زمان انتشار : ۲۷ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۷ | کد خبر : 478635 |

مدیر مسئول «صبح نو»: به علت گرانی کاغذ ویژه نامه ای برای سال نو نداریم

شفقنا رسانه-هر ساله تعدادی از روزنامه ها با نزدیک شدن به پایان سال،ویژه نامه هایی را با عناوین مختلف ،برای ایام تعطیلات عید نوروز منتشر می کنند که حاوی گزارش ها و مصاحبه های تفصیلی است و با مروری بر وقایع و اتفاقاتی که در سال افتاده،سعی می کنند به تبیین  و تشریح آنها و در برخی موارد ارائه راه حل بپردازند.اما هدف از انتشار این ویژه نامه ها در ایام تعطیلات چیست؟آیا مطبوعات نمی توانند به جای انتشار مصاحبه های طولانی و گزارش های خبری به کارهای میدانی که این روزها در رسانه ها کمتر دیده می شود،بپردازند؟ انتشار سالنامه ها چقدر به حفظ مخاطب با مطبوعات کمک می کند؟سردبیران روزنامه ها پاسخ می دهند.

جهش ۵۰ درصدی قیمت کاغذ در یک ماه گذشته

روزنامه «صبح نو» از آن دست روزنامه هایی بوده که معمولا برای ایام تعطیلات نوروز سالنامه منتشر می کرد اما امسال به دلایلی در این ایام سالنامه ندارد ،فرشاد مهدی پور مدیرمسئول و سردبیر روزنامه «صبح نو» در این باره به شفقنا رسانه می گوید: دلایل بسیار روشنی دارد که چرا امسال سالنامه منتشر نمی کنیم در واقع به خاطر کاغذ نمی توانیم این کار را ادامه دهیم. چون سالنامه ها معمولا حجیم هستند و تعداد صفحات زیادی دارند. خب با توجه به افزایش قیمت کاغذ و از طرفی  چون وزارت ارشاد هم کاغذ یارانه ای به ما  نمی دهد ، چاپ سالنامه عملی نیست .متاسفانه نرخ کاغذ در یک ماه گذشته یک جهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی دیگر داشته است و رقم آن به طرز سرسام آوری بالا رفت.به خاطر همین از چاپ سالنامه منصرف شدیم.

او ادامه می دهد: به نظرم صحبت درباره اینکه سالنامه حتما باشد یا نه ،موضوع خیلی پیچیده ای نیست معمولا برای یک تعطیلات طولانی در کشور یا در هر کجای دنیا ،روزنامه ها سعی می کنند یک نسخه تفصیلی تولید کنند به این معنا که مخاطب آن را بخرد و در ایام فراغت و تعطیلات بخواند . به نظرم طبیعت کار روزنامه نگاری همین است که ارتباط خود را با مخاطب داشته باشد.در حال حاضر در برخی روزنامه ها این روال جریان دارد که برای روزهای آخر هفته یک مجله هفتگی  هم منتشر می کنند .در کشورهای دیگر هم در ایام تعطیلات طولانی مدت یا آخر هفته ها این ویژگی هست که سالنامه و مجموعه ای از گفت و گوها و گزارش های خاص و یادداشت های خواندنی را تولید کنند.

در ایام تعطیلات شبکه توزیع برای مطبوعات فعال نیست

مهدی پور با اشاره به ضرورت گزارش های تحقیقی در سالنامه ها بیان می کند:ما برای کارهای میدانی سالنامه هایی از این جنس داریم که گزارش های خوبی هم منتشر می کنند .در چند سال گذشته که در روزنامه همشهری بودم ،سالنامه نوروزی بر عهده من بود .سعی کردم کارهایی از نوع گقت و گوی تفصیلی فقط نداشته باشیم و ابتکارهایی برای نوشتن گزارش های میدانی  را هم در کارهای خود بگنجانیم . به هر حال روزنامه ها باید نگاه جدی تری  بر روی این نوع محتواها و گزارش ها داشته باشند و آن را افزایش دهند که برای مخاطب هم جذاب باشد .ولی در کل به نظرم روزنامه ها باید سعی کنند در ایام تعطیلات که برخی مطبوعات به دلایلی منتشر نمی شوند ،ارتباط خود را با مخاطب از طریق همین ویژه نامه ها حفظ کنند.

او با توضیح درباره دلایل چاپ نشدن روزنامه ها در ایام تعطیلات می گوید: طبق سابقه کاری که دارم شاهد بوده ام که برخی روزنامه ها در ایام تعطیلات هم منتشر شده اند. در ایام تعطیلات فقط بحث چاپ روزنامه و تحریریه آن نیست ، بلکه مسئله توزیع و چاپخانه هم مهم است خب وقتی این ها تعطیل هستند پس شبکه توزیع هم تعطیل می شود .چند سال پیش  یک روزنامه ای قبل از تعطیلات نوروز برای هر روز یک نسخه ای را از قبل چاپ کرده و هر روز در قطارها توزیع می کرد در واقع این شبکه توزیع را برای خود انتخاب کرده بود خب از این ابتکار ها هم در میان مطبوعات بوده و این طور نبوده که به طور کامل روزنامه در این ایام منتشر نشود.

این مدرس دانشگاه ادامه می دهد:برخی  روزنامه های دولتی هم که بودجه خوبی دارند و زیرساخت های لازم برایشان فراهم است،وقتی تعطیلات رسمی به پایان می رسد کار انتشار روزنامه را انجام می دهند اما در کل برای بسیاری از مطبوعات ،شاهد هستیم که چاپخانه ها تعطیل هستند و شبکه توزیع فعال نیست. بنابراین امکان انتشار روزنامه در ایام تعطیلات عید وجود ندارد. ما در سال ۹۵ توانستیم در ایام تعطیلات ، نسخه دیجیتال را منتشر کنیم  اما امکان انتشار نسخه کاغذی وجود نداشت .

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here