زمان انتشار : ۲۳ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۵ | کد خبر : 477878 |

تیترها از خوشحالی «سربازان» و واکنش منطقی «سردار» گفتند

شفقنا رسانه-«تدوین لوایح چهارگانه در حمایت از حقوق زنان» ،کلیپی از نوازندگی سربازان و واکنش سردار کمالی به خوشحالی سرباز ها ،قبض و بسط بودجه سال ۹۸ از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،هفته گذشته نقی توکلی از بنیان گذاران کبریت «توکلی» که نسل های گذشته با این برند خاطره های زیادی دارند،بر اثر نارسایی ریوی درگذشت ‌روزنامه سازندگی امروز تیتر و عکس یک خود را به درگذشت این کارآفرین اختصاص داد و با تصویری از نشان  کبریت های او نوشت « به یاد سرمایه داری ملی» و در زیر تیتر از درگذشت او در سکوت رسانه ای گفت.در همین راستا محمد قوچانی سردبیر این روزنامه در سرمقاله امروز در ستایش از بین رفتن مرز سرمایه داری و روشن فکری نوشت «راه تجدد از توسعه می گذرد» و توضیح داد:« انقلاب صنعتی ایران که در اثر تکوین کارخانه داران و بازرگانان و کارافرینان ملی گرا در دهه ۴۰ و ۵۰ شکل گرفت با دخالت های محمدرضا پهلوی در بازار آزاد،سرکوب قیمت ها در دولت امیر عباس هویدا، ترویج مصرف محصولات خارجی و غلبه بورژوازی تجاری و جایگزینی سیاست واردات بر صادرات سبب شد بورژوازی ملی و صنعتی ایران تضعیف شود و با قدرت گرفتن روشنفکران سوسیالیت چه اسلامی و چه الحادی مبانی نظری و تاریخی سرمایه داری ملی نیز زیر سوال رفت و تا دولت اکبر هاشمی رفسنجانی کمر راست نکرد با وجود این حتی پس از این دولت هم سرمایه داری ملی به سختی نفس می کشد اکنون اما زمان آن است که با خوداگاهی برانگیخته شده در میان روشنفکران ملی و کارافرینان ملی این راه ناتمام دوباره پیموده شود.»

۴ لایحه جدید در حمایت از زنان درباره نوع پرداخت دیه، تعیین سن کیفری، حل مسائل حوزه طلاق و تعیین سن ازدواج، توسط معاونت امور زنان و خانواده در دست تدوین است این لوایح با رویکرد حمایت از حقوق زنان و دستیابی به شاخص‌های عدالت جنسیتی می‌تواند جایگاه و منزلت اجتماعی زنان را ارتقا دهد که پس ازبررسی‌های نهایی بزودی برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهند شد. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان اختصاص داد که از «تدوین لوایح چهارگانه در حمایت از حقوق زنان» خبر داده و به تشریح جزئیات بیشتر آن پرداخته است. «تضمین سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری» تیتر یک روزنامه ایران است که «پس از تأکید دوباره بانک مرکزی برصیانت از حقوق سپرده‌گذاران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، شورای عالی هماهنگی اقتصادی متشکل از سران سه قوه نیز این بانک را موظف کرد با تمام ابزارهای خود حقوق سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری را تضمین کند».

روز گذشته کلیپی از شادی چند سرباز در فضای مجازی منتشر شد که واکنش های زیادی را به همراه داشت در همان ابتدای انتشار سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در صفحه مجازی خود از انتشار چنین ویدئوی تشکر کرد که این واکنش به صفحه یک روزنامه ها آمد .روزنامه هفت صبح عکس یک خود را به گفت و گو با این سربازان اختصاص داد و نوشت « ما سربازان خوشحال» .این روزنامه در تیتر یک امروز گزارشی از رازهای پشت پرده واردات خودرو تهیه کرده است.

روزنامه آفتاب یزد هم عکس یک خود را به کلیپ پخش شادی سربازان اختصاص داد و نوشت « حکایت سربازان شاد و واکنش منطقی سردار » و طرحی جالب را از یک سرباز که در حال نوازندگی است و باعث خوشحالی سردار کمالی شده است را کار کرد . در سرمقاله امروز هم  با عنوان «شادی را از مردم نگیریم» به تعریف و تمجید برخورد انسانی سردار کمالی پرداخت و نوشت « به هر حال شادی بخشی از زندگی اجتماعی است به خصوص در نیروهای مسلح جوان سرخدمت که  از نظر روحی تحت فشار هستند و از خانواده دورند ،شادی می تواند به اینها انگیزه شادی و آرامش بدهد»این روزنامه تیتر یک خود را به مصاحبه با محمد نعیمی پور فعال سیاسی اصولگرا اختصاص داد و با اشاره به گفت و گوی قبلی این روزنامه با بهزاد نبوی درباره اینکه اصلاح طلب ها باید در انتخابات آتی کاندیدا داشته باشند ،نوشت « مخالفت نعیمی پور با نظریه نبوی» و در زیر تیتر بخش هایی از حرف های نعیمی پور را آورد « اصلاح طلبان اشتباه کردند که سال ۹۶ هم مثل سال ۹۲ عمل کردند ،پس از انتخابات مجلس سر خود کلاه گذاشتیم و گفتیم پیروز شدیم.اگر اصلاح طلبان به همان روش قبلی در انتخابات آتی حضور پیدا کنند قطعا شکست می خورند» .

روزنامه اعتماد هم در تیتر یک خود به واکنش کلیپ پخش شده پرداخت و نوشت « سلامتی سربازان وطن» و در زیر متن با اشاره به صحبت های سردار کمالی نوشت: دشمن شاد کن نباشیم .روزنامه در متن سعی کرد بر اساس گمانه هایی که برخی فکر می کردند با انتشار این کلیپ تنبیه های سختی در انتظار سربازان خواهد بود ،تحلیل خود را اینگونه عنوان کرد « اضافه خدمت خواهد خورد ،در حالی که شما این فیلم را می بینید احتمالا این سربازها بازداشت هستند یا قوانین تنبیهی شامل حالشان شد ؛این دو جمله نمونه ای از صدها جمله ای است که کاربران درباره این کلیپ و این سربازها که سربازان سپاهی هم هستند،مطرح کردند .درست در میان این حرف ها واکنش رییس ستاد سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همه را متعجب کرد ».

اخیراً مستندی با عنوان «بهتان برای حفظ نظام» از شبکه بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده که ادعاهایی را متوجه برخی شخصیت‌های سیاسی کشور مطرح کرده است. روزنامه کیهان عکس یک را به تصویری از حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه اختصاص داد که درحال ورق زن چند پرونده است و در تیتر به نقل از شریعتمداری ،خطاب به بی بی سی نوشته:« مباهته که سند نمی‌سازد /در مقابل این اسناد چه پاسخی دارید؟!». روزنامه در بخشی از متن نوشته «بی‌‌بی‌سی در این مستند کوشیده تا این‌گونه القا کند که برخی شخصیت‌ها و نهادهای مطرح نظام جمهوری اسلامی برای کنار زدن مخالفان به بهتان و تهمت متوسل شده و این عمل را به‌ استناد به یک روایت شرعی توجیه می‌کنند؛ حسین شریعتمداری یکی از مخاطبان جدی این مستند است» و در ادامه گفتگوی شریعتمداری با تسنیم درباره این مستند را آورده است.

روزنامه شرق باز هم در تیتر یک خود به دنبال بررسی و کنکاش درباره بودجه سال بعد رفت و عنوان کرد « قبض و بسط بودجه ۹۸» و در رو تیتر از بررسی مرکز پژوهش های مجلس ،بودجه پیشنهادی دولت برای دستگاه های مذهبی و صدا و سیما خبر داد‌.در بخشی از این متن آمده است «مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، منابع لایحه بودجه ۹۸ را به نقد کشیده است. طبق تحقیقات کارشناسان این مرکز، مجموع سود سهام شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه ۹۷ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ اما علت این کاهش حذف ۹ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از مابه‌التفاوت نرخ ارز است که در اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۷ به سود بانک مرکزی اضافه شده و این رقم از سود شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه سال ۹۸ کسر شده است.لایحه بودجه ۹۸ در حالی در مجلس بررسی می‌شود که منابع نفتی ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در آن در نظر گرفته شده که نسبت به قانون بودجه ۹۷، حدود ۱۰.۶ درصد رشد داشته است. این پیش‌بینی در حالی است که به دلیل وضع تحریم‌ها، چه از لحاظ فروش و چه از لحاظ جابه‌جایی وجوه نفتی، ایران با چالش مواجه است؛ با وجود این، لایحه بودجه سال بعد در‌مقایسه با قانون بودجه امسال با سه درصد رشد،وابستگی ۳۵ درصدی‌ای به درآمد‌های نفتی پیدا کرده است. در مقابل منابع مالیاتی در لایحه بودجه ۹۸ نسبت‌به قانون بودجه سال جاری هشت درصد و نسبت به عملکرد حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است. مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است منابع پیش‌بینی‌شده از محل صادرات نفت خام، منابع مطمئنی نیست و لایحه با بیش‌برآوردی روبه‌رو است و در عمل دولت با سازوکار تخصیص، بودجه سال آتی را باید به صلاحدید خود اجرا کند.»

روز گذشته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از دستگیری توزیع‌کنندگان کیک‌های آغشته به ماده مخدر «گل» از طریق فضای مجازی خبرداد. روزنامه آرمان امروز در تیتر یک «کیک‌های آغشته به«مخدرگل»» به رواج مصرف این ماده مخدر در بین جوانان پرداخت و نوشت:« در ایران مصرف «حشیش» رتبه نخست و مصرف «گل» با فراوانی ۴/۴ درصد، رتبه دوم پرمصرف‌ترین مواد مخدر را دارد و اغلب مصرف کنندگان این ماده مخدر را، مردان و افراد مجرد‌ تشکیل می‌دهند. بر اساس پیمایش ملی اعتیاد، ۹/۵۱ درصد مصرف کنندگان «گل» در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند. امروزه گل یا ماری جوانا در سراسر جهان مصرف‌کنندگان فراوانی را به خود جذب کرده است.»

دولت ترامپ از سران بسیاری از کشورها دعوت کرده تا ماه آینده در ورشو علیه جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شوند. همدلی در تیتر یک «فراخوان علیه تهران » با فریدون مجلسی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل بین‌المللی گفتگو کرده و به بررسی پیامدهای سیاسی این اقدام جدید دولت آمریکا در نظام بین الملل پرداخته است. این کارشناس مسائل بین الملل در باره اقدام آمریکا برای برگزاری اجلاسی در لهستان، ضمن تاکید بر این نکته که مقامات ایرانی بهتر است به‌جای «جنگ روانی خواندن» اقدامات آمریکا، دست به اقدامی جدی برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده در سطح بین المللی بزنند، گفته:‌ « اقدام جدید آمریکا، برخلاف آنچه که مسئولان و مقامات رسمی ما می‌پندارند، جنگ روانی نیست، بلکه یک جنگ اصولی است که آمریکا به دلیل برخی سیگنال‌های تحریک کننده‌ که از سوی برخی مقامات ما صادر می‌شد، در پی عملی کردن آن است».

قرار است که دو ماهواره پیام امیر کبیر و ماهواره دانشگاه صنعتی شریف ( دوستی ) درهفته های آینده به فضا پرتاب شوند. روزنامه خراسان در تیتر یک « «پیام» و «دوستی» علیه خشکسالی » با براری رئیس سازمان فضایی ایران گفتگو کرده که براری به تشریح جزئیات ، کاربردها وماموریت های این دو ماهواره پرداخته و بر صلح آمیز بودن فعالیت های فضایی ایران نیز تاکید کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here