زمان انتشار : ۴ دی ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۲ | کد خبر : 477271 |

روزنامه ها در سوگ آیت الله شاهرودی

شفقنا رسانه-درگذشت آیت الله محمود هاشمی شاهرودی ،نقش مجلس در بودجه ریزی،سرپرست جدید وزارت دفاع امریکا،از مهم ترین عناوین امروز روزنامه ها بود.

به گزارش شفقنا رسانه،شب گذشته بعد از ساعت‌ها اخبار ضدونقیض درباره وضعیت جسمانی آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر درگذشت ایشان اعلام شد..قبل از این اتفاق چند خبرگزاری فوت ایشان را اعلام کردند که خانواده و دفتر ایشان آن را تکذیب کردند ولی چند ساعت بعد خبر فوت او را اعلام کردند به همین خاطر خیلی از روزنامه ها  برای این اعلام نهایی چاپ دوم رفتند .روزنامه سازندگی در چاپ اول با اختصاص عکس و تیتر یک خود به زندگی شاهرودی و با اشاره به اینکه او شاگرد شهید محمد باقر صدر بوده نوشت « وارث صدر در کما» و در چاپ دوم عنوان کرد « وداع با وارث صدر»و در پرونده خود به نفوذ مکتب صدر در ایران و عراق و کارنامه سیاسی آیت الله شاهرودی پرداخته است.

روزنامه شرق هم عکس یک خود را به درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی اختصاص داد و نوشت « در سوگ آیت الله».این روزنامه در تیتر یک خود سراغ نقش مجلس شورای اسلامی در بودجه ریزی کشور رفت و عنوان کرد« شما نمایندگان هم مسئولید» و در زیر تیتر اشاره ای به صحبت های یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی کرده که با انتقاد از عملکرد دولت در خصوص اهتمام به موضوع سیستم گرمایشی مدارس محروم گفته « اگر یک یا دو سال دیوان محاسبات وزیر مربوطه را به دادگاه معرفی می‌کرد و وزیر مربوطه شلاق می‌خورد دیگر کسی جرات نمی‌کرد از بودجه مصوب تخطی کند، متاسفانه برخی از همان کسانی که مجری قانون هستند بودجه را گوشت قربانی کردند، بودجه را هرطور که دوست دارند هزینه می‌کنند و توجهی به مصوبات قانونی ندارند؛ اگر این اعتبار گازی که به این موضوع اختصاص داده شده در جای خود هزینه شود همه مشکلات این موضوع یکساله برطرف می‌شود.»

روزنامه همشهری هم در چاپ دوم خود با اختصاص عکس یک خود به درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی نوشت « درگذشت فقیه میانه رو» .این روزنامه هم در تیتر یک خود سراغ وضعیت بودجه کشور که امروز رئیس جمهور در صحن علنی مجلس آن را قرائت می کند رفت و نوشت « دخل و خرج دولت نمی خواند» تیتر مبهم است و می توانست با استفاده از داده های که دارد تیتر بهتری برای گزارش خود انتخاب کند و در زیر تیتر اشاره کرده « اطلاعاتی که از ردیف های بودجه بیرون آمده ،نشان می دهد دولت همچنان با کسری بودجه پنهان مواجه است »

روزنامه ایران هم عکس یک را به تصویری از آیت الله هاشمی شاهرودی اختصاص داد و به بیان زندگی نامه آیت الله شاهرودی پرداخت. روزنامه در تیتر نوشت:«فقدان فقیه نوگرا» .روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور جلسه ای با رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها داشت که در این جلسه دانشگاهیان در شش حوزه اقتصاد خرد، کلان، پولی و بانکی، سرمایه اجتماعی، حقوق شهروندی و رسانه گزارش های خود را به دولت ارائه دادند. جزئیات این جلسه به تیتر یک «گزارش دانشگاهیان به دولت رسید» روزنامه ایران آمد و روزنامه در صفحه اول به بیان راهکار های پیشنهادی برخی از اساتید برای مقابله با چالش ها پراخت.

با اینکه خبر درگذشت آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی شب گذشته از سوی منابع رسمی تایید شد روزنامه کیهان در تیتری فرعی از وخامت حال ایشان خبر داد و نوشت:« روز گذشته خبرهای ضد و نقیضی از آخرین وضعیت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام در رسانه‌ها منتشر و حتی برخی خبرگزاری‌ها از فوت ایشان خبر دادند، آخرین خبرها از وخامت حال آیت‌الله هاشمی شاهرودی حکایت می‌کند. ». در چنین شرایطی معمولا روزنامه ها اقدام به چاپ دوم می کنند.

آرمان امروز هم عکس یک را به درگذشت آیت الله شاهرودی و بیان زندگی نامه ای از ایشان اختصاص داد و در تیتر نوشت:« درگذشت فقیه اصولی ».

سیاست روز هم در صفحه اول خبر درگذشت آیت الله شاهرودی را کار نکرد. این روزنامه در تیتر یک «معاونت ناکار آمد!» به ارزیابی کارشناسان از دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه پرداخت و در بخشی از متن نوشت:«در این مدت انتظار می رفت که معاونت اقتصادی با تشکیل یک کارگروه اقتصادی قدرتمند تعامل مثبتی با اتحادیه اروپا و حتی کشورهای همسایه داشته باشد. اما این معاونت نتوانست از ظرفیت های موجود برای بهبودی وضعیت اقتصادی حرکتی انجام دهد. معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید ضرب الاجلی برای کشورهای اروپایی تعیین می کرد تا این کشورها در چارچوب توافق نامه برجام تعهدات خود را عملی کنند».

خراسان با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفتگویی چالشی داشته که این گفتگو به تیتر و عکس یک روزنامه آمد و در تیتر نوشت:«۵۳ دقیقه چالش با ظریف» و در زیر تیتر به نقل از ظریف آورد:«دنبال ۱۴۰۰ نیستم، تعهد محضری بدهم؟». خراسان همچنین سعی کرد در قالب سوتیتر بخشی از صحبت های ظریف را به صفحه اول بیاورد. توصیف مکان و فضای مصاحبه و توضیحات گزارشگر قبل از شروع مصاحبه، مطلب را خواندنی تر کرده است.

چند روز پیش بود که دونالد ترامپ اعلام کرد که نیروهای نظامی خود را از خاک سوریه خارج کرده و سربازان باید به خانه خود برگردند به همین خاطر برخی رسانه با تحلیل این اتفاق از معامله ی آمریکا با روسیه یا ترکیه در پشت پرده خبر دادند .روزنامه اعتماد امروز تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و عنوان کرد « آمریکا رفت ایران ماند» در سرمقاله این روزنامه صباح زنگنه به چالش ها و فرصت خروج آمریکا از سوریه اشاره کرده و نوشته است « در خصوص خروج آمریکا از سوریه باید این نکته را در نظر داشته باشیم که آمریکا هیچگاه در سوریه حضور گسترده نداشته و از سوی دیگر سوریه به لحاظ سنتی و تاریخی هیچ گاه جزو تقسیمات زیر نظر آمریکا نبوده است.پس از تقسیمات سایکس پیکو دوره جنگ جهانی اول،سوریه در اختیار فرانسوی ها قرار گرفت و پس از جنگ جهانی دوم به جرگه بلوک شرق و شوروی پیوست.از همین رو هیچ گاه امریکایی ها حضور جدی در سوریه نداشتند»

هفته پیش جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا از سمت خود استعفا داد حال رسانه ها از انتصاب گزینه هایی برای این پست می گویند.روزنامه آفتاب یزد با اختصاص عکس یک خود به این موضوع از سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا گفت و عنوان کرد « آقای طرفدار ضربه مستقیم» و در بخشی از متن خود با اشاره به این گزینه پیشنهادی نوشت « شاناهان بیشتر یک شخصیت متفکر است تا عملیاتی.او انسان تئوریک و برنامه ریز است .پاتریک شاناهان یک استراتژیک دفاعی است و مدت هاست که به صورت برنامه ریز در وزارت دفاع کار می کند.او معتقد است جنگ ادامه سیاست است اما با ابزارهای دیگر .به عبارتی دیگر او یک آدم تهاجمی است و به این اعتقاد دارد که اعمال قدرت در هر شرایطی می تواند برای شما مفید باشد.او به فشار حداکثری اعتقاد دارد .»این روزنامه تیتر یک خود را به مصاحبه با علی صوفی وزیر دولت اصلاحات اختصاص داد و به نقل از او نوشت « قدرت گرفتن نو اصولگرایان وهم و خیال است»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here