زمان انتشار : ۲۷ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۳ | کد خبر : 478632 |

از «شکست ورشو» تا «هیاهویی برای هیچ» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-نتایج نشست ورشو و سوچی،واکنش به عملیات تروریستی در خاش و افزایش دستمزد کارگران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی با موضوع تحولات سوریه روز پنج شنبه با حضور روحانی رجب طیب اردوغان، و ولادیمیر پوتین برگزار شد در این نشست مسائل و مشکلات سوریه بررسی شد و از طرفی دیگر نشست ورشو با دعوت نشدن بسیاری از کشورهای خاورمیانه برگزار شد که هیچ نتیجه مشخصی نداشت این دو نشست به صفحه یک بسیاری از روزنامه ها آمد.روزنامه سازندگی نشست سران در سوچی را به تیتر و عکس یک خود آورد و با تصویری از رییس جمهورهای حاضر در سوچی که به طور صمیمی دست یکدیگر را گرفته اند با تیتر کنایه ای نوشت « شکست ورشو از سوچی» و در زیر تیتر اشاره کرد که نشست روحانی،ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در سوچی پاسخی محکم ،روشن و صریح به بازیگران نشست ورشو بود.این روزنامه در تیتر دیگری به شهادت ۲۷ مرزبان در خاش که توسط عملیات تروریستی گروهک جیش العدل رخ داد،اشاره کرد و نوشت « خاش در خون».

هواپیمای حامل پیکر شهدای مدافع امنیت که در حادثه تروریستی سیستان به شهادت رسیدند پیش از ظهر پنج شنبه عازم اصفهان شد. کیهان  عکس یک را به تصاویری از حضور مردم در کنار پیکر شهدای حادثه تروریستی زاهدان اختصاص داد و در تیتر نوشت:« قصاص تروریست‌ها کافی نیست/باید برنامه‌ریزان را هم به جهنم فرستاد» این روزنامه در بخشی از متن هم آورد:« نمایش سیاه بازی آمریکا در لهستان پیش از برگزاری شکست خورد، این فضاحت را باید با یک بمب خبری می‌پوشاندند و لذا مزدوران منطقه‌ای آنها به حمله‌ای تروریستی گماشته شدند، اگرچه فرماندهان ارشد نظامی وعده انتقام از تروریست‌ها را داده‌اند اما به نظر می‌رسد این بار باید برای برنامه‌ریزان تروریسم هم کاری اساسی کرد.»«اجلاس ورشکسته‌ها در ورشو نمایش تحقیر آمریکا» تیتر یک روزنامه کیهان است که در بخشی از متن نوشت:« نشستی که از هفته‌ها پیش تبلیغات فراوانی در مورد آن شده بود، در حالی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در شهر «ورشو» برگزار شد که به قطعیت می‌توان گفت نه تنها هیچ‌یک از اهداف از پیش تعیین شده آن محقق نشده، بلکه در مواردی این کنفرانس یک گام به عقب نیز برای آمریکا بود و موجب تحقیر آمریکا شد».

خراسان هم تیتر یک را به اجلاس ورشو اختصاص داد و در تیتر نوشت:« شکست آمریکا این بار در ورشو». این روزنامه در روتیتر هم آورد:«پمپئو حتی نتوانست نام ایران را در بیانیه نشست لهستان بگنجاند». این روزنامه عکس یک را به حادثه تروریستی زاهدان اختصاص داد و به نقل از فرمانده سپاه نوشت:« انتقام می گیریم».

«همه راه‌ها به ورشو ختم نمی‌شود» تیتر یک همدلی است که در گفتگو با کارشناسان حوزه بین‌الملل به بررسی نشست ورشو و خروجی آن درباره ایران پرداخت. «فریدون مجلسی ،دیپلمات سابق و تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل ضمن تاکید بر این‌که مساله ایران، مساله جمهوری اسلامی نسبت به اسرائیل است و آمریکا هم فقط برای حمایت از بقای اسرائیل اقدام می‌کند، گفت:‌ با توجه به معادلاتی که صورت گرفته، به نظرم رهبری طرف مقابل اکنون با آمریکاست و عربستان و نتانیاهو نیز هم‌دستان او هستند. در این دو طیف یکسونگری و رفتارهای خشن مشهود است. از سوی دیگر در ایران نیز درب صحبت‌های تندروها نیز بر همان پاشنه می‌چرخد. در نتیجه هردو به نوعی موید و مشوق راه‌حل نهایی یعنی جنگ هستند».این روزنامه در عکس یک به بررسی دلایل افزایش موج طلاق در کشور در سال های اخیر پرداخت و در تیتر نوشت:«طلاق ازدواج را می بلعد». البته بهتر بود به برخی از این دلایل در صفحه اول اشاره می شد.

روزنامه روزان هم در تیتر و عکس یک به بررسی ابعاد و نتایج نشست ورشو پرداخت و آن را «هیاهویی برای هیچ» خواند. این روزنامه در توضیح بیشتر نوشت:«با وجود اینکه ورشو با نقاب صلح و امنیت برای خاورمیانه برگزار شد اما در عمل با وجود هیاهوی زیاد، تنها با اتهام افکنی علیه تهران همراه بود و نتیجه خاصی به همراه نداشت».

روزنامه اعتماد از زاویه ای دیگر به نشست سران در سوچی پرداخت و با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و گفتگو روسای جمهور درباره آینده این کشور در تیتر نوشت « جشن استقبال از خروج امریکا» .

این موضوع به تیتر و عکس یک روزنامه ایران هم آمد و در تیتر از «سوریه واحد» نوشت و در زیر تیتر آورد:« سران ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و کاهش تنش در ادلب توافق کردند».

روزنامه شرق هم با اختصاص عکس یک خود به این نشست و با کار کردن تصویری از سه رییس جمهور و برجسته کردن تصویر پوتین عنوان کرد « خروج سریع نیروهای آمریکایی از سوریه» .این روزنامه تیتر یک خود را به گفت و گو با غلامرضا نظر بند که یک اقتصاد دان هست اختصاص داد و با او درباره راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا صحبت کرد و در تیتر نوشت « معامله نفتی مشروط با یورو» . در بخشی از این مصاحبه آمده «به گفته او، ماندن در برجام برای اروپا بسیار حیاتی است؛ مضاف بر این، اگر وضعیت اقتصادی کشوری با جمعیت هشتاد‌و‌چند میلیون نفری وخیم شود، ۱۵ درصد جمعیت آن کشور هم که سرازیر اروپا شود، ۱۰، ۱۲ میلیون مهاجر در پی دارد که بیش از کل جمعیت دو کشور اروپایی فنلاند و نروژ است. اینجا نیز منافع اروپا و آمریکا دچار واگرایی است؛ چراکه آمریکا برخلاف اروپا نگران سرازیرشدن میلیون‌ها ایرانی به خاک خود نیست. او درباره معامله با دو کشور مهم خریدار نفت ایران، یعنی چین و هند می‌گوید: «طبیعی است که هر کشوری مایل است تجارت خارجی خود را با همان واحد پولی خود انجام دهد؛ اما چون یورو در مجموع محکم‌تر از یوان و روپیه است، بنابراین معاملات هرکدام از این دو کشور با کشورهای حوزه یورو، با یورو صورت می‌شود. حال اگر یک یا هر دو کشور مزبور بخواهند در چارچوب سازوکار موضوع اینستکس معامله کنند، ارز معامله یورو خواهد بود. اگر اینستکس عملیاتی شود و هند و چین هم به آن بپیوندند، امکان انجام معاملات نفتی با یورو فراهم خواهد شد».

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تشکیل دوباره جلسات شورای عالی کار با محوریت تعیین حداقل مزد کارگران برای سال ۹۸ به دغدغه اصلی کارگران و نمایندگان کارگری تبدیل شده است.روزنامه همشهری هم تیتر یک امروز خود را به وضعیت افزایش حقوق کارگران اختصاص داد و نوشت « سناریوهای افزایش مزد» و در زیر تیتر اشاره کرد ،کمیته مزد بر افزایش یک میلیون و ۸۰ هزار تومانی هزینه معیشت کارگری به توافق رسید و نمایندگان کارگری اصرار دارند این رقم به حداقل حقوق اضافه شود .گمانه زنی های همشهری در گفت و گو با شرکای اجتماعی نشان می دهد احتمالا دستمزد کارگران برای سال آینده بین ۲۵ تا ۹۷ درصد افزایش خواهد داشت.این روزنامه عکس یک خود را به ورد پیکر شهدای خاش در عملیات تروریستی اختصاص داد و با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب نوشت « جنایات خاش با جدیت دنبال شود».

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به مصاحبه با سید مصطفی هاشمی طبا درباره مسائل امروز کشور اختصاص داد و از قول او نوشت « نباید خود را با اروپایی ها مقایسه کنیم » و در زیر تیتر با اشاره به بخش هایی از این مصاحبه نوشت ،امروز مشکل مردم گران شدن ساید بای ساید است نه معیشت.تبعات فشار مخالفان روی کشور بیشتر از تحریم هاست.بخشی از ناکامی ها به دلیل دلسوزی های نابجایی مسئولان برای مردم است .اگر به استقلال اعتقاد داریم باید این فشارها را تحمل کنیم .جامعه ایران زندگی بسیار مطلوبی دارد.روز گذشته همسر علی شریعتی درگذشت این خبر به عکس یک آفتاب یزد آمد و با طرحی جالب از علی شریعتی و همسر او در تیتر عنوان کرد « پایان ۴۱ سال تنهایی» و در زیر تیتر آورد،در یکی از نامه های عاشقانه دکتر علی شریعتی به پوران می خوانیم « دلم می خواست آنجا می ماندم نه اینکه زنی را که دوستش داشتم ،رها کنم.نمی خواهم به این زودی به سفر بروم» علی این نامه را یک سال بعد دور افتادن از همسر می نویسد .اما پوران ۴۱ سال در فراق همسر می سوزد و لب فرو می بندد چون باز هم این علی است که پوران را علی رغم میل باطنی تنها می گذارد.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here