زمان انتشار : ۱۵ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۷ | کد خبر : 477600 |

واکنش ها به فیلترینگ اینستاگرام «از دستکاری زندگی مردم تا به باد دادن سرمایه مالی»

شفقنا رسانه-چند هفته ای می شود که صحبت از فیلتر شدن یک شبکه اجتماعی دیگر که تا به امروز توانسته از تیغ فیلترینگ در امان باشد ،داغ شده است .اینستاگرام شبکه ای که با حدود  ۲۴ میلیون کاربر توانسته به یکی از محبوبترین رسانه ها برای شهروندان هم از لحاظ تبلیغات برای کسب و کار و هم محلی برای نیاز به دیده شدن فرد باشد ،گویا قرار است به زودی با حکم قضایی فیلتر شود .واکنش های زیادی تا به امروز نسبت به این خبر در رسانه ها دیده شده است.وزیر ارتباطات هم در این مدت با توجه به رویکردی که نسبت به فیلترینگ برای همه رسانه ها داشته، برای روزهای بعد از فیلتر شدن اینستاگرام و تبعات آن هشدار داده است و تاکیده کرده مسئولانی که می خواهند این کار را انجام دهند ،بعد از این قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ این را برای مردم روشن کنند و دوقطبی فیلترینگ یا مخالفت با فیلترینگ را درست نکنند. خیلی شفاف به مردم بگویند که ما امروز به‌واسطه اختیارمان اینستاگرام را فیلتر کردیم، از فردا در کشور چه اتفاقی رخ می‌دهد.شفقنا رسانه در گزارشی مجموعه ای از واکنش های فعالان سیاسی،اجتماعی،رسانه ای را نسبت به این موضوع بیان کرده که در ادامه می خوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، ماجرا از زمانی آغاز شد که جواد جاوید‌نیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، از صدور حکم قضایی برای فیلترینگ شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام خبر داد. به‌گفته‌ی او، طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام از سطحی نباید بیشتر می‌شد؛ اما این اتفاق افتاد و دولت نیز باید مجوزی برای انتقال سرورها به داخل کشور صادر می‌کرد که این کار نیز انجام نشد. .جاویدنیا توضیح داد: اینستاگرام یک‌بار فیلتر شد و دولت وعده داد که با کمک فیلترینگ هوشمند می‌تواند این فضا را کنترل کند؛ اما متأسفانه در این زمینه هزینه‌ی‌ زیادی انجام شد که به نتیجه‌ای نرسید. هم‌اکنون، دستور قضایی برای فیلتر این سرویس را داریم و دیدگاه اکثریت شورای عالی فضای مجازی و دیگر تصمیم‌گیران نیز مبنی بر فیلترشدن این سرویس است.

هزینه فیلترینگ بیشتر از فایده اش است

در همین رابطه احسان محمدی روزنامه نگار و کارشناس رسانه ای درباره تشدید فیلترینگ شبکه های اجتماعی  به شفقنا رسانه گفت: به نظرم مسئولان موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی را جور دیگری می بینند چرا که وقتی این پروژه را تکرار می کنند حتما موفقیت ها و دستاوردهایی از این موضوع داشته اند .تجربه به ما می گوید بعد از فیلتر کردن تلگرام،نه تنها اعضای کانال ها کاهش پیدا نکرد بلکه افزایش هم داشتند ولی گویا افرادی آمارهای دیگری را به مسئولان گزارش می دهند و به آنها اخباری از مثبت بودن فیلترینگ می گویند که آنها هم باز چنین تصمیمی را می گیرند وگرنه نباید این اتفاق برای شبکه مجازی دیگری بیافتد .

محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبرآنلاین هم در ارزیابی خود درباره تشدید فیلترینگ به بهانه وجود موارد غیراخلاقی به شفقنا رسانه گفت: اگر این فیلترینگ عملا مانع دسترسی گروه های هدف به موضوعات غیر اخلاقی شود، مخالف این قضیه نیستم ولی در عمل این اتفاق نمی افتد. به عبارتی در عمل روش های متعددی برای دور زدن فیلترینگ وجود دارد و گروه هدف همچنان به استفاده غیراخلاقی خود در این شبکه ها ادامه می دهد. فقط به خاطر اعمال فیلتر زحمتی بزرگ و هزینه های سیاسی برای کشور به وجود می آید. من فکر می کنیم اگر فایده هزینه کنیم انجام این کار در حال حاضر هزینه اش بیشتر از فایده آن است.

اما قانون درباره نظارت بر فضای مجازی چه می گوید؟

به گزارش شفقنا رسانه به نقل از همشهری  براساس ماده۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از سال۸۸ تشکیل شد که مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و همچنین رسیدگی به شکایات مردمی در این رابطه را بر عهده دارد. این کارگروه که ریاست آن با دادستان کل کشور است و باید فیلترینگ سایت‌ها و پلتفرم‌ها با رأی اکثریت اعضای آن صورت بگیرد، یک سال است که جلسات آن تشکیل نشده. با تشکیل نشدن این کارگروه و اعمال نشدن نظر مشورتی، فیلترینگ در کشور یا با حکم دستگاه قضایی یا از طریق یک سامانه آنلاین صورت می‌گیرد که رأی اکثریت اعضا در آن لحاظ نمی‌شود. به‌عنوان نمونه ۸عضو از ۱۲عضو این کارگروه یعنی ۶وزیر دولت و ۲نماینده مجلس طی نامه‌ای ۶‌ماه قبل خواستار رفع فیلتر توییتر شدند اما جلسه کارگروه هیچ‌گاه برای بررسی پرونده این شبکه اجتماعی پرمخاطب در ایران و جهان تشکیل نشد.

تاریخچه شروع فیلترینگ در ایران از چه زمانی بود؟

به گزارش روزنامه جمله، آغاز سیاست فیلترینگ در ایران از خرداد ۱۳۸۰ و با ابلاغ سیاست های کلی شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای به رئیس دولت اصلاحات آغاز شد.به رغم مخالفت دولت با قانون گذاری پیرامون اینترنت در خارج از مجلس ،شورای انقلاب فرهنگی به تصویب قوانین مربوط به اینترنت از جمله فیلترینگ پرداخت.در سال ۸۱ فیلترینگ به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت.کمیته ای سه نفره شامل نماینده وزارت اطلاعات،وزارت ارشاد و صدا و سیما برای رسیدگی به وضعیت اینترنت تشکیل شد.نماینده دبیرخانه شورای اسلامی و نماینده سازمان تبلیغات به عنوان دو عضو دیگر،بعدا به این کمیته پیوستند که برای شروع دستور فیلترینگ ۱۱۱هزار سایت را صادر کردند.»

این فضا نیازمند آموزش و سواد رسانه ای است

روزنامه اعتماد هم در گزارشی ضمن اشاره به اینکه فضای مجازی مانند هر ابزار دیگری هم جنبه مثبت دارد و هم منفی نوشت:« با یک چاقو هم می توان به زندگی یک انسان پایان داد و هم می توان پوست میوه را کند و انتخاب هر یک از این دو به فردی که از چاقو استفاده می کند دارد. ماجرای فضای مجازی نیز مانند مثال چاقو است. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند که چگونه می خواهند از این ظرفیت استفاده کنند و البته نحوه استفاده از آن پیش از هر اقدامی نیازمند فرهنگ سازی و افزایش سطح سواد رسانه ای است. » این روزنامه در بخش دیگری از گزارش نوشت: «تندرو ها در فضای مجازی در اقلیت قرار دارند و برای جبران این ضعف از هیچ تلاشی مضایقه نمی کنند. این تلاش می تواند ساختن اکانت های تقلبی باشد یا شلوغ کاری مجازی. اما به نظر می رسد این تلاش نیز نتیجه نداده و پس از فیلترینگ تلگرام. این جریان به دنبال فیلترینگ اینستاگرام است. انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اسفند سال آتی برگزار خواهد شد و طبیعتاً در فیلترینگ توییتر و تلگرام یکی از بازیگران اصلی صحنه انتخابات اینستاگرام خواهد بود. تندروها که از میزان اقبال مردم نسبت به خود آگاهی لازم دارند کمر به فیلتر اینستاگرام بسته اند تا شاید کورسوهای امید خود برای ماندن در صندلی مجلس را حفظ کنند. غافل از آنکه به برکت حضور رسانه ها و همچنین فضای مجازی مردم متوجه شده اند که چه افرادی به دنبال فیلترینگ هستند. مطرح شدن فیلترینگ اینستاگرام آن هم در سالگرد فیلترینگ تلگرام یک پیام دارد؛ برای انتخابات ۹۸ هیچ شبکه اجتماعی نباید در دسترس مردم باشد. زیرا حضور این شبکه ها به ضرر ما(جریان تندرو) خواهد بود.»

سرمایه های مردم در این فضا چه می شود؟

مانی اکبرپوری، بازاریاب محتوا و توسعه‌دهنده کسب‌وکارهای مجازی هم در گفتگو با ابتکار از سرانجام کسب و کارهای مجازی با فیلترینگ اپلیکیشن ها گفته و عنوان کرده « نکته در بحث فیلتر شدن اپلیکیشن‌ها این است که باید در این مورد بطور جدی و با درنظر گرفتن تمام جنبه‌ها بحث شود. بازار دیجیتال در ایران، کسب‌وکار خطرناکی است، به این دلیل که یک فرد بخش عمده‌ای از سرمایه‌ خود را در این راه می‌گذارد و امکان از دست رفتن سرمایه در این بخش وجود دارد. تصور کنید اگر دولت آمریکا تصمیم بگیرد اینستاگرام را فیلتر کند شرکت نایک ۲۰درصد ارزش سهامش را از دست می‌دهد و سقوط می‌کند. متاسفانه ما در شرکت‌های داخلی به دلیل اینکه این سیستم‌ها رشد نکردند نمی‌توانیم آمار دقیقی از میزان افت ارزش شرکت‌ها در صورت بسته شدن صفحه‌های اینستاگرام شرکت‌ها را بدهیم و این یک مشکل اساسی است…در جریان فیلتر شدن باید آگاهانه عمل کرد. باید معقول‌تر به بسته شدن این فضا نگاه شود و این را در نظر بگیرند کسانی که در این بخش فعالیت می‌کنند، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بسته شدن این فضا به معنای از دست دادن تمام سرمایه افراد فعال در این حوزه است».

علی ربیعی وزیر کار سابق  هم در صفحه توییتر خود به مبحث فیلترینگ اینستاگرام واکنش نشان داد و نوشت: ‏«فیلترکردن اینستاگرام ،تلگرام وفضای اجتماعی مصداق شخصی است که ازسر بی دردی سوزن به خود می زد و فریاد می کشید. دردوران تحریم باید در کنار مردم بود تا زندگی بر آنها آسان تر شود. اینقدر زندگی مردم را دستکاری نکنیم. بستن هیچ گاه راه حل نبوده است.»

حجت الاسلام محمد رضا زائری هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: علیرغم تذکر و هشدار آگاهان دلسوز و پیش‌ بینی‌های دقیق و نظر سنجی‌های علمی که از ابتدا شکست فیلترینگ تلگرام را روشن می‌دانست، اقدام کردید!فقط با این کارتان باعث شدید که علاوه‌ بر آزردگی کاربران و … بچه‌های مردم فیلترشکن نصب کنند و به هزارو یک صفحه نامناسب دست یابند!آیا شما که رگ گردنتان برای چاپ یک عکس در یک مجله یا کتاب بیرون می‌زند پاسخی برای این سیاست غلط دارید؟اکنون هم یا این که تجربه شکست فیلترینگ تلگرام جلوی روی شماست از فیلتر کردن اینستاگرام سخن می‌گویید؟ واقعا نمی‌توانید پیش بینی کنید که مدتی بعد چه نتیجه‌ای خواهید گرفت یا خودتان را به نفهمیدن می‌زنید یا اینکه در این شرایط حساس اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی از اصل و اساس، کاملا با برنامه و تعمد و اسرار بر لجبازی با مردم و تحریک افکار عمومی و حساس کردن اذهان نسل جدید دارید؟

مجلس باید تصمیم بگیرد

محمدجعفر نعناکار، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره اینکه به لحاظ قانونی چطور می‌توان فعالیت یک سیستم را در ایران ممنوع کرد به همشهری گفت:«طبق اصل قانون اساسی آزادی‌های مردم را نمی‌شود محدود کرد، مگر به حکم قانون. این یعنی اگر بخواهیم آزادی‌ را در هر زمینه‌ای و در مورد هر شبکه‌ای محدود کنیم، این تصمیم باید حتما به موجب قانون باشد. به زبان ساده‌تر یعنی حتما باید این موضوع به پارلمان برود تا نمایندگان مجلس که برآمده از رأی مردم هستند و عصاره‌ای از ملت تلقی می‌شوند، در آنجا برای این موضوع قانون تصویب کنند. غیراز آن، هرکاری کنند، ‌نقض قانون اساسی به‌حساب می‌آید.» وی تأکید کرد: هر چند شاید بتوان برای مدت محدودی، به‌عنوان حکم موقت و بنا به صلاح دید یک دادگاه تا بررسی یک جرم، ‌حکم موقت داده شود اما دائمی بودن آن محل اشکال است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here