زمان انتشار : ۶ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۳۳ | کد خبر : 477379 |

از «یارانه پنهان» تا «نوبت افشاگری دولت» در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه– یارانه پنهان، مراسم تشییع آیت ا… سیدمحمود هاشمی شاهرودی، سفر شمخانی به کابل و… از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته حسن روحانی با هیئت دولت جلسه داشت. روزنامه ایران تیتر یک را به بخشی از سخنان روحانی در جلسه اختصاص داد و به نقل از رئیس جمهور نوشت:«یارانه برق، آب و بنزین قطع نمی‌شود». این روزنامه همچنین بخش های دیگری از سخنان روحانی را به صفحه اول آورد که گفته بود « هدف اول لایحه بودجه ۹۸ بهبود معیشت مردم است …کسانی که در حادثه اتوبوس در دانشگاه آزاد قصور داشتند باید به مردم اعلام شوند».

روزنامه کیهان هم در تیتر یک با انتقاد به این مسئله که «بودجه شرکت‌های دولتی ۳ برابر بخش عمومی»  است، نوشت:« سقف کلی بودجه ۹۸ حدود هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که بیش از دو سوم آن متعلق به شرکت‌های دولتی است. برخی کارشناسان معتقدند این بودجه عظیم نیازمند شفافیت بیشتری است و اگر دولت واقعا مدعی شفافیت می‌باشد، بهتر است ازهمین جا شفافیت را آغاز کند و مشخص کند این بودجه صرف چه اموری می‌شود.»

«پارلمان استصوابی » تیتر یک همدلی است که به بررسی حاشیه سازی های برخی نمایندگان مجلس در زمان سخنرانی رئیس جمهور در خصوص لایحه بودجه پرداخته است. البته با توجه به اینکه دو روز از موضوع گذشته خود اقدام به گفتگو با کارشناسان و نمایندگان می کرد تا اینکه از تولیدی خبرگزاری ها در صفحه اول استفاده کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، روز گذشته از  ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور خبر داد. این سوژه به تیتر یک سازندگی آمد و در تیتر عنوان کرد« یارانه پنهان کجاست؟» و در زیر تیتر نوشت سازندگی از ۹۳۴هزار میلیارد تومان یارانه پنهان که ۶/۵ برابر درآمد نفتی است،گزارش می دهد. این روزنامه عکس یک خود را به توضیحاتی درباره نئولیبرالیسم از منظر یوسف اباذری استاد جامعه شناسی از موضع  سیاسی و اندیشه ای اختصاص داد و نوشت « کدام نئولیبرالیسم» و در زیر تیتر نوشت « یوسف اباذری چندی است که همه را به نئولیبرالیسم متهم می کند از حسن روحانی تا محمدباقر قالیباف ،اما لیبرالیسم چیست و چه نیست؟ آیا واقعاً محمدباقر قالیباف نئولیبرال است؟»

روزنامه خراسان هم در تیتر یک به «رمزگشایی از ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان» و آثار و تبعات آن پرداخت. این روزنامه در بخشی از متن نوشت:« غیر از میزان بالای یارانه پنهان توزیعی، چگونگی توزیع آن نیز از دیگر مسائل و مصائب اقتصاد کشور به شمار می رود. هم اینک برخی محاسبات حاکی از این است که ثروتمندان و دهک های درآمدی بالاتر، به مراتب به میزان بیشتری از این نوع یارانه ها بهره مند می شوند. یک نمونه ساده آن یارانه بنزین است که طبیعی است خانوارهایی که خودرو ندارند، از این یارانه ها نمی توانند استفاده کنند. از سوی دیگر، خانوارهای با درآمد بالاتر، حساسیت کمتری درباره صرفه جویی سوخت و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دارند.»

خراسان و آرمان امروز و همشهری همچنین عکس یک را به تصویری از مراسم تشییع و اقامه‌ نماز بر پیکر آیت ا… سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با حضور رهبری اختصاص دادند.

روزنامه همشهری هم در تیتر یک خود سراغ بررسی عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوران ریاست ۲۷ ساله هاشمی رفسنجانی تا دوران یک ساله شاهرودی رفت و عنوان کرد « مجمع؛ از هاشمی تا هاشمی» و در متن با آیت الله موحدی کرمانی که این روزها از این گزینه برای ریاست مجمع تشخیص نام می برند ،گفتگو کرده که صراحتا گفته« ریاست مجمع را نمی پذیرم» این روزنامه در عکس یک خود تصویری از اقامه نماز رهبر معظم انقلاب را بر پیکر آیت الله شاهرودی کار کرد و نوشت « وداع آخر».

روزنامه آرمان امروز هم در تیتر یک به بلاتکلیفی سرنوشت پیام رسان های اجتماعی پرداخته و در تیتر نوشته :«فیلتر تلگرام را کنار بگذارید». روزنامه سعی کرده در این گزارش به میزان استقبال کاربران از تلگرام بعد از فیلتر شدنش اشاره کند و در ادامه به پوشش سخنان روز گذشته حمیدرضا ضیایی‌پرور در سمینار علمی تخصصی رسانه و اقتصاد بپردازد.

روز گذشته خبرگزاری شفقنا با محمد تقی آزاد ارمکی گفتگوی تفصیلی درباره مشکلات و معضلات شهر تهران و اقدامات شهرداران گذشته داشت .این مصاحبه به تیتر یک آفتاب یزد آمد و این روزنامه به نقل از او نوشت «مدیران لواسان نشین علاقه ای به تهران ندارند» ارمکی با اشاره به مهم ترین برنامه شهری برای یک شهردار گفت « شهردار تهران باید در تهران زندگی کرده باشد و سرمایه و خانواده اش اینجا باشد، نه اینکه منزل او ویلای خارج از شهر باشد و تنها برای مدیریت کردن به شهر بیاید. یکی از مشکلات مدیران شهر این است که در ویلاهای لواسان زندگی می کنند و به شهر تهران علاقه ای ندارند. عموم مدیران اینطور هستند. کدام مدیر در کدام خیابان زندگی می کند؟» بهتر است روزنامه حداقل در تیتر یک کارهای تولیدی و اختصاصی خود را بیاورند نه بازنشری از رسانه ها دیگر در صفحه یک باشند.

این روزنامه عکس یک خود را به عذرخواهی نماینده پارلمان کره جنوبی که در موقعیتی مشابه با نماینده سراوان قرار گرفته بود و بابت رفتارش از مردم عذرخواهی کرده بود، اختصاص داد و نوشت: «آقای درازهی!از نماینده کره جنوبی یادبگیرید».

علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیئتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی  به کابل سفر کرده است  با حمدالله محب همتای افغانستانی خود دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد گزارشی از این دیدار به تیتر و عکس یک اعتماد آمد و نوشت « سفر به کابل ،گفت و گو با طالبان».

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به مذاکره بین دو کشور اختصاص داد و عنوان کرد « مذاکره با طالبان علیه داعش؟»این روزنامه همچنین در تیتر یک خود به صحبت های نوبخت درباره یارانه پنهان و معافیت مالیاتی برخی دستگاه ها و نهادها پرداخت و نوشت « نوبت افشاگری دولت » .

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here