زمان انتشار : ۸ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۱ | کد خبر : 477395 |

از سفر «سرزده و یواشکی» ترامپ تا «شوک سعودی» در قاب روزنامه‌ها

 شفقنا رسانه– سفر سرزده رئیس جمهور آمریکا و واکنش مقامات عراقی و ایرانی به آن، برکناری برخی مقامات توسط پادشاه سعودی، ادامه واکنش ها نسبت به مافیای کنکور به صفحه اول روزنامه ها آمد.

به گزارش شفقنا رسانه، وزارت خارجه عربستان روز پنج شنبه با اشاره به حکم سلطنتی «ملک سلمان» پادشاه عربستان اعلام کرد که «ابراهیم العساف» جانشین «عادل الجبیر» وزیر خارجه کنونی عربستان خواهد شد. طبق این حکم سلطنتی، عادل الجبیر «مسئول امور خارجی» در این وزارتخانه می شود .روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به این حکم اختصاص داد و نوشت «شوک سعودی». این روزنامه در تیتری دیگر از مراسم ختمی که برای خانواده دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات به خاطر سانحه اتوبوس گرفته شده بود و خانواده ها در این مراسم حضور نیافتند، گزارشی تهیه کرد و در تیتر نوشت « تحریم ختم».

«بازی مهره‌ها» تیتر عکس یک روزنامه ایران است که به برکناری وزیر خارجه و برخی مقامات توسط پادشاه سعودی و تغییر حلقه اطراف ولیعهد اختصاص دارد.

سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در یک رشته توییت نوشته بود: «چندی پیش نامه‌ای را به محضر رهبر معظم انقلاب درخصوص تبلیغات پرتعداد و ناسالم برخی مؤسسات در رسانه‌ها نوشتم که مورد لطف و نظر مساعد ایشان قرار گرفت و دستورات مؤثری در این خصوص صادر نمودند. از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برادرم جناب دکتر صالحی خواسته‌ام تا صدور مجوز برای کتب کمک درسی را منوط به تأیید کارشناسان آموزش و پرورش نماید. به برادر عزیزم مهندس رحمانی وزیر محترم صمت نیز اعلام کردم که از نظر وزارت آموزش و پرورش تخصیص ارز دولتی و حمایتی برای کاغذ کتب کمک درسی هیچ توجیهی ندارد و ارز مربوط صرف تأمین سایر اقلام شود. درنامه‌ای به برادر عزیزم دکتر علی‌عسگری با استناد به نص صریح قانون خواسته‌ام هرگونه تبلیغات در این زمینه با مجوز وزارت آموزش و پرورش انجام پذیرد.» این مسئله به تیتر یک روزنامه ایران «علیه  مافیای کنکور»  آمد.

بسته حمایتی دولت که از ماه‌های اخیر توسط وزارت رفاه در حال پیگیری و اجرا است با ابهاماتی روبرو بوده و بسیاری از مشمولان از آ‌خرین وضعیت توزیع بسته حمایتی خود مطلع نیستند و بسیاری از خانواده‌ها،  کارگران و گروه‌های دیگر  به دنبال پاسخ روشنی به سوالات و ابهامات خود هستند. روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک خود سراغ پاسخ به این ابهامات رفت و نوشت « همه آنچه که مردم باید درباره بسته حمایت بدانند » و در متن به کسانی که تا به حال برای دریافت این بسته ها اقدام نکرده اند اشاره کرده است. سید مجید حسینی، استاد دانشگاه تهران که این روزها در برنامه های مختلف به افشاگری درباره مافیا های کنکور می پردازد با این حال خود آماج انتقادهای زیادی هم قرار گرفته, هفته گذشته   با حضور در دانشگاه سیستان و بلوچستان و با دیدن مشکلات مدارس و فقر دانش آموزان، به نشانه اعتراض متن سخنرانی خود را پاره کرد.آفتاب یزد عکس یک خود را به گزارشی درباره این شخصیت و موضع گیری های جدید او اختصاص داد و با کنایه به دوران مشاور رسانه ای اش در زمان شهردار بودن قالیباف ،  نوشت « قالیبافی های دیروز ،منادیان عدالت امروز» .

رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه شب در سفری از پیش اعلام نشده به دیدن نظامیان آمریکایی مستقر در عراق رفته بود و از «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر، «برهم صالح» رئیس‌جمهور و «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق خواست، به دیدارش در استان الانبار بروند! اما، نخست‌وزیر و دو مقام دیگر عراق، این درخواست را رد کرده و سفر سرزده رئیس‌جمهور آمریکا را نقض حاکمیت عراق خواندند. این مسئله به صفحه یک روزنامه ها آمد.

سیاست روز عکس یک را به تصویری از ترامپ اختصاص داد و در رو تیتر به نقل از ترامپ نوشت:«در عراق می مانیم تا حواسمان به ایران هم باشد». روزنامه در تیتر اصلی سخنان ترامپ را «اعتراف به اقتدار ایران در منطقه دانست» و در متن به بیان واکنش مقامات کشورمان نسبت به سفر دزدانه ترامپ پرداخت.

روزنامه کیهان هم در تیتر یک به نقل از ترامپ نوشت: «۷ تریلیون دلار خرج کردیم حالا باید در تاریکی و مخفیانه به عراق سفر کنیم!». روزنامه این سخنان ترامپ را اعترافی برای شکست در منطقه دانست.

خراسان هم رو تیتری مشابه روزنامه کیهان انتخاب کرد و در تیتر اصلی این سفر را «سرزده و یواشکی !» دانست. روزنامه با انتشار تصویری از ترامپ با چراغ قوه در کوشه ای از تصویر اصلی عنوان کرد:«ترامپ مجبور شد بخشی از سفر خود را در عراق مخفیانه و با چراغ قوه طی کند».

«پول‌های سرگردان؛ تولید خاک‌گرفته» تیتر عکس یک همدلی بود که در گفتگو با کارشناسان به بررسی راهکارهای جذب یک هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در واحدهای تولیدی پرداخت. روزنامه در بخشی از متن نوشت: «نقدینگی هر سال چند پله بالاتر می‌رود تا خواب تولید سنگین‌تر شود. شاید بهترین جمله برای توصیف حال و روز تولید، حکایت حجم پول‌های سرگردان در اقتصاد باشد. همان اعداد و ارقامی که هر سال صفرهای بیشتری در مقابل آن‌ها صف می‌بندد تا از وضعیت نامناسب بنگاه‌های تولیدی و در عین حال تورم افسارگسیخته خبر دهند. آن‌طورکه گزارش‌های موجود نشان می‌دهد حجم سرمایه‌های سرگردان در حالی امسال روی پله یک هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان ایستاده که طی سال‌های گذشته این روند رو به رشد بوده است. »

در هفته گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تعداد قابل‌توجهی از جامعه مذهبی کشور درباره اینستاگرام انتقاداتی دارند، از جایگزین مشابه داخلی این شبکه اجتماعی سخن گفته است. روزنامه هفت صبح تیتر یک خود را به این سوژه اختصاص داد و نوشت « حقایق درباره جایگزین های اینستاگرام » و در زیر تیتر اشاره کرده پشت پرده سه شبکه اجتماعی تصویر محور داخلی به نام های « لنزور»,«هورسا»و« جیک و پیک».هفت صبح عکس یک خود را به کلیپی از حمید صفت خواننده رپ به نام «عجایب شهر» که این روزها بسیار دیده می شود اختصاص داد و عنوان کرد « عجایب هفتگانه یک کلیپ» و در زیر تیتر نوشته« درباره موزیک ویدئوی حمید صفت که در سه هفته گذشته هر روز حدود ۲۰۰ هزار بار دیده شده است.»

روز گذشته محسن رضایی در توییتر خود با تحلیل عملیات کربلای چهار نوشت:‌ با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم.عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او.»این توییت محسن رضایی با انتقاد برخی کابران توییتر مواجه شد.روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به این توییت اختصاص داد و نوشت « توییت عجیب برادر محسن».

روزنامه شرق در تیتر یک خود سراغ بررسی فروش اموال و دارایی های دولتی در سال ۹۸ رفت و عنوان کرد « رکورد شکنی دولت در واگذاری اموال» و در زیر تیتر نوشته « پیش بینی شده ۴۵ هزار میلیارد ریال از اموال دولت فروخته شود .خریداران با راضی کردن ۳ عضو از ۷ عضو کمیته مذاکرات سازمان خصوصی سازی می توانند صاحب اموال شوند .دولت تلاش می کند پیش بینی درآمدی اش را محقق کند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here