زمان انتشار : ۲۰ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۵ | کد خبر : 477788 |

بررسی و بخش بندی درست رای دهندگان به کاندیداها در انتخابات کمک می کند/سلسله یادداشت های کمپین انتخاباتی (۷)

شفقنا رسانه- آرش محبی∗: در یادداشت پیش نوشتیم که چگونه سطح، نوع رقابت و مساله انتخابات بر زمینه رقابت تاثیر می‌گذارد. در چند یادداشت آینده به موضوع رای‌دهندگان در تحلیل موقعیت خواهیم پرداخت.

پیشتر اشاره کردیم معنای ضمنی کمپین انتخاباتی «هدفمندی» در استفاده از منابع محدود انسانی، زمانی و مالی است. این مهم جز با جمع آوری اطلاعات درست و دقیق از وضعیت رای‌دهندگان در جهت به کارگیری بهینه منابع محدود مورد اشاره محقق نخواهد شد. بنابراین کاندیدا باید اطلاعات دقیقی از وضعیت کلی ساکنان حوزه انتخاباتی خود داشته باشد. آنها چه به کاندیدا رای دهند یا ندهند یا حتی واجد شرایط رای دادن باشند یا نباشند؛ ذی‌نفعان اصلی انتخابات هستند و زندگیشان با تصمیم نمایندگانی که پیروز از گردونه انتخابات بیرون می‎آیند، دستخوش دگرگونی مثبت یا منفی خواهد شد. بنابراین اطلاع از وضعیت آنها پیش از هر چیزی یک فرمان اخلاقی برای کاندیداهاست.

از طرفی، انتخابات یک چالش جدی برای کاندیداست تا رای دهندگان را به نفع خودش و ضرر رقیبش قانع و بسیج کند و این مهم جز با ارسال پیام‎های دقیق و حساب شده برای آنها ممکن نخواهد بود. مقدمات این مطلوب هم شناخت هر چه بهتر و دسته بندی سودمند رای‌دهندگان است. در همین باره مباحث مربوط به« هدف‌گیری رای دهندگان» در کمپین‌ و طراحی استراتژی انتخاباتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که از چند و چون آن بیشتر خواهیم نوشت.

در یک دسته بندی کلی رای دهندگان به فاقدان و واجدان شرایط رای دادن در انتخابات تقسیم می‌شوند. برخلاف تصور برخی کاندیداها شناخت وضعیت فاقدان به اندازه واجدان یا حتی بیشتر از آنها اهمیت دارد. برای مثال بسیاری از کودکان و نوجوانان فاقد شرایط رای دادن هستند اما بهبود کیفیت وضعیت آموزشی، بهداشتی و اوقات فراغت آنان انگیزه مهمی برای حمایت پدران و مادرانشان از یک کاندیدا و چشم پوشی از دیگری شمار می‌رود. پس کمپین انتخاباتی کاندیدا باید از وضعیت هر دو دسته واجدان و فاقدان اطلاع کافی داشته باشد تا در یوم الرقابت انتخابات بتواند با تکیه بر همین شناخت به پژواک صدای آنها تبدیل شود و حمایت و رای آنها را به دست آورد.

از طرف دیگر کاندیدایی که علیه نماینده جاری شوریده است برای ارزیابی عملکرد رقیب به اطلاعات دقیقی از وضعیت ساکنان حوزه انتخاباتی نیاز دارد تا از آنها برای طراحی استراتژی، پیام و شیوه‌های ارتباطی کارساز استفاده کند. نماینده جاری نیز برای ارزیابی عملکرد نقاط ضعف و قوت خودش و همچنین جایگاه رقیبان و در نهایت طراحی بهترین استراتژی دفاعی یا حمله پیشگیرانه  در برابر سایر کاندیداها به اطلاعات و ارزیابی درستی از وضعیت و دیدگاه‌های رای دهندگان نیاز دارد.

نتیجه اینکه رای دهندگان مقصد همه فرایندهای اصلی کمپین انتخاباتی از طراحی استراتژی و پیام گرفته تا برنامه‌ریزی ارتباطی هستند و داده‌های مربوط به آنها باید دقیق و به روز باشد.

تعداد واجدان و میزان مشارکت

جمع‌آوری اطلاعات تعداد واجدان رای دادن و برآورد میزان مشارکت آنها، نخستین گام‌ بررسی وضعیت رای‌دهندگان در تحلیل موقعیت است. در حالت عادی میزان مشارکت کنندگان در انتخابات از تعداد واجدان شرایط کمتر و به قول منطقیون رابطه آنها از قسم عموم و خصوص مطلق است یعنی تنها بعضی از واجدان شرایط در انتخابات مشارکت می‌کنند و بعضی دیگر به دلایل مختلف از حضور در انتخابات سرباز می‌زنند یا باز می‌مانند.

 

نهادهای رسمی مانند فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، وزارت کشور و مرکز آمار مهمترین منابع دستیابی به تعداد واجدان رای دادن هستند. این منابع در دسترس همه کاندیداها قرار دارند و عمومی هستند.

تخمین دقیق میزان مشارکت اما پیچیده‌تر است و به منابع اطلاعاتی تخصصی، اختصاصی و روش‌های پیچیده‌تری نیاز دارد. البته با مراجعه به اطلاعات چند انتخابات گذشته می‌توان تخمین‌های تقریبی از میزان مشارکت در انتخابات پیشرو رسید. این اطلاعات به طور کلی نمایی از روند افزایش یا کاهش مشارکت در چند انتخابات گذشته را  نشان می‎دهد و استفاده از شاخص‌های مرکزی مانند میانگین و مد در بررسی آنها به اتاق فکر کمپین کمک می‌کند تا تخمین‌هایی از گرایش مشارکت در انتخابات داشته باشد. ضعف اصلی این شیوه، وابستگی آن به داده‌های انتخابات گذشته منهای دگرگونی پیش آمده برای انتخابات آتی است که دقت قابل قبول پیش‌بینی مبتنی بر آنها را  با تردید روبر می‌کند.

انجام نظرسنجی‌های منظم، معتبر و با زمان بندی درست، مطمئن‌ترین شیوه برای تخمین نزدیک به واقع از میزان مشارکت انتخاباتی است. البته پیش‌بینی نظرسنجی‌هایی که توسط معتبرترین مراکز علمی و دانشگاهی هم انجام می‌شوند، گاهی با واقعیت انتخابات فاصله پیدا می‌کند. این تفاوت را نمی‌توان به حساب به بی‌کفایت بودن ابزار نظرسنجی گذاشت. امکان دارد فعالیت ارتباطی و تبلیغاتی کمپین‌ها در روزهای منتهی انتخابات و ایجاد جو کارناوالی بر نظر رای دهندگان از جمله مشارکت آنها تاثیر جدی بگذارد و نظرسنجی‌ها از ثبت این تغییرات جا مانده باشند. به همین دلیل توصیه شده است که با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات  تعداد و دوره انجام موج‌های نظرسنجی‌ها بیشتر و حتی روزانه شود تا کمپین انتخاباتی رصد دقیق‌تری از اوضاع داشته باشند و تغییر ناگهانی در میزان مشارکت و موارد دیگر مانند اولویت‌های انتخاباتی رای دهندگان، میزان محبوبیت کاندیدا و رقیبان غافلگیرشان نکند. با توجه به اهمیت نقش نظرسنجی در کمپین انتخاباتی در یکی از یادداشت‌های آتی به طور مستقل به این موضوع خواهیم پرداخت.

هدف گیری رای دهندگان

یک کاندیدا باید با این پیش فرض وارد رقابت‌های انتخاباتی شود که نمی‌تواند گزینه محبوب تمام رای دهندگان باشد زیرا آنها نیازها و علایق متفاوتی دارند یا به قشربندی‌های اجتماعی مختلفی وابسته‌اند که به کنش انتخاباتی آنها سمت و سوی خاصی می بخشد و محدودیت‌ها و فرصت‌هایی را برای کاندیدا و رقیبانش فراهم می‌کند. بنابراین یک کاندیدا باید دنبال بخش‌هایی از جامعه باشد که به دلایل مختلف از جمله ارتباط طبقاتی، اجتماعی، فرهنگی، قومی یا برند سیاسی و انتخاباتی کاندیدا، امکان جذب رای آنها را دارد. این رویکرد درباره رای دهندگان، بخشی از همان هدفمندی موجود در جوهره و ذات کمپین‌های انتخاباتی است که از محدودیت‌های زمانی، انسانی و مالی ناشی می‌شود. به این معنا، تعریف رقابت انتخاباتی برای یک کاندیدا عبارت است از گزینش یک یا چند بخش از رای دهندگان و طراحی و ارسال پیام انتخاباتی با هدف جلب حمایت آنها در رقابت با سایر کاندیداها.

هدف‌گیری رای‌دهندگان مستلزم آن است که کمپین یک کاندیدا سه گام اساسی بردارد:

  1. بخش‎بندی رای‌دهندگان یعنی دسته بندی گروه‌های برجسته رای دهنده بر پایه شاخص‌هایی جغرافیایی، جمعیت شناختی، اجتماعی، اقتصادی، قومی و ….
  2. هدف گیری رای دهندگان یعنی انتخاب یک یا چند بخش‌ها از آنها با هدف طراحی استراتژی، پیام انتخاباتی و برنامه ریزی رسانه‌ای و تبلیغاتی
  3. جایگاه یابی و برندسازی کاندیدا در بخش‌های هدف انتخاب شده

گام اول در بخش تحلیل موقعیت و گام‌های دوم و سوم در بخش استراتژی انتخاباتی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

 

سلسله یادداشت‌های کمپین انتخاباتی؛

یادداشت اول / چرا احزاب سیاسی برای پیروزی در انتخابات به کمپین نیاز دارند؟

یادداشت دوم/ تدارک اتاق فکر برای کمپین انتخاباتی یک ابزار بدون جایگزین است

یادداشت سوم/ انتخاب مدیر اجرایی کمپین و آشنایی با واحدهای ستاد

یادداشت چهارم/ مشاوران انتخاباتی باید نتیجه اندیشه و جستجوی محتوا را به عنوان متن کمپین انشاء کنند

یادداشت پنجم/ تحلیل موقعیت چگونه می تواند به یک کاندیدا در کمپین های انتخاباتی کمک کند؟

یادداشت ششم/ بررسی زمینه های رقابت چگونه می تواند به کمپین انتخاباتی کاندیدا کمک کند؟


∗ سردبیر و مدیر مسئول فصلنامه راهبرد ارتباطات

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here