زمان انتشار : ۱۱ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۴ | کد خبر : 477512 |

نمکدوست: باید از حضور حکومتیان در شبکه‌های اجتماعی استقبال کرد

شفقنا رسانه-حسن نمک دوست تهرانی، مدیر مرکز آموزش و پژوهش همشهری در توییتر خود با اشاره به ضرورت حضور مسئولان حکومتی در شبکه های اجتماعی  نوشت:‏نه ۴۰ سال گذشته که کل تاریخ رسانه‌ها در ایران بیانگر درکی واحد نزد همه حاکمان و حکومت‌هاست:رسانه‌ها بلندگو و بوق یک‌سویه تبلیغاتی آن‌هاست.مبحث توئیت آقای محسن رضایی این درک غالب و منسوخ را به چالش کشید و روشن کرد باید از حضور حکومتیان در شبکه‌های اجتماعی استقبال کرد.
‏چرا؟
چونکه آن‌ها را از برج عاج توهم خودساخته به کف خیابان می‌کشاند. خودمان را جای ایشان بگذاریم. از رادیو‌ و تلویزیون انحصاری و غیرپاسخگو تا خبرگزاری‌ها، عموم مطبوعات، تریبون‌ها و‌میکروفن‌ها را در اختیارمان بگذارند و بگویند بفرمایید بلندگو. وهم ارتباطی برمان نمی‌دارد؟
‏معلوم است برمان می‌دارد و مدل ارتباط‌مان می‌شود عقل کل اندر سفیه، از موضع بالا و یک‌سویه؛ آدم‌هایی که به جای دو‌ گوش برای شنیدن دو زبان دیگر برای حرف زدن دارند.
حضور در شبکه‌های اجتماعی این وهم ارتباطی را در هم می‌ریزد و ارتباط فضایی آقایان و خانم‌ها را زمینی می‌کند. چطور؟
‏به آن‌ها می‌گوید و‌ می‌فهماند ما هم مردمی هستیم. حق داریم با آن‌ها مخالف باشیم و مخالفت‌مان را آشکارا ابراز کنیم. کمااینکه آن‌ها هم انسان‌هایی همانند ما هستند و هیچ برتری ندارند. ارتباط میان‌مان باید برابر باشد و اتفاقا آن‌ها باید شنونده و پاسخگو باشند نه طلبکار و منت‌گذار ‏و به یاد همه‌‌ می‌آورد برقراری ارتباط برخلاف تصور فرایندی ساده و «یهویی» نیست بلکه پیچیده و پر از چم و‌خم است. باید از برج عاج پایین آمد، ارتباط را یاد گرفت و دست از تحکم برداشت.
نسبت میان ارتباط و تحکم یک‌سویه‌گویی چیست؟ معکوس؛ درست مانند نسبت میان خودکامگی و مردم‌سالاری.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here