زمان انتشار : ۱۸ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۶ | کد خبر : 478512 |

از «نقدینگی در نقطه جوش» تا «رمزگشایی از سخنان لاریجانی» در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه– کشف ۱۱۶۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی، سخنان لاریجانی درباره اصلاح ساختاری در نظام بودجه‌ریزی، گزارش عملکرد پولی و مالی دولت، حمله ترامپ به ایران در کنگره به صفحه اول روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه روز گذشته به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، رئیس جمهور با سفرا و رؤسای نمایندگی‌ها و سازمان‌های خارجی مقیم تهران دیدار کرد. این موضوع به تیتر و عکس یک روزنامه ایران آمد. رئیس جمهور در این دیدار گفته بود که «ما به خوبی در سال‌های گذشته ثابت کردیم در امضای تعهد بسیار دقیق هستیم ، اما زمانی که آن تعهد را امضا کردیم، پای امضای خود می‌مانیم. علیرغم تخلف امریکا و اینکه اروپا در اجرای تعهداتش بسیار سست و ناکارآمد بود، اما جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل می‌کند و این به معنای آن است که اخلاق، تعهدات اخلاقی و سیاسی برای ملت ایران بسیار حائز اهمیت است.» این بخش از سخنان او به تیتر روزنامه آمد و به نقل از روحانی نوشت: « پای امضای خود می‌مانیم» .

«به نام نامی زهرا (س) انقلاب چهل ساله شد» تیتر یک روزنامه کیهان است که عکس یک را هم به آن اختصاص داد. روزنامه در بخشی از متن نوشت:« تقارن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یادآور این حقیقت و واقعیت مهم تاریخ است که نهضت ملت ایران به نام نامی حضرت زهرا سلام الله علیها شکل گرفت و به پیروزی رسید و امروز نیز به برکت الطاف ائمه اطهار به ویژه ام الائمه به چهل سالگی رسیده است و این پرچم که به نام آن حضرت و حضرات معصومین علیهم‌السلام برافراشته شده است به امید باریتعالی به دستان مبارک حضرت ولی عصر (عج) خواهد رسید.»

روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری استان قم گفته بود«یک دستوری رهبری معظم فرمودند که ما ظرف ۴ ماه آینده اصلاح ساختارهایی در کشور داشته باشیم که ممکنه به اصلاح بودجه هم بینجامد». این سخنان بلافاصله به تیتر اول رسانه های فارسی زبان داخلی و خارجی تبدیل شد و شخصیت های مختلف سیاسی و رسانه ای به توضیح و تفسیر این اشاره گذرای رئیس مجلس پرداختند تا جایی که مهدی کیایی مدیر روابط عمومی مجلس در توئیتی تصریح کرد: سخنان رئیس مجلس در جلسه شورای اداری استان قم ، مربوط به «اصلاح ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور» بود و آن چه در رسانه ها به اشتباه «اصلاحات ساختاری در کشور» گفته شده دقیق نیست. خراسان در تیتر یک «دستور اصلاح ساختار بودجه ریزی» ضمن آوردن سخنان لاریجانی گزارشی از حواشی ها و اظهار نظرهای مسئولان درباره اصلاح ساختاری نظام بودجه ریزی کشور را کار کرد.

روزنامه شرق هم در تیتری خبری عنوان کرد:«اصلاح ساختار بودجه کشور در ۴ ماه» و عکس یک را به آن اختصاص داد. این روزنامه همچنین در تیتر یک گزارشی از عملکرد پولی و مالی دولت کار کرد و با بیان اینکه «نقدینگی در هشتمین ماه سال به هزار و ۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده و مجموعا در هشت‌ماهه ابتدایی امسال، معادل ۱۹۵هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد اقتصاد ایران شده است؛ یعنی به‌طور میانگین خلق روزانه حدود ۷۹۴ میلیارد تومان نقدینگی که البته بخش عمده این حجم مربوط به سپرده‌های به اصطلاح قفل‌شده در بانک‌هاست نه پول پرقدرت جاری در اقتصاد» در تیتر نوشت:« نقدینگی در نقطه جوش».

با این حال روزنامه سازندگی که در تیتر و عکس یک از «فرمان اصلاح بودجه» خبر داده است، در توضیح بیشتر نوشت:«علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور ظرف ۴ ماه آینده خبر داد. در عین حال گفت که شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد. اما آیا «اصلاح ساختاری» محدود به «قانون بودجه» خواهد بود یا مسائل مهم تری را هم در برخواهد گرفت؟» روزنامه ضمن آوردن توضیحات بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس و امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو دیگر هیئت رئیسه مجلس که گفته بودند سخنان لاریجانی مربوط به اصلاح ساختار بودجه کشور است نه اصلاح ساختار کشور  عنوان کرد:«به نظر می رسد گمانه زنی های نعمتی و قاضی زاده به دو دلیل چندان دقیق نیستند. اول اینکه علی لاریجانی با صراحت گفته «اصلاح ساختار کشور» و نه اصلاح ساختار مالی و بعد اینکه او تاکید کرده با این اصلاح شاید ساختار بودجه نیز اصلاح شد؛ این سخن لاریجانی یعنی اصلاح ساختار مالی و بودجه ای کشور می تواند ذیل دستور رهبری برای اصلاح ساختار کشور قرار بگیرد. بنابراین به نظر می رسد منظور از اصلاح ساختار کشور چیزی فراتر از اصلاح ساختار مالی باشد. یعنی چیزی در حد و اندازه اصلاح قانون اساسی.»

روزنامه اعتماد هم در تیتر و عکس یک خود به «رمزگشایی از سخنان لاریجانی» پرداخت. این روزنامه همچنین سرمقاله امروز خود را به نوشته ای از غلامعلی جعفرزاده با عنوان « نوبت انقلاب اقتصادی »اختصاص داد که  نوشته بود:« امروز شرایط کشور به‌ گونه‌ای است که بهبود حال و اوضاع اقتصادی مهم‌ترین اولویت کشور است. مطالبه‌ای اساسی که همگی انتظار داشتیم، روحانی و دولت تدبیر و امید آن را محقق کنند که به هر دلیل، ورود ترامپ به کاخ سفید چنین نشد. از طرفی این مهم نیازمند اتخاذ تصمیمات بزرگ و اقدامات اساسی و سخت بود که بی‌تعارف مجلس، نه جرات و جسارتش را داشت، نه امکانات، اختیارات و ملزوماتش را. امروز شرایط به ‌نحوی نیست که همچنان با یکدیگر تعارف کنیم…»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره، حکومت ایران را «حامی تروریسم و دیکتاتوری فاسد» خواند. این موضوع به تیتر یک روزنامه همدلی آمد و با بیان اینکه «تهران، رویا یا کابوس برای ترامپ » شده است، نوشت: «گویا موج سینوسی اظهارنظرهای ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن‌هم با تناوب‌های بسیار تمامی ندارد. ترامپ گاهی از گفت‌وگوی مستقیم با جمهوری اسلامی سخن به میان می‌آورد و گاه با تغییر موضع از سخت‌گیری‌های قاطعانه علیه تهران می‌گوید. البته سخنرانی سالانه او در کنگره می‌تواند بیشتر جنبه «مصرف داخلی» و اقناع رای دهندگان آمریکایی را داشته باشد. علاوه‌بر مصرف داخلی، سخنان ترامپ یک پیام دیگر در بر دارد و آن شاید این باشد که او در قبال موضوع جمهوری اسلامی ایران دچار نوعی سردرگمی نیز شده است. چرا که گاه مواضع او پیرامون دیپلماسی و گفت‌وگو است و گاه سختگیرانه و قاطع. این موضوع شاید نشان از آن داشته باشد که تهران برای ترامپ هم حکم رویا و هم کابوس را دارد. با این همه تصمیم‌گیرندگان کلان جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی بهتر است بر روی سخنان ترامپ، تامل و دقت و وسواسی بیش از پیش داشته باشند.»

همدلی همچنین به مناسبت دهه فجر ویژه نامه ای آماده کرد و عکس یک را به آن اختصاص داد و در تیتر نوشت:«شکوه ماندگار انقلاب اسلامی»

روز گذشته مدیرکل دفتر بازرسى ویژه، مبارزه با پولشویى و فرار مالیاتى سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ۴ هزار شرکت صوری شناسایی شد، گفت:‌ از بررسی ۲۳ هزار پرونده با رصد تراکنش‌های بانکی ۱۱۶۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف شد. این موضوع به تیتر یک روزنامه هفت صبح آمد و در تیتری خبری نوشت:«کشف ۱۱۶۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی». روزنامه در توضیح بیشتر آورد:«بیشتر فرارهای مالیاتی در معاملات طلا، واردات خودرو و لوازم بهداشتی و خرید و فروش ارز شکل گرفته اند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here