زمان انتشار : ۱۷ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۲۶ | کد خبر : 478484 |

از «سکوت نفتی زنگنه» تا «دفاعیه شیخ الوزرا» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-نشست خبری وزیر نفت با اهالی رسانه،توزیع و فروش گوشت به صورت اینترنتی و مطرح شدن مجدد استانی شدن انتخابات مجلس از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته بیژن نامدار زنگنه ، وزیر نفت به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در نشستی خبری به سوالات خبرنگاران درباره تحریم ها، سرنوشت بنزین، پرونده کرسنت و حواشی پیرامون پاسخ داد. این موضوع به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه ایران عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و با اشاره به سخنان زنگنه مبنی بر اینکه تنها قراردادی را امضا می‌کند که با عزت باشد و به هیچ‌وجه برای خوشایند دیگران از منافع ملت ایران نمی‌گذرد. «هیچ کشوری خودش را فدای ما نمی‌کند. ما باید خودمان را فدای ملت ایران کنیم و نباید توقع داشته باشیم آنها برای منافع ما فداکاری کنند.» در تیتر نوشت:« خودمان را فدای ملت کنیم».

البته این نشست با حاشیه هایی همراه بود. سوال و جواب هایی که بین زنگنه و خبرنگار روزنامه کیهان صورت گرفت هم سوژه داغ رسانه ها شد. در این نشست خبرنگار روزنامه کیهان از زنگنه پرسید پس از سه سال از اجرای برجام قرار بود به نفت در برابر غذا برسیم؟ که وزیر در پاسخ گفت:«شما برجام را بر هم زدید. شما که دعا کردید به‌هم بخورد. برجام که آمد، تولید نفت را در چهار ماه یک میلیون بشکه اضافه کردیم. اردیبهشت ۹۷ روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم و پولش را هم به خزانه دادیم. برجام برای ما مثبت بود. اگر برجام نبود پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه نمی‌افتاد و کمبود بنزین داشتیم و امروز به مشکل می‌خوردیم. اما شما از ابتدا مخالف برجام بودید. بعد از آن هم که آقای ترامپ آمد و با تحریم کردن ایران، نشان داد که برجام موفق بود و بعد از کنار رفتن آن به ما فشار آمد. البته ما مقاومت می‌کنیم و سرتسلیم در مقابل هیچ کس فرود نمی‌آوریم…» کیهان در یکی از تیترهای فرعی این دیالوگ ها را به تیتر آورد و نوشت:« کیهان: آیا نتیجه برجام، نفت در برابر غذا بود؟ زنگنه: کیهان دعا کرد برجام به نتیجه نرسید!» و در رو تیتر هم عنوان کرد:« هجوم چندباره دولتمردان به خبرنگاران کیهان».

در این نشست زنگنه توضیحاتی را درباره برنامه نفتی ایران و سیاست های آمریکا تشریح کرد و در ادامه از سامان دادن به مصرف بنزین در کشور گفت که این موضوع به تیتر و عکس یک سازندگی آمد و نوشت « دفاعیه شیخ الوزرا » این روزنامه در گزارش خود با پوشش این نشست خبری بااشاره به صحبت های زنگنه نوشت «برای ساماندهی و مدیریت مصرف بنزین تنها دو راه داریم که یکی افزایش قیمت و دیگری سهمیه‌بندی است و گفتم تا جایی قیمت را می‌توان بالا برد که مردم تحمل کنند که عده‌ای بویژه در فضای مجازی از این گفته من برداشت بد کردند، در حالی که منظور من این بود که تا جایی که مردم قبول دارند، باید قیمت را بالا ببریم و همه هدف ما تأمین منافع و رضایت مردم است. هدف دولت از اصلاح قیمت بنزین، درآمدزایی نیست، بلکه برنامه دولت جلوگیری از قاچاق و کاهش مصرف است. با تمهیداتی که اندیشیده شده است امسال از مهرماه بنزین وارد نکرده‌ایم و تا سال آینده هم بنزین وارد نخواهیم کرد.»

روزنامه اعتماد هم با تیتری حمایتی از موضع زنگنه در نشست خبری عنوان کرد « توفان زنگنه» .این روزنامه در متن نوشت ،از آخرین نشست خبری خبری زنگنه در تیرماه ۹۷ اتفاقات زیادی در این حوزه افتاده است .آغاز تحریم های نفتی،عرضه و فروش نفت در بورس ،تمهیداتی برای خریداران نفت ایران و توافق کاهش تولید اوپک ،تنها بخشی از این رویدادها ست .در این نشست که به گمان برخی ممکن است آخرین نشست خبری وزیر نفت در سال ۹۷ باشد .سوالات بسیاری از عدم همکاری ایران با روسیه و چین در پروژه های نفتی تا کارشکنی علیه کرسنت و استفاده نکردن از فارغ‌التحصیلان در شرکت ها و پروژه های نفتی از موضوعات مطرح شده در این نشست بود.زنگنه از این فرصت استفاده کرد تا بتواند هجمه های گسترده ای که علیه او راه افتاده است را پاسخ دهد.»

روزنامه شرق تیتر بهتری نسبت به روزنامه های دیگر درباره نشست خبری زنگنه انتخاب کرد و با توجه به سیاست های وزارت نفت درباره چگونگی انتشار اطلاعات نوشت « سکوت نفتی زنگنه» .در این نشست وزیر نفت تشریح کرده بود که «همکاران من به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند. مردم غریبه نیستند، اما در زمان جنگ نمی‌توان همه اطلاعات را گفت، زیرا فقط مردم نیستند که می‌شنوند، دنیا هم می‌شنود. نگفتن به معنای کار نکردن نیست. ما شبانه‌روزی کار می‌کنیم. گفتن به ضرر مردم است. برخی می‌خواهند ما را تحریک کنند که حرف بزنیم، اما نمی‌زنیم. هدف ما سعادت مردم است. ما دنبال کسب افتخار نیستیم، دنبال خدمت هستیم. ما برای مقاومت ایستاده‌ایم و امیدواریم بتوانیم روسفید باشیم.»

«دعوت به مناظره برای همه‌پرسی» تیتر یک روزنامه همدلی است که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب و آغاز آشنایی ایرانیان با مفهوم رفراندوم، علی اکبر گرجی استاد حقوق اساسی، دبیر شورای نگهبان را به گفت‌وگوی رو در رو فراخواند. به عبارتی گرجی برای روشنگری درباره این موضوع از عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به عنوان سخنگوی یکی از مهم‌ترین نهادهای متولی قانون اساسی دعوت کرد تا در یک مناظره، به ضرورت بازنگری در این قانون بپردازند.

روزنامه روزان هم عکس و تیتر یک خود را به گزارشی از مطرح شدن مجدد استانی شدن انتخابات مجلس اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد: «ترس اصولگرایان از انتخابات سیاسی». این روزنامه برای توضیح بیشتر نوشت:«نمایندگان شهرهای کوچک بدون پشتوانه سیاسی مشخص و به اتکای روابط شخصی توانسته اند به کرسی مجلس دست پیدا کنند و فرض می کنند که بار بعد نیز خواهند توانست به اتکای همان روابط شخصی که اکنون با شناخته شدن به دلیل سابقه نمایندگی مضاعف هم شده، به مجلس راه یابند. اما با استانی شدن انتخابات کل معامله تغییر می کند و آن ها باید بتوانند در سطحی بسیار گسترده رقابت کنند.»

روز گذشته خبرهایی از مسدود شدن سایت دیوار توسط رییس پلیس فتا و توزیع گوشت به صورت اینترنتی منتشر شد که این سوژه به تیتر یک هفت صبح آمد و با تیتری انتقادی نوشت « بی اعتمادی به غول های اینترنتی» و در زیر تیتر اشاره کرد که توزیع اینترنتی گوشت گوسفند به سایت های گمنام سپرده شده است و خبری از سایت هایی مثل دیجی کالا و بامیلو نیست. رضا سالمی؛ مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران در این باره توضیح داده:« برای توزیع محصولات پروتئینی شامل گوشت قرمز و مرغ گرم و منجمد، طرح توزیع اینترنتی این محصولات در دستور کار قرار گرفته است؛ یک فروشگاه اینترنتی به‌نام به‌روزرسان در این ارتباط راه‌اندازی شده است و فروشگاه جدیدی نیز از روز چهارشنبه به‌نام یخچال راه‌اندازی می‌شود؛ با این دو فروشگاه اینترنتی، از پنج‌شنبه به مردم خدمات ارائه می‌شود تا آنها بتوانند محصولات مورد نیاز خود را به‌آسودگی خریداری و آن را درب منزل دریافت کنند؛ اخیراً در صفهای خرید گوشت به‌نرخ مصوب، افراد زیادی هستند که به این گوشت نیازی ندارند و فقط به‌خاطر تفاوت قیمت زیادی که با بازار دارد آن را خریداری می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند و از این طریق دلالی شکل گرفته است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here