زمان انتشار : ۲۹ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۱ | کد خبر : 478698 |

خوشخو: احتمالا سالنامه های امسال مطالب متنوع تری داشته باشند

شفقنا رسانه– هر ساله تعدادی از روزنامه ها با نزدیک شدن به پایان سال،ویژه نامه هایی را با عناوین مختلف ،برای ایام تعطیلات عید نوروز منتشر می کنند که حاوی گزارش ها و مصاحبه های تفصیلی است و با مروری بر وقایع و اتفاقاتی که در سال افتاده،سعی می کنند به تبیین  و تشریح آنها و در برخی موارد ارائه راه حل بپردازند. اما هدف از انتشار این ویژه نامه ها در ایام تعطیلات چیست؟ آیا مطبوعات نمی توانند به جای انتشار مصاحبه های طولانی و گزارش های خبری به کارهای تحقیقی که این روزها در رسانه ها کمتر دیده می شود، بپردازند؟

آرش خوشخو مدیر مسئول و  سردبیر «هفت صبح» درباره هدف بیشتر سالنامه ها در ایام تعطیلات  به شفقنا رسانه می گوید: ویژه نامه های منتشر شده در  عید بیشتر  یک سنت قدیمی است که برای روزنامه خوان های حرفه در این  ایام  و در فقدان روزنامه ها منتشر می شود تا بتوانند نیاز خبری مخاطب را تامین کنند و این روال  طبیعی است و عموما هم مطالب سیاسی در سالنامه های پایان سال غالب است .همچنین چهره ها به عنوان مصاحبه شونده در مطالب آنها معدود است و بیشتر ویژه نامه ها از سال ۹۲ تا ۹۶ بر روی موضوعات و سوژه هایی چون  پشت پرده و دلایل نبود مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲ بود  به همین جهت بیشتر سالنامه ها ،موضوعات یکنواختی را دنبال می کردند .

او با اشاره به ویژگی سالنامه های امسال می گوید: امسال احتمالا سالنامه ها شکل و شمایل متفاوتی خواهند داشت  چون سوژه واحد اصلاح طلبان که درباره انتخابات و برنامه های آقای روحانی و انتخابات سال ۹۶ بود خیلی تکراری شده و  فکر می کنم سالنامه ها امسال سوژه های متنوع تری خواهد شد.مثل  مسائل اقتصادی،اجتماعی دیپلماتیک و انتخابات ۱۴۰۰.  برای همین به نظرم سالنامه ها امسال جذاب تر و جالب تر باشند .

مدیر مسئول «هفت صبح»با توضیح درباره ضرورت افزایش گزارش های تحقیقی در سالنامه بیان می کند:  خب اگر گزارش های تحقیقی کار کنند ،خیلی بهتر است ولی بازار سالنامه یک بازار تضمین شده است و کسی برای جمع آوری مطالب آن خیلی زحمت نمی کشد. مثلا هشت یا ده هزار سالنامه به قیمت ده هزار تومان یا قیمت های دیگر  چاپ می کنند و سود خیلی خوبی برای روزنامه ها هم  دارد برای همین برای مطبوعات کار بر روی گزارش های  تحقیقی یا بدیع در سالنامه ،  برایشان خیلی در اولویت نیست. بیشتر مصاحبه هایی هم که انجام می شود با  یک سری خانواده های سرشناس در حوزه های سیاسی است .از طرفی دیگر هم شاهد هستیم  یک ولع عجیبی بین مردم وجود دارد که در آن مدت که روزنامه ها منتشر نمی شوند با خرید سالنامه اوقات خود را  پر کنند  به همین خاطر در برخی موارد سود این سالنامه ها نصف درآمد سالیانه روزنامه ها را در می آورد.

خوشخو می گوید که روزنامه «هفت صبح» تا الان ویژه نامه ای برای ایام تعطیلات عید نداشته و سعی کرده اند از ۲۹ اسفند تا ۴ فرودین روزنامه خود را در ۶ شماره منتشر کنند  .او در این باره توضیح می دهد:  این ۶ شماره  در هواپیما، ترمینال ها و پلیس راه به صورت رایگان توزیع می شود و پول این مدت روزنامه از آگهی در می آید .در این مدت هم ، همان رویکرد قبلی خود را حفظ می کنیم و سعی بر این است مطالب بیشتر سرگرم کننده و مصاحبه و گزارش ها در حوزه فرهنگی و ورزشی و یا بیشتر شامل اتفاقات روز باشد.

او با اشاره به امکان چاپ روزنامه در ایام تعطیلات می گوید: اینکه برخی می گویند در این ایام به دلیل تعطیلی چاپخانه و شبکه توزیع ،نمی شود روزنامه را منتشر کرد ،به نظرم بیشتر به تنبلی آن روزنامه برمی گردد چرا که اگر تحریریه ای بخواهد روزنامه اش را منتشر کند و به چاپخانه پولی را اختصاص دهد حتما کار چاپ روزنامه انجام  می شود. این صحبت ها بیشتر به خاطر این است که یک تنبلی ریشه دار بین اهالی مطبوعات است و یا اینکه به نوعی می خواهند از تعطیلات عید استفاده کنند و کمتر روزنامه های هست که در این ایام در تحریریه حضور داشته باشد و کار کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here