زمان انتشار : ۱۶ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۳ | کد خبر : 478464 |

واکنش تیترها به عفو ۵۰ هزار زندانی

شفقنا رسانه-رای اعتماد سعید نمکی، عفوی ۵۰ هزار زندانی و ادامه واکنش ها به اینستکس به صفحه اول روزنامه ها آمد.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از سعید نمکی اختصاص داد که روز گذشته به عنوان سیزدهمین وزیر بهداشت از مجلس رای اعتماد گرفت و در تیتر نوشت:« نسخه «نمکی» برای سلامت ». روزنامه برخی از پیشنهادهای نمکی را در سوتیتر آورد از جمله:«در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی شفافیت ایجاد می شود – اجرای کارت الکترونیک برای بخش سلامت کشور » و در آخر گفتارهای از متخصصان حوزه بهداشت و درمان درباره اولویت های این وزارتخانه را کار کرد.

رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به تقاضای خود از محضر رهبر معظم انقلاب برای اعطای عفو گسترده در چهل سالگی انقلاب اسلامی و موافقت اولیه ایشان با کلیات این تقاضا، از عفو ۵۰ هزار زندانی خبر داد. این مسئله به تیتر یک روزنامه ایران آمد و در تیتری خبری نوشت:« عفو ۵۰ هزار زندانی».

روزنامه خراسان هم تیتر یک را به « عفو یک پنجم زندانیان » اختصاص داد و در رو تیتر خبر داد :« ۵۰ هزار زندانی مشمول آزادی یا کاهش محکومیت می شوند ». این روزنامه عکس یک را به تصویری از مراسم افتتاحیه کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان بزرگ ترین کتابخانه مرکزی کشور اختصاص داد. با توجه به اینکه ساخت این کتابخانه ۲۳ سال طول کشیده روزنامه در تیتر نوشت:« طلسم ۲۳ ساله کتابخانه مشهد شکست».

روزنامه همشهری هم با اختصاص تیتر یک خود به این عفو با حسین میر محمد صادقی ،حقوقدان مصاحبه ای انجام داد و به نقل از او نوشت « اعطای عفو های عمومی می تواند آرامش را به جامعه بازگرداند» و در تیتری خبری عنوان کرد « عفو ۵۰ هزار زندانی».این روزنامه عکس یک خود را به اجرای آثار خاطره انگیز انقلابی در شبی به نام موسیقی انقلاب اختصاص داد و نوشت « طنین نوای انقلاب در شهر» در این مراسم سالار عقیلی ،ماریو تقدسی و وحید تاج چندین قطعه موسیقایی انقلابی را در باغ موزه دفاع مقدس اجرا کردند.

روز گذشته آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با انتقاد از کسانی که گفته‌اند عفو ۵۰ هزار نفری شامل حال زندانیان سیاسی هم بشود گفت ما محکومی به عنوان زندانی سیاسی نداریم. اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از این جلسه اختصاص داد و به نقل از رئیس قوه قضائیه نوشت « منتقد مجرم نیست» و در گزارش با اشاره به صحبت های لاریجانی نوشت«متاسفانه برخی از افرادی که حتی در دستگاه‌های اجرایی هم سمت دارند، گفته‌اند این عفو شامل منتقدان هم بشود. گویی القاء می‌کنند کسانی به خاطر نقد صرف، در زندانند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز کسی که نقدی داشته به خاطر انتقادش در زندان است؟ دستگاه قضایی هیچگاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی به این نکته است که افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانونگذار قائل شده است. به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست. متاسفانه عده‌ای این عفو شیرین را که تخمین زده می‌شود شامل قریب به ۵۰ هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی‌مورد و حواشی نامربوط تلخ می‌کنند و یک اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را که مربوط به جرم و محکومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می‌دهند. اصل این پیشنهاد از سر رافت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطاست.»

روزنامه کیهان در تیتر یک « اگر میدان بدهید سازندگان موشک و ماهواره اقتصاد را هم می‌سازند » به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به بررسی موفقیت‌های کشور در عرصه های مختلف پرداخت و از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی انتقاد کرد و نوشت:«طی چهار دهه گذشته با اتکا به توانمندی داخلی و بومی‌سازی علوم مختلف توانستیم در حوزه‌های بسیاری مانند علم و فناوری پیشرفت کنیم، با این حال، آنچه در برخی حوزه‌ها مثل اقتصاد رخ داده نمایانگر این واقعیت بوده که روحیه جهادی در بین مسئولان وجود نداشته است. دولت تدبیر و امید نمونه بارز همین تعارض با روحیه انقلابی است؛ طی پنج سالی که از روی کار آمدن این دولت می‌گذرد هر روز بیش از گذشته با تبعات روحیه عافیت طلبانه، بیگانه با توانمندی‌ها و… رو به رو می‌شویم.»

احمد توکلی، رئیس سازمان مردم نهاد «دیده‌بان شفافیت و عدالت» اخیر در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفته بود« معتقدم نه حمله نظامی این حکومت را ساقط می‌کند نه کودتا و نه انقلاب مخملی؛ اما وقتی فساد سیستماتیک و شبکه‌ای وجود دارد که همچون موریانه دارد پایه‌های نظام را می‌خورد، چه حاجت به حمله نظامی است؟ ». روزنامه همدلی هم در تیتر یک « فساد، خطرناک‌تر از کودتا و حمله نظامی »  با احمد شیرزاد به بررسی این سوال پرداخت که آیا فساد می تواند مهمترین عامل سقوط نظام باشد؟ شیرزاد در بخشی از سخنان خود گفت:« هشدار احمد توکلی به این دلیل اهمیت دارد که وضعیتی که در آن به سر می‌بریم وضعیت حساسی است و فساد در این مقطع، می‌تواند جدی باشد. چون وجود آن یعنی فساد آسیب‌ها و اعتراض‌های مردمی را که به خاطر فاصله بیش از حد طبقاتی انقلاب کرده‌ بودند به دنبال دارد. »

اختلافات بر سر تصویب اف ای تی اف همچنان ادامه دارد برخی این تصور را دارند که با تصویب این لایحه ایران نمی تواند تحریم ها را دور بزند ‌.آفتاب یزد در تیتر یک امروز خود گزارشی درباره برداشت های نادرست مخالفان تصویب قانون منع تامین مالی تروریسم تهیه کرد و نوشت « ۹ واقعیت جالب درباره FATF» و در زیر تیتر توضیح داد ،این یکی از اشتباهات بزرگ مخالفان و دلواپسان است  که تصور می کنند پیوستن به آف آی تی اف، مانع از آن می شود  که ایران تحریم ها ظالمانه را دور بزند. در جلسه غیر علنی اخیر مجلس یک مقام عالیرتبه در حوزه و دور زدن تحریم ها نظر کارشناسی خود را اعلام و تصریح کرد که پیوستن به آف آی تی اف تنها مانع دور زدن تحریم ها نمی شود بلکه دست ایران را برای دور زدن تحریم ها باز خواهد گذاشت چرا که ایران با پیوستن به آف آی تی اف می تواند کانال های موازی ایجاد کند که قادر به دور زدن تحریم های آمریکاست.

روزنامه روزان هم گزارشی از واکنش ها نسبت به سازوکار مالی اروپا کار کرد و عکس و تیتر یک را به آن اختصاص داد. این روزنامه ضمن ترسیم طرحی سعی کرد به توصیف اینستکس بپردازد و در تیتر نوشت:«چرایی مخالفت ها با اینستکس» و در بخشی از متن آورد:«بخشی از ادله مخالفان مشابهت سازی بین برجام و اینستکس است. با این نگاه که برجام همان گونه که آن ها از ابتدا گفتند هیچ حاصلی نداشت و اینستکس نیز همچون برجام بی نتیجه و توخالی است. تاکید آن ها بر نبود ضمانت اجرایی محکم و بدعهدی و غیر قابل اعتماد بودن اروپاییان است. به علاوه سعی داشتند چنین القا کنند که اینستکس برنامه ای همچون نفت در برابر غذاست. اما آن ها نگرانی های دیگری هم دارند که در واقع از نوع رویکردشان به سیاست خارجی ناشی می شود… ». اگرچه روزنامه طرح خوبی کار کرده ولی بهتر بود در قالب سوتیتر به توضیح این طرح اقدام می کرد تا برای مخاطب قابل فهم باشد.

روزنامه شرق تیتر یک امروز خود را به هشدار مرکز پژوهش های مجلس درباره سیاست دولت برای صندوق توسعه ملی اختصاص داد و در تیتری انتقادی عنوان کرد « ورودی صفر صندوق» و در زیر تیتر اشاره کرد که ماهیت صندوق توسعه ملی از معنا تهی شد .شرق درباره این گزارش نوشت ،بررسی  ارقام و تبصره های لایحه بودجه نشان می دهد به واسطه کسر سهم ۱۴ درصدی صندوق توسعه ملی و اعمال تکالیفی مانند ۴۰۰ هزار میلیارد ریال سقف دوم و دیگر تکالیف تبصره های ۴،۱۸,۲۹,و ۲۰ از محل منابع صندوق،در سال آینده عملا منبع جدیدی وارد صندوق نخواهد شد.این در حالی است که با توجه به شرایط پیش رو لازم بود در حد امکان منابع صندوق برای مصارف ضروری در سال های آتی پس انداز شود.صندوق توسعه ملی قرار بود سهم ارزی نسل آینده از منابع طبیعی باشد اما با دست اندازی دولت ها به منابع این صندوق عملا به مخزنی برای جبران کسری درآمدی دولت تبدیل شده است .این رویه که بر دولت های مختلف حاکم بوده حالا در دولت دوازدهم به نقطه اوج خود رسیده است».

شرق عکس یک خود را به گفت و گو با فاطمه معتمدآریا اختصاص داد و به نقل از او نوشت « ارشاد باید جلوی تیغ حملات بایستد» او درباره مراسمی که به خاطر قدردانی از فعالیت هایش در این سال ها در جشنواره فیلم فجر برگزار شد،بیان کرد « نمی خواهم به کسی که به من محبت و توجه کرده بی احترامی کنم و ممنونم از همه به خصوص دوستان و همکاران و همه کسانی که با حرفهای دلنشین واقعا مفتخر و شرمنده ام کردند.ولی خیلی سال است که همه جوره در مورد سینما و من که جزئی از این سینما بودم بی انصافی و توهین شده و هر کس از هر جا و به هر شکلی که توانسته آن را مورد هجوم قرار داده است.وقتی تیغ تیز حمله غیرسینمایی ها به طرف سینما می آید ،وزارت ارشاد اولین جایی باشد که جلویش را بگیرد وزارت ارشادی که حواسش به یک تار موی بازیگر تا فلان جمله در فیلم هاست باید پشت سینما بایستد».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here