زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۰۸ | کد خبر : 477316 |

تیترهای خبری از واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد نوشتند

شفقنا رسانه-واکنش به واژگون شدن اتوبوس دانشگاه آزاد،سخنان روحانی در مجلس برای ارائه بودجه سال ۹۸ از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته اتوبوسی حامل دانشجویان دانشگاه آزاد علوم تحقیقات در محوطه این دانشگاه واژگون شد که چند کشته و مصدوم بر جای گذاشت.روزنامه سازندگی تیتر و عکس خود را به این حادثه اختصاص داد و نوشت « مرگ در راه دانش گاه» و در عکس قطعاتی از کمک های امدادرسانی و وضعیت اتوبوس را کار کرده است.

بعد از این حادثه در دانشگاه آزاد ،حدس و گمان ها زیادی درباره علت واژگون شدن اتوبوس منتشر شد که گویا راننده سکته کرده و یا اینکه ترمز اتوبوس از کار افتاده است .روزنامه هفت صبح با پوشش دادن این حادثه در تیتر و عکس یک خود در متن به دنبال بررسی حادثه بود و نوشت « فاجعه در پیچ کتابخانه» و در زیر تیتر سوال های مهم و جدی را عنوان کرد « تحلیلی بر حادثه ای که در تاسیسات مرتفع دانشگاه آزاد و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری رخ داده است.ترمز بریده شد ؟ چرا جاده گارد ریل نداشت؟ پروژه تله کابین چه شد؟راننده سکته کرده بود؟ چرا اتوبوس ها فرسوده؟ مجموع در آمد دانشگاه آزاد چقدر است؟ دانشگاه در ارتفاع ۱۸۰۰ متری؟»

آفتاب یزد هم با اشاره به دلایل این اتفاق، تیتر « اتوبوس وحشت » را انتخاب کرد و در متن به دلایل این حادثه بر اساس روایت دانشجویان که گفته اند اتوبوس نقص فنی داشته و از روز قبل هم ترمزش ایراد داشته و از طرفی دیگر مسئولان دانشگاه آزاد سکته کردن راننده را عنوان کرده اند،پرداخته است.با توجه به اینکه یک روز از حادثه گذشته رسانه ها می توانستند با اعزام خبرنگاران خود به محل حادثه به بسیاری از ابهامات پایان دهند و جواب حدس و گمان ها را داشته باشند تا اینکه خبرهایی که مخاطب همه را روز گذشته خوانده ،بازنشر دهند. البته این سوژه می توانند به صورت یک پرونده تحقیقی در دستور کار رسانه ها قرار گیرد.این روزنامه در تیتر دیگری ،آماری از از لایحه بودجه سال ۹۸ را عنوان کرده « افزایش ۲۰ درصدی قیمت گازوئیل،همسان سازی حقوق بازنشستگان،حذف یارانه ۳ دهک درآمدی،افزایش ۳۳درصدی قبوض آب مصرفی ،کاهش ۳۲درصدی بودجه مجلس و افزایش ۴درصدی بنیاد سعدی».

روزنامه اعتماد حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان را در تیتری فرعی کار کرد و نوشت« دانشگاه ،تسلیت» و در تیتر و عکس یک خود حضور رئیس جمهور در مجلس را که با حاشیه های زیادی همراه بود کار کرد و نوشت « ماجرای آب و آبرو» و در متن به اعتراض نمایندگان خوزستان به حسن روحانی درباره آب استان‌ها و تجمع آن‌ها مقابل تریبون که چند بار نطق رییس‌جمهوری را متوقف کرد ،پرداخت.

رئیس جمهور لایحه بودجه سال آینده را با سه هدف معیشت مردم، تحرک تولید و رونق اشتغال تقدیم مجلس کرد. رئیس جمهوری در سخنان  خود در جمع نمایندگان مجلس ضمن تشریح کلیات بودجه به ریشه‌ها و عوامل برخی مشکلات موجود در کشور هم نگاهی داشت. روزنامه ایران عکس و تیتر یک را به این موضوع اختصاص داد و به نقل از روحانی نوشت:« ملت باید بداند». روزنامه سعی کرد در قالب سوتیتر مهمترین بخش های صحبت های رئیس جمهور را به صفحه اول بیاورد. ایران در یکی از مطالب فرعی خود به حادثه دانشگاه آزاد پرداخت و از «تراژدی دانشگاه» نوشت.

« تا کی باید آسان بمیریم » تیتر و  عکس یک روزنامه همدلی به بهانه واژگونی اتوبوس دانشجویان است. در متن با اشاره به وقوع حوادثی که منجر به فوت شده شامل آتش سوزی در مدرسه زاهدان، ریختن آوار بر سر دنیا دختر بچه سنندجی و… نوشت:«به همین راحتی دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم بدون بیماری، بدون این که مورد حمله تروریستی قرار بگیرند، بدون این که در جنگی شرکت داشته باشند، جان خود را در دانشگاه، مدرسه، خانه و جاده از دست می‌دهند. واقعا ما ایرانی‌ها با خود چه می‌کنیم؟ چرا اینگونه فجیع به کشتنِ خود برخاسته‌ایم! چرا اینقدر «جان» برای ما بی ارزش شده است ». همدلی همچنین تیتر یک « اگر آن دی‌ماه ۹۶ نبود » را به بررسی موضع گیری رئیس جمهور نسبت به برجام و وقایع دی ماه ۹۶ اختصاص داد. رئیس جمهور در بخشی از سخنانش گفته بود: «حوادث اوایل دی ماه سال گذشته باعث شد آمریکایی ها با برداشت غلط و تصور ناروا موضع گیری جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته ای اعلام کنند و بعد هم در هر مقطعی و در هر قدمی فریاد، صحبت و تحریکی کردند تا به خیال خام خودشان به اهداف مورد نظرشان دست پیدا کنند».

خراسان هم در تیتر یک به «واکاوی نخستین بودجه ۲ سقفی» پرداخت و در زیر تیتر نوشت:« نکات مهم بودجه ۹۸ از یارانه تا معافیت مالیاتی حقوق». این روزنامه عکس یک را به تصادف اتوبوس دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات اختصاص داد و در تیتر نوشت:« «اتوبوس مرگ» ترمز برید ». روزنامه سعی کرد در متن به بیان جزئیات این حادثه و واکنش کاربران توییتری بپردازد.

روزنامه همشهری هم تیتر یک خود را سخنان روحانی هنگام ارائه بودجه اختصاص داد و از قول او نوشت« مجبورمان کنید راه درست برویم » و در زیر تیتر بخش های از اظهار نظر روحانی درباره شفافیت نهادها را آورده است .همشهری در بررسی خود سهم ۳۵۰ وزارتخانه و نهاد را در بودجه ۹۸ بررسی کرده است و عنوان کرده کالبد شکافی بودجه ۱۷۰۰ میلیاردی تومانی سال آینده ،دولت بودجه کدام دستگاه ها را کاهش داد؟این روزنامه عکس یک خود را به حادثه دانشگاه آزاد اختصاص داد و نوشت « واژگونی مثل دیروز مثل فردا»

آرمان امروز عکس یک را به تجمع نمایندگان هنگام سخنرانی رئیس جمهور در مجلس اختصاص داد و در تیتر نوشت:«اتفاق کم سابقه در پارلمان». روزنامه همچنین در گوشه ای از عکس برای توضیح بیشتر به تشریح این اتفاق پرداخت و نوشت:« وقتی رئیس جمهور در پارلمان سخنرانی می کرد، نمایندگان خوزستانی مقابل مانیتور تجمع کردند تا پارلمان متشنج شد. واعظی هم اقدامی برای رفع این تشنج صورت نداد. »

روزنامه کیهان که روزگذشته به جای خبر درگذشت آیت‌‌الله هاشمی شاهرودی از وخامت حال ایشان نوشته بود، امروز در عکس و تیتر یک پیام تسلیت رهبری را کار کرد و به نقل از رهبری نوشت: «آیت‌‌الله هاشمی شاهرودی استاد بزرگ حوزه و کارگزار باوفای نظام بود».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here