زمان انتشار : ۱۵ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۵ | کد خبر : 478417 |

از «رانت دولتی» تا «سفره های بدون گوشت» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-جریان نامه نوشتن وزیر آموزش و پرورش به رهبری،وضعیت فقرا در ایران،موافقت نمایندگان برای گرفتن مالیات از بانک مرکزی و چگونگی شکل گیری بخش خصوصی رانت محور از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته با موافقت نمایندگان، بانک مرکزی موظف شد حداقل ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی الحساب پیش بینی شده در این قانون را تا پانزدهم بهمن ماه سال جاری پرداخت کند.روزنامه هفت صبح این مصوبه جدید را به تیتر یک خود آورد و نوشت « تیغ مالیات روی گردن بانک مرکزی» .پس از واکنش بهداد سلیمی به پاداش مالی به فوتبالیست ها و بازتاب آن در رسانه ها ،پریسا احمدی قهرمان قایقرانی آسیا هم با انتشار عکسی از دستان تاول زده خود به تفاوت پرداختی ها به ورزشکاران،اعتراض خود را اعلام کرد هفت صبح عکس یک خود را به مصاحبه با این قهرمان آسیایی اختصاص داد و نوشت « طغیان دستان ظریف تاول زده».

روزنامه اعتماد در تیتر یک امروز سراغ مصاحبه با وزیر آموزش و پرورش رفته و با او درباره چالش ها و مسائل موسسات آموزشی برای دانش آموزان و نظام تعلیم و تربیت صحبت کرد و در تیتر به نقل از او نوشت « چاره ای نداشتم جز نوشتن نامه به رهبری» .بطحایی درباره نوشتن نامه به مقام معظم رهبری درباره تبلیغات موسسات آموزشی و تاثیرات آن گفته « من برای آنکه آن نامه را بنویسم خیلی با خودم کلنجار رفتم .علت اش هم همین بود که آیا واقعا این موضوع در سطحی است که ما با بالاترین مقام کشور که ده و صدها مسأله استراتژیک و مهم برایش مطرح است را درگیر چنین چالشی کنیم ؟ وقتی دیدم این مسیر بدون حمایت مقام معظم رهبری به سرانجامی که می خواهم نمی رسد ،آن نامه را خدمت ایشان نوشتم.ما مکاتبات متعددی با صدا و سیما انجام داده بودیم و مذاکرات متعددی با مسئولان این سازمان داشتیم با وزارت ارشاد هم مذاکراتی داشتیم که هر گونه تبلیغ برای کتاب های کمک درسی و کلاس های آمادگی کنکور و آزمون حتما باید با بررسی و اجازه کارشناسی آموزش و پرورش اتفاق بیافتد هر چند در جلساتی که من این بحث ها را مطرح می کردم همه استدلال های من را تایید می کردند ولی در عمل اتفاقی نمی افتاد تا اینکه آن نامه را نوشتم و تا جایی که اطلاع دارم ایشان پی نوشتی روی نامه زده بودند که تا حدود زیادی در حوزه تبلیغات و اشاعه این روش ها تاثیر گذاشت».

روزنامه آفتاب یزد در  تیتر یک خبرهایی از تدارک دیدن ماکرون برای برگزاری یک همه پرسی برای مطالبات جلیقه زردها را نوشت  و در تیتر عنوان کرد « رفراندوم برای مردم» و در زیر تیتر توضیح داد ،قطعا اگر ماکرون به رفراندوم جامه عمل بپوشاند این اقدام بهتر از هر سرکوب و رفتار خشونت آمیز حکومتی جواب خواهد داد .رفتارهای خشونت آمیزی که شاید در کوتاه مدت یک راهکار به نظر بیایند اما قطعا در بلند مدت آتش خشم مردم را برافروخته تر و هزینه های مردم و حاکمیت را دو چندان می کنند .شاید اگر ماکرون همه پرسی را بتواند عملیاتی کند .تبدیل به الگوی خوبی برای باقی کشورها در زمان های بحران میان مردم و حکومت می شود.

روزنامه همشهری تیتر یک خود را به وضعیت بارش های امسال اختصاص داد و درتیتری تحلیلی عنوان کرد « باران حریف خشکسالی نمی شود» و در زیر تیتر توضیح داد بارش های مطلوب کشور در یک سال آبی نشان دهنده تغییر شرایط و فاصله گرفتن از خشکسالی نیست .بلکه نشانه ای از تغییرات اقلیم است .جنگل های زاگرس بیش از سایر مناطق در معرض افزایش دما و کاهش بارندگی است که باعث کاهش وسعت این رویشگاه ها می شود. این روزنامه عکس یک خود را به آغاز به کار ۲ خط مترو تا پایان سال اختصاص داد و با اشاره به نوشتن نامه  رئیس شورای شهر تهران به رئیس جمهوری برای حل مشکل توسعه متروی تهران نوشت « کلید مترو در دستان رئیس جمهوری» .

این روزها خبرهای زیادی از تورم نقطه ای گوشت منتشر می شود که باعث شده بسیاری از خانواده ها نتوانند این اقلام خوراکی را تهیه کنند به طوریکه طبق آمار ها هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله رشد ۷۰ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است .روزنامه سازندگی تیتر یک خود را به این تورم اختصاص داد و با تیتری انتقادی نوشت «سفرهای بدون گوشت» و در زیر تیتر به قیمت گوشت قرمز اشاره کرده که به بیش از صد هزار تومان رسیده است.این روزنامه عکس یک خود را عبدالحسین زرین کوب اختصاص داد که تلویزیون پس از چند سال تجلیل از این نویسنده را نشان داده است و با تیتری کنایه وار نسبت به موضع صداو سیما نوشت « نوشدارو پس از مرگ» و در زیر تیتر اشاره کرد ،۲۲ سال پس از توهین و تهمت به دکتر عبدالحسین زرین کوب در برنامه تلویزیونی هویت صداو سیما در جشنواره علوم انسانی فارابی از این نویسنده ،مورخ و روشنفکر ملی ایران تجلیل شده است .

روزنامه ایران با محسن جلال پور، رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران درباره چگونگی شکل گیری بخش خصوصی رانت محور گفتگو کرد و جلال پور در این باره گفت: « ریشه بخش خصوصی رانتی را در ۸۰ سال پیش می‌داند. در سال‌هایی که حکومت وقت اقتدار و بقای خود را در اقتصاد دولتی دانست و تصمیم گرفت بازاریان و فعالان اقتصادی را از اقتصاد دور کند و خود عهده دار مسئولیت بزرگ شود. این موضوع در جمهوری اسلامی ایران هم ادامه پیدا کرد اما واژه «عدالت» به اقتصاد دولتی اضافه شد. ۳۰ سال بعد از عمر جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری اصل ۴۴ را ابلاغ کردند تا اقتصاد گره خورده در دولت به اقتصاد آزاد تبدیل شود اما هیچ زمان چنین اتفاقی نیفتاد و تنها خصولتی‌ها بودند که تقویت شدند.» ایران در تیتر یک به نقل از جلال پور نوشت: «اقتصاد امروز محصول ۸۰ سال رانت دولتی».این روزنامه همچنین به مناسبت چهل سالگی انقلاب با محمد رضا باهنر و سید مطفی هاشمی طبا گفتگو کرده است.

کیهان هم عکس و تیتر یک را به گزارشی از سازمان ملل اختصاص داد که از کاهش ۸۵ درصدی شمار فقرا در ایران طی سه دهه گذشته خبر داده بود و به نقل از سازمان ملل نوشت:«طی‌۳ دهه در ایران ۸۵ درصد از میزان فقر کاسته شده» این روزنامه در بخشی از متن نوشت:« مشکلات اقتصادی وجود دارد و کسی منکر آن نیست، اما ممکن است با جوسازی رسانه‌ها و کتمان موفقیتهای کشور، افکار عمومی به سمت ناکارآمد بودن انقلاب در اداره کشور منحرف گردد، که در این رابطه بازخوانی پرونده معیشت جامعه در نیم قرن اخیر، حقایقی را آشکار می‌کند که باطل‌السحر وسوسه‌ها و سیاه نمایی‌های داخلی و خارجی است. چه بهتر که این بررسی‌ها، مستند به آمار و ارقام رسمی نهادهای بین‌المللی باشد که یا با ایران دشمنی دارند و یا در بهترین حالت دل خوشی از پیشرفت ایران اسلامی ندارند.»

طرح «اصلاحیه قانون جرم سیاسی» در هفتم بهمن ماه گذشته به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد و طراحان آن خواستار تعریفی دقیق از جرم سیاسی، اجازه داشتن وکیل انتخابی به متهمان سیاسی از نخستین ساعات بازداشت و کاهش زمان بازداشت موقت برای این گونه متهمان شده‌اند. در همین رابطه همدلی هم در تیتر یک « جرم سیاسی زیر تیغ اصلاح » به بررسی «جرم سیاسی» پرداخت که در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی دارای ابهام‌های بسیاری بود و هست. شمار زیادی از کنشگران سیاسی و صنفی، روزنامه‌نگاران، وکیل‌های دادگستری، دانشجویان و… بر اساس این جرم بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفتند.این روزنامه همچنین عکس یک را به پوشش عجیب ستاره‌ها در چهارمین روز جشنواره فیلم فجر اختصاص داد و در تیتر نوشت:« مانکنِ توهـم!».

روزگذشته وب سایت شبکه بی.بی.سی عربی، اسنادی محرمانه‌ منتسب به وزارت خارجه انگلیس را منتشر کرد که نشان می داد دو سال قبل از پایان جنگ عراق و ایران (۱۳۶۵) آمریکایی‌ها نشانه‌هایی دیدند مبنی بر این که ممکن است برخی نگرانی‌ها به واقعیت تبدیل شود و یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها، تسلط ایران بر شبه‌جزیره فاو در مارس ۱۹۸۶ بود. این مسئله به تیتر یک روزنامه خراسان آمد و نوشت:« محرمانه های انگلیس از جنگ تحمیلی» و در رو تیتر آورد:« روایت مستند از کمک آمریکا به صدام».

روزنامه روزان هم عکس و تیتر یک را به گزارشی از نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی از تشکیل دولت جدید لبنان اختصاص داد و در تیتر نوشت:«قدرت گیری حزب الله در بیروت» روزنامه همچنین در بخشی از متن توضیح داد که تشکیل دولت جدید، نشانگر نقش غیرقابل انکار و قدرت چشمگیر حزب الله و متحدان اش در ساختار سیاسی جدید است که همین امر زمینه ساز هراس و واکنش های هیستریک رژیم صهیونیستی شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here