زمان انتشار : ۴ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۱ | کد خبر : 477297 |

مهاجری: به جای فیلتر کردن هوشیاری جامعه را بالا ببریم

شفقنا رسانه– بعد از فیلتر شدن تلگرام این بار مسئولان هشدارهایی را درباره فیلتر کردن اینستاگرام داده‌اند و گویا قرار است که این شبکه اجتماعی به خاطر نشر موارد غیراخلاقی و آسیب‌هایی که مسئولان آن را گوشزد کرده‌اند،فیلتر شود. واکنش کاربران و بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی از این جهت است که این پروژه هم مانند تلگرام شکست می‌خورد و افراد با فیلترشکن‌های قوی به سوی این شبکه می‌روند. اما واقعاً فیلترینگ در طول سال‌های گذشته چه پیامدهای مثبتی داشته است که مسئولان همچنان می‌خواهند از آن به عنوان یک راه‌حل استفاده کنند؟راه‌حل سامان دادن به موارد غیراخلاقی در فضای مجازی چیست؟ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چقدر در اجرای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی نقش دارد؟

 

محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبرآنلاین در ارزیابی خود درباره تشدید فیلترینگ به بهانه وجود موارد غیراخلاقی به شفقنا رسانه می‌گوید: اگر این فیلترینگ عملا مانع دسترسی گروه های هدف به موضوعات غیر اخلاقی شود، مخالف این قضیه نیستم ولی در عمل این اتفاق نمی افتد. به عبارتی در عمل روش های متعددی برای دور زدن فیلترینگ وجود دارد و گروه هدف همچنان به استفاده غیراخلاقی خود در این شبکه ها ادامه می دهد. فقط به خاطر اعمال فیلتر زحمتی بزرگ و هزینه های سیاسی برای کشور به وجود می آید. من فکر می کنیم اگر فایده هزینه کنیم انجام این کار در حال حاضر هزینه اش بیشتر از فایده آن است.

او ادامه می دهد: از طرفی فیلترینگ زمانی انجام می شود که ما یک فضای جایگزین داشته باشیم تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه به فضای مجازی باشیم. اگرچه ما از فرهنگ غنی ملی و دینی برخوردار هستیم ولی تلاشی برای استفاده از آن نکردیم تا فضای مجازی را از اطلاعات مفید و مناسب پر کنیم. بنابراین چون مخاطب هم منتظر ما نمی ماند تا نیازش برآورده شود خود به خود به دنبال کسب اطلاعات خواهد رفت. ما فیلتر می کنیم و این فیلترینگ عملاً هم اتفاقات خوبی که در فضای مجازی وجود دارد را از بین می برد و هم اتفاقات بد را. افرادی که می خواهند از وجهه بد آن استفاده کنند می دانند چگونه فیلترینگ را دور بزنند. به عبارتی عملا فیلترینگ را برای افرادی ایجاد کرده ایم که دنبال مسائل غیر اخلاقی نیستند و هدفشان از استفاده کسب اطلاعات است.

مهاجری با اشاره به تجربه فیلتر شدن تلگرام می گوید : وقتی ما تلگرام را فیلتر کردیم بسیاری از رسانه های رسمی ما کانال تلگرامی داشتند. عملاً گفته شد که حق استفاده از تلگرام را ندارید. با تعطیل شدن کانال های تلگرامی خبری رسانه های جمهوری اسلامی فضا را کاملا به رسانه های زیرپله ای، ضد انقلاب و غیر رسمی دادیم. یعنی اگر قبلا ۲۵ درصد این فضا دست رسانه های رسمی بود ما این ۲۵ درصد را تعطیل کردیم و صد درصد را به رسانه های غیررسمی و معاند دادیم.

او ادامه می دهد: وقتی از نظام هزینه-فایده فاصله می گیریم و تک بعدی به موضوع نگاه می کنیم با ضررهای بزرگ تری مواجهه می شویم. اینکه ما به هر دلیلی در کشور نتوانستیم فرهنگ استفاده از فضای مجازی را ایجاد کنیم باید خودمان را مواخذه کنیم و از این فرصت استفاده کنیم تا در فضای مجازی مطالب خوب تولید کنیم. مشتری به دنبال جنس خوب و کالای ارزان است. هرچقدر محتوا مطلوب و مناسب در این فضا فراهم کنیم بیشتر به درد مخاطب می خورد و به سراغ آن می رود. بنابراین به جای اینکه بخشی از توان خود را به فیلتر کردن، جلوگیری و مزاحمت برای کاربران فضای مجازی اختصاص می دهیم اگر ۱۰ درصد آن را صرف تولید محتوای مناسب برای فضای مجازی کنیم نیازی به فیلترینگ نخواهد بود.

به نظر می‌رسد اتخاذ چنین تصمیم‌هایی به منزله بیکار کردن عده‌ای از مردم است چراکه  شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام فضایی را برای رونق کسب‌وکارهای خانگی و تبلیغات فراهم کرده اند. عضو شورای سردبیری خبرآنلاین در این باره می گوید: من واقعا آمار دقیقی از این کسب و کارها در فضای مجازی ندارم ولی این پدیده ای مهم است و باید با فکر جلو رفت. اگر با فیلتر این فضاها واقعا تعدادی از مردم در شرایط تحریم و بد اقتصادی متضرر می شوند قطعاً باید اقدام مناسبی انجام داد و با در نظر گرفتن همه جوانب جلو رفت. زمانی دنبال اینترنت ملی بودیم ولی عملی نشد. دلیلش به این برمی گردد که کاری سخت بود و اگر چنین کاری شدنی بود کشورهای دیگر هم چنین اقدامی می کردند.

مهاجری تاکید می کند: من فکر می کنیم ما توان ایجاد محیط مناسب در فضای مجازی را داریم بنابراین نباید با فیلتر کردن این فضاها وقتمان را تلف و با اعصاب مردم هم بازی کنیم. در گذشته با ماهواره مقابله شد ولی الان می بینم که عده زیادی از مردم ماهواره دارند. مقابله کردن با چنین فضاهایی علاوه بر اینکه هزینه سیاسی، اجتماعی دارد ممکن است باعث از بین رفتن اعتبارمان در بعضی از جوامع جهانی شود. بهترین راه کار این است که به جای فیلتر کردن دنبال تبدیل این فضا به فضایی مناسب برای کاربران بخصوص بچه ها باشیم.

با این حال چرا با وجود تجربه شکست فیلترینگ در تلگرام برخی از مسئولان همچنان در برخورد با فضاهای غیراخلاقی در شبکه‌های اجتماعی(همچون اینستاگرام) موضع فیلتر و مسدود کردن را در پیش می گیرند؟ او پاسخ می‌دهد: چون ما عادت داریم از تجربه هایمان درس نگیریم. درصد قابل توجهی از خانواده های ایرانی از فرهنگ دینی و اخلاقی مناسبی برخوردار هستند پس اینکه ما نگران از دست رفتن اخلاق در جامعه باشیم تا حد زیادی نگرانی بی جایی است. قبول دارم حتی یک مطلب نامناسب در اینترنت و فضای مجازی می تواند آسیب زا باشد ولی باید دید بزرگان ما برای تربیت فرزندانشان چه روشی را در پیش می گرفتند. بنابراین به جای فیلتر کردن باید هوشیاری جامعه را بالا ببریم و فرهنگ استفاده از فضای مجازی را به بچه ها یاد دهیم. فساد همیشه در همه جوامع بوده و عده ای هم جذب آن می شدند الان هم اینگونه است و ممکن است عده ای جذب این فضاها شوند.

چند روز پیش معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که  فیلترینگ طی روزهای آینده سخت‌تر خواهد شد و ما هم در این موضوع نقشی نداریم. این خبر باعث واکنش عده‌ای شد و آن را حاکی از انفعال وزارت ارتباطات دانستند. مهاجری در این‌ باره می‌گوید: بحث تشدید فیلترینگ در شورای عالی فضای مجازی مطرح می شود. فکر می کنم معاون وزیر می خواستند این را به مردم بگویند که ما یکی از اعضای این شورا هستیم و اگر تصمیمی برای تشدید فیلترینگ گرفته شده ما با آن موافق نیستیم. به عقیده من این را نمی توان انفعال وزارت ارتباطات دانست و اتفاقا شاید بتوان با دید فعال بودن هم به آن نگاه کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here