زمان انتشار : ۲۲ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۴۵ | کد خبر : 477858 |

از روزنامه به عنوان یک سند تاریخی استفاده می شود/ توضیحات همشهری درباره انتخاب عکس یک امروز را بخوانید

شفقنا رسانه-دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در روز پنج شنبه برگزار شد و خیلی از رسانه ها اعم از خبرگزاری و رسانه های صوتی و تصویری و فضای مجازی عکس و فیلم و خبرهای این مراسم را پوشش دادند . این مراسم و سخنرانی روحانی امروز به تیتر و عکس  یک بیشتر روزنامه های گرایش به اصلاح طلبان آمد .حال این نقد است چرا مطبوعات، خبری را که مربوط به دو روز پیش است به صفحه یک خود آورند آیا روزنامه ها نمی توانستند از ابعاد دیگری به این مراسم بپردازند؟ تازگی و سرعت چقدر برای مطبوعات ما در اولویت است؟

شهریار شمس مستوفی سردبیر روزنامه همشهری درباره اینکه چرا این خبر به عکس یک صفحه اول همشهری آمد به شفقنا رسانه می گوید: این بحث از یک طرف به مسئله خبر روز برمی گردد و از طرفی هم این ها سندهای تاریخی هستند. به هرحال  در فضای مجازی نمی توان به اخبار به عنوان سند تاریخی نگاه کرد. وقتی می خواهیم درباره تاریخ بعد از انقلاب مطلبی بنویسیم ،طبیعی است که منبع ما می تواند  روزنامه های رسمی  بعد از انقلاب مثل اطلاعات، کیهان، جمهوری اسلامی و… باشد.

او ادامه می دهد:  بنابراین مطلب یا خبری مهم وقتی روز بعد در روزنامه ها کار می شود به معنای این نیست که خبری سوخته کار شده است. چون اگر به این مفهوم نگاه کنیم تقریباً هیچ خبری وجود ندارد چراکه همه اخبار در کسری از ثانیه در فضای مجازی منتشر می شوند. به هرحال خصوصیت فضای مجازی با روزنامه ها متفاوت است و هرکدام جایگاه های متفاوتی هم دارند. به عبارتی علاوه بر تحلیل ها، گزارش ها و نگاه های مختلفی که بعداً  روزنامه ها باید درباره آن خبر بنویسند، پرداختن به چنین خبرهایی در روزنامه ها دلایل متعددی دارد که یک بخش آن  توجه به نگاه بلند مدت و استفاده از روزنامه به عنوان یک سند تاریخی است. به هرحال این روزنامه ها جزء اسناد مکتوب کشور باقی می مانند و وقتی یک پژوهشگر یا روزنامه نگار ۲۰ سال بعد بخواهد درباره وقایع و اتفاق های امروز اطلاع کسب کند به سراغ آن ها می آید، درحالی که نمی توان به فضای مجازی با این دید نگاه کرد.

سردبیر روزنامه همشهری توضیح می دهد: نکته بعدی این است که روزنامه های پرتیراژی مثل همشهری لازم است تا بحث ها و سخنرانی ها را در حد مقام معظم رهبری  و ریاست جمهوری پوشش دهند ولو اینکه خبر آن ، روز پنجشنبه در خبرگزاری ها کار شده باشد. چون معمولا مراسمی که روزهای پنجشنبه برگزار می شود براساس اهمیت موضوع در روزنامه های شنبه بازتاب پیدا می کند. به عبارتی اهمیت این مراسم، بحث هایی که در آن جلسه شد، نگاه هایی که در آن وجود داشت اتفاق مهمی بود و بسیاری از افراد مطرح در آن صحبت کرده بودند، به همین دلیل ما در روزنامه همشهری تشخیص دادیم که بهتر است این مراسم در عکس یک کار شود.

او در ادامه می گوید: اگر روزنامه همشهری را در بلند مدت بررسی کنید به این نتیجه می رسید که روزنامه سعی کرده در صفحه اول مطالب تحلیلی کار کند. به عنوان مثال تیتر یک روزنامه امروز ما  بررسی پیشنهاد پولی شدن تردد در ۶ معبر شهری بود و در حالت عادی می توانستیم آن را هم عکس یک بیاوریم. ولی با توجه به اینکه صحبت های شخصیت هایی چون مقام معظم رهبری و رئیس جمهور دارای اهمیت دیپلماسی است آن را در صفحه اول کار می کنیم. بنابراین براساس عوامل مختلف به بررسی این مسئله می پردازیم که عکس و تیتر یک امروز روزنامه چه باشد. وگرنه براساس روال کلی قبول دارم که نباید خبر روز پنجشنبه را در عکس و تیتر یک کار کرد و این چارچوب ها باید رعایت شود و روزنامه به سمت تحلیل و تازگی پیش برود. حتماً رسانه های مکتوب دیگر هم بر روی این حوزه کار می کنند و مخاطب برایشان مهم است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here