زمان انتشار : ۲۲ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۵ | کد خبر : 477841 |

جانشین مدیر مسئول «روزنامه اعتماد»:تحلیلی کار کردن یک روزنامه رافقط در نوشتار نبینیم

شفقنا رسانه-دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در روز پنج شنبه برگزار شد و خیلی از رسانه ها اعم از خبرگزاری و رسانه های صوتی و تصویری و فضای مجازی عکس و فیلم و خبرهای این مراسم را پوشش دادند . این مراسم و سخنرانی روحانی امروز به تیتر و عکس  یک بیشتر روزنامه های گرایش به اصلاح طلبان آمد .حال این نقد است چرا مطبوعات، خبری را که مربوط به دو روز پیش است به صفحه یک خود آورند آیا روزنامه ها نمی توانستند از ابعاد دیگری به این مراسم بپردازند؟ تازگی و سرعت چقدر برای مطبوعات ما در اولویت است؟

بهروز بهزادی جانشین مدیر مسئول «روزنامه اعتماد» درباره اینکه چرا این تیتر و عکس به صفحه یک این روزنامه آمد به شفقنا رسانه می گوید: روزنامه ها  دیگر وظیفه خبری ندارند و این مسئولیت بر عهده  پایگاه خبری و  خبرگزاری ها است .اما بعضی اوقات که روزنامه خبر اختصاصی دارد می تواند از خبر استفاده می کند به شرط اینکه مهم و اختصاصی باشد.بنابراین وقتی روزنامه وظیفه خبری ندارد می تواند حرف خود را لا به لای عکس و تحلیل بگوید .

او ادامه می دهد: به عقیده من وقتی وظیفه عوض می شود دیگر نباید به وظایف گذشته نگاه کنیم هر چند روزنامه ها به خاطر روند چاپ، از خبرگزاری ها و دیگر سایت های خبر رسانی ،عقب است به همین خاطر نگاه اش باید  تحلیلی و گفت و گویی باشد و  در مواردی که اشاره کردم می تواند در صفحه یک خود خبر را هم  کار کند.

بهزادی با اشاره به رویکرد های متفاوت مطبوعات در ارائه تحلیل های خود به مخاطب توضیح می دهد: ما فقط تحلیلی کار کردن یک روزنامه را در نوشتار نگاه نکنیم ممکن است یک زمانی یک عکس برای مخاطب دارای تحلیل باشد و یا اینکه  نوع چینش خبر،یادداشت و گزارش تحلیل را به خواننده برساند برای همین خیلی راه ها برای تحلیل است.روزنامه نگاری امروز از این راه ها استفاده می کنند و شخصا از رویکرد سردبیر روزنامه اعتماد راضی ام و به نظرم رویکرد درستی در پیش گرفته است .نباید نگاه ما به مطبوعات مانند گذشته صرفا خبری باشد در حال حاضر  وقتی از خبرهای روز استفاده می کنیم باید بتوانیم با عکس ، چینش ، یا حتی کاریکاتور تحلیل خود را هم ارائه دهیم که گاهی اوقات همه این موارد خیلی بیشتر از متن و نوشتار به تحلیل کمک می کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here