زمان انتشار : ۲۴ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۲ | کد خبر : 478583 |

واکنش تیترها به توییت ترامپ در چهل سالگی انقلاب اسلامی

شفقنا رسانه-نشست بررسی سیاست خارجی ۴۰ ساله جمهوری اسلامی  با حضور وزرای خارجه بعد از پیروزی انقلاب،بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و چالش توییتری وزاری کشور خطاب به ترامپ مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی به کار خود پایان داد که تنها یک فیلم با نام « شبی که ماه کامل شد» توانست بیشترین سیمرغ را در بخش های مختلف از آن خود کند به همین خاطر بسیاری از منتقدان با اعتراض گفتند که داوری امسال تحت تاثیر هیجان و احساسات قرار گرفته است.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به بررسی این فیلم وجایگاه کارگردان آن در سینمای ایران و داوری های جشنواره، اختصاص داد و نوشت « عبور از ایدئولوژی» و در زیر تیتر توضیح داد،جشنواره فیلم فجر امسال تحت تاثیر راز و رمز های سیاسی تاریخ معاصر بود از عملیات مرصاد تا ماجرای ریگی.گرمی جشنواره نیز به علت غلبه سیاست بر مسائل اجتماعی بود .فیلم شبی که ماه کامل شد به زندگی عبدالحمید ریگی و فائزه منصوری پرداخته و بیشترین جوایز را نیز درو کرد .

هفت صبح هم عکس یک خود را به فیلم هایی که از سیمرغ امسال بازمانندند اما محتوا و بازیگران خوبی داشتند ،اختصاص داد و عنوان کرد « حلقه بازماندگان پیروز » و طرحی از لیلا حاتمی،پیمان معادی،نوید محمدزاده و مهناز افشار را که امسال در فیلم های جشنواره حضور داشتند کار کرد و در زیر تیتر توضیح داد،بازیگرانی که دستشان از جایزه کوتاه ماند اما قوی ترین چهره های سینمای ایران در سال آینده خواهند بود و پرونده ای مفصل را به حاشیه های جشنواره امسال اختصاص داد.این روزنامه در تیتر یک سراغ پرونده اخلالگران در نظام اقتصادی در مشهد رفت و نوشت « تخلفات اقتصادی سریالی در مشهد» و در زیر تیتر به تخلف شرکت هایی چون پدیده،ثامن الحجج ،میزان ،چند موسسه مالی ورشکسته و حالا پردیسبان اشاره کرده است.

کاخ سفید با لحنی انتقاد آمیز به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و از سالهای استقرار حکومت اسلامی در ایران به عنوان «چهل سال شکست» یاد کرد. این تعبیری است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی همزمان با پایان جشن های انقلاب اسلامی از آن استفاده کرده اند.روزنامه اعتماد جدال رییس جمهور آمریکا و وزیر خارجه ایران در توییتر را به تیتر یک خود آورد و نوشت « کاخ سفید و ۴۰ سال انتخاب های غلط» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های ظریف که در نشست بررسی سیاست خارجی ۴۰ ساله جمهوری اسلامی و  با حضور وزرای خارجه بعد از پیروزی انقلاب و سفرا و نمایندگی‌های مقیم تهران برگزار شده بود ،نوشت :به پایتخت های تان بنویسید با فشار نمی توانید مردم ایران را از دولت شأن جدا کنید.

روزنامه خراسان هم  در تیتر یک « پژواک سیلی مردم به ترامپ» به بیان واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به توییت فارسی ترامپ و ویدئوی نتانیاهو و بولتون پرداخت.

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به گزارشی از این نشست اختصاص داد و با اشاره به صحبت های وزیر امور خارجه نوشت «امنیت ما به داخل وابسته است» و عکسی از ولایتی،خرازی و ظریف را که کنار یکدیگر ایستاده اند کار کرد و نوشت « وزرای خارجه در یک قاب».این روزنامه در تیتر یک به بررسی ابعاد شرکت های تهاتری در دوران تحریم پرداخت و نوشت « ورود جریان سوم برای مقابله با تحریم» .

گزارش این نشست به تیتر و عکس یک روزنامه ایران آمد و در تیتر نوشت:« روایت دیپلماسی انقلاب». روزنامه همچنین به نقل از ظریف خطاب به دیپلمات های خارجی در زیر تیتر آورد:« به پایتخت‌هایتان بنویسید با فشار نمی توانید ملت ایران را از دولت جدا کنید».

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی مشارکت  اقشار مختلف مردم ایران در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن خطاب به رییس جمهوری امریکا گفت: جمعیت واقعی مردم امروز را با جمعیت خیالی روز تحلیف خود مقایسه کن.این واکنش وزیر ارتباطات به عکس یک روزنامه آفتاب یزد آمد و نوشت « توئیت هوشمندانه وزیر عصبانیت ترامپ» و در زیر تیتر با اشاره به توییت اذری جهرمی خطاب به ترامپ نوشت : جمعیت واقعی مردم امروز را با جمعیت خیالی روز تحلیف خود با اکانت های فیک سعودی مقایسه کن.این یک قانون است چیزهای خوب برای آدم های خوب رخ می دهد.این روزنامه در تیتر یک امروز در گفت‌وگو با دو عضو حزب جمهوری اسلامی ضمن روایت و تایید ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در سال ۵۸ نوشت « خوئینی ها به دنبال سند علیه شهید بهشتی».قبلا فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا، تشریح کرده بود که : موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود. در بحث سواستفاده از اسناد دو مورد مشکوک وجود دارد. موسوی‌خوئینی‌ها به برخی اصرار کرد که «در این اسناد بگردید، ببینید چیزی علیه بهشتی پیدا می‌کنید؟» دوم زمانی که بحث صلاحیت بنی‌صدر در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد، اسناد مربوط به بنی‌صدر افشا نشد.

روزنامه کیهان تیتر و عکس یک امروز را هم به راهپیمایی ۲۲ بهمن اختصاص داد و سعی کرد در گزارشی به بیان واکنش برخی رسانه های خارجی و نیز مسئولان به حضور مردم در این راهپیمایی بپردازد. روزنامه با بیان اینکه « ملت ایران در این چهل ساله، هر پیروزی و پیشرفتی را به دست آورده است، در سایه فاصله‌گذاری و استقلال و برائت از مستکبران بود و تحریم‌ها با ایستادگی و بی‌اعتنایی از جنسی که در سیل جاری جمعیت در کف خیابان‌ها دیدیم، بی‌اثر می‌شود و نه با اظهار ضعف و گردن کج‌کردن به سمت دشمن». در تیتر نوشت:« دولتمردان پای کار بیایند با این مردم بن‌بست معنا ندارد».

روز گذشته یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست‌فروشان و… در شهر تهران روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و حجت نظری پیشنهاد دهنده این طرح با بیان اینکه این طرح مربوط به ساماندهی دست‌فروشان، وانت‌های باری و ون‌های سیار است، گفت: «متاسفانه نظارتی بر فعالیت آنها نمی‌شود و به همین دلیل برخی از عوامل شهرداری اقدام به اخذ وجوه متفاوت از این افراد می‌کنند و عملاً این پول به حساب شهرداری واریز نمی‌شود و ممکن است هر فردی بر اساس تصمیم و تشخیص خود رفتاری را داشته باشد. لازم است این طرح به تصویب برسد تا بتوانیم با همراهی شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به ساماندهی دستفروشان، وانت‌بارها و غیره اقدام کنیم». همدلی هم در عکس یک گزارشی از وضعیت شغلی دستفروشان در آستانه سال نو کار کرد و در تیتر نوشت:« دستفروش مجرم نیست».

روزان هم گزارشی از طرح اصلاحات ساختاری کار کرد و عکس و تیتر یک را به آن اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد:«اصلاحات بودجه ای با اثرات سیاسی» . روزنامه همچنین برای توضیح بیشتر این مسئله در صفحه اول نوشت:«به نظر می آید اصلاحاتی در سطح بودجه ای در راه است. اصلاحاتی که البته تاثیراتی بر کل ساختار اقتصادی و سیاسی کشور خواهد داشت و سکان مدیریت این اصلاحات به دولت و مجلس یعنی روحانی و علی لاریجانی یعنی اعتدالیون سپرده شده است. همین امر نشان می دهد که گرچه اصلاحات مربوط به بودجه ریزی است اما ریشه در موازنه قدرت نیروهای سیاسی دارد و آن را تحت تاثیر قرار می دهد.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here