زمان انتشار : ۱۶ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۱۳ | کد خبر : 477660 |

سردبیر ابتکار: رسانه ها سعی می کنند درگیر مسائل روز باشند و از پیگیری موضوعاتی چون «سانچی»غافل می شوند

شفقنا رسانه-امروز سالگرد حادثه «کشتی سانچی » است .این کشتی  سال گذشته  از بندر عسلویه با محموله‌ ۱۳۶ هزار تنی از میعانات سبک نفتی به ارزش حدود ۶۰ میلیون دلار رهسپار کرۀ جنوبی شد اما هرگز به مقصد نرسید و در پی حادثه‌ای مرگبار و پس از ۹ روز سوختن در آتش ،در آبها دریای چین غرق شد.درباره علت این اتفاق سوال های زیادی وجود دارد که نیازمند وجود یک تیم تحقیقاتی از رسانه هاست تا به شفاف شدن این موضوع کمک کنند .اما با توجه به موقعیت مکانی این حادثه بسیاری از رسانه ها از پرداختن به چنین سوژه ای خودداری کردند و در طول یک سال گذشته ما کمتر اطلاعاتی درباره این حادثه از رسانه ها دیدیم.با این وجود در سالگرد این اتفاق معدود روزنامه هایی به این حادثه توجه کردند و آن را به صفحه یک خود آوردند.روزنامه «شهروند ،ابتکار وشرق» از جمله این روزنامه ها هستند  که این حادثه را در صفحه یک خود در قالب  عکس و  تیتر فرعی کار کردند.

 

علیرضا صدقی سردبیر روزنامه «ابتکار» درباره اهمیت این موضوع  به شفقنا رسانه می گوید: متاسفانه حوادثی از این دست در کشور ما مسبوق به سابقه است و همواره اینگونه بوده که رسانه ها در همان روزهای اول به این حوادث می پردازند و بعد کم کم فراموش می شوند. به عبارتی گزارش های تکمیلی و جدی تری که بعداً درباره این حوادث منتشر می شود دیده نمی شود و مردم یادشان می رود، چنین اتفاقی افتاده و باید برای بروز دوباره آن در آینده پیشگیری کرد.

او ادامه می دهد: ما بر اساس ظرفیت های رسانه ای که در کشور داریم تلاش کردیم تا این حادثه را فراموش نکنیم و ماجرا را پیگیری کنیم. بنابراین از طریق ارتباطاتی که با دوستان داشتیم سعی کردیم آخرین و جدی ترین گزارشی که ظرف یک سال گذشته در خصوص حادثه کشتی سانچی بوده را منعکس کنیم. با این نیت مطلب را در صفحه جامعه کار کردیم و چون معتقد بودیم مسئله مهمی است، آن را به عکس یک آوردیم.

صدقی به بیان مشکلات رسانه ها در پرداختن به جزئیات و علل چنین حوادثی می پردازد: در چنین حوادثی معمولاً اطلاعات در مقطعی طبقه بندی شده است و دوستان متولی امر به ما اطلاعات نمی دهند. بنابراین دسترسی به اطلاعات برای خبرنگارانی که قصد کار تحقیقی در این زمینه دارند سخت می شود و این بزرگترین مشکل ما برای کسب اطلاع از چنین رخ دادهایی است.

سردبیر ابتکار ادامه می دهد: مشکل دیگر این است که معمولا رسانه ها سعی می کنند درگیر مسائل روز باشند و کمتر به موضوعی -مهم-که ماه ها از آن گذشته توجه می کنند. ما آنقدر درگیر خبرهای داغ و خبرهای روز در جامعه می شویم که اهمیت این موضوعات را فراموش می کنیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here