زمان انتشار : ۱۳ بهمن ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۵۸ | کد خبر : 478346 |

آغاز «ساز و کار ویژه مالی» ایران با اروپا به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه-آغاز به کار «سازوکار ویژه مالی» اروپا با ایران،عفو زندانیان به خاطر چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز چهارشنبه جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران در توضیح جزئیات عفو گسترده مجرمان که از سوی رئیس قوه قضائیه مطرح شده است،گفت: هر سال به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عفوهای مناسبتی اعلام می‌شود، اما امسال به خاطر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، رئیس قوه قضائیه پیشنهاد عفو گسترده‌تر را داد و استثنائات کمتری برای عفو خواهیم داشت.البته در حوزه مسائل اخلالگران اقتصادی و فساد و اقدامات امنیتی و تروریستی عفو صورت نمی‌گیرد، اما در جرایم سبک و خرد و کسانی که برای اولین بار یا دومین بار مرتکب جرم و زندانی شده‌اند عفو صورت خواهد گرفت تا شاهد کاهش جمعیت زندان‌ها باشیم.این خبر با واکنش های زیادی از طرف فعالان حقوق بشر و رسانه ها روبرو شد . روزنامه سازندگی هم این واکنش ها را به تیتر یک خود آورد و نوشت «استقبال از عفو بزرگ » و در زیر تیتر توضیح داد ،حقوقدانان و فعالان حقوق بشر از فرمان عفو گسترده به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب ایران حمایت می کنند.سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس بعد از ۱۰ ماه مذاکره و تأخیر بسیار، بالاخره آغاز به کار «سازوکار ویژه مالی» را اعلام کردند بر اساس متن این بیانیه که در کنفرانسی خبری با حضور وزیران خارجه سه کشور اروپایی در بخارست قرائت شد، عنوان «سازوکار ویژه مالی» یا SPV به «ابزار حمایت مبادلات تجاری» یا INSTEX تغییر یافته است و در توضیح آن آمده است که «این ابزار کانال ویژه‌ای برای تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.»سازندگی تیتر دیگر خود را به این سازو کار مالی اروپا اختصاص داد و با تیتری مبهم گونه عنوان کرد «?SPV» و در زیر تیتر اشاره کرد آیا با تغییر spv به Instexدر ماهیت بسته اروپایی تغییری به وجود آمده است ؟

پس از انتشار بیانیه به نظر می رسد روزنامه ها  فرصت کافی برای تحلیل و بررسی  این اتفاق و تبعات آن را بر تجارت ایران داشته باشند  و  تنها به خبر رسانی صرف بسنده نکنند. روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به این خبر اختصاص داد و در تیتر نوشت:« سرانجام؛ کانال تجاری» و در زیر تیتر به نقل از سخنگوی وزیر امورخارجه عنوان کرد:« استقبال می‌کنیم اما این گام اول است». روزنامه سعی کرد در متن توضیحات خوبی از این بیانیه را بیاورد و اساسا توضیح دهد که «اینستکس» چیست و قرار است چگونه کار کند.

آفتاب یزد هم تیتر خود را به ثبت ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به اینس تکس اختصاص داد و نوشت « گام اول اروپا برای حفظ برجام » و در متن با دو کارشناس بین المللی درباره این اقدام مصاحبه کرده است .

روزنامه کیهان هم با توجه به رویکرد خود در تیتر یک به این خبر پرداخت و عنوان کرد:« کوه کانال مالی اروپا موش زائید!» این روزنامه در انتقاد به تعلل و وقت کشی اروپاییان نوشت:« پس از خروج آمریکا از برجام قرار بود تا اروپا به منظور مقابله عملی با تحریم‌های ضدایرانی و اجرای تعهدات برجامی خود، تضمین بدهد. اما در نهایت تعهدات برجامی اروپا در گام اول به SPV (مبادله نفت در مقابل کالا) تقلیل یافت و در گام دوم نیز به INSTEX (مبادله پول نفت دیگر کشورها با غذا و دارو) فرو کاسته شد! نکته قابل توجه اینجاست که اروپا، همین وعده نسیه و اجرای کاریکاتوری تعهدات خود را نیز به اجرای کامل دستورات FATF از سوی ایران منوط کرده است!».

خراسان هم در یکی از مطالب فرعی به اعلام این خبر پرداخت و با بیان اینکه « سازوکار مالی اروپا محدود و زیاده خواهانه » است در بخشی از متن به انتقاد از این سازوکار و وعده و وعید اروپایی ها پرداخت و نوشت: « بالاخره بعد از ۹ ماه وعده و وعید، اروپا پنج شنبه شب سازوکاری نصفه نیمه را برای حفظ برجام راه اندازی کرد که حتی قرار نیست تحریم ها را دور بزند؛ سازوکاری که ابتدا قرار بود «سازوکار ویژه مالی» (SPV) باشد اما با تغییر نام و ماهیت به عنوان «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» موسوم به «Instex» رونمایی شد.سازوکاری که حتی قرار بود کل نفت صادراتی ایران به اروپا را هم پوشش دهد اکنون فقط به کالاهای ضروری (غذایی و بهداشتی) محدود شده است».


روزنامه اعتماد هم با موضع حمایتی از ثبت این سازوکار مالی در تیتر عنوان کرد « دهن کجی اروپا به دلار» و در متن با اشاره به متن کامل بیانیه و واکنش فعالان سیاسی به آن و موضع آمریکا،از شروط لازم و کافی و تاثیر این مکانیزم بر بازارهای مالی نوشت و توضیح داد « یکی از مهم ترین جنبه های این اتفاق ،خنثی کردن بحث های روانی است که بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام در کشور ایجاد شد به گونه ای که بسیاری از مشکلاتی که کشور اکنون با آن دست و پنجه نرم می کند ،در پی بی ثباتی و جو روانی بعد از بازگشت تحریم ها در کشور ایجاد شد . هنگامی که بی ثباتی و تلاطم در یک اقتصاد به وجود می آید وضعیت اقتصادی نگران کننده و غیر قابل پیش بینی می شود هر چه دامنه پیش بینی ناپذیری بیشتری باشد ،اقتصاد شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد.بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند با ثبت این ساز و کار علاوه بر اینکه بر کشور جو با ثبات روانی ایجاد می شود ایران می تواند دست بالاتر را در اختیار بگیرد و به تقویت بنیان های اقتصادی عمل کند .یکی از نتایج کوتاه مدت راه اندازی spv،کاهش نرخ ارز است .از نتایج دیگر راه اندازی ،از سر گیری مبادلات کالاهای اساسی با کشورها و شرکت هایی است که از ترس تهدید آمریکا ،فعلا روابط اقتصادی خود را قطع کرده اند، اما اگر ساز و کار مالی ادامه یابد می تواند علاوه بر افزایش جذب سرمایه گذاری ،به بهبود زیر ساخت ها در کشور نیز کمک کند.»

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به حمایت فدریکا موگرینی از انتشار این بیانیه اختصاص داد و در تیتر نوشت « فرار اروپا از دلار آمریکا» و در متن توضیح داد ،فدریکا موگرینی ریییس سیاست خارج اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بعد از انتشار بیانیه وزیران خارجه سه کشور اروپایی اظهار کرد: من از ثبت رسمی INSTEX (ابزار حمایت از تبادلات تجاری) در روز پنجشنبه، که یک سازوکار ویژه فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان سهامداران اولیه است، استقبال می‌کنم. رفع تحریم‌های ایران یک جنبه حیاتی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا همان توافق هسته‌ای با ایران است. این ابزار امروز راه‌اندازی شد که به اپراتورهای اقتصادی اجازه می‌دهد در این چارچوب به تجارت مشروع با ایران ادامه دهند. ما به همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه می‌دهیم تا این سازوکار را در کنار تعامل نزدیک با همتایان ایرانی خود هرچه زودتر عملیاتی کنیم. ما از تعهد آنها برای توسعه INSTEX با کشورهای اروپایی مایل به مشارکت حمایت می‌کنیم و این ابزار را در آینده برای اپراتورهایی از کشور ثالث باز می‌کنیم.موگرینی همچنین با تاکید بر “ادامه تعهد اتحادیه اروپا به برجام مادامی که ایران به تعهداتش در توافق پایبند است”، خاطرنشان کرد : آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام ۱۳ گزارش خود تأیید کرده است که ایران به طور کامل به تعهداتش در این توافق عمل می‌کند.کار مشترک ما برای حفظ برجام، به همراه دیگر طرف‌های این توافق و شرکای بین‌المللی ادامه دارد. این مسأله‌ای مربوط به احترام به توافقات بین‌المللی و پیشبرد امنیت مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی‌مان است.

همشهری هم با بازتاب واکنش فعالان اقتصادی و سیاسی به تونل ضد تحریم اروپا در تیتر عنوان کرد « استقبال و احتیاط» و در متن به دنبال بررسی فواید و ابهامات این کانال ضد تحریم اروپا برای تجارت ایران رفت و این سوال را مطرح کرد که ایران چطور می تواند از آن استفاده کند و در بخش دیگری اشاره کرد این مکانیسم تنها مبادلاتی را پوشش خواهد داد که توسط آمریکا تحریم نشده اند.این روزنامه عکس یک خود را به ورود سامانه جدید بارش و برف به کشور اختصاص داد و نوشت « سرما در ایران» و در زیر تیتر توضیح داد،از فردا یک جبهه هوای سرد از شمال سیبری وارد ایران شده و حدود تمام منطقه شمال شرق و سلسله جبال البرز را در بر خواهد گرفت.همشهری پدیده ای که باعث سرمای تا ۵۰ درجه زیر صفر در برخی مناطق آمریکا شده را بررسی کرده است .حسین اردکانی کارشناس هواشناسی به همشهری گفته احتمال رخ دادن پدیده های آب و هوایی مشابه به خاطر گرمایش زمین در ایران گفته است.

« وفای به عهد برجامی اروپا» تیتر یک روزنامه روزان است که عکس یک را هم به این موضوع اختصاص داد. روزنامه در توضیح تیتر در گوشه ای از صفحه اول نوشت:« INSTEX را می توان نماد وفای به عهد اروپا به برجام و «نه» بزرگ قدرت های اروپایی به دونالد ترامپ و تحریم های ضد ایرانی آمریکا ارزیابی کرد». عکس انتخاب شده کمی شکل روزنامه را شلوغ کرده و بهتر بود تصویر مناسب تری انتخاب می شد.

همدلی هم در تیتر یک «اروپا دست به‌ مهره شد » به این موضوع پرداخت و در رو تیتر نوشت:« طرف‌های اروپای بالاخره گام عملی خود در برقرار ماندن برجام را با تایید سازوکار مالی، برداشتند». اگرچه تیتر خوبی انتخاب شده ولی رو تیتر ایراد ویرایشی دارد و بهتر است روزنامه ها در نوشتن مطالب حداقل در تیتر و مطالب صفحه اول دقت بیشتری به خرج دهند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد، کشورش از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود. این معاهده، پیمانی مهم با روسیه بود که برخی کارشناسان آن را از عوامل اساسی صلح اروپایی از زمان جنگ سرد می‌دانند. همدلی عکس یک را به این موضوع اختصاص داد و در تیتر نوشت:« پای بر میراث ریگان».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here