زمان انتشار : ۱۵ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۷ | کد خبر : 477582 |

واکنش متفاوت روزنامه ها به حذف کنکور سراسری/مصاحبه آرمان امروز درباره بوی نامطبوع در تهران را بخوانید

شفقنا رسانه-برنامه های پیش رو وزیر آینده بهداشت،درمان و پزشکی،تعیین تکلیف نهایی کنکورسراسری و بازتاب سخنان مطهری و هاشمی در  همایش «تقین در جمهوری اسلامی » از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،همایش «تقنین در جمهوری اسلامی» پیرامون بررسی عملکرد مرحوم آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز پنجشنبه با حضور شماری از مسئولان، در دانشگاه مفید قم برگزار ‌شد.روزنامه سازندگی تیتر یک خود را به گزارشی از این همایش و سخنرانی علی مطهری،محسن هاشمی و مجید انصاری اختصاص داد و با اشاره به جدال بر سر آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام در تیتر عنوان کرد« شورای نگهبان دوم یا مجلس سنا؟» .در این همایش علی مطهری با اشاره به وظایف مجمع گفت:اخیرا بحث واگذاری یکی از وظایف رهبری که نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام است، به مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش آمده و منجر به بروز مشکلاتی شده است؛ وقتی مجلس قانونی را تصویب کرد، مجمع تشخیص مصلحت به عنوان شورای نگهبان دوم یا مجلس سنا عمل می‌کند؛ زیرا شورای نگهبان اول، باید مطابقت مصوبات با شرع و قانون اساسی را کنترل می‌کند و مجمع به عنوان شورای نگهبان دوم، مغایرت این قانون را با سیاست‌های کلی بررسی می‌کند. زمانی که مردم به قانون اساسی فعلی رای دادند، چنین مبنایی در قانون اساسی مطرح نبود و اساسا برخی از این سیاست‌های کلی با هم در تناقض‌اند.»

روزنامه جمهوری اسلامی هم در تیتر کلی با گزارشی از این همایش در تیتر نوشت«نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در تقنین از مجلس تا مجمع تشخیص مصلحت نظام».

روزنامه شرق سوژه مهمی را به تیتر یک خود آورد و درباره بودجه سال ۹۸ با حسن سبحانی استاد اقتصاد بحث و گفتگو کرد و به نقل از او با توجه به ایرادات و شفاف نبودن بودجه امسال نسبت به سال قبل نوشت «معمای ۲۲ تبصره ای بودجه». در بخشی از این گفتگو سبحانی با انتقاد شدید به بودجه امسال و عملکرد مجلس در این باره توضیح داده « بازگشت به قاعده اصولی بودجه‌نویسی بسیار مهم است. دولت در بودجه حاضر ۲۲ تبصره آورده که مغشوش‌ترین شرایط را به وجود آورده است. حتی یک کارشناس هم که چنین لایحه‌ای را بررسی می‌کند گیج می‌شود و سؤال می‌کند که اینها چه کار می‌خواهند بکنند؟ تبصره‌ها مملو از ابهام است. این تبصره‌ها قوانین یک‌ساله‌ای هستند که در زمان تصویب بودجه بر لایحه تحمیل می‌شوند و معمولا مجلس هم به‌جای بررسی لایحه بودجه، تبصره‌ها یعنی این قوانین یک‌ساله را بررسی می‌کند؛ به‌نحوی‌که من به‌جد و با اعتقاد می‌توانم بگویم که مجالسی که لوایح بودجه این‌چنینی را بررسی می‌کنند، تحقیقا بودجه را بررسی نمی‌کنند. در واقع قوانین یک‌ساله متنوعی را بررسی می‌کنند و دل‌خوش هستند به اینکه دارند کاری می‌کنند. حقیقت این است که مجالس تصور می‌کنند بودجه را بررسی می‌کند. باید از این مسیر برگردیم تا بودجه شفاف شود.» این روزنامه هم عکس یک خود را گزارشی از همایش تقنین اختصاص داد و نوشت «تخریب گران هنوز مشغول کارند».

چند هفته ای می شود که بحث فیلتر شدن اینستاگرام داغ شده و گویا این شبکه هم به زودی به سرنوشت تلگرام دچار می شود .روزنامه اعتماد در تیتر یک خود با اشاره به واکنش های نماینده های مجلس و وزیر ارتباطات در رابطه با فیلتر این شبکه,تیتر خوبی انتخاب کرد و نوشت «فرهنگ سازی لازم نیست فیلتر کنید»و  در متن به دنبال پاسخ به این سوال است که کدام جریان سیاسی در کشور به دنبال فیلترینگ اینستاگرام است؟

بوی نامطبوعی که در روزهای گذشته در بخش اعظم شهر تهران استشمام شد به یک معمای پیچیده تبدیل شد و گمانه‌زنی‌های مختلفی در این زمینه به وجود آورد. روزنامه آرمان امروز عکس یک را به تصویری از پرویز کردوانی چهره برجسته علمی کشور و استاد جغرافیای ایران اختصاص داد و با او در رابطه با منشا این بو در تهران گفتگو کرد. کردوانی گفته « در برخی خبرها آمده که این بو ممکن است از فاضلاب باشد که چنین چیزی امکان ندارد و عقلایی نیست. به نظر می‌رسد این بو ناشی از کارخانه‌ای در غرب تهران بوده که به وسیله باد از غرب به شرق در حال وزیدن است و به سمت تهران آورده شده است. به همین دلیل نیز مسئولان باید به دنبال منشأ بو در غرب تهران باشند.» او در بخش دیگری از مصاحبه گفته:« احتمال تعمدی بودن این مسأله نیز وجود دارد. برخی مقامات در این زمینه با بنده تماس می‌گیرند که آیا احتمال اینکه کشورهایی مانند آمریکا بتوانند در اکوسیستم ایران تأثیر منفی بگذارند وجود دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد در این زمینه چنین اتفاقی رخ نداده و این مسأله ریشه داخلی دارد و باید پاسخ آن را در محیط پیرامون خود پیدا کرد.» روزنامه به نقل از کردوانی در تیتر نوشت:« بوی نامطبوع تهران را عمدی می‌دانم».

روز چهارشنبه وزیر آموزش و پرورش بعد از برگزاری جلسه تعیین‌تکلیف نهایی درباره کنکور سال ۱۳۹۸، در صفحه توییتر خود از خداحافظی با کنکور سراسری خبر داد.روزنامه آفتاب یزد این موضوع را مهم دید و در تیتر نوشت« خداحافظی گرم با غول کنکور» و در زیر تیتر با اشاره به توییت بطحایی توضیح داد ،طبق قانونی که تصویب شده است باید سوابق تحصیلی دانش آموز در سه سال انتهایی دوران آموزشی آن ها مورد بررسی قرار بگیرد.این روزنامه عکس یک خود را به استعفای وزیر بهداشت اختصاص داد و با کنایه به صحبت های قبلی نوبخت درباره استعفای این وزیر نوشت« پیروزی نوبخت بر هاشمی».

همدلی از زاویه ای دیگر در عکس یک خود به این توییت وزیر آموزش و پرورش واکنش نشان داد و نوشت:« درِ کنکور تخته شد » و در رو تیتر از چگونگی آن خبر داد و عنوان کرد: «با جایگزینی سابقه تحصیلی به جای آزمون سراسری» .

روزنامه همشهری هم در تیتر یک خود، به دنبال استعفای وزیر بهداشت به بررسی چالش های پیش رو وزیر آینده این وزارت خانه پرداخت و عنوان کرد « ارثیه وزیر برای دولت» و با گفتارهایی از رحمت الله حافظی،رضا لاری پور و بشیر خالقی از طرح تحول سلامت که زمانی برگ برنده دولت بود ولی حالا به چالش جدی تبدیل شده ،سخن گفته است.این روزنامه عکس یک خود را به افتتاح « باغ هنربم» که با حضور جمعی از اهالی هنر و موسیقی برگزار شد، اختصاص داد و با اشاره به دغدغه محمدرضا شجریان برای وجود چنین باغی در بم نوشت « آرزوی شجریان به ثمر نشست».

روز پنجشنبه نانسی پلوسی دموکرات در مجلس نمایندگان امریکا به عنوان رئیس جدید این مجلس انتخاب شد. البته نانسی پلوسی در مصاحبه با برنامه تلویزیونی ان بی‌سی، آسیب پذیری‌های قانونی ترامپ را برجسته کرده و با لحنی تهدیدآمیز گفته که این سؤال همواره وجود دارد، چگونه می‌توان رئیس جمهوری را استیضاح کرد. پلوسی در ادامه گفته بود که دنبال استیضاح رئیس جمهوری دست کم در حال حاضر نیست. با این حال برد شرمن، نماینده دموکرات روز چهارشنبه رسماً طرح استیضاح ترامپ را به مجلس نمایندگان امریکا ارائه کرد. روزنامه ایران عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و در تیتر به طرح این سوال پرداخت که آیا «این زن ترامپ را برکنار می کند؟». روزنامه همچنین در رو تیتر از ارائه شدن طرح استیضاح رئیس جمهوری آمریکا خبر داده است.

مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی در گفتگو با یکی از رسانه ها گفته بود «به صلاح نیست که ایران بخواهد اقدام عملی در مقابله با خروج آمریکا و یا کندی اروپا در رابطه با عدم ایجاد ساز و کار مالی و تحویل ندادن آن انجام دهد». روزنامه کیهان در تیتر یک به انتقاد از سخنان مدیر کل شورای راهبردی روابط خارجی پرداخت و این سخنان را «ارسال پیام ضعف به دشمن در پوشش مصلحت کشور!» دانست.

روزنامه خراسان روز پنجشنبه به مناسبت انتشار بیست هزارمین شماره خود مراسمی برگزار کرد که محمد جواد ظریف از مهمانان این مراسم بود. روزنامه تیتر و عکس یک را به سخنرانی ظریف در این مراسم اختصاص داد و در تیتر نوشت:«خطاب ظریف به جوانان» و در زیر تیتر به نقل از ایشان آورد:«دستاوردهای انقلاب را دست کم نگیرید».

روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی با مراجع  عظام صافی گلپایگانی،جوادی آملی،مکارم شیرازی،سبحانی ونوری همدانی دیدار وگفت وگو کرد. روزنامه اطلاعات جزئیات این دیدار را به تیتر یک آورد و در تیتر به نقل از مراجع  خطاب به وزیر نوشت:«سلامت، نظم اقتصادی و مقابله با فساد تحریم ها را بی اثر می کند». بهتر بود تیتر کوتاه تر انتخاب می شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here