زمان انتشار : ۱۶ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۸ | کد خبر : 477625 |

از «قانونگذاری در مجمع» تا «ضرب شست آملی لاریجانی » در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها، تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که هر کدام از آنها بر اساس موضع خود واکنش های متفاوتی به این قانون در صفحه یک خود داشتند.

به گزارش شفقنا رسانه،مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته در اولین نشست خود به ریاست آیت‌الله صادق آملی لاریجانی تشکیل شد و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که مدت هاست مورد بحث و انتقاد بود ،با اصلاح برخی ماده های آن،تصویب شد.روزنامه سازندگی با رویکردی انتقادی به این اقدام مجمع نگاه کرد و در تیتر نوشت « قانونگذاری در مجمع» و در زیر تیتر توضیح داد ،مصوبه ای که برخی آن را پالس مثبت به دولت و مجلس دانستند ،اما برخی آن را ورود به حیطه قانون گذاری دانستند.این روزنامه عکس و تیتر یک خود را به کلیپ جنجالی این روزهای مهدی یراحی به نام « پاره سنگ» اختصاص داد که این خواننده در حمایت از کارگران بازداشتی فولاد اهواز این ویدئو را تهیه کرده است و حاشیه های مبنی بر ممنوع الکار بودن او منتشر شده است .سازندگی تیتر خوبی برای این سوژه انتخاب کرد و نوشت « هنر اعتراض».

روزنامه اعتماد هم با گزارشی از چگونگی تصویب لایحه قانون مبارزه با پولشویی در تیتر یک خود مطرح کرد « یک مجلس و دو شورای نگهبان؟» تیتر گنگ و مبهم است و بهتر بود روزنامه در سوتیتر توضیحات بیشتری را برای طرح این سوال خود می آورد .در بخشی از این گزارش با اشاره به سخنان علی مطهری در همایش « تقین در جمهوری اسلامی» که به رویکرد مجمع انتقاد داشته ،توضیح داد: دو شورای نگهبان نداریم.شاهد هستیم که مجمع تشخیص مصلحت نظام مانند شورای نگهبان دوم قوانین مجلس را بر اساس مغایرت با سیاست های کلان بررسی می کند که خلاف قانون اساسی است.تنها نهاد قانون گذاری در قانون اساسی مجلس شورای اسلامی است ولی در عمل این چنین نیست و شوراهای تاسیس کردیم که قانونگذاری می کنند و در برخی موارد مجمع تشخیص مصلحت وارد قانونگذاری می شود که اینها خلاف قانون اساسی است.»

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به گزارشی از جلسه روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام با ریاست آملی لاریجانی اختصاص داد و نوشت « تایید لایحه پولشویی با چاشنی قانون گذاری» .روز گذشته شرق مصاحبه ای با یک استاد دانشگاه درباره بودجه سال ۹۸ انجام داد که انتقادهای مهمی را به بودجه وارد کرد و با اشاره به تبصره های زیادی که داشت آن را مبهم و گیج کننده دانست .به دنبال این صحبت ها،سازمان برنامه و بودجه به گزارش این روزنامه درباره معمای ۲۲تبصره ای پاسخ داد و در تیتر عنوان کرد«اجازه قانونی برای اجرای بودجه».

روزنامه کیهان هم در عکس یک جلسه روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت را پوشش داد با این تفاوت که در تیتر خبری از تصویب این لایحه نبود و سعی کرد تیتر را به نقل از آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت انتخاب کند که گفته بود:« دشمن باید احساس کند که همه ارکان و قوا متحد هستند». این روزنامه تیتر یک را به گزارشی از «سومین بدعهدی اروپا» اختصاص داد و در تیتر نوشت:« ژانویه ۲۰۱۹ هم رسید از کانال مبادلات مالی اروپا خبری نشد». روزنامه در بخشی از متن با اشاره به بدعهدی های اروپاییان و بی توجهی دولت به آن نوشت: «اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، در هر مقطع وعده‌هایی دادند و طولی نکشید که مشخص شد وعده‌های داده شده سراب است. اما دولت به راحتی از این بدعهدی‌ها عبور می‌کرد و وارد قسمت بعدی «سریال بدعهدی‌های اروپا» می‌شد.»

«CFT یک‌گام به جلو» تیتر یک آرمان امروز بود که در بخشی از متن نوشت:« آنطور که برخی اعضای مجمع پیش از این اظهار داشته‌اند، صرفا به بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و تصویب بندهایی از آن پرداخته‌اند، اما ۳ لایحه دیگر که عبارتند از: الحاق به کنوانسیون مبازه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) همچنان در نوبت بررسی هستند. گرچه لایحه CFTدر مجلس، شورای نگهبان و خود مجمع مخالفانی دارد، اما بسیاری نسبت به تصویب این لایحه نیز خوشبین هستند. حال باید دید با تغییرات حاصل شده در مجمع تشخیص و انتصاب آیت‌ا… آملی لاریجانی به ریاست آن، مجمع نسبت به تصویب این لوایح چهارگانه به چه نحو و در چه بازه زمانی اقدام خواهد کرد.»آرمان امروز همچنین در یکی از تیتر های فرعی «یک دقیقه تبلیغات‌ چند؟» به مسئله تبلیغات بی رویه کتاب های کمک آموزشی در صداوسیما و اختصاص حجم بالای آگهی های بازرگانی به موسسات آموزشی پرداخته و با کارشناسان در این باره گفتگو کرده است. مهدی بهلولی کارشناس آموزش و پرورش در بخشی از گزارش گفته«چند وقت پیش من از زبان معاون متوسطه آموزش‌وپرورش وزارت شنیدم که ‌می‌گفت که ما با مسئولان صداوسیما صحبت کردیم گفتیم شما نباید این کتاب‌ها و این موسسات آموزشی را تبلیغ کنید برای جامعه. بعد مسئولان صداوسیما گفته بودند که این موسسات میلیاردی برای تبلیغ به ما پرداخت می‌کنند و ما نمی‌توانیم از این بودجه صرف نظر کنیم. کاری که صداوسیما انجام می‌دهد مطمئنا بیش اینکه به بنیاد علمی و فرهنگی ما کمک کند، پایه و مبنای تجاری و پولی دارد و فقط به جیب خودشان نگاه می‌کنند و کاری به این ندارد که این موضوع چقدر به آموزش و پرورش دانش‌آموزان در جامعه لطمه می‌زند.»

روزنامه جمهوری اسلامی هم در تیتری کلی و خبری نوشت « تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و در متن گزارشی از این جلسه و روند تصویب این لایحه را بیان کرده است.

روزنامه هفت صبح هم در تیتری خبری از اقدام مجمع در اولین نشست خود با ریاست آملی لاریجانی و تصویب لایحه قانون مبارزه با پولشویی نوشت « ضرب شست آملی لاریجانی» و در زیر تیتر عنوان کرد مجمع با اصلاح مصوبه مجلس ،دومین سند لازم برای آف آی تی اف را تصویب کرد.روزنامه ها برای چنین موضوعاتی نباید تنها به تیتر خبری اکتفا کنند چون این خبر برای مخاطب سوخته است و باید وجه و ابعاد دیگر این موضوع که تازگی داشته باشد به تیتر یک بیایید و به نوعی تحلیل گونه باشد.این روزنامه عکس یک خود را به منشا بوی نامطبوعی که هفته گذشته در تهران پیچید اختصاص داد و به نقل از کارشناسان که از رد پای باز کردن درهای فاضلاب پلاسکو گفته اند در تیتر عنوان کرد « خمیازه غول سوخته» .

روزنامه ایران هم در تیتر یک عنوان کرد «اف ای تی اف یک گام رو به جلو»  و در قالب یادداشت هایی از محمدرضا زهره وندی، رضا گنجی میثم موسایی، رضا کامی، بایزید مردوخی و محمود خاقانی به عواقب تعلل در تصویب CFT پرداخت.روز گذشته عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران برای دومین بار طی سه ماه گذشته به کابل رفت؛ با دو دستور کار: پیگیری امور کاری کمیته‌های پنجگانه ایران و افغانستان برای امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور و مذاکرات صلح با گروه طالبان. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از عراقچی اختصاص داد و در تیتر نوشت: «گزارش یک مذاکره». روزنامه در متن به روایت پشت پرده گفتگوهای تهران و طالبان پرداخت. البته عکس و تیتر با هم همخوانی خوبی ندارند و بهتر بود تصویری از مذاکره کنندگان دو طرف استفاده می شد.

همدلی هم عکس یک را به دیدار عراقچی و رئیس جمهور افغانستان اختصاص داد و در تیتر نوشت:« گزارشی برای کابل ». روزنامه در متن علاوه بر بیان جزئیاتی از این دیدار با کارشناسان درباره این گمانه که ممکن است عده ای این اقدام ایران را در تقابل با دولت مستقر این کشور بدانند گفتگو کرد که علی خرم، نماینده سابق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل گفته بود: «این اقدامات نه به این قصد انجام می‌شود که این کشور گروه مخرب تروریست را در کشور دیگر بر سر کار بنشاند و نه در این راستاست که بخواهند حاکم مستقر کشور را دور بزنند. این تلقی‌هایی است که بعضی‌ها می‌کنند ولی به لحاظ قانونی چنین نیست. از همین نظر، دولت ایران هم صرفاً برای اینکه بتواند از اقدامات طالبان علیه ایران جلوگیری کند، با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. برای پرهیز از سوءتعبیر در دولت افغانستان هم ایران، هم در ابتدا آن‌ها را در جریان قرار می‌دهد، هم در حین گفت‌وگوها. به این ترتیب ایران هم اعتمادمتقابل دولت کابل را به دست می‌آورد، هم اینکه می‌تواند بداند که دقیقاً طالبان در افغانستان چه می‌خواهد و درباره ایران چه برنامه‌ای دارد تا بتواند در این زمینه هماهنگ باشد. من تصورم این است که عراقچی به این سفر رفته تا روند مذاکرات ایران و طالبان را با دولت افغانستان در میان بگذارد و نظر آن‌ها را هم درباره ماجرا و در جهت ادامه مذاکره با طالبان جویا شود.»

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک امروز سراغ قیمت مسکن در سال بعد رفت و عنوان کرد « سرنوشت مسکن در سال آینده» و در زیر تیتر توضیح داد در مجموع ارزیابی بیشتر کارشناسان از واقعیت سنجی وضعیت بازار مسکن نشان می دهد با وجود برخی پمپاژهای امیدوار کننده مبنی بر کاهش قیمت،احتمالا تا پایان سال اتفاق خاصی در بخش معاملات مسکن رخ نمی دهد و با آغاز سال رشد قیمت در صورت ثابت ماندن قیمت دلار متوقف شده و تا تیرماه در همان وضعیت باقی خواهد ماند.آفتاب یزد عکس یک خود را به بحث و جدل مسئولان و سیاسیون درباره بودجه امسال را که بیشتر در شبکه های اجتماعی صورت می گیرد اختصاص داد و نوشت « دعوای مجازی بر سر یک مشت ریال» .

خراسان هم عکس یک را به تصویری بازنشری از اولین شماره اش در سال ۱۲۸۷ خورشیدی اختصاص داد و در تیتر نوشت:« خراسان؛ قدیمی ترین روزنامه در حال انتشار ایران».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here