زمان انتشار : ۲۹ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۸ | کد خبر : 478686 |

از «شکار استعداد» تا «عصر کپی» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-طرح استیضاح رییس جمهور،واکنش به مجموعه تلویزیونی عصر جدیدو حاشیه های مراسم تشییع پوران شریعت رضوی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته خبری مبنی بر طرح استیضاح رییس جمهور منتشر شد که گویا چون تعداد امضای نمایندگان به حد نصاب نمی رسد این طرح لغو می شود روزنامه سازندگی با اختصاص تیتر و عکس یک خود به این خبر تیتر جالبی نوشت « این ۱۳ نفر علیه رییس جمهور» و در زیر تیتر با اشاره به اسامی آنها از اهداف طراحان استیضاح گزارش داده است.سازندگی در بخشی از گزارش خود در گفت و گو با جبار کوچکی نژاد که  یکی  از امضا کنندگان این طرح است گفته« این طرح هنوز در حد حرف است و تعداد امضاهای آن به حدی نرسیده است که پابگیرد.فعلا بحث هایی مطرح شده و قرار شد طرح را نگه داریم.پیشنهاد توقف طرح را خود من مطرح کردم و قرار شد دوستان بحث بیشتری کنند و ببیند که اصلا این روش است یا روش دیگری را اعمال کنند.باید ببینیم فضای مجلس به چه شکلی است و آیا می شود از شیوه های دیگری برای احقاق حقوق مردم در حوزه اقتصادی استفاده کرد هنوز بحث ها ادامه دارد اما احتمال اینکه آن را به سوال تبدیل کنیم زیاد است..».

روزنامه روزان هم این موضوع را به تیتر و عکس یک آورد و آن را «منفعت جناحی علیه دولت» خواند و ضمن اشاره به اینکه این طرح را تندروهای مجلس مطرح کرده اند و امضاهایش هم دو رقمی نشده اظهار داشت که این ماجراجویی های هر روزه به کشور تنش وارد می کند.

برنامه عصر جدید که به تازگی با اجرای احسان علیخانی به نمایش درآمده  و بیشتر هدفش سرگرمی بوده در همان ابتدای قسمت اول خود با واکنش های تندی در فضای مجازی به خاطر کپی بودنش از یک برنامه آمریکایی روبرو شد .روزنامه هفت صبح با اختصاص عکس یک خود به اهداف و محتوای این برنامه عنوان کرد « شکار استعداد لابه لای خطوط قرمز » و در زیر تیتر اشاره کرد ،آیا باید عصر جدید را به خاطر کپی بودن از امریکن گات تلنت محکوم کرد ؟ .این روزنامه تیتر یک خود را به کانال های تلگرامی که قیمت لحظه ای اقلام خوراکی را اعلام می کنند،اختصاص داد و نوشت « در انتظار قیمت لحظه ای کاهو» و در زیر تیتر اشاره کرد بعد از دلار و سکه ،حالا کانال های قیمت لحظه ای برای گوشت گوسفند و خودرو هم پرطرفدار شده اند .

همدلی هم یکی از مطالب فرعی خود را به بررسی و انتقادهایی نسبت به برنامه «عصر جدید»  اختصاص داد و در تیتر آن را «عصر کپی!» خواند و با اشاره به کپی بودن برنامه و نبوده ذره ای از خلاقیت در آن نوشت: «سازمان صدا و سیما سال‌هاست در زمینه برنامه‌سازی، دست به آزمون و خطا زده و تلاش‌های متعددی در زمینه تولید برنامه‌های استعدادیابی با کپی‌برداری‌های نامحسوس داشته اما ظاهرا خلاقیت همچنان حلقه گمشده در رسانه ملی محسوب می شود. استفاده از پلتفرم‌های استاندارد و تا حدودی مشترک در برنامه‌سازی، اتفاقی مرسوم در صنعت «سرگرمی» و تولیدات تلویزیونی در جهان است، اما عطش برنامه‌سازی به سبک خارجی‌ها مدتی است در شبکه‌های مختلف تلویزیون به راه افتاده و احتمالا بی‌ارتباط با معضل کاهش میزان مخاطبان تلویزیون نیست. البته نمونه موفق برنامه‌هایی مانند «حالا خورشید» و «خندوانه» نشان می دهد که می‌توان در قالب‌های استانداردهای جهانی، برنامه خلاقانه ایرانی تولید کرد.» این روزنامه در گفتگو با علی بیگی به بررسی واکنش های مسئولان نظامی و سیاسی درباره حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان و مناسبات با پاکستان پرداخت و در تیتر یک نوشت:«دیپلماسی، راه امن تا اسلام آباد».

روزنامه کیهان هم در تیتر یک به مسئله گرانی و دغدغه امروز مردم ایران پرداخت و در تیتر با بیان اینکه «گرانی راه‌حل دارد» که در «قدم اول، نظارت و برخورد جدی است»، گرانی را ناشی از سیاست های اشتباه دولت خواند و نوشت: «در شرایطی که این روزها گرانی افسارگسیخته به جهت اعمال سیاست‌های ‌اشتباه دولت مانند برجام، وابستگی به غرب و… مردم را به شدت آزار می‌دهد، عاملان وضع موجود به جای پاسخگویی، بر کرسی طلبکار نشسته و همچنان بر طبل توخالی رابطه با آمریکا، تصویب FATF و پالرمو و… می‌زنند، این در حالی است که این گرانی‌ها راه‌حل درونی دارد نه بیرونی.».

روز گذشته مراسم تشییع پوران شریعت رضوی با حاشیه های زیادی روبرو شد بنا بر اخبار منتشر شده گویا چون هماهنگی های لازم با حسینیه ارشاد برای تشییع انجام نشده،اجازه این مراسم در حسینیه داده نشده است .روزنامه آفتاب یزد هم تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و در گفت و گو با سوسن شریعتی درباره اقدام مسئولان در روز تشییع پیکر مادرش، نوشت « حسینیه ارشاد به تاریخ خود پشت کرد» .و در زیر تیتر اشاره کرد،به دلیل ممانعت از تشییع پوران شریعت رضوی در حسینیه ،بنا به صلاحدید احسان شریعتی مراسم در کف خیابان برگزار شد.

روزنامه اعتماد هم در واکنش به این خبر تیتر و عکس یک خود را به برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت رضوی که در خیابان برگزار شد اختصاص داد و با شعری انتقاد گونه نوشت « در ارشاد ببستند خدایا مپسند ».ودر متن، سخنان احسان شریعتی را آورده که گفته « امروز در چهلمین سالگرد انقلاب در این مکان نمادین جمع شدیم تا پیکر مادرمان پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریغتی معلم انقلاب مردم را تشییع کنیم.اینجا پایگاه آن جهان‌بینی بود که امروز بیش از ایران در سایر کشورها گوش شنوا دارد و اینجا و این ساختمان برای ما یک نماد است والا ساختمان هیچ ارزشی برای تفکر شریعتی ندارد.خود پدر می‌گوید ارشاد ساختمان نیست و یک جنبش است. اگر اینجا را انتخاب کردیم و امروز می‌گویند حق ورود ندارید شرم بر ما. امروز اینجا آمده‌ایم تا نیمه دیگر شریعتی را تشییع کنیم. پیکر او خواهد آمد و ما همین جا در خیابان شریعتی برای او نماز خواهیم خواند.»

چند روز گذشته محمدباقر قالیباف در یک برنامه تلویزیونی حاضر می شود و با تکذیب بدهی شهرداری تهران عنوان می کند که اینکه می گویند شهرداری ۵۴ هزار میلیارد بدهی دارد ،یک دروغ بزرگ است.این اظهارات با واکنش های زیادی روبرو شد .روزنامه شرق هم با اختصاص تیتر یک خود به این موضوع و واکنش محسن هاشمی در ارتباط با آن نوشت « مجادله بر سر « دروغ بزرگ».محسن هاشمی در واکنش به صحبت های قالیباف گفته ، بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.

سیاست روز هم در تیتر یک به سراغ بررسی موضوع عدالت و مبارزه با فساد در بیانیه گام دوم انقلاب رفت و در تیتر با بیان اینکه «مبارزه با فساد، جهادی همه جانبه» است به قوانین مبارزه با فساد و نیز تجارب دنیا در این زمینه اشاره کرد و در بخشی از متن نوشت:«آنچه مسلم است در رویارویی با مسئله فساد و مبارزه با آن به فرموده معظم له چند نکته کلیدی وجود دارد به این ترتیب که وقتی پول و لقمه حرام در بین مردم و نخبگان و زبدگان رایج شد، گناه رایج می شود و وارد شدن در میدان فساد مالی، مقدمه ورود به میدان فساد اخلاقی ، فساد جنسی ، فساد شهوانی ، انواع و اقسام فسادها است. همچنین با در نظر داشتن این مسئله که به فرموده رهبری وقتی مدیران و مردم فاسد شدند، به پایگاه دشمن خارجی تبدیل می شوند و دشمن خارجی از آدم های فاسد، برای اهداف سیاسی خود در کشور، خوب استفاده می کند. بنابراین مبارزه با فساد یک جهاد همه جانبه است. با این وجود اگر بنا داریم تا در مسیر ریشه کن کردن این معضل در کشور گام برداریم جا دارد تا با هماهنگی همه مسئولین و متولیان عزم جدی در این خصوص نسبت به ریشه کن کردن آن اقدام کنیم».

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان که برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، سیاست‌های دولت امریکا در خروج از برجام و فشار بر اروپا برای نقض تعهدات ذیل قطعنامه شورای امنیت را مورد نقد قرار داد و علاوه بر سخنرانی و تبیین رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی در یک نشست پرسش و پاسخ به ادعای غرب پیرامون برنامه موشکی ایران پاسخ گفت. این مسئله به تیتر و عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتر به نقل از ظریف نوشت:« کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم». روز گذشته روزنامه ایران به مناسبت رسیدن به هفت هزارمین شماره اش و نیز تودیع و معارفه مدیرعامل جدید روزنامه جشن گرفت و میزبان تمام مدیران مسئول و مدیرعاملان این روزنامه در ۲۴ سال گذشته شد به همین خاطر روزنامه در یکی از مطالب فرعی صفحه اول نوشت:« «ایران» برای همه ایرانیان است».

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here