زمان انتشار : ۲۲ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۷:۳۸ | کد خبر : 477873 |

دلیری: روزنامه ای که رویکردش صرفاً خبری است راه سختی در پیش دارد

شفقنا رسانه-دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در روز پنج شنبه برگزار شد و خیلی از رسانه ها اعم از خبرگزاری و رسانه های صوتی و تصویری و فضای مجازی عکس و فیلم و خبرهای این مراسم را پوشش دادند . این مراسم و سخنرانی روحانی امروز به تیتر و عکس  یک بیشتر روزنامه های گرایش به اصلاح طلبان آمد .حال این نقد است چرا مطبوعات، خبری را که مربوط به دو روز پیش است به صفحه یک خود آورند آیا روزنامه ها نمی توانستند از ابعاد دیگری به این مراسم بپردازند؟ تازگی و سرعت چقدر برای مطبوعات ما در اولویت است؟

جواد دلیری سردبیر روزنامه ایران درباره اینکه چرا این خبر به عکس و تیتر یک صفحه اول روزنامه آمد به شفقنا رسانه می گوید: در این خصوص دو نکته حائز اهمیت است. نکته اول شکی نیست که وظیفه امروز رسانه های چاپی فقط خبررسانی نیست بلکه با ظهور رسانه های برخط و آنلاین و وجود شبکه های اجتماعی تنومند بسیاری از مخاطبان به سرعت از اخبار مطلع می شوند. بنابراین رسانه های چاپی و مکتوب باید به سمت ارائه تحلیل ، تفسیر و گزارش های عمقی تر بروند. از طرفی هم یکی از وظیفه رسانه های مکتوب در کشور ما علاوه بر تحلیل و تفسیر این است که یک نوع سندیت به اخبار می دهند و این وظیفه گاهی منجر به این مسئله می شود که اخبار ۲۴ ساعت قبل را هم منتشر نمایند.

دلیری توضیح می دهد: رسانه های مکتوب به ویژه رسانه ای مثل روزنامه ایران به دلیل اهمیت برخی مراسم ها یا رویدادها مثل گردهمایی دومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی باید این خبر را ولو با گذشت ۲۴ یا ۴۸ ساعت از آن منتشر نمایند. به دو دلیل اول اهمیت موضوع و اتفاق با اهمیت آن و نکته دوم اینکه روزنامه یک سند تاریخی و ارشیوی است که قطعاً سال ها بعد برای پژوهشگران قابل استفاده است.

او تاکید می کند: اگر روزنامه ای رویکردش صرفاً خبری باشد راه سختی را در پیش دارد اما اگر رویکردش را تحلیل و تفسیر اخبار قرار دهد و در کنار آن برخی رویداد ها را به دلایل ذکر شده منتشر نماید برای مخاطب توجیه پذیرتر است. به طور مثال ما در روزنامه ایران در مورد این اخبار یادداشت و گزارش حاشیه ای هم از این مراسم منتشر کردیم. همچنین در تیتر و عکس تلاش کردیم نکات مغفول مانده را بازتاب دهیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here