنش به اتهامات مالی اسدالله عسگر اولادی،بررسی رفراندوم برای تصمیم درباره اف ای تی اف و دیدار مردم آذربایجان شرقی با آیت الله خامنه ای از عناوین مهم امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته اسدالله عسگراولادی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با انتقاد شدید از سیاست های ارزی کشور و سامانه نیما و توقف صادرات خود خبر داد.در این میان بانک مرکزی هم پاسخ تندی به ادعاهای او داد .بانک مرکزی گفته ،عسگر اولادی هیچ اطلاعاتی از ارزهای خود ارائه نکرده است و دو شرکت صادراتی وی ۱۶.۶ میلیون یورو صادرات داشته است.این انتقادات به صفحه یک روزنامه ها آمد.روزنامه هفت صبح در گفتگو با عسگر اولادی عکس یک خود را به او اختصاص داد و نوشت « خط و نشان ۱۶ میلیون یورویی بانک مرکزی برای سلطان » .

روزنامه آفتاب یزد هم از زاویه ای دیگر به این سوژه نگاه کرد و با کنایه در تیتر نوشت «بیخیال دلار عسگراولادی را بچسب» و توضیح داد در شرایطی که بازار ارز مجددا تعادل خود را از دست داده مسئولان به امور حاشیه ای مشغول اند .در حالی که طی هفته های اخیر رشد قیمت دلار نگران کننده شده ،روز گذشته درگیری میان بانک مرکزی و رئیس اتاق مشترک ایران و چین رخ داد که منجر به پاسخگویی تند و سریع بانک مرکزی خطاب به وی شد.این در حالی است که انتظار می رفت بانک مرکزی واکنش قابل قبولی در خصوص تحولات خزنده بازار ارز داشته باشد.

در دو روز گذشته که خبر طرح استیضاح رییس جمهور مطرح شد بسیاری از امضا کنندگان این طرح از محمد باقر قالیباف به عنوان فرد شایسته ای برای ریاست جمهوری سخن گفتند .هدایت الله خادمی در این باره گفته بود « محمدباقر قالیباف بهترین گزینه برای این شرایط است چون اگر می آمد دست کم ۴ پروژه را راه می انداخت.ما مردمی هستیم که مشکلمان الان نان است.ما احترام نمی خواهیم مشکل ما الان نان و مسکن و شغل است.لااقل اگر قالیباف بود جرات داشت و اگر می خواست پلی بسازد برای آن روز شمار می گذاشت» روزنامه اعتماد در واکنش به این اظهارات تیتر و عکس یک خود به رونمایی مخالفان از آلترناتیوهای نظامی اختصاص داد و با طرح سوالی کنایه وار نوشت « رییس جمهور دلواپسان از « صندوق رای» بیرون می آید؟».


روزنامه شرق تیتر یک خود را به برگزاری همه پرسی در باره آف آی تی اف اختصاص داد و عنوان کرد « همه پرسی درباره FATF» و توضیح داد ،زمزمه برگزاری همه پرسی درباره لوایح مرتبط بلند شده و دلیل آن هم تعویق تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام است ،در حالیکه دو لایحه پالرمو و سی آف تی در انتظار تعیین تکلیف در مجمع است.در این وضعیت برخی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی معتقد هستند که اگر مجمع امکان تصمیم گیری در فرصت اندک باقی مانده را ندارد تصمیم نهایی طبق اصل ۵۹ قانون اساسی به رفراندوم گذاشته شود.بهرام پارسایی به شرق توضیح داده،«این اصل مصرح قانون اساسی آن قدر بی استفاده مانده که تبدیل به تابو شده است .لوایح مرتبط با آف آی تی اف یعنی پالرمو و سی آف تی می تواند نقطه آغازی برای استفاده از اصل همه پرسی و رجوع به آرای مردم باشد.».

روزنامه همشهری طبق موضع خود تیتر یک را به اظهارات حناچی،شهردار تهران درباره تغییر کاربری باغات اختصاص داد و نوشت « باغ ها برج نمی شوند » و در زیر تیتر توضیح داد،نگاه مدیریت شهری درباره باغ ها تغییر کرده و قرار است تغییر کاربری باغات به محیط عمومی به شرط حفظ باغ صورت گیرد .

سفر دو روزه رئیس جمهوری به استان هرمزگان عصر دیروز با برگزاری نشست خبری پایان یافت. در این سفر ۲۸ طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی با اعتباری بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی بیش از ۱۹ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم و همزمان با دستور رئیس جمهوری در استان هرمزگان افتتاح یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد. روزنامه ایران عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و به نقل از رئیس جمهور نوشت:« همه باید از دولت منتخب مردم حمایت کنند». این روزنامه در رو تیتر آورد:« فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد».
حضرت آیت ‏الله خامنه‎ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی، ضمن تشکر صمیمانه از حرکت بزرگ و آگاهانه ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، نظام جمهوری اسلامی را در بهترین موقعیت و جبهه استکبار و در رأس آن امریکا را در ضعیف‌ترین شرایط دانستند. روزنامه ایران هم در تیتر یک با اشاره به «تشکر رهبر انقلاب از ملت» به نقل از رهبری عنوان کرد:« مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال کار بزرگی انجام دادند – مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند». کیهان هم تیتر و عکس یک را به دیدار رهبری با مردم استان آذربایجان غربی اختصاص داد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« تکلیف آمریکا مشخص است /مراقب خدعه اروپا باشید».

سیاست روز و روزان هم دیدار رهبری را به عکس و تیتر یک آوردند. سیاست روز همچنین در یکی از مطالب فرعی خود از پخش «پایتخت» در قالب یک فیلم سینمایی ۱۲۰ دقیقه ای با داستانی جدید در شب عید خبر داد.روزنامه روزان هم در یکی از مطالب فرعی با سید جمال ساداتیان درباره «چرایی پول شویی در سینمایی ایران» گفتگو کرد. ساداتیان در پاسخ به اینکه این ذهنیت به وجود امده که هرچه پول به سینما می آید مانند فوتبال صرف دلالی و پولشویی و دستمزدهای میلیاردی بازیگران می شود. گفت:«اگر یک تهیه کننده از یک بنگاه اقتصادی وام بگیرد و مجبور باشد اصل و فرع پول را با ضمانت بازگرداند، آن وقت فیلمش را به شکلی و در قالبی می سازد که مطمئن باشد سود کرده است و از لحاظ اقتصادی پولش باز می گردد. همچنین زیر بار هزینه های اضافه آن نمی رود تا بتواند اقساط وامش را تسویه کند. این مراقبت بر عهده تهیه کننده است که باید از هنر و تجربه اش استفاده کند تا این جریان را مدیریت کند. وقتی چنین شرایطی وجود ندارد و پول هایی از بیرون وارد سینما می شوند. این بحث پول های کثیف درباره آن ها مطرح می شود و سیستم مالی سینما را بهم می ریزد. می گویم بگذارید تهیه کننده مانند یک صنعتگر از بانک تسهیلات بگیرد و سیستم کاری خود را به نحوی مدیریت کند که دچار مشکل نشود و اقساط ان را مرتب پرداخت کند».

همدلی هم در گزارشی از روند افزایش قیمت پراید نوشت و آن را یکی از پرحاشیه ترین خودروهای داخلی دانست و عکس یک را به این موضوع اختصاص داد. روزنامه با بیان اینکه در «طی آبان تا بهمن سال جاری قیمت پراید ۱۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان گران شد» در تیتر از «افسانه پراید» نوشت. این روزنامه در گفتگو با فریدون مجلسی به بررسی سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس امنیتی مونیخ و حواشی آن پرداخت و در تیتریک نوشت:« جدال چالش ظریف با یک‌جانبه گرایی ». فریدون مجلسی در این گفتگو بر این باور است به‌جای اینکه دنبال این باشیم تا دنیا خود را با ما تطبیق دهد، سعی کنیم خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here