زمان انتشار : ۲۴ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۷ | کد خبر : 477916 |

از «فصل انتشار محرمانه‌ها» تا «سایه سنگین سیاست بر اقتصاد» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه– ادامه تحلیل ها درباره بودجه سال ۹۸، انتشار اسناد جنگ، دستاوردهای جدید دانشمندان ایرانی از  مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه الوفاق (روزنامه عربی موسسه ایران) با محمد جواد ظریف گفتگویی انجام داده که این گفتگو به تیتر و عکس یک امروز روزنامه ایران آمد و در تیتر به نقل از او نوشت:« به اختلافات داخلی امریکا امید نبندیم». ظریف در این گفت‌وگو تأکید کرده که  برخلاف برخی ادعاها ایران به دنبال ابرقدرتی در منطقه نیست چرا که اساساً دوره ابرقدرت‌ها گذشته است. او همچنین گفته تهران به دنبال منطقه قوی و همکاری‌های دسته جمعی است و البته برخی قدرت‌های خارجی تلاش دارند برای بعضی کشورهای منطقه ما سیاست تعیین کنند.

روزنامه کیهان هم تیتر و عکس یک را به ادعای اروپا در نسبت دادن اقدامات تروریستی به جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد و در تیتر عنوان کرد:« اتهام به ایران و حمایت از تروریست‌ها نتیجه گستاخی اروپا و انفعال وزارت خارجه» . کیهان همچنین در عکس یک شماره هایی از  روزنامه را آورد که در دوران انقلاب خبر جنایت های منافقین را در صفحه اول کار کرده بودند و در بخشی از متن نوشت:« در حالی که اروپایی‌ها سالهاست میزبانی مهره‌ها و گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب ضدایرانی را برعهده‌دارند و از آنها پشتیبانی می‌کنند، در سایه انفعال وزارت امور خارجه، به جای متهم در جای شاکی نشسته و اتهامات بی‌اساسی را بر ایران نسبت می‌دهند.»

لایحه بودجه ۹۸ دیروز به تصویب رسید اما همچنان بحث بر سر سهم وزارت خانه ها در این بودجه اختلاف نظر است. روزنامه اعتماد تیتر یک امروز خود را به سهم سازمان محیط زیست از بودجه سال بعد اختصاص داد و با انتقاد نوشت « محیط زیست کیلویی چند» و در متن توضیح داد محیط زیست بخشی است که به گفته بسیاری مهجور مانده و آنچنان که باید و شاید به آن توجهی نشده و نمی شود و کمتر رسانه ای نسبت به اخبار و حواشی بودجه این سازمان واکنش نشان داده است. در زمانی که آلودگی کلان شهر ها،هجوم سنگین ریزگردها بر شهرهای مرزی ،تداوم تخریب محیط زیست و… بیش از پیش احساس می شود با تقدیم لایحه بودجه ۹۸ سهم ناچیز محیط زیست از کل بودجه مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت.

همدلی هم در عکس یک به بررسی گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بودجه سال آینده پرداخت و در تیتر نوشت:«سایه سیاست بر اقتصاد ۹۸». این روزنامه در زیر تیتر به نقل از هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی نوشت:« تاکنون هیچ لایحه‌‌ای بدون دلهره آگاهان اقتصادی از نتیجه آن، به مجلس نرفته است».

در حالی که این روزها و پس از هشت ماه از خروج آمریکا از برجام اخبار ضد و نقیضی از ادامه حضور کشورمان در برجام به گوش می رسد، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن رونمایی از جدیدترین دستاورد صنعت هسته ای ایران از اقدامات اولیه طراحی سوخت مدرن با غنای ۲۰ درصد اورانیوم خبر داد. روزنامه خراسان این موضوع را به تیتر یک آورد و نوشت:« مدرن سازی سوخت ۲۰ درصدی» و در رو تیتر خبر داد:« دانشمندان ایرانی به دستاوردی جدید در حوزه تولید سوخت هسته ای دست یافتند».

روز گذشته رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اعلام کرد پس از بحث هایی که در خصوص ماجرای عملیات کربلای چهار پیش آمد حال این بنیاد ظاهراً تصمیم گرفته که اسناد جنگ را منتشر کرد این موضوع به تیتر یک هفت صبح آمد و نوشت « فصل انتشار محرمانه ها » و در زیر تیتر به انتشار سند دیگر هم اشاره کرد ،در یک روز و به طور معجزه آسایی اعلام شد که قرار است همزمان اسناد جنگ و صورت جلسه مذاکرات شورای انقلاب منتشر شوند. دو سند مهم و راهبردی از تاریخ چهل ساله بعد از انقلاب.

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به اعمال نکردن فشارها و معافیت ها از سوی آمریکا بر کشور ، بنابر اخباری که خودشان منتشر کردند اختصاص داد و نوشت « احتمالات و ابهامات فشار جدید امریکا» و در زیر تیتر توضیح داده ،ایالات متحده می گوید معافیت های اعمال شده در آبان ماه را مجددا تمدید نمی کند. در گفت و گو با کارشناسان بین الملل و انرژی به این پرسش پاسخ دادیم که ادعای واشنگتن چقدر عملی و شدنی است؟ از سوی دیگر تهران چه باید کند؟ بهتر بود تیتر بهتری را انتخاب می کرد با توجه به صحبت های کارشناسان می توانست قسمتی از حرف های آنها را به عنوان راه حل یا عملی شدن این گفته ها بیاورد. تیتر گنگ و مبهم است.

این روزنامه عکس یک خود را به اظهارات علی ربیعی وزیر کار سابق که چند روز پیش با یکی از خبر گزاری ها مصاحبه کرده بود ،اختصاص داد و به نقل از او  نوشت «واقعا اینگونه نیست که همه در حال بخور بخور هستند» او در این مصاحبه گفته بود « واقعا شرایط کشور این گونه نیست که مسئولان جامعه همه در حال بخور بخور هستند؛ ما در سطوح مختلف مسئولین افراد سالم بسیاری داریم؛ درست است که این واقعیت هم در این زمینه وجود دارد که افراد و مدیرانی هم در بدنه اجرایی و قانون‌گذاری هستند که از سمت‌های مدیریتی سو استفاده‌هایی می‌کنند، اما ادراک از فساد بسیار گسترده‌تر از وضع موجود آن است؛ این عوامل هر کدام به اندازه  خود در فقدان اعتماد میان مردم تاثیر گذار هستند.» بهتر بود روزنامه به تحلیل این صحبت ها می پرداخت تا اینکه صرفا نقل قول خبری را به صفحه یک خود بیاورد. با توجه به اینکه آفتاب یزد از جمله روزنامه های است که گزارش های میدانی خوبی را هم کار می کند.

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به تحلیل  علی ربیعی از وقایع دی ماه ۹۶ اختصاص داد و به نقل از او عنوان کرد « یک جریان سیاسی می خواست دولت را تحقیر کند » .این روزنامه مدت هاست تحلیل و گزارش های خوبی را درباره شفاف نبودن بودجه سال ۹۸ و سهم  بخش های مختلف جامعه  از این بودجه اختصاص می داد امروز هم تیتر یک خود را به گزارش تحلیلی از دو اقتصاددان ( حسین راغفر و احسان سلطانی ) از بودجه اختصاص داد و نوشت « رانت سه گانه خصولتی ها» .

روز گذشته وزیر امور خارجه به عراق سفر کرد و با مقامات بلند پایه عراقی دیدار کرد این سفر در حالی انجام شد که چند روز گذشته بغداد میزبان همتای آمریکایی ظریف بود. روزنامه روزان تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از اهداف و ابعاد سفر ظریف به عراق اختصاص داد و نوشت « طرح ظریف مقابل طرح پمپئو» و بخشی از اهداف را در  قالب سوتیتر اورد و نوشت:«وضعیت پیچیده معادلات منطقه‌ای ،خروج نیروهای آمریکا از سوریه،تلاش آمریکا برای افزایش فشار های خود بر تهران و افزایش رقابت میان قدرت های منطقه ای بر اهمیت سفر ظریف به عراق بیش از پیش افزوده است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here