زمان انتشار : ۱۳ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۶ | کد خبر : 477550 |

از حاشیه های راه نیافتن «کدکنی» به دانشگاه تا کنایه نوبخت به وزیر بهداشت در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه-واکنش ها به استعفای وزیر بهداشت ،حاشیه های پشت در ماندن استاد شفیعی کدکنی در دانشگاه تهران،از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بودند.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته خبری مبنی بر ممانعت ورود محمدرضا شفیعی کدکنی استاد ادبیات به دانشگاه تهران منتشر شد که به علت مشخص نشدن دلایل آن حاشیه ها زیادی درباره این مسئله درست شد.روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت « استاد پشت در دانشگاه» ودر متن از دلایل این جلوگیری گفته است بهتر بود روزنامه دلیل مشخص را به تیتر می آورد تا اینکه بعد از یک روز صرفا به صورت خبری در صفحه یک به آن واکنش داشته باشد.مهدی یزدانی خرم دبیر گروه کلمه این روزنامه در یادداشتی با واکنش به این خبر نوشت«دکتر شفیعی‏ کدکنی که پشت در مانده و نتوانسته خود را برای سیستمِ حراست اثبات کند بخشی از همان حافظه ‏ی روشن و وجدان بیدار است که به‌شدت در حالِ فراموش ‏شدن است و این یعنی گسست و فاصله ‏ی بیشتر از مردان و زنانی که تاریخ و ادبیات را در این مملکت روایت کرده یا ساخته ‏اند. استعاره‏ ی درِ بسته و مردِ پشتِ آن در این باور بی‏نهایت تراژیک است و تکان‏ دهنده و هشداری‏ست نمادین از روندی که مدت‏ هاست در دلِ جامعه در حالِ رقم ‏خوردن است. ظهورِ فراموشی و گسترده شدن ابتذال…»

روزنامه آفتاب یزد هم تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و به صورت خبری نوشت « شفیعی کدکنی پشت در دانشگاه».این روزنامه در تیتری دیگر گزارشی میدانی از فعالیت « خانه خورشید» به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکزی که از زنان آسیب دیده معتاد و یا مبتلا به اچ آی وی حمایت می کند،تهیه کرده و در تیتر عنوان کرد «زنان مبتلا به اچ آی وی معلول یک علت هستند» و در متن به پزشکان گمنامی اشاره کرده که در این خانه به درمان دندان زنان مبتلا به اچ آی وی مثبت می پردازند.

این مسئله به عکس یک روزنامه آرمان امروز آمد و در تیتر نوشت: « استاد شفیعی کدکنی را به دانشگاه تهران راه ندادند ». این روزنامه در زیر تیتر نوشت«حراست حتی درخواست رئیس دانشگاه را هم نادیده گرفت».

از هفته آینده با پیگیری های انجام شده در گمرک و وزارت صنعت و تصویب پیشنهاد جامع ارائه شده به شورای عالی هماهنگی سه قوه، فرایند ترخیص بیش از ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرکات آغاز خواهد شد.روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود با اشاره به این خبر نوشت « حبس خودروها تمام شد» و در زیر تیتر اشاره کرده از هفته آینده تویوتا،رنو،میتسوبیشی و تیوولی به بازار سرازیر خواهند شد.

واکنش ها به استعفای وزیر بهداشت همچنان ادامه دارد . روز گذشته سخنگوی دولت و رئیس‌ دفتر روحانی در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبر استعفای هاشمی واکنش های متفاوتی از خود در بین خبرنگاران نشان دادند که اعتماد تیتر خود را به این واکنش ها اختصاص داد و نوشت« یک بام و دو هوا در حیاط پاستور».

شرق هم عکس یک خود را با طرحی از واعظی و نوبخت به کنایه های سخنگوی دولت به وزیر بهداشت اختصاص داد و عنوان کرد« روبان ها را با کدام بودجه پاره می کردید؟ » و در زیر تیتر به انعکاس صحبت های این دو مسئول در جمع خبرنگاران پرداخته است.این روزنامه در تیتر یک خود سراغ گفت و‌گو با بهاره اروین عضو شورای شهر تهران رفت و در مورد توییتی که در مورد سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری گفته و آنها را به حیاط خلوت شهرداری تشبیه کرده،بحث و مصاحبه کرده است و در تیتر عنوان کرد« حیاط خلوت ۱۳ هزار میلیاردی شهرداری» در بخشی از مصاحبه آمده« من نوشتم که سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری و واحدهای تابعه شهرداری، حیاط‌ خلوت شهرداری تهران هستند. از گذشته هم بودند. البته در دوره فعلی هم ادامه پیدا کردند. منتها این سابقه اتفاقا خیلی قدیمی است. اگر به خاطرات خانم وسمقی از شورای اول مراجعه کنید، می‌بینید که از همان دوره، بحث نظارت‌پذیرنبودن واحدهای تابعه، مطرح بوده و باعث نوعی تنش و اختلاف‌نظر بین اعضای شورا و شهردار بوده است. بنابراین این، سابقه طولانی دارد، از زمانی که این سازمان‌ها و شرکت‌ها ایجاد شدند، این بحث مطرح بوده است.»

 

روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت، نمایندگان مجلس را متوجه دو اصل ۵۲ و ۱۲۶ از قانون اساسی کرد  که اصول ۵۲ و ۱۲۶ هر دو به نحوی مسئولیت دولت در تدوین و ارائه برنامه بودجه سالانه کشور را یادآور شده است. روزنامه ایران در تیتر یک به نقل از روحانی نوشت:« رئیس جمهوری مسئول بودجه است». این روزنامه هم  عکس یک را به تصویری از قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان اختصاص داد و  در تیتر نوشت:« مقاومت در برابر یک استعفا» و در رو تیتر به بیان این سوال پرداخت «آیا وزیر بهداشت به دفتر کارش باز می‌گردد؟».

همدلی هم در تیتر یک به بخش دیگری از سخنان روحانی اشاره کرد. روزنامه با بیان اینکه رئیس جمهور در نشست دیروز کابینه مجموعه گزارش های هیات دولت و وزیران را «خوب» توصیف کرده در تیتری کنایه ای نوشت:«شهر در امن و امان است».

روزنامه کیهان امروز صفحه متفاوتی بست. این روزنامه به سخنان اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با یکی از روزنامه های داخلی درباره « هسته‌ای و امنیتی » بودن هدف اولیه برجام واکنش نشان داد و با آوردن تصویری از تیتر های گذشته روزنامه های دولتی و اصلاح طلب درباره دستاوردهای برجام و وعده از بین بردن تحریم ها خطاب به محمد جواد ظریف نوشت:« ایــن تیتـــرها یادتــان هست؟! ». این روزنامه در بخشی از متن نوشت:« براساس تبلیغات گسترده نشریات اصلاح‌طلب و رسانه‌های حامی دولت قرار بر این بود که برجام دو دستاورد عمده داشته باشد؛ اول «لغو تمامی تحریم‌ها» و دوم «گشایش اقتصادی برای عموم مردم». این جریان در کنار وعده و وعیدهای رنگارنگ، برای تحت فشار قرار دادن نهادهای تصمیم‌گیر و همچنین ایجاد نگرانی در افکار عمومی، هشدارهایی نیز می‌دادند. برای مثال ادعا می‌شد که هر روز تأخیر در رسیدن به توافق و اجرای آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ضرر به کشور وارد می‌کند… از آقای ظریف دعوت می‌کنیم نگاهی به تیتر این روزنامه‌های حامی دولت و برجام و همچنین وعده‌های برجامی خود و آقای رئیس‌جمهور بیاندازند و بعد شفاف بگویند دقیقا هدف برجام و توافق هسته‌ای چه بود؟ ». البته تیتر اشکال دارد و «است» درست تر است.

فاطمه هاشمی در مصاحبه با یکی از رسانه ها درباره طبیعی نبودن مرگ پدرش صحبت کرده و گفته «من با شواهدی که در این مدت به دست آوردم، مطمئن هستم که مرگ ایشان، مرگی طبیعی نبوده است. تنها یک بحثی را مطرح کردند که رادیواکتیو موجود در بدن ایشان بالای حد مجاز ۱۰ درصد بوده، یعنی هم ادرارشان آلوده بوده و هم حوله ای که تنشان می کردند…» روزنامه سیاست روز در تیتر یک «زیر آبی در منطقه کم عمق» به این سخنان واکنش نشان داد و در رو تیتر نوشت:«چرا به جای پاسخ به مطالبه مردم از مرگ مشکوک می گویید؟» این روزنامه در صفحه اول عنوان کرد:«برای خاندان هاشمی این عجیب است که فردی در ۸۲ سالگی در استخر سکته کند اما برای جامعه نباید غیرطبیعی باشد که چرا درست در جایی که خانواده هاشمی باید پاسخگوی مطالبات مردمی باشند این مباحث مطرح می شود؟ چرا وقتی صحبت از چگونگی اصرار برای ساخت دانشگاه در ارتفاع بلند با هشدارهای آن زمان مطرح می شود که امروز ده نفر را به کام مرگ کشانده همچین مواردی مطرح می شود؟»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here