زمان انتشار : ۲۸ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۲۴ | کد خبر : 478658 |

رضاییان:ژانر روزنامه نگاری تحلیلی را جدی‌تر بگیریم

شفقنا رسانه-مجید رضائیان ، به عنوان نخستین جانشین مدیرمسئول و سردبیر روزنامه ایران به مناسبت انتشار ۷ هزارمین این روزنامه نوشت: روزنامه ایران به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مردم و به صورت دوسویه بنیان‌گذاری شد و در ابتدا نیز ماکتی بر مبنای همین امر طراحی کردیم و روش را هم خبری – گزارشی پی‌ریزی کردیم؛ تا روزنامه‌ای را به انتشار برسانیم که با تشریح و روایت اخبار بتواند مسائل را جامع‌تر از سایرین منعکس کند.
معتقدم روزنامه ایران در شرایط کنونی با توجه به اهداف اولیه، باید خود را ارزیابی کند، از آن جایی که سیاست روزنامه بر مبنای دوسویه بودن آن است یعنی انعکاس مطالبات مردم و انعکاس مطالبات به مسئولین دولتی و متقابلاً تبیین سیاست‌های دولت برای مردم باید فهمید که در کدام حوزه فعالیت کمتر شده تا با رفع چالش‌ها بتوان مشکلات را هم از میان برداشت. در هفت هزارمین شماره، عملکرد روزنامه از نظر سیاست کلی و تبیین سیاست‌های متقابل مردم و دولت، خوب است ولی این سؤال مطرح است که روزنامه تا چه اندازه توانسته به هدف و مبنای سیاست دو سویه بودن جامه عمل بپوشاند؟ ژانر روزنامه نگاری تحلیلی حرف اول را می‌زند و در دنیای امروز هر روزنامه‌ای این گونه عمل کند موفق می‌شود. قطعاً وقتی روزنامه‌ای سراغ رویدادی رفت و دلایل، چرایی و چگونگی آن را بیان کرد مخاطب خود به خود پیگیر و جذب می‌شود.
البته از روز اول یکی از سیاست‌های تأسیس این بود که به سمت روزنامه نگاری تحلیلی برویم زیرا هدف اصلی اسم «ایران» این بود که گستره‌ای ملی و همگانی در حوزه مطالبات مردم و تبیین سیاست‌های دولت داشته باشد. امروز روزنامه در مسیر خوبی قرار دارد اما باید خود را با مسائل یاد شده بسنجد زیرا جای روزنامه نگاری تحلیلی بسیار کم رنگ است و این ژانر تنها ژانری است که در کل دنیا می‌تواند کاری کند که مطبوعات روی پای خود بایستند.
راه نجات مطبوعات با ورود فضای مجازی
با باز شدن پای فضای مجازی و به تعبیری وب‌ها در کل دنیا، صنعت مطبوعات دچار تهدیدی جدی شد تا جایی که در کل دنیا سیاستگذاران این صنعت هر کدام به دنبال راه جدیدی متفاوت با گذشته برای جذب مخاطب شدند.
در زمینه سیاست‌های جدید در دنیای امروز زیاد صحبت شده ولی می‌توان با نگاه و زاویه دید جدیدی نیز به این موضوع نگریست. به واقع همه ما در شبکه‌های اجتماعی حضور داریم تا پیش از این با یک رسانه خرد یا شبه رسانه طرف بودیم اما امروز هر یک به شبکه‌های مختلف اد می‌شویم و از اخبار مختلف مطلع می‌شویم اما آن چه که مهم است این نکته است که شبکه‌های اجتماعی شبیه رسانه‌های حرفه‌ای مانند مطبوعات، سایت‌های تخصصی، تلویزیون و نظایر آن نیستند.
اجتماعی همه مردم را به هم وصل کرده و ما از دنیای اطلاعات به دنیای فکت‌ها رفته و به نوعی در وب ۲ به تلفن‌های همراه کوچ کردیم و سپس از فکت به پسافکت رسیدیم و به تدریج این نظریه که شبکه‌های اجتماعی سندیت و مشروعیت ندارند بیشتر جا افتاد.
برای نمونه دلیل موفقیت روزنامه‌ای مانند «واشنگتن پست» سیاست‌های تازه و پیگیرانه آن است و ثابت کرد که مطبوعات در برابر شبکه‌های اجتماعی قدرتمند هستند.
این روزنامه در خصوص قضیه خاشقجی متفاوت از سایرین عمل کرد، زیرا از ابتدا تا انتها موضوع را پیگیری کرده و خیلی دقیق و تخصصی و با مطرح کردن موارد به‌طور مشخص و رسمی توانست موفق عمل کند.
در نتیجه روزنامه‌ها می‌توانند موفق باشند به شرط این که به‌طور حرفه‌ای وظیفه خود را درست انجام دهند.
در دنیای مطبوعات دو نوع تیراژ وجود دارد، موسمی و حرفه‌ای، با ورود فضای مجازی تیراژهای موسمی باقی نمی‌ماند هر چند در کشور ما سرانه مطالعه هم پایین است ولی هیچ وقت در شرایطی قرار نگرفتیم که روزنامه‌ها آن چنان حرفه‌ای عمل کنند و بگوییم که فلان کار و تولید حرفه‌ای انجام شده ولی مردم استقبال نکردند، چنانچه روزنامه‌ها به‌طور حرفه‌ای کار کنند و مطالب را در فضای اجتماعی و مجازی هم بازنشر کنند کم کم راه خود را پیدا خواهند کرد. راه روزنامه‌ها با ورود تکنولوژی‌های نوین سخت‌تر است، با ورود وب ۳ یا همان وب هوشمند (ارتباط شیء با شیء و ارتباط انسان با شیء) شاهد تغییرات وسیعی خواهیم بود، آن چنان که با آمدن وب ۲، وب ۱ به حاشیه رانده شد همین گونه هم وب ۲ با آمدن وب ۳ به کنار خواهد رفت.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here