زمان انتشار : ۱۰ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۴ | کد خبر : 477446 |

از استعفای وزیر بهداشت تا اعتراض دانشجویان به دادستان؛محور تیتر روزنامه ها

شفقنا رسانه-حضور دادستان کل کشور در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات ،گمانه هایی از پشت پرده استعفای وزیر بهداشت،راهپیمایی مردم در روز ۹ دی از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته مقام معظم رهبری در حکمی آیت‌ا… آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند. روزنامه ایران عکس یک را به تصویری از ایشان اختصاص داد و در تیتر نوشت:« آملی لاریجانی بر مسند مصلحت». این روزنامه در تیتر یک «سهم هر ایرانی از بودجه» سعی کرد با زبانی ساده گزارشی پژوهشی از بودجه ۹۸ را ترسیم کند و در بخشی از متن نوشت: «دولت لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرده و حالا نوبت مجلس است که قدم‌های بعدی را برای قانون شدن این لایحه بردارد؛ قانونی که البته در ادوار گذشته و خصوصاً چند سال اخیر کم حاشیه نبوده است.حاشیه‌هایی بابت دستکاری بودجه توسط مجلسی‌ها. لایحه‌ای که باید تبدیل به یک قانون ملی شود اما گاهاً محلی می‌گردد برای سهم خواهی؛ از رقابت‌های دستگاهی و نهادی گرفته تا منازعات منطقه‌ای و درخواست‌های شخصی… با این حال هنوز بودجه سالانه که باید سندی ملی باشد درگیر بحث‌های غیرملی است.»

 

روز گذشته خبری مبنی بر اینکه وزیر بهداشت شنبه دو هفته پیش به‌دلیل بودجه سلامت برای سال ۹۸ به‌خصوص عدم تخصیص بودجه تصویب‌شده برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتباً در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است،منتشر شد این موضوع به صفحه یک روزنامه ها آمد.روزنامه سازندگی با اختصاص تیتر و عکس یک خود به این موضوع نوشت « قهر شاگرد زرنگ دولت» و در متن به بررسی علت این استعفا و اینکه این اتفاق چه نسبتی با بحران طرح تحول سلامت دارد،پرداخته است .

روزنامه اعتماد هم در تیتر یک با واکنش به استعفای وزیر بهداشت و درمان عنوان کرد « ژنرال ها چه سودایی در سر دارند » و در متن از گمانه هایی درباره پشت پرده این استعفا که شاید رنگ و بوی انتخاباتی داشته باشد ،پرداخت .

«مشکلات معیشتی امروز میراث فتنه دیروز» تیتر یک روزنامه کیهان است و در بخشی از متن نوشت:« فتنه ۸۸، هشت ماه کشور را در تب و التهاب فرو برد. گروهی که حماسه عظیم مردم در انتخابات را با دروغ تقلب به فتنه‌ای عظیم بدل کردند، علاوه‌بر ایجاد شکاف در جامعه، بی‌گناهان زیادی را به خاک افکندند و طمع دشمن را بر انگیختند. یکی از نتایج این خیانت نابخشودنی، تشدید تحریم‌ها در پی آشوب‌ بود». کیهان همچنین عکس یک را به آوردن تصاویری از حضور مردم شهر های مختلف در راهپیمایی ۹ دی اختصاص داد.

خراسان هم عکس یک را به حضور مردم در راهپیمایی ۹ دی اختصاص داد و در تیتر نوشت:« شکوه دهمین ۹ دی». روزنامه یکی از مطالب فرعی خود را با تیتر «بیست هزارمین شماره ات مبارک» به یادداشتی از محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داد که نوشته بود:« رسیدن شماره های روزنامه خراسان به ۲۰ هزار، یک خبر خوب برای اهالی رسانه و روزنامه است. خراسانی که در هفتادمین سال فعالیتش، همواره رسانه مرجع و بلامنازع در شرق کشور بوده است. این بالندگی و رشد روزنامه خراسان مدیون دو مسئله است : مشی اعتدالی مدیران این روزنامه و گرایش مردمی روزنامه نگاران خراسان در تمام این ۷۰ سال.»

یکی از رویکرد و استراتژی های دولت یازدهم و دوازدهم خرید هواپیما بود که تاکید داشتند با شعارهای سیاست گونه با جان مردم بازی نکنند .حال با توجه به تحریم های ایران از سوی آمریکا ،روس ها هم اعلام کرده اند که قادر به فروش هواپیمای خود از جمله سوخو به ایران نیستند .آفتاب یزد در گزارشی انتقادی در تیتر یک خود با اشاره به منتفی شدن این خرید از سوی سوخوی روسی نوشت « خرید هواپیمای دست دوم بازی با جان مردم است » و در متن به صحبت های مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس پرداخت که گفته « در شرایط کنونی بخش زیادی از ناوگان هوایی کشور فرسوده بوده و بر اساس آمارها حدود ۵۰ درصد از هواپیماهای ما فرسوده هستند.روس ها اعلام کرده اند که به علت تحریم های آمریکا، قادر به فروش هواپیماهای خود از جمله سوخو به ایران نیستند.بهترین راه برای تأمین هواپیما، خرید هواپیماهای دست دوم از شرکت ها و کشورهای واسطه است» این روزنامه عکس یک خود را به طرحی از پیام جنجالی محسن رضایی در تحلیل عملیات کربلای ۴اختصاص داد و نوشت« حاشیه سازی با توئیت بازی ».

در جلسه اخیر شورای‌عالی استان‌ها مصوبه‌ای مبنی بر اینکه مطب‌های پزشکان به عنوان مکان‌هایی با کاربری تجاری تلقی شوند، ارائه شده است که این مصوبه را آنها طی نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی منعکس کرده‌اند تا به عنوان لایحه‌ای قانونی در دستور کار قرار گیرد. اختلاف شهرداری‌ها با سازمان نظام پزشکی و دفاتر استانی آن، به سطح رسانه‌ها رسید. روزنامه هفت صبح در تیتر یک به این موضوع پرداخت و نوشت « سد معبر شهرداری سر راه پزشکان » و در زیر تیتر اشاره کرد نظام پزشکی مخالف تجاری سازی مطب هاست اما شهرداری زیر بار نمی رود . این روزنامه عکس یک خود را به دیدار دادستان کل کشور که روز گذشته به میان دانشجویان معترض دانشگاه علوم تحقیقات رفت اختصاص داد و نوشت « مستقیم بدون تعارف با دادستان».

همدلی هم عکس یک را به تصویری از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در دومین روز تجمع اعتراضیشان اختصاص داد و در تیتر به بیان خواسته دانشجویان پرداخت و نوشت: «عذرخواهی،برکناری،دادگاهی ».

«ضرورت برخورد با امامزاده های جعلی» تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که در بخشی از متن نوشت:« موضوع افزایش تعداد امامزاده‌ها برای اولین بار از سوی یک نماینده مجلس مطرح شد. موضوع چالش ‌برانگیزی که گاه‌ و بی‌گاه روی خروجی رسانه‌ها قرار می‌گیرد و با واکنش‌های ضد و نقیضی همراه می‌شود. امامزاده‌هایی که برخی معتقدند بدون حساب و کتاب در حال افزایش هستند و گویا چندان سد سخت و محکمی در برابر آنها وجود ندارد. موضوعی که نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی به خانه ملت می‌گوید: پرونده کشف امامزاده را یک جایی باید بست.»

تیم ملی فوتبال بانوان ایران که خود را برای حضور در مرحله دوم انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده می‌کند در ورزشگاه آزادی در یک بازی دوستانه میزبان تیم ملی فوتبال بانوان روسیه خواهد بود.این موضوع به تیتر یک روزنامه همشهری آمد و عنوان کرد « زمین آزادی در انتظار زنان» و در زیر تیتر اشاره کرده این اولین بازی زنان در این استادیوم بعد از ۴۰ سال است .توجه روزنامه ها به چنین موضوعاتی که درباره نیمی از جمعیت کشور است ولی کمتر دیده می شوند ،کار خوب و پسندیده ای است .این روزنامه بر اساس رویکرد خود عکس یک را به دیدار حناچی با رئیس مجلس اختصاص داد و نوشت « مذاکره برای حل ۲ مشکل و تصویب ۳ لایحه» و در زیر تیتر اشاره کرده حناچی از لاریجانی خواست تا لوایح « مالیات ارزش افزوده» « صنایع درآمد پایدار» « بودجه سال ۹۸» را با نگاهی بر مشکلات شهرها تصویب کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here