زمان انتشار : ۱۸ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۵۵ | کد خبر : 477745 |

AFP قدیمی‌ترین خبرگزاری جهان

شفقنا رسانه-خبرگزاری فرانسه که به‌صورت اختصاری از آن با نام AFP یاد می‌شود قدیمی‌ترین خبرگزاری جهان است و پس از آسوشیتدپرس و رویترز سومین خبرگزاری بزرگ جهان به‌شمار می‌آید.
به گزارش روزنامه ایران،این خبرگزاری که دفتر مرکزی آن در شهر پاریس واقع شده است، سال ۱۸۳۵ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد و اگرچه مراکز منطقه‌ای آن در هنگ‌کنگ، نیکوزیا، قبرس، مونته ویدئو، سائوپائولو و واشنگتن فعال هستند ولی در بیش از ۱۵۰ کشور مختلف دفتر اختصاصی دارد و مطالب آن به‌صورت روزانه به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، عربی، پرتغالی، اسپانیایی و آلمانی منتشر می‌شود. نخستین بار شخصی به‌نام «چارلز هاواس» در سال ۱۸۳۵ میلادی این خبرگزاری را با نام «آژانس هاواس» راه‌اندازی کرد که البته دو شخص دیگر با نام‌های رویتر و ولف بنیانگذاران دو خبرگزاری بین‌المللی دیگر هم از کارمندان مرکز هاواس بودند.
در سال ۱۹۵۳ میلادی با تصویب پارلمان فرانسه، AFP به‌عنوان یک سازمان مستقل از دولت با مأموریت نشر گزارش‌ رویدادها به‌طور صحیح و بدون هرگونه دخالت، نفوذ یا کنترل و حمایت گروه‌های سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیک فعالیت خود را ادامه داد. درآمد اصلی این خبرگزاری را مشترکان دولتی آن تشکیل می‌دهند و بر اساس آخرین گزارش رسمی که در سال ۲۰۱۱ میلادی منتشر شده بود، AFP آن زمان درآمد سالانه خود را به ۱۱۵ میلیون دلار رساند. این خبرگزاری هم‌اکنون بیش از دو هزار و ۲۶۰ کارمند را در خود جا داده است و از آن به‌عنوان یک شرکت سهامی تحت قانون دولت یاد می‌کنند که استقلال مالی از دولت دارد و یک هیأت مدیره ۱۵ نفره شخص مدیرعامل را برای دوره زمانی سه سال انتخاب می‌کند.
ترکیب هیأت مدیره این مرکز عبارتند از هشت نماینده مطبوعات، دو نماینده از کارکنان AFP، دو نماینده از رادیو و تلویزیون دولتی، سه نماینده از دولت شامل نماینده نخست‌وزیر، وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و یک شورای نظارت زیر نظر هیأت مدیره که وظیفه نظارت بر استقلال AFP را در اختیار دارد. سردبیری AFP توسط شبکه‌ای از خبرنگاران ارشد انجام می‌شود و هرکدام از دفاتر منطقه‌ای، از نظر مالی کاملاً مستقل عمل می‌کنند و سردبیر ارشد و مدیرعامل خود را در اختیار دارند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here