زمان انتشار : ۴ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۳ | کد خبر : 477294 |

«آسوشیتد پرس» بزرگ‌ترین خبرگزاری جهان

شفقنا رسانه-روزنامه ایران نوشت: «آسوشیتد پرس» به معنی «انجمن مطبوعات وابسته» که با نام اختصاری APشناخته می‌شود یک آژانس خبری امریکایی است که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین خبرگزاری جهان یاد می‌کنند. این مرکز نخستین بار در ۲۲ مه ۱۸۴۶ میلادی یعنی ۱۷۲ سال قبل با هدف کاهش هزینه‌های ارسال اخبار جنگ مکزیک توسط ۶ روزنامه بزرگ زمان خود راه‌اندازی شد و طولی نکشید که از آن به‌عنوان یک خبرگزاری مستقل یاد کردند.
این آژانس هم‌اکنون تحت مالکیت شراکتی برای روزنامه‌ها، رادیو‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و… اداره می‌شود و تمامی آنها در تولید گزارش‌ها و اخبار «آسوشیتد پرس» فعالیت دارند و حتی بسیاری از ایستگاه‌های خبری خارجی و غیرامریکایی نیز در توسعه فعالیت رسانه‌ای آن مشارکت می‌کنند.
بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد، اخباری که «آسوشیتد پرس» آنها را تهیه می‌کند هر روز در بیش از ۱۳۰۰روزنامه، شبکه تلویزیونی و رادیویی منتشر می‌شود و این خبرگزاری در مجموع ۲۶۳ دفتر در ۱۰۶کشور جهان دارد.
این مرکز همچنین شبکه رادیویی «اِی‌پی رادیو نتورک» و چندین ایستگاه تلویزیونی و رادیویی ماهواره‌ای را هم تحت پوشش قرار داده است و هزاران روزنامه و مرکز رسانه‌ای در خارج از مرزهای امریکا عضو سایت اینترنتی آن هستند تا با پرداخت هزینه‌ ماهانه، هر روز به تمام اخبار و اطلاعات این مرکز دسترسی داشته باشند.
«آسوشیتد پرس» که هم‌اکنون دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک امریکا واقع شده است در آخرین گزارش منتشر شده مجموع درآمدهای سالانه خود را ۵۶۸.۱۳میلیون دلار و سود خالص خود را هم ۱.۶ میلیون دلار اعلام کرد. این خبرگزاری بیش از ۳۲۰۰کارمند را در سراسر جهان تحت پوشش قرار داده است که بخش اعظم آنها را خبرنگاران و عکاسان تشکیل می‌دهند. این مرکز تاکنون ۵۲ جایزه بین‌المللی «پولیتزر پرایز» را از آن خود کرده است که ۳۱ مورد آن مربوط به عکاسی می‌شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here