زمان انتشار : ۱۹ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۳ | کد خبر : 477754 |

از آخرین پروژه آیت الله «هاشمی» تا اهدای نشان «امین الضرب» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-دغدغه ها و افکار مرحوم آیت الله هاشمی ،سخنرانی معاون اول رئیس جمهور در اهدای نشان  کارآفرینی «امین الضرب» و تعاملات ایران با هند از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی «امین الضرب» به مناسبت ۱۳۵ سالگی تاسیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد و هشت کارآفرین برتر نشان های خود را دریافت کردند.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به گزارشی درباره این مراسم اختصاص داد و نوشت « تقدیر کارآفرینان از روشنفکران» و در زیر تیتر توضیح داد ،اتاق بازرگانی تهران با حضور معاون اول رئیس جمهور از عزت الله فولادوند و محمدعلی موحد از روشنفکران ملی و آزادیخواه ایران و چند تن از سرمایه داران ملی کشور تجلیل کرد،داستان جلد امروز سازندگی درباره همین موضوع است : نشان امین الضرب چیست؟ امین الضرب که بود؟ و چرا از عزت الله فولادوند تجلیل شد؟.

روزنامه هفت صبح هم عکس یک خود را به گزارشی از این مراسم اختصاص داد و عنوان کرد « نشان امین الضرب برای بازرگانان عصر دیجیتال» در زیر تیتر به مدیران جوان دیجی کالا و آپارات که برنده لوح و نشان امین الضرب شدند،اشاره کرد.این روزنامه در تیتر یک از تعطیل شدن بیمارستان لوکس ایرانیان در دوبی توسط دولت امارات خبر داد و نوشت « روزگار سخت ایرانیان دوبی».

روزنامه ایران هم با توجه به رویکرد اش اظهارات  اسحاق جهانگیری در این مراسم را به عکس یک خود آورد و به نقل از او نوشت«قول می دهم به خاطر شما بمانم» او در سخنرانی خود گفته بود «در این شرایط سخت، مردان بزرگ باید به صحنه بیایند.‌‌ ما ‌می‌توانیم از این مرحله عبور کنیم. در این دوران، شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد ما ‌می‌رسـد. می دانم شما می توانید که بنگاه‌‌های خود را سرپا نگاه دارید و تلاش کنید که آسیبی‌‌ متوجه آنها نشود.‌‌ به خاطر شما هم که شده، قول ‌می‌دهم با تمام وجود بمانم و آنچه را در توان و ظرفیت دولت وجود دارد، به صحنه بیاورم تا بتوانیم از این دوره سربلند عبور کنیم.» .محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دو روز پیش با همراهی یک هیأت بزرگ اقتصادی راهی هند شد و پیام «منتظر اروپا نمی‌مانیم و با شرکای سنتی خود همکاری می‌کنیم.» را برای شرکای اروپایی برجام فرستاد. روزنامه ایران در تیتر یک به جزئیاتی از این سفر سیاسی- اقتصادی پرداخت و در تیتر به نقل از ظریف نوشت:« با شرکای سنتی همکاری می‌کنیم».

وزیر امور خارجه پس از دیدار با وزیر حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران از آغاز همکاری ایران و هند در زمینه تجارت علی رغم تحریم های آمریکا خبر داد و گفت ما با اروپا در تماس هستیم اما منتظر آنها نمی مانیم .این اظهارات به تیتر و عکس یک اعتماد آمد و روزنامه بدون هیچ تحلیلی همین خبر را به صفحه یک خود آورد در حالیکه می توانست ابعاد و تاثیرات همکاری ایران و هند را بررسی کند و به مخاطب اطلاعات تازه تری بدهد.

روزنامه شرق به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی تیتر و عکس یک خود را به گفت و گو با داوود فیرحی درباره آخرین دستاورد مرحوم هاشمی اختصاص داد و نوشت « آخرین پروژه آیت الله» .فیرحی در یکی از مقاله هایش استعاره آواز قو را برای مرحوم هاشمی به کار برد که در توضیح این استعاره گفته« می گویند قو پرنده ای است که وقتی دارد می میرد ،تنها می شود و کوتاه ترین و زیبا ترین آوازش را می خواند .برای همین این استعاره برای هاشمی مصداق دارد .هاشمی این ور و آن ور خیلی زد و در آخر به این نتیجه رسید که ما باید به آزادی فکر کنیم .این خیلی مهم است آدمی که مدت ها به انقلاب ،اقتدار و خیلی چیزهای دیگر فکر کرده بود آخر به این نتیجه رسید چیزی که بیشتر باید به آن برگردیم ،آزادی است .هاشمی می گفت می توان آزادی را کاشت یعنی باید نهادهایی برای مهیا کردن زمینه آن به وجود آورد و نباید به انتظار نشست تا آزادی خود به خود شکل بگیرد».

آرمان امروز هم در تیتر یک «حذف صفرهایی که بعداً شمارش می شوند» به پیامدهای رفرم پول ملی با نگاهی به تجربه کشورهای دیگر پرداخت. این روزنامه در زیر تیتر توضیح داد:«حذف صفر اگر دقیق نباشد؛ ما را با چالش های تورمی و کاهش ارزش پول ملی مواجه می کند». این روزنامه همچنین در سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی صفحات ویژه ای همراه با یادداشت هایی از محسن هاشمی، اکبر ترکان، هاشم زاده هریسی، احمد شیرزاد و یاسر هاشمی بست و عکس یک را به تصویری از محمد هاشمی اختصاص داد و به نقل از ایشان نوشت:«گزارش علت فوت هاشمی روی میز رئیس جمهور». در بخش دیگری از تصویر به نقل از فائزه و فاطمه درباره شخصیت پدرشان به ترتیب نوشت:«هاشمی مانع قانون گریزی در کشور می شد»، «پدرم برخلاف برخی خانه مصادره ای نپذیرفت» .

روز گذشته آندرس ساموئلسن وزیر خارجه دانمارک در صفحه توئیتر خود اعلام کرد اتحادیه اروپا توافق کرده که تحریم‌هایی علیه یک «سرویس اطلاعاتی ایران» به علت آن چه «توطئه در خاک اروپا» خوانده، اعمال کند و مدعی شده که اتحادیه اروپا قرار است در این راستا دو شخص و یک نهاد ایرانی را تحریم کند. این مسئله به تیتر یک روزنامه کیهان و خراسان آمد. کیهان در تیتر یک نوشت:« اروپا قرار بود تضمین بیاورد تحریم آورد!»

«تحریم نقد، SPV نسیه» تیتر یک روزنامه خراسان است که با کنایه در رو تیتر نوشت:« اروپا به جای عمل به وعده تعیین ساز وکار مالی جدید، یک نهاد امنیتی کشورمان را تحریم می کند!».

روزنامه همدلی هم در تیتر یک « اهرم فشار با توسل به اتهام ترور» در گفتگو با فریدون مجلسی ،دیپلمات پیشین ایران و کارشناس مسائل بین الملل به بررسی این مسئله پرداخت. مجلسی در بخشی از سخنان خود گفته «بهتر است ایران نسبت به آنچه که غرب در باره آن حساس است، یعنی تهدیدهای علنی برخی کشورها، پاره‌ای ملاحظات امنیتی را انجام دهد، چون از دید آنها ایران این ملاحظات را انجام نداده که یک نمونه آن تهدید رژیم اسرائیل است. ».

آفتاب یزد در تیتر یک امروز سراغ بررسی تعداد مشاوران چهار وزیر دولت رفت و با کنایه نوشت « ۴ وزیر ۴۱ مشاور» و در زیر تیتر توضیح داده چهار وزیر دولت در مجموع ۴۱ مشاور دارند ،آیا این رقم عجیب است ؟ آفتاب یزد به بررسی این موضوع پرداخته و کنکاش کرده آیا در دولت قبلی هم وزرا این تعداد مشاور داشتند؟. این روزنامه عکس یک خود را به گزارشی درباره دختری که چند روز پیش در فیلمی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و با دستگیری عاملان این ضرب و شتم ،عنوان کرد که شکایتی از آنان ندارد ،اختصاص داد و با طرحی جالب از دختری که مورد کتک قرار گرفته نوشت « هیس،دخترها شکایت نمی کنند».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here