زمان انتشار : ۱۸ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۰ | کد خبر : 477703 |

از «تمنای مذاکره» تا «ماموریت ویژه برای دادستان» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-رسیدگی به پرونده اسماعیل بخشی به دستور رئیس قوه قضاییه ،اظهارات علی شمخانی درباره آمادگی امریکا برای مذاکره با ایران و پیروزی تیم ملی ایران مقابل یمن ،از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه،پس از اعلام آمادگی قوای مقننه و مجریه برای پیگیری ادعای اسماعیل بخشی یکی از کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه خوزستان مبنی بر شکنجه خود در دوران بازداشت، رئیس قوه قضائیه هم از دادستان کل کشور خواست تا با اعزام تیمی مستقل به منطقه، ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دهد و گزارش آن را هر چه سریع‌تر به اطلاع مردم برساند.در همین راستا روزنامه سازندگی به خاطر ادعای او ،مشروح مذاکرات مجلس خبرگان و قانون اساسی درباره اصل ۳۸ قانون اساسی در منع شکنجه را بازخوانی کرد و در تیتر عنوان کرد « شکنجه ممنوع»و در زیر تیتر به دستور رییس قوه قضاییه برای تشکیل هیئتی مستقل برای بررسی این موضوع ،اشاره کرده است.

روزنامه ایران هم  در تیتر یک با عنوان «مأموریت ویژه دادستان کل» با اشاره به دستور رئیس قوه قضاییه برای بررسی بیشتر این مسئله پرداخت.این روزنامه در عکس یک اظهارات شمخانی در همایش بین المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا را که دیروز برگزار شد، و در این همایش  از جریان سفر اخیرش به افغانستان خبر از امادگی مذاکره امریکا با ایران داد  و در تیتر نوشت:« تمنای مذاکره». عکس مناسب نیست و با تیتر همخوانی ندارد بهتر بود روزنامه عکس بهتری را برای این مطلب انتخاب می کرد.

روزنامه شرق هم در تیتر یک خود به اظهارات رئیس قوه قضائیه در واکنش به ادعای شکنجه اسماعیل بخشی پرداخت و به نقل از او نوشت « برخورد خلاف قانون پذیرفته نیست» این روزنامه عکس یک خود را صحبت های شمخانی اختصاص داد و نوشت « ۲ فرستاده آمریکا برای مذاکره».

همدلی هم در تیتر یک « مهار ترامپ با گفت‌وگو » علاوه بر سخنان شمخانی به اظهارات ترامپ هم که گفته بود «ایرانی ها دارند همه نیروهای نظامی خود را از مناطق مختلف [خارج از مرزهای ایران] خارج می‌کنند. وضع آن‌ها خوب نیست. آن‌ها خواستار گفت‌وگو هستند» اشاره کرد و در گفتگو با «علی خرم» نماینده پیشین ایران در سازمان ملل به بررسی این مسئله پرداخت که آیا مذاکره با ایران در وضعیت کنونی به نفع مردم ایران خواهد بود؟ و اینکه آیا در شرایط کنونی مذاکره نتیجه ملموسی برای شرایط اقتصادی و سیاسی ایران در بر خواهد داشت؟

شب گذشته تیم ملی فوتبال ایران توانست در اولین بازی خود در جام ملت های آسیا مقابل یمن پنج گل را به ثمر برساند و برد پرگلی را در اولین دیدار این جام تجربه کند .آفتاب یزد عکس یک خود را به برد ایران اختصاص داد و نوشت « شروع طوفانی یوزهای ایران». با توجه به تفاوت معنایی در واژه «طوفان» با «توفان» بهتر بود روزنامه از واژه درست تر یعنی «توفان »با توجه به رو تیتر استفاده می کرد.این روزنامه هم  تیتر یک خود را به اظهارات دبیر شورای عالی امنیت اختصاص داد و به نقل از او نوشت «آمریکا به دنبال مذاکره با ایران است » و در زیر تیتر اشاره کرده شمخانی گفته در جریان سفر به افغانستان دو نماینده ایالات متحده به او گفته اند که این کشور به دنبال گفت و گو با تهران است.آفتاب یزد در گفت و گو با یک کارشناس اظهارات شمخانی و ترامپ را بررسی کرده است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس در گفتگو با دختران و پسران انقلاب در خصوص حجاب گفته بود که اگر موضوع حجاب به رفراندوم گذاشته شود اکثریت جامعه به آن رأی خواهند داد. روزنامه آرمان امروز هم در تیتر یک و به نقل از مطهری نوشت:« حجاب در رفراندوم رأی می‌آورد». این روزنامه همچنین عکس یک را به برد پنج بر صفر تیم ملی ایران در برابر یمن در رقابت های جام ملتهای ۲۰۱۹ آسیا اختصاص داد و در تیتر آن را «شروع طوفانی» دانست. روزنامه در رو تیتر نوشت: «جام ملت ها: زلزله ایران آسیا را ترساند». واژه طوفان در اینجا به معنای « حادثه‌ای طبیعی همراه با باد و باران است که خرابی و خسارت به بار می‌آورد و با رو تیتر هماهنگی دارد.

خراسان هم عکس یک را به این برد اختصاص داد و در تیتر از «خط و نشان یوزها برای غول های آسیا» نوشت و در رو تیتر آورد «تیم ملی، جام ملت ها را توفانی آغاز کرد». که واژه توفان در اینجا به معنای غرش و با و تیتر هماهنگی دارد.اواخر آذر ماه امسال سخنگوی سازمان غذا و دارو از تخلف دو برند معروف تولیدکننده «اسنک پف کرده» در استفاده از ذرت دامی در تولید محصولات‌شان خبر داد و اوایل دی ماه نیز اعلام کرد که پرونده تخلف این دو برند به دستگاه قضایی ارجاع شده است که این مسئله و عدم معرفی این دو برند به عموم مردم با واکنش های زیادی در فضای مجازی همراه شد. روزنامه خراسان در تیتر یک «برندهای ناسالم وسکوت مسئولان» از پاسکاری استاندارد و جهاد کشاورزی در ماجرای تولید اسنک با ذرت حیوانی انتقاد کرد و نوشت:« با توجه به این که اوایل دی ماه پرونده تخلف این دو برند به دستگاه قضایی ارجاع شده اما هنوز نام این دو کارخانه برای آگاه سازی اعلام نشده است. با توجه به پر مصرف بودن این نوع ماده غذایی بین قشرهای مختلف مردم و به خصوص کودکان و نوجوانان که بدنی به مراتب حساس‌تر دارند، می‌توان این سوال را مطرح کرد که چرا در اعلام اسامی این دو برند متخلف کوتاهی شده و وقت تلف می‌شود؟ این حق مردم است که بدانند چه مواد غذایی برای سلامتی شان مضر است.»

روزنامه اعتماد به مناسبت سالگرد فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی، تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از روایت ها و مصداق هایی از افراد مختلف که به دنبال تخریب مرحوم هاشمی رفسنجانی چه در زمان حیات و بعد از فوت او بودند ،اختصاص داد و نوشت « آسیا به نوبت» اگر چه از نظر ویرایشی باید «آسیاب» می نوشت تا ضرب المثلی که به نقل از خود هاشمی رفسنجانی مقابل دوربین کمال تبریزی به زبان آورده ، به درستی در این باره بیان می شد.این روزنامه در بخشی از این گزارش نوشت « مصداق عینی این ماجرا مستند « هاشمی زنده است» بود مستندی که شروعش با روایت از شروع حضور هاشمی رفسنجانی در عرصه تحصیل و سیاست آغاز می شود تا به مخاطب این باور را بدهد که این مستند خالی از هر گونه حب و بغض است اما قبل از آنکه فیلم به نیمه برسد ،عقده گشایی ها عیان می شود و نهایتا در پایان سعی می شود به ببینده القا کند که هاشمی رفسنجانی نمونه یک فرد اشرافی و حامی سیاست سرمایه داری است.آنها حتی نام مستند را هم در جهت مقابله با هاشمی رفسنجانی انتخاب کردند.به این معنا که اگر انحرافی امروز وجود دارد ناشی از تفکر هاشمی است و این تفکر همچنان زنده است».

روزنامه همشهری هم به همین مناسبت با محسن هاشمی درباره تفکرات سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی به گفت و گو پرداخت و در تیتر عنوان کرد « سدی در برابر قبضه قدرت افراطیون» .و بخش های از این مصاحبه را به این شکل به سوتیتر آورد« آیت الله در سال ۱۳۸۸ صدای بخشی از جامعه را شنید تا احساس نکنند نظام به آنها بی توجه است .افراطیون نمی توانند افکار و اندیشه هاشمی را متوقف کنند .آیت الله هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت نشد ،حضور ایشان صلاح دیده نشد و برای ایشان مانع ایجاد شد.آیت الله دفتر خاطرات محرمانه ندارد.» این روزنامه تیتر یک خود را به شرایط متفاوت رو به رو شدن مشتریان با  خودروهای داخلی و خارجی تا پایان هفته اختصاص داد و عنوان کرد « بازار خودرو در انتظار شوک» و در زیر تیتر با اشاره به صحبت های مدیران عامل سایپا و ایران خودرو نوشت « قیمت خودرو ،پلکانی و متناسب با قدرت خرید افزایش می یابد .همه خودروها پیش فروش شده با پرداخت جریمه تحویل داده می شود».

«حاشیه امن برای بودجه ۷۵ درصدی با جنجال علیه بودجه ۰/۱ درصدی» تیتر طولانی روزنامه کیهان است که به جنجال های مسئولان بر سر بودجه سال ۹۸ برخی نهادها واکنش نشان داده و در رو تیتر با بیان این سوال که «چرا مدعیان اصلاحات و اعتدال علیه بودجه نهادهای دینی عوامفریبی می‌کنند؟» در متن نوشت:« کل بودجه این نهادها یک دهم درصد بودجه عمومی کشور است! این جنجال‌ها حاشیه امن و پوششی برای عدم توجه به بودجه‌های کلانی است که در بخش‌های دیگر و عمدتاً دولتی هزینه می‌شود.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here