زمان انتشار : ۲۰ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۴۹ | کد خبر : 477794 |

روزنامه ها در آخر هفته از چه گفتند؟/گزارش شرق درباره توزیع نابرابر بودجه را بخوانید

شفقنا رسانه-دیدار آیت الله خامنه ای با مسئولان،بررسی بودجه سال آینده ،قرائت دفاعیه افراد مورد متهم در مجلس و بررسی مناطق امن و خطرناک تهران از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته سالروز قیام تاریخ ساز مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ بود که حضرت آیت ‏الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به این مناسبت با مردم قم دیدار کرد. روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به این دیدار اختصاص داد و در تیتر به نقل از رهبری نوشت:« مردم در اداره کشور کمک کنند » این روزنامه همچنین چکیده ای از سخنان ایشان را در صفحه اول در قالب سوتیتر کار کرد.

روزنامه خراسان هم در تیتر یک به نقل از رهبری نوشت:« خطاب و عتاب برای معیشت مردم ». این روزنامه در یادداشت روز با اشاره به اتفاقات اخیر فضای مجازی مثل آتش زدن مردم در پارک ها و یا کتک خوردن دختر سیرجانی و انتشار این فیلم ها توسط کاربران شبکه های اجتماعی نوشت:« به غیر از «گیرنده»، «فرستنده» و حتی «بیننده» این کلیپ ها، خیلی از مسئولان و متولیان کشور نیز مقصرند، از مسئولی که نتوانسته اشتغال ایجاد کند، از مسئولی که نتوانسته زمینه ازدواج را فراهم کند، از مسئولی که توان فرهنگ سازی نداشته است، بگیرید تا مسئولی که مدیریت درست شبکه اجتماعی را بلد نیست… اگر می خواهیم کمتر شاهد و ناظر این ساختار شکنی ها در فضای مجازی باشیم، اگر می خواهیم برخورد ما بازدارنده باشد، باید انتهای فیلم «نقطه» بگذاریم و به سبک «فرهادیسم» با این فیلم ها رفتار نکنیم. در حالی که بسیاری از این فیلم ها «پایان باز» دارند و اکنون کسی نمی داند برای عوامل آن ها چه اتفاقی افتاده است! در واقع باید داستان از جایی روایت و آغاز شود که دستگاه قضا پیگیری اش را شروع می کند. در مواجهه با این جرم ها که جنبه عمومی پیدا کرده و فراگیر شده اند، برخورد قوه قضاییه باید بسیار سریع و قاطع باشد، همان طور که در موارد حساس تر و مهم تر مانند برخورد با سلاطین قیر و سکه و پرونده های سیاسی، به درستی شاهدش بوده ایم. »

کیهان هم تیتر و عکس یک را به سخنان رهبری در قم اختصاص داد و به نقل از ایشان نوشت:« رسیدگی به معیشت مردم مهم‌ترین وظیفه دولتمردان است ».این روزنامه در یکی از تیتر های فرعی « آقای شرق! پس چرا به کیهان فحاشی می‌کردید؟! » با اشاره به سرمقاله دیروز روزنامه شرق و مقایسه دیدگاه و انتقادهای نویسنده با نوشته های خود روزنامه کیهان در چند ماه گذشته درباره بدعهدی اروپایی ها در زمینه برجام نوشت: « کیهان این نکات را هشت ماه پیش و در روزهای نخست خروج آمریکا از برجام مطرح می‌کرد و از دولتمردان می‌خواست تا مقهور این بازی‌های پیچیده غرب نشوند اما روزنامه‌های زنجیره‌ای به کیهان حمله می‌کردند و وقیحانه همین هشدارهای دلسوزانه کیهان را به مواضع رژیم اسرائیل شباهت می‌دادند. »

روزنامه سازندگی به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی تیتر و عکس یک خود را به یادداشت ها و گفت و گوهایی درباره شخصیت،افکار و عملکرد آن مرحوم اختصاص داد و در تیتریک به نقل از غلامحسین کرباسچی در یک گفت و گوی انتقادی و در پاسخ به منتقدان چپ و راست نوشت« فشار از پایین چانه زنی در بالا غلط است» کرباسچی در بخشی از این گفت و گو با اشاره به پرونده های فساد مالی در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی می گوید« اگر شما فساد را در دوران آقایان هاشمی،خاتمی و احمدی نژاد بررسی کنید متوجه می شوید که اتفاقا کسانی که می گویند فساد در دوران آقای هاشمی نهادینه شده است ،اشتباه می کنند ،زیرا نهادینه شدن فساد ربطی به دوره آقای هاشمی ندارد بلکه دوران احمدی‌نژاد است که فساد اینقدر گسترده ،عظیم و نهادینه شده است .زمان آقای هاشمی هم دستگاه قضایی،همین افراد و برخوردها وجود داشته است اما کجا چنین پرونده های موجود بود؟».

بعد از انتشار فیلم شکنجه دختری در اینستاگرام و با دستگیری عاملان این شکنجه وزیر ارتباطات در پیامی نوشت اصل بر این است که با توسعه فناوری دستگاه های امنیتی نیز سرعت عمل در برخورد با جرایم را افزایش دهند که توفیقات خوبی در این زمینه داشته ایم .روزنامه هفت صبح در واکنش به این پیام وزیر در تیتر عنوان کرد « وزیر باهوش و غائله سیرجان» و در زیر تیتر اشاره کرد وزیر ارتباطات دیروز با هوشمندی ،پیگیری ماجرای ویدئوی پسر سیرجانی را یکی از فواید شبکه اجتماعی دانست.

آفتاب یزد در تیتر یک به دنبال اخباری مبنی بر اینکه اروپایی ها هنوز کاری برای spvنکرده اند این سوال را مطرح کرد« ایجاد کانال مالی ناکام ماند؟» و در زیر تیتر عنوان کرد «به گفته واعظی اروپایی ها به دلیل آنکه هنوز نتوانسته اند اس پی وی را راه اندازی کنند از ایران عذرخواهی کرده اند .در همین حال همزمان با اعلام برخی تحریم های امنیتی علیه تهران از سوی اروپا ،یک مقام آگاه در وزارت خارجه گفته است در این باره به زودی تصمیمات جدیدی اتخاذ می گردد.با توجه به اخبار فوق آیا باید نتیجه گرفت ایجاد کانال مالی منتفی شده است؟».

روز گذشته شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده مردم تبریز در بخشی از نطق میان دستور خود در مجلس گفت: یکی از همکاران‌مان در پشت تریبون مجلس اتهامات ناروایی را متوجه مرحوم آیت‌الله هاشمی و آقایان خاتمی، موسوی و کروبی کرد که باید جوابیه‌های آنان در مجلس قرائت شود. علی مطهری هم در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با اشاره به بخش‌هایی از نطق شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده مردم تبریز، گفت: ایشان راجع به نطق یکی از نمایندگان که دو هفته قبل نسبت‌های سوئی به چند نفر از شخصیتهای انقلاب و کشور داد، خواستار عکس‌العمل مجلس شورای اسلامی شدند که تذکر ایشان، تذکر درستی است. روزنامه اعتماد در واکنش به این اظهارات در مجلس واکنش نشان داد و نوشت « فرصت دفاع؟» .علی مطهری سپس ماده ۷۴ آیین‌نامه را به این شرح قرائت کرد: در ماده ۷۴ آیین‌نامه داخلی مجلس آمده «چنانچه به تشخیص هیات رییسه مجلس نماینده‌ای در سخنان خود در جلسه علنی به کسی نسبت ناروا داده یا هتک حرمت کند فرد مزبور می‌تواند در دفاع از خود به صورت مکتوب به اتهام وارده پاسخ بگوید. پاسخ ارسالی در صورتی که بیش از دو برابر اصل مطلب اظهار شده نباشد و متضمن توهین و افترا نباشد در اولین فرصت در جلسه علنی مجلس قرائت می‌شود. اگر افرادی که مورد اتهام واقع شده‌اند برای مجلس نامه و مطلبی بفرستند در هیات رییسه بررسی می‌شود و در صورت تشخیص، در مجلس قرائت می‌شود.

روزنامه شرق که مدتی است در تیتر های یک خود پیگیر بودجه سال ۹۸ است و مدام در گفتگو هایش بر عدم شفافیت بودجه سال بعد تاکید دارد امروز هم در تیتر یک خود در گفتگو با کارشناسان اقتصادی نوشت « حقوق بگیران مخفی بودجه» و در زیر تیتر به توزیع نابرابر بودجه میان نهادهای دولتی و فرهنگی از قول کارشناسان اشاره کرده است.

« ارز صدرنشین شد، تولید باخت » تیتر یک روزنامه همدلی است که در رو تیتر عنوان کرد«طی ۹ ماه گذشته بازارهای واسطه گری بیشترین نقدینگی را به سوی خود جذب کردند» روزنامه در ادامه با کاظم دوست حسینی، یکی از کارشناسان اقتصادی به گفتگو درباره دلایل صدرنشینی بازارهای موازی پرداخت که دوست حسینی آن را ناشی از عدم حمایت دولت از بخش‌های مولد دانست.

« از فرونشست‌ها تا زندگی روی گسل‌ها » تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که بعد از گفته علی بیت‌اللهی، مدیر کارگروه ملی زلزله و مخاطرات کشور درباره ساخته شدن ۱۰۱ برج در تهران بر روی حریم گسل به بررسی مناطق مختلف تهران از لحاظ امنیت پرداخته است. نویسنده سعی کرده در این گزارش مناطق امن و خطرناک تهران را معرفی کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here