زمان انتشار : ۱۱ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۱ | کد خبر : 477487 |

ناگفته های جنگ چگونه باید رسانه ای شود؟عبدالله ناصری پاسخ می دهد

شفقنا رسانه-هفته پیش محسن رضایی در توییتی به تحلیل عملیات کربلای ۴ در سال ۱۳۶۵ که به فرماندهی خود او بود ،پرداخت و از زاویه‌ای کاملاً متفاوت نوشت«عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او» این اظهارات ،جنجال‌های زیادی را از طرف خانواده‌های شهدا و تحلیل گران سیاسی برانگیخت. عده‌ای به مخالفت با حرف‌های رضایی برخاستند و تعدادی دیگر از توییت او دفاع کردند .به همین خاطر در این روزها محسن رضایی یکی از چهره‌هایی است که به‌شدت تحت‌فشار رسانه‌ای قرار دارد. تا جایی که امروز در برنامه حالا خورشید گفت:«اگر به سه روز قبل برگردم درباره کربلای ۴ دقیق‌تر توییت می‌کردم و می‌نوشتم عملیات کربلای ۴ فریب دشمن شد» اما آیا بهتر نبود این روایت و ادعای تاریخی در قالب و فرم دیگری از رسانه‌ها مطرح شود؟ آیا توییتر(با توجه به محدودیت کلمه‌ای که دارد) می‌تواند بستر مناسبی برای ارائه چنین موضوعاتی باشد؟ در کشورهای دیگر از شبکه‌های اجتماعی به چه منظوری استفاده می‌کنند؟

عبدالله ناصری فعال رسانه ای درباره کارکرد شبکه های اجتماعی به شفقنا رسانه می گوید:  سامانه های  اطلاع رسانی کثرت استفاده  و ماموریت  خود را طبق یک منشور نانوشته در این سال ها پیدا کرده اند.کاربرد این سامانه ها در دنیا هم برای عرف و عموم مردم و بهره وران معلوم است .مثلاً همانطور که در اینستاگرام مخاطب فقط با تصویر کار دارد ،کارکرد سامانه های دیگر رسانه ای  هم به اندازه کافی برای کاربران جا افتاده که مثلاً توییتر چه ماموریت های را دنبال می کند و تفاوت اش با تلگرام چیست.در حال حاضر توییتر فضایی است که اصولاً برای نشر اخبار سیاسی و اجتماعی از سوی عموم مردم و مقامات است.و تقریبا می توان گفت سامانه منحصر به فردی برای اخبار مهم (به زعم نویسنده) و تاثیر گذار است.

 

او ادامه می دهد: اما اگر دقت کنید همه سامانه های اجتماعی یک وجه مشترک دارند و آن این است که در شبکه های اجتماعی جدید، خبرهای مهم و کوتاه اطلاع رسانی می شود برای همین تاکید می کنم که کارکرد این رسانه ها جا افتاده است .این را هم در نظر بگیرید که بهره وران اصلی این شبکه ها، کشورهای توسعه یافته هستند که این محمل های اطلاع رسانی را راه اندازی کرده اند. به همین خاطر در کشورهای جهان سوم هم  ،همان الگویی که بهره وران و  سازنده های اصلی این شبکه ها دنبال کرده اند ،به کار گرفته می شود.

با توجه به توییت آقای رضایی ،ناگفته های تاریخ و جنگ چطور باید رسانه ای شود؟ ناصری پاسخ می دهد: امروزه می بینیم که بخش هایی از   تاریخ ،ناگفته و خاطرات مهم در کانال های تلگرامی   منتشر می شود و معمولا راویان، آن را در کانال های اختصاصی خود در معرض دید عموم قرار می دهند و تا الان ندیدم که فردی در توییتر به بیان روایت های تاریخی و ناگفته های از جنگ بپردازد.

او با انتقاد به توییت رضایی در خصوص عملیات کربلای ۴ بیان می کند: اولا این توییت آقای رضایی صحت ندارد و معتقدم آقای رضایی با توجه به روحیاتی که دارد با این خبر و ادعا ،بیشتر هدف اش طرح دوباره خودش بوده است.چرا که هم‌رزم های او می دانند این عملیات چه بود و چرا شکل گرفت و دارای چه هزینه های سنگینی بود.من معتقدم که این بحث را نباید ادامه دهند چون بسیاری از هم خط های او زنده هستند و آنها می توانند درباره کذب یا صحت این ادعا صحبت کنند ولی به نظرم فضا سازی رسانه ای برای موضوعی که اصلا صحت ندارد، درست نیست ولی جادارد این خبر اگر مورد تایید ایشان است از منظر حقوقی پیگیری شود.

ناصری پیشنهاد می دهد: پیشنهاد مشخص من این است کمپین درخواست استدلال و مستندات «عملیات فریب» را شکل دهند و خانواده های که تلفات سنگینی هم داشتند در این کمپین به درخواست مستندات دقیق بپیوندند.همچنین اگر تلویزیون را وادار به گفت و گو درباره این توییت آقای رضایی با حضور خود ایشان کنند خیلی خوب است چرا که از نظر من  بهترین رسانه ای است که  چهره گوینده و فیزیک صورت در هنگام سخن گفتن عیان می شود و این بسیار مهم است.

گفتنی است این مصاحبه قبل از حضور محسن رضایی در برنامه «حالا خورشید » انجام شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here