زمان انتشار : ۶ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۰۸ | کد خبر : 477359 |

تحلیل موقعیت چگونه می تواند به یک کاندیدا در کمپین های انتخاباتی کمک کند؟

شفقنا رسانه- آرش محبی∗:در یادداشت چهارم نوشتیم «تحلیل موقعیت» اصولی به کاندیدا کمک می‎کند که با تصویر درستی از وضعیت خودش، رقیبانش و رای دهندگان وارد انتخابات شود و اشاره کردیم اطلاعات این بخش در هدف‌گذاری، طراحی استراتژی، پیام و ارتباطات انتخاباتی نقش حیاتی دارند.

تحلیل موقعیت در یک کلام عبارت است از جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات درباره کاندیدا، رقیبان و محیط انتخاباتی.

ساختار تحلیل موقعیت از دو عنصر سرفصل‌ها و پیشینه آنها شکل می‌گیرد و مشاوران انتخاباتی باید به طور مداوم در گذشته و حال سیر کنند تا تغییرات پیش آمده در انتخابات فعلی نسبت به دوره‌های قبل را دریابند و در سیستم تصمیم‌گیری خود لحاظ کنند.

چهار سرفصل‌ اصلی تحلیل موقعیت عبارت است از:

۱-   کاندیدای مورد حمایت کمپین

۲-   فضای انتخابات و حوزه انتخابیه

۳-   رای دهندگان

۴-   رقیبان

اطلاعات این چهار سر فصل باید صحیح، دقیق، واقع‌بینانه، مفید، عاری از جانبداری، تا حد امکان آماری و از منابع معتبر باشد تا با ارائه تصویری جامع از وضع موجود امکان انجام طراحی‌ها لازم برای رسیدن به وضع مطلوب یعنی پیروزی کاندیدا در انتخابات را فراهم کند. کمپین‌هایی که در بخش تحلیل موقعیت لنگ می‌زنند و مثلا به جای اطلاعات، آمال و آرزوها را وارد سیستم تصمیم‌گیری می‌کنند، کاندیدای خود را دون کیشوت‌وار به جنگ آسیاب‌های بادی می‌برند!

۱-کاندیدا

وضعیت کاندیدای مورد حمایت کمپین از چند جهت اهمیت دارد:

–        ویژگی‌های شخصیتی مطلوب: تجربه‌های مختلف در سراسر جهان شهادت می‌دهند کاندیداهای پیروز مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک شخصیتی دارند که در انتخابات به عنوان منبعی الهام‌بخش و انگیزه‌ساز برای اعضای ستاد و رای‌دهندگان بروز می‌کنند و رقیبان شکست خورده فاقد آنها هستند.

کاندیداهای پیروز میل و شور زیادی دارند و درباره چرایی حضورشان در انتخابات برای خودشان و دیگران به پاسخ‌های شفافی رسیده‌اند. تردید بدترین آفت شخصیت یک کاندیدا است که در دیگران یاس و ناامیدی ایجاد می‌کند و خودش را از یک رقابت تمام عیار باز می‌دارد. انتخابات میدانی برای دو دولی و روزه شک‌دار نیست و کاندیدا باید هنگام حضور در انتخابات قلب محکم و اراده راسخی داشته باشد. این ویژگی او در همه فعالیت‌‌های انتخاباتی کمپین بازتاب مثبت و سازنده‌ای خواهد داشت.

از طرفی میل به پیروزی نباید گوش کاندیدا را  برای شنیدن مشاوره‌ها سنگین یا کر کند زیرا اراده منهای بینش مسیر و مقصدی ندارد و به شکست ختم می‌شود. قطر دایره مشورت پذیری کاندیدا باید به اندازه‌ای باشد که تمام رای دهندگان در آن جمع شوند. هیچ چیز برای رای دهندگان دلچسب‌تر از کاندیدایی از جنس خودشان نیست که احساس خدایی نمی‎کند و با آنها ارتباط مستقیم دارد. بنابراین مشورت پذیری تمهیدی عقلانی و همچنین ارتباطی برای کاندیداست.

در عین حال میل به پیروزی و استفاده از خرد جمعی باید برای چیزی فراتر از رسیدن به قدرت تفسیر شود یعنی کاندیدا تنها برای کسب قدرت به میدان نیامده باشد و به شکلی کاملا صادقانه اهدافی ارزشمند را در ارتباط با حل مسائل و مشکلات زندگی رای دهندگان  دنبال کند تا بتواند اعتماد و در نتیجه رای آنها را به دست آورد. اگر کاندیدا نتواند با شیوه‌های موثر ارتباطی، جوهره ارزشمند فعالیت انتخاباتی خودش به رای دهندگان منتقل کند آنگاه رقیبان برای او داستان می‌سازند و تمام دستاورهای گذشته و تلاش‌های ستاد او را با تولید پیام منفی درباره قدرت طلبی کاندیدا، در صفر یا حتی منفی ضرب می‌کنند! به این موضوع در طراحی پیام انتخاباتی بیشتر خواهیم پرداخت.

برند: کاندیداهای قدیمی برند جا افتاده‌ای دارند که  فرصت‌ها و محدودیت‌هایی برای حضور آنها در انتخابات ایجاد می‌کند و باید در تحلیل موقعیت به این برند توجه ویژه‌ای شود. یکی از روش‌های ساده برای ارزیابی برند کاندیدا استفاده از دو محور قوی- ضعیف و مثبت و منفی است.

کاندیداهایی با برند قوی از نام شناخته شده‌ و مجموعه مشترکی از معانی و تصورات سیاسی، مدیریتی و عملکردی در میان رای دهندگان برخوردار هستند اما کاندیداهایی با برند ضعیف مانند برخی از کاندیداهای کم تجربه و حضور اولی، در مرزهای گمنامی به سر می‌برند؛ تعداد کمی از رای دهندگان آنها را می‌شناسند یا می‌دانند درباره مسائل مختلف چه دیدگاه‌هایی دارند.

کاندیداهایی با برند مثبت مورد تعریف و تمجید بخش قابل توجهی از رای دهندگان هستند و خاطرات خوشی از آنها در افکار عمومی وجود دارد. بسیاری از رای دهندگان به طور خودجوش برای این نوع کاندیداها تبلیغ می‌کنند و داوطلبان برای فعالیت در ستاد آنها سر از پا نمی‌شناسند.

کاندیدهایی با برند منفی اما بیشتر موضوع شکایت هستند و رای دهندگان در زمان  گفتگو بیشتر بر جنبه‌های منفی آنان تاکید می‌کنند. برخی از کاندیداهایی که به عنوان نماینده مستقر و فرد پیروز انتخابات قبلی در انتخابات شرکت می‌کنند هم از برند منفی برخوردار هستند زیرا وعده‌های انتخاباتی‌ آنها در طول دوران نمایندگی‌اشان محقق نشده یا در مدیریت وعده‌ها ناکام مانده‌اند و از طرف دیگر پس از پیروزی، بیشتر نقاط تماس خود با رای دهندگان را کور کرده‌اند و فاصله زیادی بین آنها و جامعه افتاده که البته محل مناسبی برای فعالیت رقیبان هم ایجاد کرده است. این شرایط توضیح می‌دهد که چرا برخی نمایندگان مستقر، رای منفی بالایی دارند و ایجاد دو قطبی با آنها  رای ساز است.

البته محورهای قوی- ضعیف و مثبت- منفی را باید به شکل یک طیف در نظر گرفت و کمتر پیش می‌آید که برند کاندیدا به طور مطلق در منتهی‌الیه یکی از محورها قرار گرفته باشد. از طرف دیگر این محورها را باید در ارتباط با بخش‌های مشخصی از جمله آراء شناور ترسیم کرد که هدف اصلی ارتباطات و تبلیغات انتخاباتی هستند.

 نقاط ضعف و قوت: بخش مهمی از نیروی پیش برنده رقابت انتخاباتی از رویارویی مستقیم کاندیداها برای جلب نظر رای دهندگان تامین می‌شود. در این تقابل، نقاط ضعف و قوت کاندیداها که یکی مورد حمله است و دیگر ابزار آن، از اهمیت حیاتی برخوردارند و باید به خوبی شناسایی شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

به طور معمول در ستاد خودی بیشتر از قوت‌های کاندیدا؛ از قد و بالا، تحصیلات و نسب عالی تا پایگاه رای مناسب و… گفته می‌شود و ضعف‌ها پوشیده می‌مانند تا زمانی که رقیب آنها را به عنوان پیام منفی به سوی کاندیدا شلیک می‌کند. حتی در بعضی ستادها نوعی حرمت درباره بیان ضعف‌های کاندیدا وجود دارد یا از ترس فال گوش رقیب و نگرانی از ایجاد ناامیدی در اعضای ستاد هیچ حرفی از آنها به میان نمی‌آید.

در عصر حکمرانی اینترنت و محور بودن شبکه‌های اجتماعی و همچنین گسترش دسترسی به انواع منابع اطلاعاتی اما کمتر نقطه ضعفی پشت ابرها خواهد ماند. رقیبان در این فضا انواع ضعف‌های کاندیدا را با بی‌رحمی تمام شناسایی می‌کنند تا در بزنگاه رقابت از آنها به عنوان ضربه‌ تعیین کننده و پیروزی بخش بهره ببرند. بنابراین کمپین‌ها باید برنامه روشنی برای رویارویی با این ضعف‌ها داشته باشند و به قول معروف حاسبوا قبل ان تحاسبوا.

ضعف‎های کاندیداها بیشتر در این  پنج حوزه قرار دارد:

–        خانواده، آشنایان و دوستان نزدیک

–        فعالیت‌های اقتصادی و مالی

–        پیشینه شخصی

–        پیشینه حرفه‌ای

–        پیشینه سیاسی

البته لازم نیست در متن کمپین، ضعف‌های کاندیدا گزارش شود اما باید شمارش و شرح دقیقی از آنها با هدف توضیح و پاسخگویی در اتاق فکر وجود داشته باشد.

 

 

سلسله یادداشت‌های کمپین انتخاباتی؛

یادداشت اول / چرا احزاب سیاسی برای پیروزی در انتخابات به کمپین نیاز دارند؟

یادداشت دوم/ تدارک اتاق فکر برای کمپین انتخاباتی یک ابزار بدون جایگزین است

یادداشت سوم/ انتخاب مدیر اجرایی کمپین و آشنایی با واحدهای ستاد

یادداشت چهارم/ مشاوران انتخاباتی باید نتیجه اندیشه و جستجوی محتوا را به عنوان متن کمپین انشاء کنند


∗ سردبیر و مدیر مسئول فصلنامه راهبرد ارتباطات

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here