زمان انتشار : ۱۴ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۳ | کد خبر : 478390 |

واکنش ها تیترها به کانال ویژه مالی ایران و اروپا ادامه دارد/گزارش اعتماد درباره وضعیت سیستان و بلوچستان را بخوانید

شفقنا رسانه-تاثیرات کانال مالی ویژه ایران با اروپا بر اقتصاد و تجارت،بررسی فیلم های پخش شده در جشنواره فیلم فجر و واکنش علی لاریجانی به صحبت های امام جمعه کرج از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،ثبت کانال مالی ویژه ایران و اروپا امروز هم  به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه ایران در تیتر یک با اعضای اتاق بازرگانی در این باره گفتگو کرد و از «استقبال بخش خصوصی از «اینستکس»» نوشت. این روزنامه همچنین یادداشت‌هایی از سیدرضی حاج آقا میری، سیدحسین سلیمی، اسدالله عسگر اولادی، مهدی معصومی و فرهاد فزون کار کرد. در این گزارش فعالان بخش خصوصی اینستکس را در دوبعد موفق و ناموفق تعریف کردند و گفتند:« نمی‌توان به اروپایی ها اعتماد داشت چرا که برای ایجاد سازوکار مالی بسیار وقت کشی کردند و اکنون با ایجاد چنین صندوقی می‌خواهند به امریکا ثابت کنند که اروپایی ها هم می‌توانند تصمیم بگیر باشند. لذا نگاه سیاسی که آنها دارند، آینده سازوکار مالی ویژه را زیر سؤال می‌برد.» گروهی دیگر از فعالان بخش خصوصی برداشت‌شان از اینستکس بسیار مثبت است و این امر را دور زدن تحریم‌ها تفسیر کردند و گفتند «متعهد بودن اروپایی‌ها به برجام گویای آن است که ایران در رایزنی‌های خود موفق عمل کرده است و تحریم‌های این دوره با دوره گذشته بسیار متفاوت است. از این‌رو بخش خصوصی می‌تواند از شرایط جدید به نحو مطلوب بهره ببرد».

روزنامه کیهان هم تیتر یک را به ثبت این کانال مالی اختصاص داد و با بیان اینکه ««اینستکس» تکرار آرزوی ترامپ است؛ تکلیف مجمع روشن شد» در بخشی از متن عنوان کرد:« این کانال مالی هیچ ارتباطی با تعهدات برجامی اروپا نداشته و صرفاً سیاست مبادله پول نفت دیگر کشورها با غذا و دارو است! برهمین اساس این کانال مالی دون شأن ملت ایران است و مجمع تشخیص باید با قاطعیت، لوایح خسارت‌بار مرتبط با FATF را رد کند».

همزمان با اعلامیه ۳ کشور اروپایی در برقرار کردن سازوکار مالی با ایران (اینس‌تکس)، مقام‌های آمریکایی ضمن اعلام ناخرسندی گفته‌اند که این سازوکار تاثیری بر فشارهای مورد نظر دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران ندارد. روزنامه همدلی در تیتر یک «استراتژی واحد سدی در برابر ترامپ» به این مسئله پرداخت و با علی خرم دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل سیاست خارجی گفتگو کرد. خرم در اینباره گفت: «به نظر من در وضعیت کنونی کفه سنگین ترازو به نفع ایران است. منظور این است که ایران خیلی راحت می‌تواند از این وضعیت بهترین استفاده را ببرد. ایران به جای تهدید یا مقابله و ایستادگی می‌تواند با انتخاب استراتژی واحد و مشخص، ایستادگی کند، بدون شک ترامپ نیز با یک استراتژی واحد اما به روش‌های مختلف به دنبال محقق کردن مطلوب خود است».این روزنامه عکس یک را به تیتری خبری «دلالی خودرو هم مشمول مالیات شد» اختصاص داد و در گفتگو با کامران ندری استاد دانشگاه علامه طباطبایی به ارزیابی این اقدام پرداخت. ندری در این باره گفته بود:« دلالی رسمی و علمی، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته سال‌ها به عنوان یک شغل پذیرفته شده و اتفاقا به بازوی حرکت بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی تبدیل شده است. بنابراین دلالی یک شغل است و باید مشمول مالیات باشد.اما ما درباره افرادی صحبت می‌کنیم که بدون هیچ ثبت رسمی اقدام به نوسان گیری از بازار خودرو می‌کنند. به این مفهوم که این افراد به تعداد بالا ماشین می‌خرند و آن را دو برابر قیمت در بازار می‌فروشند، این افراد با این اقدام خود هم نظم عرضه و تقاضا را در بازار بر هم می‌زنند و هم اینکه بحران‌آفرینی می‌کنند، طبیعی است که وزارت اقتصاد برای کاهش جذابیت دلالی برای این افراد اقدام به دریافت مالیات کند.»

فیلم «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان، شب گذشته چهارشنبه ١٠ بهمن در اولین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای اهالی رسانه و منتقدان و در سینماهای مردمی نمایش داده شد.روزنامه سازندگی تیتر و عکس امروز خود را به جدال منتقدان سینما بر سر فیلم « غلامرضا تختی» اختصاص داد و نوشت « چه کسی تختی را کشت؟» و در متن به برخی از انتقادها اشاره کرده است.علی فیاضی درباره این فیلم گفته، بر عکس فروتنی و توداری تختی، «غلامرضا تختی» پر زرق و برق و توخالی است.اختلاف هوشمندی کارگردانی در برخی از صحنه‌ها با کج فهمی فیلمنامه در قصه و درام عجیب است و شگفت‌انگیز. «غلامرضا تختی» فیلمی است که راوی روزنامه‌نگارش بیش‌تر از شخصیت اصلی حرف می‌زند، نه درامی دارد، نه تعلیقی و نه جرئتی برای نزدیک شدن به اسطوره‌اش. اما محمد جلیلوند محتوای فیلم را می پسندند و معتقد است ، فیلم سینمایی «غلامرضا تختی »از چند جهت یکی از مهمتر فیلم های اکران سال پیش رو خواهد بود.

روزنامه آفتاب یزد عکس یک خود را به واکنش بهداد سلیمی قهرمان وزنه برداری کشور به پاداش های فوتبالیستها اختصاص داد و عنوان کرد « خشم بهداد» و در زیر تیتر توضیح داد ،سلیمی قهرمان وزنه برداری به پاداش های ملی پوشان فوتبال اعتراض تندی می کند و پشت سر وی باقی ورزشکاران هم به صحنه می آیند.در مقابل فوتبالیست ها هم کمپین راه می اندازند.به راستی حق با کدام است ؟ آفتاب یزد در گفت و گو با یک کارشناس از منظر جامعه شناسی دلایل این اعتراض ها را جویا شده است. بهداد سلیمی که اخیرا از تیم ملی خداحافظی کرده، در استوری اینستاگرام خود با قرار دادن مصاحبه مهدی تاج و خط کشیدن روی بخشی از صحبت های او پیرامون پاداش یک میلیون دلاری به تیم ملی فوتبال جملاتی عجیبی را نوشت و حمله ای باورنکردنی با کلماتی تند خطاب به فوتبالیست ها داشت.این استوری جنجالی که خیلی زود در فضای مجازی دست به دست شد، بعد از چند دقیقه از صفحه بهداد سلیمی پاک شد.این روزنامه در تیتر یک گزارشی از پساگرانی های ۸۳ درصدی بازار خودرو تهیه کرد و نوشت « یک اتفاق بسیار مخفی در بازار خودرو».

روزنامه اعتماد امروز تیتر و عکس یک خود را به وضعیت معیشتی مردم سیستان و بلوچستان اختصاص داد و با تیتری ادبی از حافظ شیرازی ،گویای حال و روز مردمان این استان شد و نوشت « کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها»و عکسی خوبی را با زاویه مناسبی کار کرد .مینو خالقی در سرمقاله امروز اعتماد با اشاره به همین سوژه نوشت «یک خبر کوتاه می تواند دنیایی از حرف های گفته و ناگفته را در خود جای دهد.طی روزهای گذشته ایرنا در خبری علام کرد«گروه تور کتاب کودک»برای کودکان سیستان و بلوچستان تور نقاشی برگزار کرد و از بچه ها خواست ارزوهایشان را برای آینده نقاشی کنند نتیجه چنین بود: بسیاری از پسران آرزو دارند در آینده قاچاقچی سوخت شوند.شنیدن این خبر باید یکایکمان را به این اندیشه وا دارد که چرا و چگونه آرزوهای رنگی و آینده روشن کودکان مان در بخش هایی از این سرزمین چنین به دهلیز تو در تو و نقب اسای تاریکی و ناامیدی سر فرو برده است؟چگونه قاچاق سوخت به عنوان یکی از عوامل تخریب اکوسیستم اقتصادی که البته برای بسیاری از مردان این منطقه کشور تنها منبع درآمد مالی است باید اذعان کرد که به واقع همچون ارابه های روان مرگ می ماند ،در نظر کودکان به شغلی پردرآمد و سالم برای هدف گیری آینده تبدیل شده است.از سیستان و بلوچستان که سخن می گوییم مجموعه ای از «ترین ها» رخ می نماید.برخی شاخص های حداکثری در محرومیت و توسعه نیافتگی و نبود حداقل های تکنولوژی و برخی حداکثر پتانسیل ها و امکانات بالقوه و نایاب برای نیل به مسیر شایسته محرومیت زدایی و پیشرفت.»


روز گذشته در اطلاعیه دفتر رییس مجلس شورای اسلامی خبری منتشر شد که ،در پی حواشی به وجود آمده درباره سخنران مراسم ۲۲ بهمن کرج و در راستای حفظ وحدت، سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این روز در کرج لغو شد.بعد از آن علی لاریجانی هم با واکنش به صحبت های امام جمعه کرج گفت« امام جمعه یا خودش سخنرانی کند یا هر کسی که مطلوبش است»این موضوع به عکس یک شرق آمد و در متن با اشاره به بیانیه دفتر رئیس مجلس ،حواشی های مربوط به این سخنرانی را هم آورد.این روزنامه تیتر یک خود را به گفت و گو با عباس آخوندی وزیر مستعفی دولت اختصاص داد و به نقل از او نوشت « الزامی ندارد دولت دو دوره ای باشد ».

این مسئله به تیتر و عکس یک روزان آمد و در تیتر از «تفوق تندروها در جریان اصولگرایی» نوشت و عنوان کرد:«فاصله بین دو سوی اصولگرایان روز به روز بیشتر می شود. اما انچه که باعث این فاصله است تندروتر شدن تندروهاست نه میانه روتر شدن میانه روها. در سال های دولت روحانی گرچه اصلاح طلبان به اصول گرایان میانه رو نزدیک شدند اما به ویژه بعد از انتخابات ۹۶ مشخص شد که میانه روها به لحاظ مشی سیاسی گرایش اصلاح طلبانه چندانی پیدا نکرده اند و این نزدیکی برای آن ها فقط تاکتیکی بوده است.»

روزنامه شهروند در تیتر یک امروز سراغ دلایل مهاجرت اخیر ایرانیان به عمان رفت و نوشت « رویای یک زندگی داغ در سلطان نشین» و در رو تیتر با طرح این سوال عنوان کرد ،شنیده ها خبر از موج جدید مهاجرت ایرانیان به عمان می دهند بعد از فاجعه تفلیس و کلاهبرداری هایش ،نوبت مسقط است ؟ و در متن با اشاره به یکی از این دلایل توضیح داد ،شاید یکی از دلایل جذابیت عمان برای ایرانیان رابطه نیم قرنی این کشور با ایران باشد .البته ساختار سیاسی این کشور هم بی تاثیر نبوده چون توانسته از عمان تصویری آرام و با امنیت بالا در جهان به نمایش بگذارد .این روزنامه تیتر یک خود را به سرنوشت برنامه خندوانه و اتمام آن در شبکه نسیم اختصاص داد و نوشت : «بریم نیابیم…. » و در رو تیتر مطرح کرد که چه شد که پس از ۷۲۰ قسمت رامبد جوان به طلاق خندوانه راضی شد؟ سرنوشت محبوب ترین و پرطرفدارترین برنامه تلویزیون چه می شود؟

در نخستین روز از تعلیق پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) توسط آمریکا، ولادیمیر پوتین در نشستی با وزیران خارجه و دفاع کشورش گفت: «آمریکا اعلام کرده که مشارکتش را در پیمان کنترل موشک‌های هسته‌ای میان برد به حال تعلیق درمی‌آورد، ما هم متقابلا همین کار را می‌کنیم.» روزنامه خراسان تیتر یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتر نوشت:« ضامن جنگ سرد رها شد». این روزنامه عکس یک را به رونمایی از موشک کروز برد بلند «هویزه» اختصاص داد و در تیتر نوشت:« دستیابی کروزهای ایران به ۱۳۵۰ کیلومتری آن سوی مرزها». طبیعتاً این اخبار روز گذشته در سایت ها و کانال های خبری منتشر شده بهتر است روزنامه با نگاهی تحلیلی به آن بپردازد تا نکته جدیدی برای مخاطب داشته باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here