زمان انتشار : ۱۷ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۸ | کد خبر : 477680 |

از اختیارات مجمع تا حذف صفر از پول ملی به صفحه یک روزنامه ها آمد

شفقنا رسانه– حذف چهار صفر از پول ملی، مناقشه این روزهای مجلس و مجمع، شفافیت مشارکت در رای گیری و حضور و غیاب نماینده ها، بررسی ابعاد نامه اسماعیل بخشی از موضوعات مهم روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه، تعدادی از نمایندگان مجلس از علی لاریجانی خواسته اند با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را ابلاغ نکند .همین موضوع جنجال های زیادی را بین نمایندگان مجلس به وجود آورده است. روزنامه سازندگی در گفت و گو با محمدرضا عارف به ارزیابی اختیارات مجمع و ورود آن به تصویب چنین لایحه ای پرداخته و به نقل از او در تیتر نوشت« اختیارات مجمع را نباید نادیده گرفت».در بخشی از این مصاحبه آمده است « اقدام هیئت نظارت قانونی و به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی است .این اصل نظارت بر سیاست های کلی نظام را بر عهده مقام معظم رهبری گذاشته که ایشان هم این اختیار را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض کرده اند.مجمع هم هیأتی از اعضای مجمع تعیین کرده تا بر اجرای این سیاست ها نظارت کنند. منتها روند همیشه اینگونه بوده است که نقطه نظرات نظارتی در چارچوب سیاست های کلی را با تعامل با کمیسیون های مجلس اعمال کردند و اگر نکته ای در اینباره وجود داشت،در همان مرحله بررسی در کمیسیون ها حل می شد.اما در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی این اتفاق نیفتاد که از طریق شورای نگهبان عمل شد.»

این روزنامه عکس یک خود را به افتتاح باغ هنر بم که در روز پنج شنبه افتتاح شد اختصاص داد و با اشاره به دغدغه محمدرضا شجریان برای افتتاح چنین باغی در بم عنوان کرد « به یاد استاد».

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را به مناقشه مجلس و مجمع به دنبال تصویب لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی  اختصاص داد و نوشت « اعتراض مجلس به قانونگذاری مجمع » و در زیر تیتر با اشاره به پیشنهاد برخی نمایندگان برای توقف قانونگذاری در مجمع  عنوان کرد« استفساریه ای با امضای ۱۵ نماینده مجلس برای شفاف شدن وظایف مجمع آماده شده است.دعوت آیت الله آملی لاریجانی به  جلسه علنی مجلس و توضیح درباره وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام » این روزنامه در متن واکنش مخالفان و موافقان با قانونگذاری در مجمع را هم بیان کرده است.همشهری در تیتر دیگری با توجه به اخباری مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام، نوشت « راهکارهای جایگزین فیلترینگ» و توضیح داد ،تولید محتوای مناسب ،افزایش سواد رسانه‌ای،فرهنگ سازی،اولویت دادن به نظارت خانواده و پالایش کارشناسی مواردی است که در فضای مجازی کشور با بی توجهی نهادها روبرو شده است.

«پول ملی بدون ۴ صفر» تیتر یک رزنامه ایران است که گزارشی از تجربه کشورها در حذف صفر پول ملی همراه با یادداشت هایی از احمد حاتمی یزد، میثم رادپور و کامران ندری کار کرد. کامران ندری در یادداشتش حذف صفر را آخرین حلقه اصلاح پول ملی دانسته و نوشته:«اصلاحات ساختاری پیش زمینه موفق بودن اصلاح پولی و حذف صفر است. دراین زمینه استقلال بانک مرکزی، حذف سلطه دولت از نظام پولی، حذف آثار پولی درآمدهای نفتی در اقتصاد و اصلاح نظام بانکی که درآن بانک‌های ناسالم با صورت‌های مالی ناتراز خود چالش جدی ایجاد کرده‌اند، چهار اقدام بنیادینی است که باید پیش از حذف صفرها از پول ملی اجرایی شود تا ضامنی برای موفقیت این طرح باشد. درصورتی که بدون این اقدامات ساختاری تنها به حذف صفر اکتفا کنیم پس از گذشت چند سال دوباره مجبور به تکرار این کار خواهیم شد».

جام هفدهم برای ایران از امروز با مصاف مقابل یمن آغاز می‌شود. روزنامه ایران عکس یک به تصویری از بازیکنان تیم ملی در حال تمرین اختصاص داد و در تیتر نوشت:«گام اول به سمت رویا».

«به نام خصوصی‌سازی به کام اشراف و اشک تمساح برای کارگران!» تیتر یک روزنامه کیهان است و نوشت:« در حالی که قرار بود خصوصی‌سازی جانی تازه به برخی صنایع بی‌رمق کشور بدمد، نتیجه ماجرا در اغلب موارد برعکس شده؛ جیب‌اشرافی که با زدوبند و روابط سیاسی و جناحی به این صنایع چنگ انداختند پرتر از گذشته شد و در مقابل جیب کارگران این صنایع خالی‌تر. نکته تاسف‌بارتر آنکه جریانی که از این روند آلوده خصوصی‌سازی بهره می‌برد، این روزها برای کارگران اشک تمساح نیز می‌ریزد!»

احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته بود « مسدودسازی فضای مجازی اشتباه است، زیرا استفاده از آن امروز به یک نیاز اساسی تبدیل شده، نمی‌توان آن را مسدود کرد و راه‌های دسترسی به فضای مجازی به تعداد انسان‌ها وجود دارد. بهترین راهکار مقابله با مشکلات فضای مجازی افزایش سواد رسانه‌ای مردم و فرهنگ سازی است. تا زمانی که اپلیکیشن‌ها، نرم‌افزارها و گوشی‌های گوناگون و دیگر امکانات ارتباطی دست مردم است بهترین راه کنترل و هدایت مردم به سمت توسعه، آموزش استفاده بهینه از این وسایل و فرهنگ سازی است. » روزنامه آرمان امروز تیتر یک را به سخنان او درباره فیلترینگ و گزارشی از سردار سیدکمال هادیان‌فر، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی در خصوص جرائم در فضای مجازی اختصاص داد و در تیتر نوشت:« اقرار به اشتباه فیلترینگ».

مدتی پیش اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه ادعا کرد که در دوران بازداشتش شکنجه شده است و این باعث شد تا رئیس مجلس شورای اسلامی، برخی نمایندگان و تشکل‌های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی دانشگاه چمران اهواز خواستار ورود و رسیدگی هر چه سریع‌تر وزارت اطلاعات به وضعیت این نماینده کارگری شوند. همدلی عکس یک را به تصویری از بخشی و مطهری اختصاص داد و در تیتر «جدال علیه شکنجه» برای بررسی ابعاد نامه اسماعیل بخشی به وزیر اطلاعات با نعمت احمدی، حقوقدان گفتگو کرد.

خبرگزاری خانه ملت از نماینده ها درخواست کرده تا اطلاعات عملکردشان را در دو حوزه حضور و غیاب و مشارکت در رأی گیری منتشر کنند که حدود دو سوم نمایندگان با این درخواست موافقت کتبی نکرده اند. به عبارتی در حوزه مشارکت نمایندگان در رأی گیری تنها ۹۶ نفر و در حوزه وضعیت حضور و غیاب ۱۰۱ نفر از ۲۹۰ نفر نماینده موافقت کردند تا عملکردشان منتشر شود.  روزنامه خراسان تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و در رو تیتر اعلام کرد که «یک سوم نمایندگان با درخواست انتشار حضور و غیاب شان و مشارکت در رای گیری ها موافقت کردند» و در تیتر آن را «شفاف سازی حداقلی» دانست.

روز گذشته ‘نایجل فاراژ’ رهبر سابق حزب استقلال انگلیس (یوکیپ) که به دلیل اختلافات داخلی قادر به عضویت در حزبی که روزی آن را تأسیس کرد، نشده و به دلیل برخورداری از دیدگاه‌های افراطی ازصحنه سیاست رانده‌شده است، رهبر دومین حزب سیاسی انگلیس را به حمایت از ایران متهم کرد.این سوژه به تیتر و عکس یک آفتاب یزد آمد و عنوان کرد «جرمی کوربین متهم به حمایت از ایران».

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به  موج انتقادات کسانیکه روزگاری حامی و طرفدار رییس جمهور بودند اما الان از منتقدان امروز او هستند ،اختصاص داد و نوشت « تنهایی بی هیاهوی رییس جمهور».دربخشی از این متن آمده « خاکریز حامیان دولت یکی پس از دیگری در حال سقوط است و در چند هفته اخیر تب انتقاد از حلقه نزدیکان رییس جمهور به اصول گرایان نیز رسیده است.به نظر می رسد کاسه صبر مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی که همواره یار و دوست دولت در تمام سال های ریاست حسن روحانی محسوب می شد نیز لبریز شده تا جایی که او در سر مقاله روز شنبه روزنامه جمهوری اسلامی انتقاد شدید الحنی را نسبت به حلقه نخست رییس جمهور مطرح کرد .مهاجری در روزنامه جمهوری مشکل اصلی دولت را حلقه بسته رییس جمهور عنوان کرد و نوشت « مشکل اصلی در حلقه تنگ و محدودی است که رییس جمهور روحانی در آن محصور است .»

روزنامه شرق در تیتر یک امروز گزارشی از حجم اوراق منتشر شده بدهی در ۴ سال گذشته تهیه کرد و نوشت « پیش خور ۱۹۰ هزار میلیاردی منابع» و در متن توضیح داده « چند سالی می‌شود که دولت یک محور اصلی برای برون‌رفت از تنگناهای مالی خود را انتشار اوراق می‌بیند؛ اوراقی که به گفته برخی کارشناسان امکان نقدشوندگی ندارند و فقط انباشت بدهی‌های دولت است. حالا دولت در لایحه بودجه ۹۸ با پیش‌روی نسبت به حجم اوراق منتشرشده در این سال‌ها تسهیل بیشتری نیز به خرج داده و قرار است بدون طی‌کردن تشریفات قانونی، وزارت امور اقتصادی و دارایی وظیفه انتشار آن را بر عهده بگیرد. در لایحه بودجه ۹۸، پیش‌بینی شده است ۴۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی (افزایش ۱۴درصدی نسبت به قانون بودجه ۹۷) منتشر شود. کارشناسان معتقدند این حجم از انتشار اوراق به‌نوعی آینده‌فروشی منابع است و برخی دیگر با آوردن مثال از تجربه انتشار اوراق در اواخر سال گذشته و بالابردن نرخ سود بانکی به دنبال آن توضیح می‌دهند که یکی از محرک‌های قوی برای جهش یکباره نرخ ارز همین مورد بوده است.به گفته یک کارشناس اقتصادی اتکای میلیاردی دولت به اوراق بدهی، از اقتصاد ایران یک اقتصاد بدهی‌محور ساخته است. این گزینه به تعبیر کارشناسان «سهل و خطرناک» از سال ۹۴ وارد اقتصاد ایران شد و از سال ۹۴ تا ۹۸ (طبق لایحه بودجه) در مجموع حدود ۱۹۰ هزار میلیاردتومان اوراق بدهی منتشر شده و خواهد شد؛ اوراقی که نرخ‌های سود در بازار را بر هم ریخته و بازار سفته‌گری را داغ کرده است.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here