زمان انتشار : ۹ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۵۳ | کد خبر : 477417 |

واکنش روزنامه ها به «عملیات فریب» در کربلای ۴

شفقنا رسانه-از مهم ترین عناوین امروز روزنامه می توان به بازتاب توییت محسن رضایی درباره عملیات کربلای ۴ ،تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد به سانحه سقوط اتوبوس و اظهارات سید حسن خمینی اشاره کرد.

به گزارش شفقنا رسانه،واکنش ها به توییت محسن رضایی درباره عملیات کربلای۴ که گفته بود «برای فریب دشمن بوده تا عملیات کربلای ۵ را شروع کنیم» همچنان ادامه دارد .روزنامه سازندگی در واکنش به این موضوع در تیتر یک نوشت« فرمانده عملیات فریب» و در عکس تصویری از غواصان دست بسته را که در همین عملیات به شهادت رسیدند کار کرد و در زیر تیتر توضیح داد « ارزیابی محسن رضایی از علت شکست عملیات کربلای ۴ که به شهادت و مفقود شدن بسیاری از بهترین فرزندان و رزمندگان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس منجر شد با واکنش گسترده سیاسیون ،مورخان و خانواده شهدا مواجه شد » این روزنامه در صفحاتی درباره این قطعه تاریخی روایت هایی را نوشته است. این روزنامه در تیتر فرعی دیگری به اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد علوم تحقیقات که دیروز در محوطه دانشگاه تجمع و اعتراض کردند پرداخت و نوشت « اعتراض در ارتفاع ۱۸۰۰ متری»

«عملیات فریب» تیتر یک همدلی بود که به بررسی واکنش ها و حاشیه ها نسبت به ادعای جنجالی محسن رضایی درباره رخدادهای جنگ تحمیلی پرداخت و در بخشی از متن نوشت:« نمی‌دانم اگر مادران و پدران یا مادربزرگان و پدربزرگان‌، خواهران و برادران شهدای کربلای ۴ این سخنان را بشنوند چه عکس‌العملی به سردار نشان خواهند داد، آیا از او نمی‌پرسند که، سربازان عملیات لو رفته را با چه توجیهی به جنگ فرستادید؟»

روزنامه ایران در تیتر یک «اسرار کربلای ۴» به بیان واکنش ها نسبت به این توییت پرداخت و نوشت:« توئیت پرحاشیه محسن رضایی و این ادعا که عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن طراحی شده بود را هیچ چیز از سر خط خبرهای ایران خارج نکرده؛ حتی اعتراض پر سر و صدای دانشجویان واحد علوم و تحقیقات تهران. همچنان در فضای مجازی هشتگ «کربلای چهار» داغ است و در فضای رسانه‌ها بازار داوری درباره سخنان رضایی از سوی فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس است. »

روزنامه هفت صبح هم عکس یک خود را به ولایتی و رضایی که این روزها بیشتر واکنش ها به سوی این دو چهره است ،اختصاص داد و عنوان کرد « روزگار غریب سردار و دیپلمات» .این روزنامه در تیتر یک خود سراغ مقایسه سرمایه گذاری مردم در بخش مسکن و ارز در ده سال گذشته تا به امروز رفت و نوشت « سرمایه گذاری ۱۰ ساله به ساز ارز و مسکن» و در متن به بررسی اینکه قیمت مسکن از سال ۸۷ تا الان به طور متوسط ۵/۵ برابر شده است اما رشد دلار چقدر بوده؟ پرداخته است.

حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری در واکنش به توییت رضایی در کانال تلگرامی خود نوشت: فرمانده کل. سلام برشما. ده‌ها هزار رزمنده و خانواده هزاران شهید هیچگاه از شما نپرسیدند چرا از چند شب قبل از عملیات کربلای چهار آسمان از منور‌های چلچراغی دشمن مانند روز روشن شده بود.روزنامه شرق عکس یک خود را به انتقادات آشنا اختصاص داد و در تیتری معمولی نوشت « واکنش حسام الدین آشنا به اظهارات محسن رضایی ». روز گذشته عباسعلی کدخدایی درباره مواضع اخیر فائزه هاشمی در مورد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲ اظهار کرد: در شورای نگهبان واژه‌ای به اسم رد صلاحیت وجود ندارد و اگر فردی ادعایی می‌کند به قانون مراجعه کند. این نقل قول به تیتر یک شرق آمد.

روزنامه آفتاب یزد تیتر یک خود را به گزارشی از تجمع دیروز دانشجویان اختصاص داد و با اشاره به شعار و درخواست دانشجویان با کنایه نوشت « مدیران عاشق خدمت! لطفاً استعفا دهید » و در متن شعارها و علت اعتراض را بیان کرده است .این روزنامه در تیتر فرعی دیگری با حسین دهباشی پژوهشگر تاریخ شفاهی گفت و گویی درباره توییت رضایی انجام داده و در تیتر عنوان کرده « ناگفته های جنگ را چگونه باید گفت».

روز گذشته حجت الاسلام سید حسن خمینی در مراسم دهمین سالگرد ارتحال آیت الله جمی در حسینیه جماران با تأکید بر اینکه زیربنای یک جامعه احساس رضایت مردم است، گفت: باید قواعد رفتار انسان ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الّا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می گیرند. این اظهارات با انعکاس زیادی در رسانه ها روبرو شد و به عکس یک روزنامه های ایران ، آرمان امروز و اعتماد آمد. روزنامه اعتماد هم که چندی است صفحه یک خود را به صحبت های مقامات مسئول و سیاسیون اختصاص می دهد این نقل قول را هم در صفحه یک خود پوشش داد.روزنامه ای که قبلا مبنایش تحلیل و کار کردن گزارش های تحقیقاتی بود بهتر است برای حفظ مخاطبان خود فقط به بازتولید مطالب، تکیه نکند.

ایران هم در تیتر به نقل از ایشان نوشت:« زیربنای یک جامعه احساس رضایت مردم است» و در زیر تیتر هم آورد:« هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند». آرمان امروز سخنان علی مطهری را هم در این مراسم پوشش داد و در تیتر نوشت:« زنگ خطر با «از دست دادن اصول» به صدا در می‌آید».

روزنامه کیهان عکس و تیتر یک را به تصویری از راهپیمایی ۹ دی در سال های گذشته اختصاص داد و در تیتر نوشت:« ۹ دی روزی که مردم چشم فتنه آمریکایی – اسرائیلی را کور کردند» روزنامه در متن سعی کرد روزشماری از تحولات کشور از ابتدای دی ماه ۱۳۸۸ تا ۹ دی را ارائه دهد. خراسان هم تیتر یک را به این مسئله اختصاص داد و در تیتر نوشت:« حماسه ۹ دی نماد مردمی بودن انقلاب».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here